Yeni Ev Dekorasyonlarında Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni evlenen ya da evini değiştirmek isteyen her çift öncelikle evlerin dekorasyon basamağı ile ilgilenmektedir. Bir evde huzur ve rahat bir kullanım olması her zaman dekorasyona ve eşyaların ayarlanmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle çiftler ve yeni ev alacak kişiler her zaman evlerin dekorasyon ayağına oldukça fazla dikkat edilmektedir. Dekorasyon denildiği zaman; akla evin rengi, tavan tasarımları, duvar tasarımları, halı seçimi, mobilya seçimleri ve buna ek olarak oldukça farklı tüm işlemler gelebilmektedir. Evin her türlü bölgesinde dekorasyon çözümlerini görmek mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere yeni ev dekorasyonlarını yaparken dikkat etmeniz ve uymanız gereken birkaç husus konusunda bilgi vereceğiz. Öyleyse hemen başlayalım.

1- Renk Uyumu, Dekorasyon Çalışmalarının En Önemli Unsuru!

Evlerinize dekorasyon yapmaya başlamadan önce, evinizin duvarlarını ve tavanlarını boyamanız size çok daha kolaylık sağlayacaktır. Duvar ve tavan renklerinizi belirleyip, boyama işlemini bitirdikten sonra geriye eşyalarınızı alıp odalarınızı tasarlamaya sıra geliyor. Ancak şunu bilmelisiniz ki; renk uyumu olmayan hiçbir ev veya oda dekorasyon şartlarına uygun olmamaktadır. Dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli aşama; her zaman renk uyumunu sağlamak olmaktadır. Evinizde renk uyumunu sağladıktan sonra diğer unsurlarda sorun olsa bile bu pek fazla sırıtmayacak ve sizi üzmeyecektir. Renk uyumunu sağladığınızdan emin olmak için; tüm eşya ve duvarlarınızın renklerinin açık ya da kapalı tonlarda olduğundan emin olmanız yeterli olabilecektir.

2- Her Odanın Farklı Eşya İhtiyaçları Bulunmaktadır!

Misafir odası ve oturma odasını karşılaştıracak olduğumuzda bu her iki odanın farklı eşya ihtiyaçları olmaktadır. Örneğin oturma odası, ev sakinleri tarafından çok daha sık ziyaret edilip kullanılırken misafir odaları o kadar fazla ziyaret edilip, kullanılmamaktadır. Bu nedenle de her odanın farklı eşya ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Oturma odasına; koltuk takımı, halı, tv ünitesi gibi eşyalar yeterli olurken misafir odasında yemek masası, vitrin gibi ekstra eşyaların eklenmesi odayı çok daha verimli ve güzel kullanılması için uygun hale getirebilir.

3- Gereksiz Eşyalar İle Odalarınızı Boğmayın!

Bir evin en büyük düşmanı; gereksiz eşyalar olmaktadır. Gereksiz eşyalar hem temizlik yaparken hem de normal zamanlarda evi olduğundan daha küçük gösterebileceği, evin çok daha kolay bozulmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle gereksiz eşyalarınızın olduğunu düşünüyorsanız yeni eve taşınmadan ya da dekorasyon basamaklarına henüz giriş yapmadan önce mutlaka atın ya da işinize yarayan eşyalar ile değiştirin.

4- Oda Sayınıza Göre ve Ev Nüfusuna Göre Odalarınızı Tasarlayın!

Eğer çekirdek aileyseniz ve yeterli sayıda odanız varsa; oturma, misafir odalarının yanı sıra çocuk ve yatak odalarının olmasını da asla ihmal etmeyin. Çocuklarınız bu odalarda oyunlarını oynayabilecek ve zaman geçirecekleri için diğer odaların bozulmasının da önüne geçilmiş olunmaktadır. Bu konu birçok büyük evlerde oturan kişilerin uygulamadığı ancak uygulaması gereken ince detaylardan olmaktadır.


