İster ev sahibi olun ister kiracı olun, evinizde otururken daima yaşadığınız ortamı güzelleştirme çabası içerisinde olursunuz. Çünkü insanlar için evleri ve düzenleri çok kıymetlidir. Yaşadıkları minik dünyada içerinin açılması ve huzur bulmak için ellerinden geleni yaparlar. Özellikle de çok sık kullandıkları bölümleri daha kullanışlı ve şık hale getirebilmek için çabalayıp durdukları aşikardır. Evin en çok hangi bölümünün kullanıldığını aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Günün yorgunluğunu atabilmek için televizyon karşısında ayaklarımızı uzattığımız ilk yer olan oturma odaları elbette ki. Yani dekorasyonu en çok hak eden, canlı olması için en çok uğraş verdiğimiz oda. Peki, oturma odasını canlandırmanın yolları nelerdir? Gelin şimdi hep birlikte oturduğumuz odayı capcanlı ve enerji veren bir mekan haline dönüştürmenin yollarına bir bakalım.

Günümüzde dekorasyon araçları o kadar farklı seçenekler sergiliyor ki hayran olmamak elde değil. Rengarenk tasarımları bile gölgede bırakabilen duvar kağıtları da bunlardan birisi. Her ne kadar dekorasyon işine soyunmuş insanların aklına pek gelmese de, sadece bir duvar kağıdıyla bile muhteşem oturma odaları dizayn edilebilir. İlginç olmayı seven insanları hayran bırakacak kadar enteresan hazırlanmış duvar kağıtlarına ek olarak, hikayesi ile görenleri şaşkın bırakan tasarımlar, evlerin ve özellikle de oturma odanızın duvarını süslemek için üretildi.

Sizi uzun yıllar boyunca boya masrafından kurtarıyor olması ise diğer bir özelliği tabi. Tüm bu saydığımız özel tasarımlar size biraz çılgınca gelebilir. Üç boyutlu manzaralara sahip olan duvar kağıtları çok daha fazla hoşunuza da gidebilir. Oturma odanızın boş kalan tek duvarı için tam zevkinize göre bir duvar kağıdı döşemesi yaptırabilirsiniz. Fakat klasik sevenlerin asla vazgeçemediği desenlere yeniden göz atmanızı öneririm.

Tv ünitesinin arkasında kalan duvarda kullanılabilecek klasik modeller sayesinde, oturma odanızda bambaşka bir algı oluşturabilirsiniz. Eğer oturma odasını boya yada duvar kağıdı ile canlandırmak istemiyorsanız sizin için ikinci bir önerimiz daha var. Küçüklüğünüzden beri kahverengi, bej ve koyu yeşil mobilyalar arasında sıkışıp kalmış olma olasılığınız çok yüksek. Bu yüzden de oturma odasında en çok kiri götürecek renkler olan bu iç renkten birini tercih etmiş olabilirsiniz; ama doğal olarak bir süre sonra bu manzaradan sıkılacaksınız. Günün en fazla saatini geçirdiğiniz odada gözünüze çarpmasını istediğiniz çok daha canlı renkler vardır eminim ki. Şimdi kafanızdaki tüm takıntılardan kurtulup renklerin içerisine dalmaya ne dersiniz? Rengarenk koltuk takımları ve iç ferahlatıcı bir halı ile odanın tüm havasını bir anda değiştirebilmeniz mümkün. Fakat bunu yaparken ya pastel tonları tek bir koyu renk ile harmanlamalı yada bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü dekorasyonda kullanılan her renk ayrı derecelerde önemlidir. Birde eşyalarınızı seçerken sadece güzel durdukları karar vermekten kaçınmalısınız. Unutmayın ki sadece şık mobilyalar seçmek değildir dekorasyonun amacı.

Aynı zamanda da konforlu ve fonksiyonel mobilyalara yönelerek rahatlığınızı ön plana almalısınız. Ayrıca odanızın büyüklüğünü hesaba katarak hareket etmekte fayda var. Oturma odasında atlanmaması gereken başka bir ayrıntı ise aksesuar seçimidir. Biblolar, abajurlar, çiçekler ve diğer tüm detaylar uyum içerisinde seçilerek doğru bir açı ile yerleştirildiği sürece, dekorasyonunuzda istediğiniz canlılığı yakalayabilirsiniz. Canlı çiçek yetiştirmek için en uygun ortamlar oturma odaları olduğu için, odanın boş kalan köşelerini canlı bitkiler kullanarak değerlendirebilirsiniz. Dekoratif duvar rafları sayesinde renkli bir mum köşesi oluşturabilirsiniz. Üstelik romantik bir akşam geçirmek istediğinizde size çok faydası dokunacaktır. Eğer imkanınız var ise oturma odasına çok şık bir şömine inşa ettirebilirsiniz. Üstelik bu şekilde canlılık getirdiğiniz bir oturma odası misafirlerinizin de hayranlık dolu bakışlarını üzerine çekecektir.