Mutfak İçin Duvar Kağıdı Modelleri

Ev hayatında ev çok bayanların zaman geçirdiği yerler içinde mutfak gelir. Mutfak dekorasyonu bu süreyi en etkin şekilde kullanmak ve işlevsel açıdan mutfağın her bir noktasının fonksiyonel olması kadar görsel olarak ta ferah ve iç açıcı bir görüntüye sahip olması istenir. Mutfak dekorasyonunda dolap, tezgah, masa, yer döşemesi ve duvar dekorasyonu hepsi bir bütün olarak ele alınır. Duvarlar eskiden boyadan ziyade fayans ile kaplanır ve temizliği açısından kolaylık sağlayacağı düşünülürdü.

Fakat mutfakları banyodan ayıran bir yanı olması ve görsel olarak insanın içini açan ferahlık veren ve mutfakta iş yapma zevkini arttıran işlemler ön plana çıktıkça bu uygulamanın yerini boya, kağıt kaplama, farklı bordürler suya dayanıklı laminant parkeler hatta manzara resimleri bile mutfaklarda dekorasyon amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Mutfağın dolap ile tezgah kısmının haricinde kalan duvarların boya veya kağıt kaplama yapılmasının her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ayrıca neme karşıda artık üretilen çok kapsamlı duvar kağıtların olduğu da düşünülünce mutfak için oldukça el verişli olduğunu söyleyebiliriz.
Mutfakların daha iç açıcı ve gösterişli görünmesini istiyorsanız mutfağınıza renk vererek modern bir tarzda dekore etmelisiniz. Yerleri eğer fayans ile kaplayacaksanız tek renk yerine damalı desen tercih ederken mutfaklarda da artık tercih edilen modern aydınlatma aksesuarları ile de dikkat çekici bir hale getirmeniz mümkün. Bunun yanı sıra duvarlardan birini mutfak dolabıyla uyumlu renkli duvar kağıdı ile kaplatmanız mutfağa baharı getirmenizi sağlayacaktır. Burada duvar kağıdının deseni sizin zevkinize kalıyor. Günümüzde 3D olarak bilinen üç boyutlu duvar kağıtları ile de bu işlemi yaparak daha doğal ve gerçek bir duvar görünümü oluşturmanız mümkün.

Mutfakta kullanılacak duvar kağıdı ile mutfak masasında yer alan sandalyelerin desenlerini birleştirmeniz dekorasyonda renk uyumunu da yakalamanıza sebep olacaktır. Mutfakta vurucu nokta olacak bir deseni seçmek burada doğru karardır. Küçük desenlerden gözü yoracağı için biraz daha büyük desenlerden yola çıkarak tercih yapmanız size avantaj sağlayarak mutfağın daha geniş görünmesine ve modern bir hava yakalamanıza yardımcı olacaktır.


Duvar kağıdı seçimi yaparken en önemli noktalardan biride mutfağın alanıdır. Desenli olan duvar kağıtları küçük alanlarda farklı büyük alanlarda farklı bir görüntü sergiler. Bu yüzden sonradan pişman olmamak için beğendiğiniz kağıt kaplamadan bir rulo alarak deneyimledikten sonra tüm duvarı kaplamanız gerekir. Mutfakta yer alan dolaplar mutfağın vurucu noktalarından biridir. O yüzden dolaplarınızın tasarımı duvar kağıdı seçerken de etkili olmalıdır. Eğer mutfak dolabınız modern ve renkli olduğu kadar dikkat çekici ise o zaman onun baskınlığını ortadan kaldıracak bir duvar kağıdı yerine küçük desenli veya tekrarlı duvar kağıtları daha etkili olacaktır. Duvar kağıdı ile mutfakta dolaplarla bir kontrast yakalamak istiyorsanız yapılacak en doğru yaklaşım düz ve sade dolaplara yoğun renkli ve desenli bir duvar kağıdı ile kaplatılarak zıtlık ile bir çekicilik oluşturup ilgi çekici hale getirilebilir. Uyumlu bir hava yakalamak istediğinizde ise mutfaktaki renklerin ağırlığını belirleyip, ona göre bir renk seçmelisiniz. Aynı tonlarda bir renk ile de olabilirken farklı renklerle de duvar kağıdını yapabilirsiniz.