2018 Modern Çekyat & Koltuk Tasarımları

Salonlarında ya da misafir odalarında tasarım değişikliklerine gitmek isteyen kişilerin eşyalar üzerinde tercihlerinde değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklikler genel olarak, günden güne değişiklik gösterebilmektedir. Salonlarda ve misafir odalarında kullanılmakta olan; çekyat ve koltuk takımları günümüzde eski tasarımlardan farklı olmakta ve oldukça güzel tasarımları barındırmaktadır. Bu tasarımları birazdan inceleyecek ve yılımız şartlarına uygun modern tasarımları sizlerle birlikte inceleme şansı yakalayacağız. Sizlerde yeni yıla girerken, istediğiniz başarılı tasarımları görüp, istediğiniz tasarımları kullanma şansını yakalayabileceksiniz.
2018 Çekyat ve Koltuk Tasarımlarında Bulunan Özellikler

 • Daha geniş ve büyük yastıklara sahip olan koltuk tasarımları
 • Canlı renkler ve kapalı renklerin birbirleriyle uyum yaptığı tasarımlar
 • Çok fazla uzun olmayan, yeni oda tasarımlarına rahat bir şekilde montaj edilecek olan koltuk tasarımları
 • Uzun yıllar bozulmadan ve zarar görmeden kendini koruyabilecek özelliklere sahip olan malzemelerden üretilen koltuk ve çekyat tasarımları
 • İçerisinde kullanılan tüy ve malzeme bakımından kaliteli malzemeler ile üretilmiş koltuk tasarımları
 • Koltuk takımı grupları başta olmak üzere çekyat tasarımlarında da güzel görünümlere ait olan tasarımlar
 • Standart renklerden ziyade çok daha farklı ve günümüz saatlerinde pek fazla rast gelmediğimiz renklere ait olan koltuk tasarımları

bizler ile birlikte olabilmektedir. Bu tür tasarımlar günümüzde çok daha fazla satış hacmine ulaşmakta olmasından dolayı da; modern tasarımlar olarak isimlendirilmektedir.

Yukarıda yer alan birçok tasarım, modern tasarım olarak adlandırılmaktadır. Modern tasarımlarda farklı renklerin bir arada yer aldığını görebilirsiniz. Bir arada yer alan bu renkler, kişileri oldukça mutlu etmektedir. Sizlerde bu tür çalışmaları başarılı bir şekilde yaparsanız, modern tasarımlara sahip olan evlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca koltukların yaslanılan kısımlarında da; büyük yastıkların olduğunun altını çizmek gerekmektedir. Bu da oldukça önemli ve modernliğin giriş aşaması olarak bilinmektedir.


Bebekli Ailelere Dekorasyon Önerileri

Evde bebekleri olan aileler için dekorasyon basamaklar çok farklı bir şekilde incelenmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi; bebeklerin çok meraklı olmaları ve her türlü alanda yer almak istemekleridir. Meraklı olan bebekler, her türlü odaya girecek ve her türlü eşyanın üzerine oturup, onlarla oynamak isteyecektir. Ayrıca yüksekte olan eşyaları da kendi üzerine çekecek, haliyle bebek yaralanmalarına nedenler oluşabilecektir. Bebek yaralanmalarının büyük bir bölümünün; hatalı dekorasyon işlemlerinin gerçekleşmesi ile ilgili olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca hatalı bir şekilde yapılan dekorasyonların önüne geçmek için; bu blog yazımızda yer alan önerileri okursanız daha ferah ve başarılı bir görüntü ile evlerinizi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak dekorasyon işlemlerinin çok ince ayrıntılara sahip olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Eğer dekorasyon işlemleri inceliklere dikkat edilerek yapılırsa; oldukça başarılı bir şekilde dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabilirsiniz. O halde dekorasyon ile ilgili önerilerimize geçebiliriz.

Evde Bebekleri Olan Ailelere Dekorasyon Önerileri

 • Öncelikle evde bebekleri olan ailelerin yükseklere ya da bebeklerin erişebileceği yerlere ağır ve bebeğe hasar verecek eşyaları koymaması gerekmektedir. Bu işlem, bir önlem olsa da dekorasyon olarak da dikkat edilmesi gereken basamakların başında gelmektedir. Bu konuda mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
 • Bebeklerinize özel oyun alanları oluşturmanız ve bu alanlar haricinde oyun oynamasını daha küçük yaşlarda engellemeniz onlara; evin dekorasyonlarına zarar verilemeyeceğini de öğretecektir. Böylece sizlerde dekorasyonu tekrar tekrar düzeltmek ve onarmak zorunda kalmamış olabilirsiniz.
 • Bebek olan evlerde duvarların boyanması gibi durumlar da olabileceği için; boyaların silinme özelliğinin olması gayet güzel olacaktır. Hem duvarları kolay bir şekilde temizleyebilecek hem de çok daha verimli bir şekilde işlemlerinizi yürüteceksiniz. Silinen boyaları genel olarak ıslak bir bez ile silmeniz mümkün olabilmektedir. Bu tür silme işlemlerde duvarların boyalarına zarar gelmemektedir.

