Evinizdeki kullanışsız alanlar yaşam enerjinizi sömürmekten başka hiçbir işe yaramazlar. Bu yüzden dekorasyon sırasında her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanmalıdır. Eğer sadece şık ve güzel bir görüntüye odaklanarak hareket ederseniz bir süre sonra eşyalarınızı koyacak yer bulamadığınızda veya dekorasyonunuzu verimli bir şekilde kullanamadıkça sıkılmaya başlarsınız. Çünkü burada yer alan eşyalar hem çok fazla hem de göze çok çarpan malzemelerdir. Böyle bir kabus ile en çok mutfaklarda karşı karşıya kalınır. Peki, mutfaklar nasıl daha kullanışlı hale getirilir? Gelin şimdi hep birlikte bu sorunun cevabını öğrenelim.

Evimizde depolama alanlarına en fazla ihtiyaç duyulan alanların başında gelir mutfaklar. Tencereler, tavalar ve iri plastik eşyalarınız için büyük ebatlı depolama alanlarına ihtiyaç duyduğunuz gibi, çatal kaşıklar, küçük ev aletleri, bakliyatlar ve diğer kuru gıdalar için de minik bölmelere ihtiyacınız vardır. Hatta mutfaklarda en çok yer kaplayan bardak ve fincan takımlarının görsel olarak sergilenebilmesi için çok şık raflara da ihtiyaç duyacaksınız. Tüm bunların yanı sıra yerleştikçe ortaya çıkan ıvır zıvırı koyacak yer bulamadığınızda, mutfağınızın aslında ne kadar kullanışsız olduğunu anlayabilirsiniz.

Baharatlar için ayrı dolap, tabaklar için ayrı dolap, atıştırmalıklar için ayrı dolap derken işin içinden çıkamaz hale gelebilirsiniz. Bu yüzden mutfağınızı yeniden dekore etme şansına sahip değilseniz, elinizdeki alanları en kullanışlı şekilde dizayn etme yolunu seçmelisiniz. Mutfağınıza alacağınız pratik dolap sistemleri ve dekoratif raflar sayesinde de bir nebze rahatlamış olabilirsiniz. Fakat ilk önce dolap içlerini güzel ve kullanışlı bir şekilde yerleştirme yoluna gitmenizde fayda var. Üst üste eşyalar hiç şık görünmedikleri gibi, kullanmak istediğinizde size sıkıntı çıkartabilirler. Hatta kırılacak eşyaların üst üste olması tehlike arz eder. Oysaki onları kullanım alanlarına göre sınıflandırarak güzel bir şekilde dizmek daha mantıklıdır. İlk önce elinizin altında yer alan kazan ve kapakları ortadan kaldırmalısınız. Bunun için size harika bir önerimiz var. Kazanları büyüklük sırasına göre iç içe dizip yerleştirdikten sonra kapakların nasılda fazla yer kapladığına şahit olacaksınız. Kazan kapaklarını dolaplara yerleştirmek yerine onlar için ayrı bir çekmece kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Hem bu şekilde kapakların ortadan kalkmasına ve kaybolmamasına da katkı sağlamış olursunuz.

Yeni sistem mutfak dolaplarının içlerinde tavalar ve kazan kapakları için özel olarak ayrılmış raylı askılıklar bulabilirsiniz. Bu şık ve kullanışlı sistemler, eşyalarınızı rahatça kullanabilme imkanı sunmakla kalmaz, mutfağınıza şahane bir düzen getirir. Çok eskiden beri kullanılan ve çekmecelerde bölme olarak işlev gören çatal kaşıklıklar şimdilerde çok daha kullanışlı ve şık şekilde üretilmektedir. Bu sistemi diğer çekmecelerde de kullanarak farklı eşyalarınızı depo edebileceğinizi unutmayın. Her ne kadar mutfakta fazla tercih edilmese de dekoratif askılıklar çok işe yarayabilir. Gerek mutfağınızda kullandığınız bezleri, gerek sapından asılabilen cezve ve mutfak gereçlerini, gerekse kulp kısmından astığınız fincanları ortadan kaldırmak için harika önerilerdir. Hatta birçok internet sitesinde otantik veya klasik bir şekilde dizayn edilmiş, duvara monte edilerek kullanılabilen, fincan ve tabak koymak için elverişli minik dolapçıklar bulabilirsiniz.

Baharatlıkların ortada gezmesini önlemek için ise dekoratif raf sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Mutfağınızın daha kullanışlı hale gelmesini istiyorsanız, seçtiğiniz tüm mobilyalarda depolama alanları olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin artık mutfaklar için üretilen masa ve sandalyelerde bile depo alanları mevcut. Sandalyelerin oturma alanların kaldırdığınızda minik sandıklar ile karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca masaya yerleştirilmiş ufak çekmeceler sayesinde çatal kaşıklarınıza yeni yerler keşfetmiş olursunuz. Aslında mutfak düzeni birazda sizin hayal gücünüze kalmış bir olaydır. Eşyalarınızı saklama konusundaki başarınız ve pratik fikirleriniz size daha çok alan açabilir. Dolapları ne kadar verimli kullanır ve mutfak ile alakası olmayan ürünleri ne kadar mekandan uzak tutarsanız o kadar keyifli bir ortama sahip olursunuz.