Dekorasyonda Pembe Renk Kullanımı Önerileri

Renkler ve onları doğru kullanmak dekorasyonun hayat damarlarından birisidir. Eğer yaptığınız dekorasyon canlı olsun ve size enerji katsın istiyorsanız en pastel renkleri yada en parlak renkleri kullanmaya çalışırsınız. Dekorasyonda ölçülü olmak önemli olduğu için bu konuda abartıdan uzak durarak renklerin dünyasına dalabilirsiniz. Bilindiği gibi kadınlar pembe rengin hastasıdır. Hatta bir kız çocuğunuz var ise pembeden bıkmış bile olabilirsiniz. Fakat ruhunuza hitap ederek size canlılık veren bir dekorasyon istiyorsanız mutlaka pembenin enerjisinden faydalanmak isteyeceksiniz. Şimdi sizlere dekorasyonda pembe renk kullanımı önerileri vererek evlerinizi güzelleştirmeye yardımcıyı olacağız.

Pembe tasarımlar her zaman evlere tatlı bir masumluk ve şirinlik katarlar. Bu yüzden de özellikle kız çocukların odasında, yatak odalarında veya oturma odalarında sıklıkla kullanılır. Hatta bazı insanlar yemek odası ve salon dekorasyonunda da aydınlık ve ferah bir görüntü olması açısından pembe ve pudra tonlarını hiç tereddüt etmeden kullanırlar. Dekorasyonun mükemmel olması için pembe rengi tek başına değil de kendisinden daha açık veya koyu bir renkle birlikte kullanmak gerekmektedir. Bunun en güzel örnekleri ise pembe – beyaz ve pembe – mor ikilisidir. Fakat biraz daha araştırma yaparsanız toz pembe ve koyu pembe ikilisinin de çok şık bir şekilde kombin edilebileceğini görebilirsiniz. Hatta benim favorim pudra ve mürdüm kombinidir.

Renkleri nasıl kullanacağınız hakkında bir fikriniz yok ise görsel bölümden harika örnekler bularak fikir sahibi olabilirsiniz. Fakat dekorasyonun kuralları çerçevesinde hareket edecek olursak odanın büyüklüğüne göre hareket etmenizde fayda vardır. Küçük ve fazla gün ışığı almayan bir odayı dekore ediyorsanız dekorasyonun genel rengi açık olan renk tonu üzerinde yoğunlaşmalıdır. Koltuklar ve halı mutlaka toz pembe yada pudra tonlarında olmalıdır ki ortamda aydınlık ve geniş bir algı oluşturulabilsin. Ayrıca belirtmekte fayda var ki zeminde kullanılan renk krem tonlarında olursa genişlik algısı iki katına çıkarılabilir. Koyu tonları ise; perdeler, yastıklar, seçilen duvar kağıdında tek duvarda kullanılabileceği gibi, aksesuarlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Pembe dekorasyon uygulanırken seçilen mobilyalar genellikle krem rengi tonlarında olurlar fakat daha renkli ve hareketli bir dekorasyon hayal ediyorsanız pembe veya tozpembe mobilyalar da kullanabilirsiniz. Üstelik bu renk tonlarında çok şık mutfak dolapları bile üretiliyor artık. Yani mutfağınızda bile pembe bir dekorasyon kullanmanız gayet mümkün.

dekorasyonda-pembe-renk-1

Bu kadar yoğun pembe kullanmak yerine, krem tonlarında dekorasyonunuza pembe ile hareket katmak istiyorsanız çift renkli koltuklar ile işe başlayabilirsiniz. Tekli seçenekleri koyu pembe ve geri kalan çiftli ve üçlü koltukta mormürdüm gibi tonlar kullanırsanız şahane bir görüntü elde edebilirsiniz. Pembe bir yatak odası dekore ediyorsanız minik pembe çiçekleri olan perdeler, pembe tül stor perdeler, pembe çerçeveli düğün fotoğrafları, pembe mor abajurlar ve daha niceleri ile ortama sıcacık bir hava katmak sizin elinizde. Bembeyaz yatak odası mobilyalarınız var ise odanın duvarlarını sevimli bir tozpembe renge bile boyayabilirsiniz. Daha ilginç bir dekorasyon ve çok canlı renklere ihtiyacınız var ise size birde yeşil rengi önereceğim.

Pembe ile çok uyumlu yeşil tonları kullanarak dekorasyonu bomba bir hale dönüştürebilirsiniz. Hatta bu kombinasyonu genç kız odalarında da severek kullanabilirsiniz. Pembenin en canlı tonları ve yeşilin iç aydınlatan huzuru ile mükemmel bir oturma odası dizayn ederek, misafirlerinize görsel bir şölen sunmaya ne dersiniz? Ortamın bu kadar renkli olması dekorasyonu boğar mı diye düşünebilirsiniz ama endişelenmeyin. Bu renkleri sadece koltuk döşemelerinde ve aksesuarlarda kullanacağınız için bir sıkıntı olmayacak. Diğer mobilyaların beyaz olması evinizi yeterince aydınlık gösterecektir.