Ev Dekorasyonunu Değiştirmek İsteyenlere Ufak Tüyolar

Zaman zaman evlerinizde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda ev dekorasyonlarında bazen küçük dokunuşlar bazen de köklü değişikler ile evlerinizin tasarımlarını değiştirmeniz oldukça kolay olabilmektedir. Sizlerde evlerinizde değişiklik yapmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu blog yazımızda detaylı bir şekilde bilgileri sizlere sunacağız. Öncelikle bilmenizi isteriz ki; duvarlarınızın rengini değiştirmek bile evinizin havasını değiştirebilecek yegane işlemlerin başında olacaktır. Bunun yanı sıra; duvarlarınızın renginde gerçekleşecek olan renklerde; dikkat etmesi gereken en önemli nokta evlerinin büyüklüğüne uygun olan renkleri seçmek olacaktır. Eğer evleriniz geniş ve büyükse kapalı renkleri tercih etmek yeterli olurken, küçük ve daha dar evlerde ise açık tonlara sahip olan renkleri tercih etmek çok daha başarılı ve kaliteli olabilmektedir. Bu nedenle bu tür çalışmalara mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Evinin Tasarımını Değiştirmek İsteyenlere Ufak Dekorasyon Tüyoları

 • Evlerin tasarımları değişmek istendiğinde genel olarak evin duvarları ilk akla gelen değişim bölgelerinden olmaktadır. Evlerinizin havasını ve rengini değiştirmek isteyen kişiler evlerinin boyasını değiştirerek güzel bir ahenk yakalayabilmektedir. Buna ek olarak da; duvarlarının bazı alanlarına güzel bir duvar kağıdı oluşturmak size oldukça güzel bir hava katabilecektir.
 • Duvar kağıdı ve boya ile ilgili bir değişiklik yaptıysanız evinizin havası başta olmak üzere birçok farklı görünümsel değişik evlerinizde sizlere oldukça güzel görünecektir. Bunun yanı sıra boya yapmadan evinde değişiklik isteyen kişiler için mobilya boyatma işlemlerini de önermekteyiz. Yeni bir ürün almaktan çok daha uygun fiyatlar ile yapılacak olan bu işlemler sayesinde mobilyalarınızın rengini değiştirebilir ya da cila attırabilirsiniz .Böylece çok daha güzel bir görünüm ile dekorasyon anlamında değişikliklere gidebilirsiniz.
 • Evinizdeki eşyaların yerini değiştirmek de evinizde farklı ortamların oluşmasını sağlayacak ve size oldukça güzel faydalar sağlayabilecektir. Ayrıca dekorasyon yaparken bakmanız gereken bir diğer husus; evinizde gereksiz eşyalar var mı? Bu eşyaları kullanıyor muyum soruları olacaktır. Eğer gereksiz eşyalarınız fazlaysa onları satabilir ya da çöpe atabilirsiniz. Böylece yaşam alanlarınızda genişleme olabilecektir. Dekorasyon anlamında geniş alanlar her zaman kişilere huzur vermeye yaramaktadır.
 • Eğer evinizi olması gereken en iyi formda görmek istiyorsanız dekorasyon uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece dekorasyon uzmanlarımız sizlere gereken en önemli aşamaları söyleyecektir. Sizlerde ona göre çalışmaları inceleyerek, yönlendirmelerde bulunabilirsiniz. Böylece sizler de pek fazla yorulmadan çalışmaları görüntüleyebilirsiniz.

Misafir Odalarında Olması Gereken Özellikler

Misafir odaları, oldukça güzel tasarımlara sahip olan ancak pek fazla giriş ve çıkışı olmayan odaların başında gelmektedir. Pek fazla bozulması ve zarar görmesi istenmemektedir. Çünkü eve gelecek misafirler için evde hazır olarak ve temiz olarak bulundurulması gereken odalardan olmaktadır. Bununla ilgili olarak bu odalarda da birçok fazla çalışma yapımı mümkün olmaktadır. Oturma odaları ile misafir odaları tasarımları çok benziyor olsa da; iki odanın kullanım amaçları arasında birçok farklılıklar olabilmektedir. Sizlerde güzel bir misafir odasına sahip olmak istiyorsanız ve evinizde her zaman misafirleriniz için hazır bir eve sahip olmak istiyorsanız; misafir odası tasarımları için bizlere başvuruda bulunabilirsiniz.

