4 Adımda Daha Düzenli Mutfaklar

Kimse mutfağının dağılmasından ve dağılan mutfakları toplamaktan hoşlanmaz. Kadınlar daha düzenli mutfaklar ararlar, isterler.  Günlük rutinler esnasında bazen fazlasıyla dağılan mutfaklar günün yorgunluğunun etkisiyle çoğu zaman tam düzenine oturmaz ve sizi çileden çıkarır. Dağınıklıktan hoşlanmayan fakat dağınık çalışanlara küçük önerilerle daha düzenli mutfaklar vadediyoruz.

Özellikle mutfakta gününün birkaç saatini geçiren birçok yemek yapan kişilerin daha rahat edebilecekleri, dağınık ibaresinden kurtulabilecekleri yöntemleri sizler için derledik. Hadi siz de 4 adımda daha düzenli mutfaklar nasıl olur, nasıl kavuşabilirsiniz bakalım.

1-Kendinize tezgah çöpü oluşturun!

Mutfakta yemek yaparken, patatesleri soymak, yumurtanın kabuklarını atmak, kullandığınız bir kabartma tozunun paketini atmak gibi işlevler için kullanacağınız bir set üstü çöp edinin. Bu yer kaplayan basit bir çöp kutusu olmak yerine, plastik bir kabınız olabilir. Normalde temiz bir şekilde tezgahınızın altında duran plastik kabı yemek yaparken tezganıza çıkarır ve tüm çöplerinizi burada biriktirirseniz, hem tezgahınız kirlenmez hem de tek hamlede tüm çöplerden kurtulursunuz!

2-Set üstüne değil, dolap içine!

Gün içinde yemek yaparken kullandığınız bir çok küçük mutfak aletini kolayca erişebilmek için setinizin üstüne yerleştirirsiniz. Dolayısıyla kapladığı yerden ötürü hem dağınık bir görüntüye neden olur hem de setinizin üzerindeki alanı kapladığından setiniz daralır. Hem bunları önlemek hem de dolaplarınızı kullanmak için, gün içinde ihtiyaç anında kolaylıkla erişebileceğiniz bir dolap seçerek tüm bu mutfak aletlerinizi yerleştirebilirsiniz. Sadece el aletleri değil, yağdanlıklar ya da baharatlar gibi yer kaplayan eşyaları da dolaplarda muhafaza edebilirsiniz. Özellikle eğer küçük bir mutfağa sahipseniz ve setinizi kullanırken zorluk çekiyorsanız, ne kadar az eşya o kadar çok alan kullanımı ilişkisi dolayısıyla bu adımı uygulamak işinizi kolaylaştıracaktır.

3-Klasik Lavabolar out, Çift Taraflı Lavabolar in!

Mutfakta en çok kullanılan iki alandan ilki set iken, ikincisi de setin bir parçası olan lavabodur. Özellikle düzenli ve temiz tutmak, sürekli çaba isteyen lavabolar bazı zamanlarda bulaşık yığınıyla dolar ve hijyenik olmaktan çıkan mutfak adeta bir kabusa dönüşür. İşte hem böyle durumları önlemek hem de mutfakta iş yaparken daha rahat hareket etmek için artık yeni nesil Çift Taraflı Lavabolar oldukça revaçtadır. Çift taraflı lavabo kullanıldığında hem alanınız genişlediğinden hem de daha rahat hareket edilebileceğinden sizi dağınıklıktan kurtaracaktır. Sadece lavabo seçmek yetmez, bir de eviye modellerine de bakmak gerekir. Her ne kadar aslında aynı amaca hitap etseler de, birbirinden farklı malzemelerden üretilen, birbirinden oldukça farklı tasarımlara sahip, mutfak ile uyumlu ve kullanıcının zevkine göre, onlarca farklı eviye modeli bulunmakta. Özellikle günümüzde popüler olan başlığı uzayan duş modelli eviyeler temizlik açısından kolay olmakla doğru orantılı mutfağı temiz ve düzenli hale de getirebilir ve dolayısıyla tercih edilebilir bir model..

4- Çekmecelerde düzenleyiciler kullanın!

Sadece dışarıdan görünen bir düzen dışında mutfak dolapları ve buzdolabındaki düzen de önemlidir. Çünkü genel bir düzene sahip olmanın püf noktası mutfak eşyalarının kendi içinde düzenli olmasından geçer. Şu sıralar her yerden alabileceğiniz raf düzenleyiciler ile çekmecelerinizi, dolaplarınızı ve buz dolaplarınızı düzenleyebilir ve böylelikle aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Çatal kaşıklarınız için, bardak takımlarınız, tencereleriniz hatta buz dolabınızdaki kuru gıda ya da sebzeleriniz için düzenleyiciler alabilir ve kendi isteklerinize göre tüm dolaplarınızı düzenleyip yerleştirebilirsiniz. Ayrıca cam saklama kaplarında makarna, pirinç, mercimek gibi kuru baklagilleri muhafaza edebilir, hem paketli kötü görünümünden kurtulmuş hem de cam olduğundan içindekini hemen görüp almanızı sağlayacağından rahat etmiş olursunuz.

