TV Ünitesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Televizyon bizim yaşam standartlarımız için önemli bir yer tutar. Çoğu zaman oturma odamızda kullanılan televizyon salonlarda da tercih edilerek gelen misafirlerimizi ağırlarken hem dekoratif açıdan hemde televizyon keyfi yaşamak açısından tercih edilmektedir. Günlük yaşantımızda dinlenirken stres atmak ve sevdiğimiz programları seyret için ortam yaratırız. Önemi açısından yaşamın bu kadar içinde bir parça olan televizyon mobilya ve aksesuar açısından da önemlidir.

Oturma odası veya salon dekorasyonunda TV üniteleri dekorasyonun bir parçası haline gelip yaşam alanını zenginleştirme olanağı sağlar. Ayrıca ev dekorasyonunda duvarları kullanarak alan açısından tasarruf sağlayarak dekorasyon konusunda bir avantaj sağlar. Bir çok farklı parçanın duvara monte edilmesi ile odanın dekore edilmesini sağlayarak görsel bir güzellik oluşturulur. Duvarlara kullanılan tablolar saatler aynalar kadar odayı zenginleştiren aksesuarlar yerine duvara monte edilen TV üniteleri klasik bir yaklaşımdan ziyade modern bir görünüm sağlayarak farklı bir dekorasyon ile tarzınızı yansıtma imkanı sunar.

TV ünitesi satın almadan önce ihtiyaçların gözden geçirilerek dekoratif amaçlı mı yoksa fonksiyonel amaçlı mı kullanıma ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Bu karar ile TV ünitenizin nasıl bir modele sahip olması gerektiği konusunda size fikir verecektir. Özellikle kitaplık işlevini gören, kapalı dolap bölümleri ile depolama imkanı sunan bir TV ünitesi ihtiyaçlarınızı karşılıyor olabilir. Bu durum sizin tercihinizi belirlemenizde görsellik kadar etken olacaktır. İkinci olarak gözden geçirmenz gereken evinizin genel dekorasyonuna stil açısından uyumlu olup olmayacağına karar vermenizdir. Eğer evinizin stilini göz önünde bulundurmayıp Sırf Çok beğendiğiniz için bir TV ünitesi almanız salonunuzun o ihtişamlı görünümünü biranda yok ederek silik bir odaya dönüştürecektir. Bu duruma düşmemek için işlevselliği açısından tüm dekorasyonu göz önüne alarak uygun bir TV ünitesi almanız gerekir. Burada bir ayrıntıda diğer mobilyalarınıza uygun hatta aynı tarzda bir TV ünitesi seçmelisiniz.

tv-unitesi-secerken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Küçük oturma odaları için özellikle TV ünitesi seçerken tüm duvarı kaplayan ve odaya komple hakim olan bir ünite yerine odada odak noktası olacak şekilde tüm mobilyaları ortalayacak şekilde bir TV ünitesi tercih etmeniz kadar duvara monte edilen tarzda bir ünite daha ferah bir oda görünümünü sağlayacak ve evin başka aksesuarlarla süslenmesine gerek kalmayacaktır. Oturma odasının giriş çıkış açısından sağa sola çarpmamak ve kendinizi sakatlamamanız için ferah olması kadar temizlik esnasında da size kolaylık vermesi fazla aksesuarlardan kaçınmanız gerekir. Oturma odasındaki koltukları televizyon çevresinde konumlandırırken TV ünitesinin dışında kalmamaları veya TV ünitesinin içine girik bir görüntü oluşturmamaları, tüm mobilya parçalarının orantılı bir şekilde ve koltukların TV ünitesi odak noktası olarak seçilerek yerleştirilmesi doğru bir dekorasyon olacaktır.

Diğer bir detay ise TV ünitesinin üretildiği ağaç tercihi ve kalitesidir. Sırf uygun fiyat diye çok istediğiniz TV ünitesinin ömrü de fiyatı gibi kısa süreli olacaktır. Bu açıdan ağaç kalitesine de dikkat etmelidir. Belki ilk planda pahalı gelse de uzun vadede dayanıklılığı açısından faydasını göreceksiniz.