Misafir Odalarının Sahip Olması Gereken Özellikler

 • Diğer odalar aktif kullanım alanlarıyken; bu odalar genel olarak temiz kalması gereken odalar olarak bilinmektedir,
 • Diğer odalarda ev halkının istekleri ve arzularına göre belirlenen eşyalar yer alırken burada misafirlerin rahat edebileceği ve ihtiyaç duyulan minimum derecedeki eşyalar yer almaktadır,
 • Genel olarak koltukların ya da oturma grupların olduğu odalar olarak bilinmektedir,
 • Tasarımları diğer odalar ile aynı olabileceği gibi diğer odalardan çok farklı tasarımlara da sahip misafir odaları yer alabilmektedir,
 • Diğer odalarda yer alan tüm objeler gibi bu odalarda yer alan objeler de misafirlere yönelik olabilir, misafirler tarafından sevilen ve misafirlerin sevdiği objeler bu odaya eklenebilir ya da çok fazla eşya eklenmeyerek sadelik vurgulanabilir,
 • Koltuklar televizyona değil, mutlaka birbirlerine bakmaktadır. Bu ev sahipleri ile birlikte misafirlerin diyaloglarını olumlu bir şekilde artırmaktadır. Böylece; misafirler ile birlikte televizyon izlemek yerine; muhabbet ederek zaman geçirebilirsiniz.

Misafir Odalarında Olması Gereken Başlıca Eşyalar

Genel olarak misafir odası tasarımları, oturma odası tasarımlarına oldukça fazla benzemektedir. Çünkü oturma odasında yer alan tüm eşyaların burada olması da gerekmektedir. Oturma odası ve misafir odasının başlıca farkı; oturma odasının her zaman düzgün olmamasına bağlı olarak misafirlerin bu odaya alınmasına bağlı olmaktadır. Bunun haricinde herhangi bir ekstrem durum olmamaktadır. Bu oda içerisinde sizlerde oturma odasında olduğu gibi vakitler geçirebilirsiniz.

 • Koltuk takımı, çekyat takımı ya da oturma grupları (Oda büyüklüğüne göre tercih edilebilecek ürünler değişiklik gösterebilecektir),
 • Televizyon ünitesi (Olmayadabilir, ancak genelde misafir odalarında ve oturma odalarında mutlaka tv üniteleri yer alabilmektedir),
 • Halı,
 • Masa (Genelde ikramlar yer aldığı için; misafir odalarında da masaların olması oldukça önemli bir etken olabilmektedir),
 • Vitrin (Genelde misafir odalarında vitrin gibi eşyalar da olabilmektedir ancak bu eşyalar genelde eski tasarımlara sahip evlerde yer aldığı için, modern tasarımlarda vitrin görmek mümkün olmamaktadır.)

Salonlar Artık Daha Çok Konforlu

Oturma Odası tasarımlarında son zamanlarda birçok farklı değişikliğe gidilmiş olup, birbirinden güzel onlarca farklı modern tasarım yer almaktadır. Oturma odası tasarımlarında modern görünüm olarak birçok farklı tasarım yenilikçi mimar ve üretimcilerimiz tarafından sektöre kazandırılmıştır. Sektöre kazandırılan birçok modern tasarım; firmamız ile iletişime geçen kişilere verilecek ve sunulacaktır. Oturma odası içerisinde ihtiyacınız olan birçok ürünün modern tasarım ve yapılarına ait incelemeler bu yazımızda yer alacaktır. Oturma odasında; koltuk takımları, çekyatlar, televizyon üniteleri ve geniş olan odalarda ise ek olarak masalar yer almaktadır. Buna ek olarak bu tür odalarda; kendi arzu ve isteklerinize göre işlemleri yürütmeniz de mümkün olabilmektedir. Oturma odası genelinde; istediğiniz birçok işlemi bize ileterek de başarılı bir şekilde tasarımlarınızla ilgili çalışmalarda efektif bir çalışma sergileyebilirsiniz.

Oturma Odaları Artık Çok Daha Canlı!

