Siyah Beyaz Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyonda siyah beyaz kullanmak herkesin cesaret edeceği bir uygulama değildir. Her iki rengin de çok ölçülü bir şekilde kullanılması gerektiği için risk barındırabilir. Ama dengeli bir biçimde dekorasyona işlenirse siyah beyaz kadar muhteşem bir oturma odası gibisini bulamazsınız. Dekorasyonda siyah renk güç ve başarının temsilcisidir. Beyaz ise hemen hemen her yerde oldu gibi saf ve temizliği sembolize eder. Aydınlık mekanların vazgeçilmez iki rengi olan siyah ve beyazı oturma odalarınızda kullanmak istiyorsanız biraz tavsiyeye ihtiyacınız olabilir. Şimdi sizlere siyah beyaz oturma odası dekorasyon fikirleri vereceğiz. Makalemizi dikkatle okursanız harika bir oda tasarlama şansınız olabilir.

Oturma odanız ışık alıyorsa, siyah beyaz dekorasyon için çok elverişli demektir. Ama ışık almıyorsa hemen umutsuzluğa kapılmayın çünkü güçlü aydınlatmalar ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Hatta beyaz rengi biraz daha ön planda tutarak harika bir dekorasyona imzanızı bile atabilirsiniz. İlk önce az ışık alan evlerin dekorasyonlarından bahsetmek gerekirse; oturma odası için güzel bir plan yaparak işe koyulabilirsiniz. Eğer düzenli bir şekilde ilerlerseniz dekorasyon hatalarını sıfıra indirebilirsiniz.

Elinizde bir malzeme ve eksik listesi olması her zaman sizi bir adım öne taşıyacaktır. Plan içerisinde ilerlediğiniz dekorasyona ilk önce oturma odasının duvar rengi ile başlayabilirsiniz. Duvarların beyaz olması içinizi aydınlatabilir ama plazma televizyonunuzun arka planı için şahane bir dekorasyon önerisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Siyah beyaz desenli çok şık bir duvar kağıdı ile döşediğiniz Tv ünitesinin arka planını spot ışıklar ile renklendirerek mükemmel bir uyum yakalayacaksınız. Yalnız oturma odaları çok fazla depolama alanına sahip olmadığı için Tv ünitesinin çok kullanışlı olmasına ve bol depo alanı barındırmasına dikkat etmelisiniz.

Oturma grubu seçiminizi beyaz ağırlıklı yapacaksınız fakat yine de aydınlatma konusunda hassas olmalısınız. Ayrıca dekorasyonun önemli bir parçası olan konforu da hesaba katsanız iyi olur. Koltukların gösterişli olduğu kadar rahat olması ve fonksiyonel seçilmesi de önemlidir. Özellikle de çıkarıp makinede yıkayabildiğiniz kumaşlara sahip olması temizlik açısından size müthiş kolaylık sağlayacaktır. Hatta mobilyalarınızın ayaklarını yüksek tercih ederek zemin temizliğini de basite indirgemiş olacaksınız. Aydınlatma konusuna geri dönüş yapacak olursak, şık bir avize ile taçlandırdığınız oturma odasını dilerseniz tv ünitesinde kullanacağınız spot lambalar ile destekleyebilirsiniz. Fakat avizenizi seçerken mümkün olduğu kadar çok ışık saçmasına dikkat etmelisiniz. Eğer odanız büyük ise simetrik yerleştirilmiş iki avize kullanarak daha kaliteli bir ortam yakalayabilirsiniz.

Siyah beyaz dekorasyonunda halı seçimi de dikkatlice yapılmalıdır. Ortamın ağırlığını bozmak istemiyorsanız zebra desenli bir halı kullanabilirsiniz fakat tek beyaz renkli halılar da odanıza çok yakışacaktır. Eğer biraz da renk gelsin odaya diyorsanız beyaz halınızın içerisinde çok tatlı bir fuşya ton yada kırmızı kullanabilirsiniz. Odanıza son dokunuşları aksesuarlarınız ile yapacağınız için ilk önce onları koyacağınız yerleri belirlemenizde fayda var. Beyaz seçtiğiniz mobilyalarınızın üzerinde siyah ağırlıklı aksesuarların olmasında bir sakınca yoktur.

Duvarlarınız için tasarlanmış dekoratif raflar size aksesuarlar konusunda çok yardımcı olacaktır. Çok şık siyah beyaz mumlar ve şamdanlar ile süslediğiniz raflarınız görenlerin hayranlığını kazanacaktır. Ayrıca dekorasyonda renklendirme adına farklı tonlarda aksesuarlarda bakabilirsiniz. Siyah renkleri kullanırken etrafına parlak tonlarda aksesuarlar dizmeniz çok akıllıca olacaktır. Çünkü siyah her zaman parlak renkleri dengelemek için kullanılır. Evinizin perdelerini simsiyah tercih ederseniz odayı boğabileceğiniz için burada da çok hassas olmanız gerekmekte. İçerisinde parlak gri desenler olan fon perde modelleri odanız için biçilmiş kaftan olabilir. Aynı şey siyah beyaz desenli perdeler içinde geçerlidir. Seçim tamamen size kalmış.