Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

Evinizde çalışan biriyseniz aslında birkaç konuda herkesten daha şanslı sayılabilirsiniz. Özellikle de çalışma odası olarak düzenleyebileceğiniz bir odanız varsa tamda kendinize göre harika bir mekan tasarlayabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtan etkenleri hayatınızdan çıkararak, en rahat şekilde çalışabileceğiniz bir oda dekore etmek istiyorsanız bazı tüyolara ihtiyacınız olabilir. Çünkü çalışma odası dekore ederken dikkat edilmeden geçiştirilen her unsur, dönüp dolaşıp size pahalıya mal olabilir. Ayrıca çalışmalarınıza odaklanmanızı engelleyecek tüm detayların ortadan kaldırılması ve renklerin bile düzenli kullanılarak sizi motive etmesine katkı sağlaması gerekmektedir. Makalemizin devamında çalışma odası dekorasyon fikirleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çalışma odası olarak düzenlemek istediğiniz odanızı mümkün olabilecek en açık renkte boyamalısınız ki ışıktan en verimli şekilde yararlanabilesiniz. Eğer tercihiniz beyaz olursa bu seçimden çok daha fazla memnun kalacaksınız. Çünkü dekorasyonda beyaz rengin odaklanmayı artırdığı ve başarıyı yükselttiği kanıtlanmıştır. Ayrıca beyaz renk hayal gücünüze kadar etki ederek içgüdülerinizi harekete geçirmenize yardımcı olan bir renktir. Bunun yanı sıra çalışma odanızda kullanacağınız mobilyaların da beyaz ağırlıklı olmasına özen gösterebilirsiniz. İnatçı kişiliklerin ve hırsın simgesi olan siyah rengi de dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz elbette ki. Ama siyah rengin tek başına kullanıldığı ortamların can sıkıcı olduğunu da göz önüne alsanız iyi olur. Yani çalışma odasında kullanacağınız siyah rengin mutlaka ölçülü olması gerekmektedir. Aşırıya kaçıldığı takdirde ruhunuzu daraltarak sizi çalışma havasından komple çıkarabilir. Alternatif olarak düşüneceğiniz diğer bir renk ise açık mavi olabilir. Duvarlarda kullanılacak ve ışığı güzel bir şekilde yansıtacak olan açık mavi rengin ayrıca huzur veren bir havası olacaktır.

calisma-masasi-dekorasyon-fikirleri

Çalışma odanıza fazla eşya doldurmak ve orayı fazlalık odası gibi düşünmek yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Ortamda ne kadar az eşya olursa dikkatiniz o kadar az dağılacak ve çalışmalarınıza sorunsuz bir şekilde yoğunlaşabileceksiniz. Sandalyenizin rahat olması ve çalışma masasının gün ışını ön taraftan alması sizin açınızdan hayati önem taşıyacaktır. Çalışma masasının üzerinde gezinen eşya kalabalığı dikkatinizi dağıtabilecek en büyük unsurlar olacağından, her şeyi düzenli olarak kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Bunun için de onları depolayabileceğiniz irili ufaklı sepetler yada kutular edinmenizde fayda vardır. Keza aradığınız nesneyi kolaylıkla bularak zamandan tasarruf etmeniz için de bu yöntem çok gerekli olacaktır. Çalışma odası dekore ederken ayaklarınızı ve belinizi düşünmek yapacağınız ilk şey olmalıdır. Çünkü odada geçireceğiniz saatler içerisinde kendinizi yorgun hissetmeniz çalışmalarınız açısından da iyi olmaz. Çalışma masanızın alt kısmına ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir puf yerleştirerek, oturma pozisyonunuzu kolaylıkla değiştirebilir ve rahat edebilirsiniz. Geceleri çalışmayı seviyorsanız ışığı gözünüze direk almayacak kadar özenli seçilmiş bir aydınlatma sistemine sahip olmayı kendinize ilke edinmelisiniz. Göz sağlığınız için asla ihmal etmemeniz gereken bir diğer konu ise ufak dinlemeler yapmanız için gerekli olan bir koltuk veya sallanır sandalye olacaktır. Rahat bir koltuğa sahip olursanız kitap okumak yada biraz şekerleme yapmak için kendinize güzel bir köşe hazırlayabilirsiniz.