Eski tasarımlar incelendiği taktirde önümüze bir çok içimizi boğan, kapalı renklere sahip olan tasarımlar görünmekte ve bu tasarımlar hem göze hem konfora hizmet etmiyordu. Artık günümüzde yer alan birçok tasarım ile birlikte; çok daha canlı ve açık renklerin tercih edilmesi söz konusu oldu ve tasarımcılarımız tarafından birçok yeni model önümüze gelmiş durumda. Bu durumlara ek olarak da; birçok farklı tasarımda yeni düşünceler ve gerek yurt dışı gerekse yurt içinde oluşan ve insanların beklemiş olduğu değişiklikler karşımıza hızlı bir şekilde çıkabiliyor. Bu konuda araştırma yapan ve isteklerini bizlere ileten bir çok müşterimiz ile çok güzel sonuçlar aldık.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

Eskiye Göre Çok Daha Fazla Seçenek!

Eskiden genel olarak tek ve sade tasarımlar yer alıyordu, ancak günümüz teknolojisi ve modern kültür ile birlikte başarılı bir şekilde tasarım çeşitliliğini görmek mümkün olmaktadır. Eskiye göre çok daha başarılı ve güzel bir şekilde devam eden tasarım seçenekleriyle birlikte özellikle yeni evlenecek çiftlere özel olarak birçok başarılı ürünü bulmak mümkün olabilmektedir. Çiftler ve evini düzenlemek isteyen kişiler ile son teknoloji ürünleri birleştirmekte olan firmamız bünyesinde size yardım edecek birçok personel bulunmaktadır. Sizlerinde bize ulaşmanız halinde başarılı bir şekilde tasarlanmış ürünlere kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün olabilecektir.

Daha Kaliteli ve Çok Daha Sağlam Malzemelerden Üretilmiş Ürünler

Eskiden piyasada yer alan ürünlerin kalitesinin üzerine on kat fazla çalışma yapılmış ve ortaya çok daha sağlam ve kaliteli ürünler çıkmıştır. Tasarlanan tüm proje ve mimari işlemlerde birçok farklı işlem uygulanmaktadır. Yapılan bu işlemlerin başında ise güçlü ve sağlam malzemelerin üretilmesi gerçekleşmektedir. Daha kaliteli ham maddelerin kullanılması ile birlikte ortaya çok güzel ve kişiyi memnun eden tasarımlar çıkabilmiştir.


2018 Oturma Odası Tasarımları

2018 Oturma Odası Tasarımları, geride bıraktığımız onlarca yıldan çok daha başarılı tasarımlara ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde olduğumuz yıl içerisinde genel olarak mavi, kırmızı, siyah ve koyu yeşil gibi soft renkler tercih edilirken aynı zamanda oturma odası gruplarında oldukça fazla rağbet de bizleri bekleyen durumlar arasında yer almaya devam ediyor. Dekorasyon çözümleri olarak karşımıza çıkan birçok farklı olayda; oldukça geniş bir yelpazeye sahip olmamız ve onlarca farklı tasarım önerimiz olması sizlere büyük bir başarı da sağlamaktadır. Dekorasyon çözümleri olarak; birbirinden güzel birçok tasarım fikrimiz yer almaktadır. Buna ek olarak; sizlerde oturma odanızda çok daha ferah ve başarılı bir şekilde yaşamak istiyorsanız bizleri tercih edebilirsiniz. Yazımızın detaylarını açıkladıktan sonra sizlere oturma odası tasarımlarını güzel ve detaylı bir şekilde göstereceğiz.

Oturma Odası Tasarımlarında Dikkat Ettiğimiz ve Sizlere Sunmuş Olduğumuz Avantajlar

 • Oturma odası tasarımlarında yapılan çizimler ve modellemeler ile birlikte hem küçük odalara sahip evlerde hem de geniş odalara sahip olan evlerde başarılı bir şekilde çözümler üretilmiştir,
 • Üretilen çözümlerin tüm duvar boya renklerine uyumlu bir şekilde çalışıyor olması için bir takım düzenlemeler yapılmış ve sizlere sunulmuştur,
 • Oturma odası tasarımlarında kullanılan tüm ahşap malzemeler başarılı bir şekilde uzun yıllarca sizlerle birlikte olacak şekilde tasarlanmış ve kullanım ömürleri 1-2-3 yıl değil oldukça uzun yıllar boyunca sizlerle birlikte olacak düzeyde ayarlanmıştır,
 • Oturma odası tasarımlarını istediğiniz alanlara özel bir şekilde düzenleyebilirsiniz, ofislerinize özel takımlar için de bu tasarımlarımızı kullanmanız mümkün olmaktadır. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmadığı gibi sizlere oldukça güzel çalışmalar da isteğinize özel olarak hazırlanıp, sunulabilmektedir.
 • Oturma odası ile ilgili olarak; diğer tüm ihtiyaçlarınızda sizlere güzel bir şekilde destek sağlayacak düzeyde çalışmalar için de bizlere ulaşabilirsiniz.