Dekoratif Duvar Kağıdı Modelleri

Ev dekorasyonunda bir yok yöntemler teknik ve meteryaller olduğu kadar duvar dekorasyonunda da bir çok teknik ile yaşam alanlarını süslemek mümkün. Bu dekorasyon teknikleri içinde farklı bir görünüm yakalamak için alternatif seçenekler arayanlar için duvar kağıtları oldukça popüler hale gelmiştir. Kağıt modellerinin içinde bir çok alternatif bulunmakta. Kağıt modelleri ile evini süslemek isteyenler sadece nasıl bir model istediklerine karar vermeleri kalıyor. Sade ve şık modeller kadar oldukça gösterişli hatta üç boyutlu, boyanan, neme duyarlı modellerde seçenekler içinde yer alıyor. Herkesin zevki farklılık gösterdiği için bu duvar kağıtları da bir çok desen ve renkte tasarlanarak çeşitlilik içinde üretilir. Son zamanlarda taş döşemelerin rövanşta olduğu göz önünde alınarak taş desenleri üç boyutlu olarak kağıttan da tasarlayarak daha ekonomik olarak döşenmesine imkan vermektedir.

3 D olarak adlandırılan boyutlu duvar kağıtları içinde renk ve desen olarak hayallerinizi gerçekleştireceğiniz modeli bulmanız kaçınılmaz. Çok fazla çeşitli duvar kağıdı varendalarda da özellikle büyük gösterişli binaların ortak kullanımlarında manzara efekti olarak ta seçilmektedir. Evlerde her alanda manzara olarak ta duvar kağıtları seçilerek bir duvara döşenerek odaya farklı bir hava katılmaktadır. Burada sadece ne istediğinize karar vermek kalıyor.  Nasıl görüneceğini, nasıl bir tasarım seçeceğinize siz karar vereceksiniz.

Duvar dekorasyonu ev dekorasyonunda önemli bir detaydır. Küçük odaları daha ferah ve geniş göstermekten geniş odalara derinlik vermekten ve yaşam alanlarını komple dekorasyonunu tasarlarken mobilyalara ve aksesuarlara göre duvar dekorasyonu seçilerek bir kombinasyon oluşturulur. Zemin, duvar, mobilyalar, pencereler ve kullanılacak aksesuarlar bir bütün olarak ele alınmaktadır.

dekoratif-duvar-kagidi-modelleri

Duvar dekorasyonda 3D tasarımları uzun yıllardır bilinmesine rağmen ülkemizde daha yeni yeni tercih edilmeye başlanmıştır. Bu stilin duvarlarda kullanımı için büyük şirketler ve dekorasyon konusunda tecrübeli isimler 3D duvar kağıtları ile hazırladıkları tasarımlar ile göz doldurarak, tercihleri bu noktaya doğru çekmeyi başarmışlardır. Dekorasyonda duvarlara uygulayacağınız bu kağıtlar ile tüm odanın görünüşünü değiştirerek farklı bir görüntüye dönüştürmek mümkün olmaktadır. Ayrıca duvar kağıdı seçerken tüm odanın dekorasyonu göz önüne alınarak doğru bir tercih yapılması gerekir.

Duvar dekorasyonunda banyolar için bile duvar kağıdı seçenekleri bulunmaktadır. Kağıt denmesine rağmen neme ve suya dayanıklı olarak üretilen kağıtlar banyonuza farklı bir görsellik getirmekte. Kağıt kaplamalar içinde Üç boyutlu kağıt kaplamalarının tercih edilmesinde bir diğer avantajda ses yalıtımı konusunda olanak sağlarken, çevre dostu olması da tercih edilmesinde etken oluşturmaktadır.

Ev dekorasyonunda duvarlarınızın hatalarını kapatmak isteyen ve bunu ekonomik olarak yapmak isteyenler içinde duvar kağıtları bir alternatif olmaktadır. Ayrıca bazı bazı duvar kağıtlarının boyana bilmesi de zamanla kağıtların deformasyon olmaları nedeniyle yenilenmesine imkan vermektedir. Ayrıca renk değiştirmek istediğinizde de bu kağıtlar kaldırılmadan yapılmaktadır.

Her keseye göre duvar kağıdı bulunmakta olup farklı desenlerde ve renklerde seçilen duvar kağıtları mobilyanıza ve zevkinize göre bir çok çeşit içinde size uyan biri mutlaka bulunmaktadır.