Salon Dekorasyonunda Dikkatli Olun

Evlerimizde ya da iş yerlerimizde görüntünün oldukça önemli bir değer olduğunu hepimiz biliyoruz. Dekorasyon basamaklarına dikkatli bir şekilde bakıldığı ve gerekli çalışmalar yapıldığı takdirde ev ve iş yerleri oldukça güzel bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca ev ve iş yerlerinin tasarımında dekorasyon aşamalarına dikkatli bir şekilde değer verildiği takdirde sizlerde oldukça güzel yapılara sahip olabilirsiniz. Bu içeriğimiz de sizlere iyi bir dekorasyonda olması gereken temel özellikleri size maddeler halinde açıklayacağız.

İyi Bir Dekorasyon İçin İyi Bir Dekorasyon Uzmanı Şart!

Her işi uzmanına yaptırmak, hem iş güvenliği hem de işin kalitesi bakımından oldukça önemli bir unsur olarak bilinmektedir. Dekorasyonlarınızı daha güzel bir şekilde yapabilmek için mutlaka bir dekorasyon alanında uzmanlığı olan kişilerden yardım almak size büyük bir katkı sağlayacaktır. Sizlerde dekorasyonla ilgili sorunlarınız için dekorasyon uzmanlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu sayede aklınızda olan fikirleri, pratiğe dökerken zorlanmayacak ve en kaliteli görüntülere kavuşmuş olabileceksiniz. Dekorasyon konusunda uzman olduğunu düşündüğünüz kişilerden fikir alarak, daha önce yapmış olduğu tasarımları görerek çalışma yapabilirsiniz. Bu sayede sizlerde başarılı bir şekilde dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabilirsiniz.

Renk Uyumuna Dikkat Etmeniz Gerekiyor!

Dekorasyonda ilk kural her zaman eşyaların ve duvarların renkleri olmaktadır. Renklerin uyumu bu sektör için birincil aşamalardan birisidir. Eğer renklerin uyumuna dikkat etmezseniz, ne kadar kaliteli ve güzel tasarımlara sahip ürünler alırsanız ve kullanırsanız kullanın dekorasyon anlamında yaptığınız işlemler kendisini göstermeyecektir. Bu nedenle de sizlerde dekorasyon konusunda istediğiniz tatmin düzeyine ulaşamayacaksınız. Bu nedenle her zaman dekorasyon uzmanları ile birlikte çalışmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Kullanmakta olduğunuz renkler açık tonlardaysa eşyalarınızda da açık tondaki renkleri tercih etmeniz gerekiyor. Kapalı ton renklerde ise yine aynı şekilde kapalı tonlara doğru yönelim gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Tasarımlara da Önem Vermek Gerekiyor!

Evinizin havasını ve ahengini bozmamak adına mutlaka aldığınız eşyaların tasarımlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Evinizin uyumlu ve her yerinde aynı ahengin olabilmesi için mutlaka tasarımlarda aynı tarzı yakalamanız gerekiyor. Bu tarzı yakalamanız için kendi yetenekleriniz yeterli gelmiyorsa siz de mutlaka ilk maddemizde belirttiğimiz gibi dekorasyon uzmanlarından yardım almanız size büyük bir katkı sağlayabilecektir.


Odalarınıza Eşya Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evlerimizde oturma odası, misafir odası, çalışma odası, mutfak ve banyo gibi alanlara özel olarak üretilmekte olan eşyaları seçip kurulumlarını yaptırmaktayız. Bu nedenle tasarım ve kurulum aşamalarında dikkat edilmesi gereken basamakların incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca odaların kimliksel olarak bir takım unsurları yer almaktadır. Bu dikkat edilmesi gereken unsur ve öğeleri basamak basamak sizler için açıklayacağız.

Oturma Odasını Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerkenler

Gün içerisinde en çok ziyaret edilen odaların başında gelen oturma odalarının tasarımlarına mutlaka büyük bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Eşya alımı için ayrılan büyük bir kısmı bu odalar için harcanmaktadır. Bu nedenle de bu tür odalarda mutlaka özenli ve dikkatli bir şekilde çalışma yapılması gerekmektedir. Oturma odalarına ihtiyacınız olan birçok eşyanın kurulumu ve eklenmesi mümkün olabilmektedir. Oturma odası için gerekli olan eşyalar;

 • Koltuk takımı ya da çekyat,
 • Televizyon Ünitesi veya Sinema sistemleri,
 • Odanın ahengine uygun olacak şekilde avize,
 • Halı,
 • Perde, Fon perde ve isteğe göre eklenebilecek olan perde tasarımları,
 • Orta sehpası ya da masa (evin büyüklüğüne göre seçilmesi mümkün olabilmektedir.),
 • Duvar Saati (Dekoratif olarak odayı çok daha şık gösterebilecektir.)

Misafir Odasını Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerkenler

Evde olması gereken bir diğer oda misafir odası olmaktadır. Misafir odaları genelde oturulan ve muhabbet edilen ayrıca vitrin takımlarının yer almış olduğu odalar olmaktadır. Vitrin içerisine güzel bir şekilde gözükeceğini düşündüğünüz porselen takımları da bu odaya koyulabilmektedir. Vitrin almak istemeyen kişiler kitaplık alarak odayı daha da zengin hale getirmeleri mümkün olabilmektedir. Misafir odası için gerekli olan eşyalar;

 • Koltuk takımları,
 • Vitrin ya da kitaplık,
 • Raf (Üzerine dekoratif ürünler ekleyebilirsiniz, hem çok fazla ziyaret edilmeyen bu odalarda sizlerde daha güzel bir köşe oluşturarak zaman zaman gelerek ruhunuza huzur vermesini de sağlayabilirsiniz. Ancak bu tür harcamaları kısmak zorundaysanız, sizlerde bu harcamaları listenizden kaldırabilirsiniz.),
 • Yemek yemek ve misafirlerinize servis yaparken kolaylık olması için orta sehpası ya da orta boy masalar

Yatak Odasını Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerkenler

Bir evin olmazsa olmaz basamaklarından birisi olan yatak odaları da oldukça önemli bir etken olmaktadır. Yatak odalarını tasarlarken ve çalışma yaparken mutlaka bu odaya da bütçenin önemli bir kısmını ayırmak gerekmektedir. Sizlerde yatak odalarını tasarlarken dekorasyon kurallarına dikkat etmeli ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir. Yatak odası için gerekli olan eşyalar;

 • Tasarımı oda boyalarına göre yapılmış bir yatak takımı,
 • Kıyafet, ayakkabı ve diğer giyim eşyaları için oda boyutlarında bir dolap,
 • Yatakların iki etrafına iki adet küçük sehpa ve ışıklandırma,
 • Odanın görünen bir yerine bir adet ayna,
 • Odanın tasarılarını tamamlayacak olan güzel bir perde

Yukarıda yazmış olduğumuz odalar ve tasarımlarını incelediğiniz taktirde sizlerde güzel bir şekilde eve sahip olabilirsiniz. Böylece sizlerde güzel ve başarılı bir şekilde dekorasyon oluşumlarınızı yukarıda anlatmakta olduğumuz biçimde yapmanız, sizin evlerinizi çok daha modern gösterebilecektir.