Oturma Odası Tasarımlarında Renklerin Önemi Nedir?

Oturma odası gruplarında renkler oldukça önemlidir. Oturma odalarının büyük bir bölümünü bu tür eşyalar oluşturacağı için bu eşyaların sahip olduğu renkler; evin ahengini sağlayacak olan yegane şeydir. Bu nedenle mutlaka bu tür tasarımlarda birçok farklı etkene dikkat edilmesi gerekmektedir. Oturma odası tasarımlarında birçok farklı renk tercihi söz konusu olsa da; genelde soft renkler önerilmekte ve tercih edilmektedir. Sizlerde oturma odalarınızda ana renklerin alt tonlarını tercih ederek oldukça güzel görüntüler elde edebilirsiniz. Renk seçimi konusunda yardım almak istiyorsanız, bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha önce tasarladığımız salon dekorasyonu örneklerini incelemek için Salon Dekorasyonu sayfamıza bakabilirsiniz.


Dekorasyon Yaparken Renklerin Önemi

Dekorasyon yaparken renkler oldukça önemlidir. Dekorasyon yaparken her türlü ince detay, kişiyi huzura götürmekte olan etkenlerden sadece birisidir. İnce detaylar bir araya geldikten sonra hiçbir sorun yaşanmadan güzel bir yuvaya sahip olunabilmektedir. Dekorasyon ile ilgili tüm düşüncelerinizi her zaman uzman bir kişiye iletin ve ondan bilgi alın. Uzmanlar ince detayları bir araya getirmekte oldukça yoğun bilgi birikimlerine sahip olmaktadır. İnce detayların yanı sıra renklerin de dekorasyon çalışmalarına büyük avantajı bulunmaktadır. Örneğin; oturma odası ile yatak odasının hem detayları farklı olabilmekte hem de odadan beklenen ayrıcalıklar farklı olabilmektedir. Sizler için özenle hazırlamış olduğumuz bu yazımızda; renklerin anlamlarını ve psikolojik olarak insana katmış olduğu özellikleri açıklayacak ve detaylandıracağız.

1- Mavi Renk Ne Anlama Geliyor?

Birçok evde çeşitli tonlarının kullanılmış olduğu renklerden olan mavi rengi; bilgeliği, güveni ve sadakati simgelemektedir. Ayrıca mavi renk ve mavinin tonları kararlılığı ve bağlılığı da ifade etmektedir. Genel olarak iş görüşmelerine giden birçok kişi mavi renk tercih etmesinin sebebi de bu olmaktadır. Buna ek olarak evlerini maviye boyatan kişilerin diyet yapmaları sırasında başarılı bir şekilde zayıflamalarını da sağlayacaktır. Bu konu pek fazla dikkat edilmese de, oldukça önemli bir detaydır. Bu renkler odanın her türlü odasında kullanılabilmektedir ancak restoran gibi tesislerde bu renkten kaçınılması gerekmektedir. Çünkü mavi renginin iştah kapatıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Salon Dekorasyonu

2- Yeşil Renklerin Dekorasyondaki Yeri

Dekorasyon yaparken tercih etmiş olduğumuz bir diğer renk yeşil olmaktadır. Yeşil, birçok farklı alanda kullanılmakta ve tercih edilmekte olunan renkler arasında yer almaktadır. Doğayı ve sağlığı temsil etmekte olan yeşil rengi; gözleri yormayan ve görme gücünü artıran renkler arasında da bulunmaktadır. Yeşil rengi sakinleştirici ve sinir sistemi üzerinde de pozitif bir etki göstermektedir. Hastaların rahatlamasını da sağlayan bu renk hastanelerde bolca tercih edilmektedir. Dünya genelinde kendisine değer veren kişilerin yeşil renk kıyafetler giydiği düşünülmektedir. Yeşil renkler genel olarak otoritenin olması gerektiği yerlerde de bol miktarda tercih edilmektedir.

3- Kırmızı Renklerin Dekorasyondaki Yeri

Samimiyet, heyecan, güç gibi kavramların simgesi olarak bilinen kırmızı ve tonları birçok oda ve ortamda tercih edilmektedir. Kırmızı renkler kişiyi çok değişik formlara sokabileceği gibi; insanların dikkatlerini çekmesini de sağlayabilmektedir. Ayrıca duygusal yoğunluğu da artırmaya yardımcı olan renklerin başında gelmiş olan kırmızı özellikle üst katlarda yer alan ev ve yapılar için önerilmekte olan renklerin başında gelmektedir.


Oturma Odasını Canlandırmanın Yolları

İster ev sahibi olun ister kiracı olun, evinizde otururken daima yaşadığınız ortamı güzelleştirme çabası içerisinde olursunuz. Çünkü insanlar için evleri ve düzenleri çok kıymetlidir. Yaşadıkları minik dünyada içerinin açılması ve huzur bulmak için ellerinden geleni yaparlar. Özellikle de çok sık kullandıkları bölümleri daha kullanışlı ve şık hale getirebilmek için çabalayıp durdukları aşikardır. Evin en çok hangi bölümünün kullanıldığını aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Günün yorgunluğunu atabilmek için televizyon karşısında ayaklarımızı uzattığımız ilk yer olan oturma odaları elbette ki. Yani dekorasyonu en çok hak eden, canlı olması için en çok uğraş verdiğimiz oda. Peki, oturma odasını canlandırmanın yolları nelerdir? Gelin şimdi hep birlikte oturduğumuz odayı capcanlı ve enerji veren bir mekan haline dönüştürmenin yollarına bir bakalım.

Günümüzde dekorasyon araçları o kadar farklı seçenekler sergiliyor ki hayran olmamak elde değil. Rengarenk tasarımları bile gölgede bırakabilen duvar kağıtları da bunlardan birisi. Her ne kadar dekorasyon işine soyunmuş insanların aklına pek gelmese de, sadece bir duvar kağıdıyla bile muhteşem oturma odaları dizayn edilebilir. İlginç olmayı seven insanları hayran bırakacak kadar enteresan hazırlanmış duvar kağıtlarına ek olarak, hikayesi ile görenleri şaşkın bırakan tasarımlar, evlerin ve özellikle de oturma odanızın duvarını süslemek için üretildi.

Sizi uzun yıllar boyunca boya masrafından kurtarıyor olması ise diğer bir özelliği tabi. Tüm bu saydığımız özel tasarımlar size biraz çılgınca gelebilir. Üç boyutlu manzaralara sahip olan duvar kağıtları çok daha fazla hoşunuza da gidebilir. Oturma odanızın boş kalan tek duvarı için tam zevkinize göre bir duvar kağıdı döşemesi yaptırabilirsiniz. Fakat klasik sevenlerin asla vazgeçemediği desenlere yeniden göz atmanızı öneririm.

Tv ünitesinin arkasında kalan duvarda kullanılabilecek klasik modeller sayesinde, oturma odanızda bambaşka bir algı oluşturabilirsiniz. Eğer oturma odasını boya yada duvar kağıdı ile canlandırmak istemiyorsanız sizin için ikinci bir önerimiz daha var. Küçüklüğünüzden beri kahverengi, bej ve koyu yeşil mobilyalar arasında sıkışıp kalmış olma olasılığınız çok yüksek. Bu yüzden de oturma odasında en çok kiri götürecek renkler olan bu iç renkten birini tercih etmiş olabilirsiniz; ama doğal olarak bir süre sonra bu manzaradan sıkılacaksınız. Günün en fazla saatini geçirdiğiniz odada gözünüze çarpmasını istediğiniz çok daha canlı renkler vardır eminim ki. Şimdi kafanızdaki tüm takıntılardan kurtulup renklerin içerisine dalmaya ne dersiniz? Rengarenk koltuk takımları ve iç ferahlatıcı bir halı ile odanın tüm havasını bir anda değiştirebilmeniz mümkün. Fakat bunu yaparken ya pastel tonları tek bir koyu renk ile harmanlamalı yada bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü dekorasyonda kullanılan her renk ayrı derecelerde önemlidir. Birde eşyalarınızı seçerken sadece güzel durdukları karar vermekten kaçınmalısınız. Unutmayın ki sadece şık mobilyalar seçmek değildir dekorasyonun amacı.

Aynı zamanda da konforlu ve fonksiyonel mobilyalara yönelerek rahatlığınızı ön plana almalısınız. Ayrıca odanızın büyüklüğünü hesaba katarak hareket etmekte fayda var. Oturma odasında atlanmaması gereken başka bir ayrıntı ise aksesuar seçimidir. Biblolar, abajurlar, çiçekler ve diğer tüm detaylar uyum içerisinde seçilerek doğru bir açı ile yerleştirildiği sürece, dekorasyonunuzda istediğiniz canlılığı yakalayabilirsiniz. Canlı çiçek yetiştirmek için en uygun ortamlar oturma odaları olduğu için, odanın boş kalan köşelerini canlı bitkiler kullanarak değerlendirebilirsiniz. Dekoratif duvar rafları sayesinde renkli bir mum köşesi oluşturabilirsiniz. Üstelik romantik bir akşam geçirmek istediğinizde size çok faydası dokunacaktır. Eğer imkanınız var ise oturma odasına çok şık bir şömine inşa ettirebilirsiniz. Üstelik bu şekilde canlılık getirdiğiniz bir oturma odası misafirlerinizin de hayranlık dolu bakışlarını üzerine çekecektir.


Oturma Odasında Vintage Etkisi

Her insan evlerinin mükemmel bir biçimde olmasını ve kendi kişisel zevklerini de yansıtmasını ister. Buna bağlı olarak da evlerin dekorasyonu ve renkleri konusunda da bazı çalışmalar içerisinde yer alarak; keyifli zaman geçirecekleri bir noktayı meydana getirme aşamasında da yeterli sonuçlara sahip olmaya yönelik faaliyetlerde bulunur. Kişiden kişiye değişecek olan bu tür ev dekorasyonu işlemlerinde de farklı farklı renkler ve mobilyalar kullanmaya başlayarak; bu anlamda olumlu sonuçları sağlayabilecek ve kendilerini daha özgür hissettikleri alanlara da sahip olmaya başlayacaklardır. Bu sayede de kendilerinin ilgisini çekecek bir platforma sahip olmaya da başlayacaklardır.

 

Oturma odası evlerin en fazla zaman geçirilen kısımlarından bir tanesi olması aşamasında kendini göstermekte; insanların sohbet edilebileceği bir alan olarak da tanımlanmaktadır. Bu tür bir ev bölmesinin dekorasyonu anlamında da bazı akımlardan yararlanarak; vintage unsurlarını da oturma odalarında yer almasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede de orijinal fikirler dahilinde evlerinizin standartların dışında döşenmesi ve dekore edilmesi işlemine de başlama imkanı ile karşı karşıya kalabilmeyi sağlayabilirsiniz. Eskiye dönüş olarak adlandırılan vintage etkisinde; eskiden popüler olmuş mobilya ya da aksesuar tercihlerini uyumlu bir biçimde gerçekleştirerek; kendi zevkinizi de daha kısa bir zaman içerisinde başarıya ulaştırabilirsiniz. Bu anlamda da oturma odalarınızın apayrı bir havaya ulaştığını da görebilir ve kişiselleşme noktasında yeterli sonuçlar verdiğine de tanıklık edebilirsiniz.

 

Dekoratif objelerin yanı sıra antika eşyaların da görücüye çıkacağı vintage  etkisi kapsamında yer alan oturma odalarında adeta bir eskiye dönüş işlemi uygulanacak ve insanların bu tür bir çalışma sonrasında da gerek tablo gerekse de biblo unsurlarına yer vermeye başladığı da gözlemlenecektir. Oldukça sade tasarımların kendini gösterdiği vintage etkisindeki oturma odalarında tekli kanepeler de ön planda olmakla beraber; açık tonda yer alan renklerin birleşimi kapsamında kendini gösteren bir dekoratif akım kapsamında yer almaya da başlayacaktır. Bu aşamada da insanların ilgisini çekecek bir unsur olma özelliğine de devam ederek; geçmişe dönüş havasını ortaya çıkaracak olan bir oluşum olarak kendini gösterecektir.

Gerek mobilya unsurlarının birbiri ile uyumu gerekse de renk seçimleri konusunda kapsamlı bir noktada yer alan vintage  akımı; ev sahiplerinin zevkine hitap edecek estetik bir çalışma olarak gündeme gelecek ve bu akımdan yararlanacak olan kişilerin de ilgisini çekecek unsurların birbirini tamamlaması sonrasında da olumlu sonuçlar kendini gösterecektir. Bu sayede de insanların huzurlu bir biçimde evlerinde vakit geçirmelerini sağlayacak bir konumda yer almaya başlayacaktır. Bu  şekilde kendini göstermesi üzerine sıkça tercih edilecek bir seçenek olan vintage akımı; bu anlamda da insanlara hitap eden en etkili dekoratif unsur olma konusunda da varlık gösterecek düzeyde yer almaya başlayacak ve memnun edici bir biçimde sonuçlanacaktır.