Düzenli Mutfaklar

Böylelikle daha düzenli mutfaklara nasıl ulaşabileceğinizi kısaca anlatmış olduk.


Mutfak Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir evin olmazsa olmaz odalarından birisi de mutfaktır. Yemeklerin piştiği, evin en güzel anlarının yaşanmasına vesile olan, ev hanımlarının çalışma alanı, bazı insanların hobi alanı, bazılarının ise yemek yeme alanları olan mutfaklar birçok farklı tasarıma sahip olabilmektedir.

Birçok farklı tasarıma sahip olmasının en büyük nedenlerinden birisi ise; mutfaklarda geçirilen zamanın ne tür olaylara harcandığı ve mutfakta hangi yaş gruplarının daha çok zaman geçirdiği olmaktadır. Eğer genç bir çiftin evinde mutfak tasarımı yapılacaksa çok daha modern ve teknolojik ürünlerin kullanımı söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra daha orta yaşlı bir ev için bu görüşü benimsiyorsak; tasarımın daha kaliteli ve olgun gözükmesi bizler için oldukça önemli olacaktır. Genel olarak mutfak günde onlarca kez kullanılmak zorunda kalan ve bir takım kokuları ve diğer kötü durumları örtmesi gereken bir ortamdır. Bu nedenle tasarımdan daha çok teknolojik ürünlere de yer verilmesi gerekmektedir.

1- Kokuyu emmeyen duvar boyalarını tercih edin!

Mutfakta pişirilen yemek ve yapılan işler sonucunda yoğun koku oluşumları görülmektedir. Bu nedenle mutlaka mutfaklarda kokuyu içine hapseden ve kokuyu emmeyen yani kokuyu bünyesine katmayan boyaları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu bilginin yanı sıra mutfakların çok açık renklerin yanı sıra kapalı ya da orta kapalılıkta olması oldukça önemlidir. Kokuyu emen boyalar, hem sürekli evde bir koku oluşmasını sağlayacak hem de kozmetik olarak pek fazla güzel olmayacaktır.

2- Aspiratör Kullanımını Artırın!

Mutfakta oluşan kokuların, dumanların ve lekelerin çok daha az bir oranda oluşması için gerekli olan bu cihazların günümüz teknolojisinde mutlaka alınması ve mutfakta ocakların üzerine eklenmesi gerekmektedir. Aspiratör kullanımları günden güne artışta olsa da; birçok mutfakta halen bu tür cihazlardan bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tür cihazlardan mutlaka her mutfakta kullanılmaktadır. Aspiratörlerin kullanımı içinde mutlaka güzel bir alan seçilmelidir. Bu alan seçimi konusunda uzman bir dekorasyoncudan tavsiye almanız gerekmektedir.

3- Mutfak Dolaplarınız Uzun Süre Nemli Olmamalı!

Uzun süre nemli kalan dolaplarınız üzerinde mutlaka deformeler yaşanabilecektir. Yaşanacak olan bu deformeler sizi hem üzecek hem de maddi olarak yıpratacaktır. Örneğin; yemeklerin piştikten sonra ortaya çıkacak oldukları yemek buharları dolapların üzerinde durduğu zaman dolap üzerinde nemli bir katman oluşturacaktır. Oluşacak olan bu katman mutlaka dolaplarınızın ekonomik ömürleri üzerinde azalmaları sağlayabilecektir.


Mutfaklar Nasıl Daha Kullanışlı Hale Getirilir ?

Evinizdeki kullanışsız alanlar yaşam enerjinizi sömürmekten başka hiçbir işe yaramazlar. Bu yüzden dekorasyon sırasında her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanmalıdır. Eğer sadece şık ve güzel bir görüntüye odaklanarak hareket ederseniz bir süre sonra eşyalarınızı koyacak yer bulamadığınızda veya dekorasyonunuzu verimli bir şekilde kullanamadıkça sıkılmaya başlarsınız. Çünkü burada yer alan eşyalar hem çok fazla hem de göze çok çarpan malzemelerdir. Böyle bir kabus ile en çok mutfaklarda karşı karşıya kalınır. Peki, mutfaklar nasıl daha kullanışlı hale getirilir? Gelin şimdi hep birlikte bu sorunun cevabını öğrenelim.

Evimizde depolama alanlarına en fazla ihtiyaç duyulan alanların başında gelir mutfaklar. Tencereler, tavalar ve iri plastik eşyalarınız için büyük ebatlı depolama alanlarına ihtiyaç duyduğunuz gibi, çatal kaşıklar, küçük ev aletleri, bakliyatlar ve diğer kuru gıdalar için de minik bölmelere ihtiyacınız vardır. Hatta mutfaklarda en çok yer kaplayan bardak ve fincan takımlarının görsel olarak sergilenebilmesi için çok şık raflara da ihtiyaç duyacaksınız. Tüm bunların yanı sıra yerleştikçe ortaya çıkan ıvır zıvırı koyacak yer bulamadığınızda, mutfağınızın aslında ne kadar kullanışsız olduğunu anlayabilirsiniz.

Baharatlar için ayrı dolap, tabaklar için ayrı dolap, atıştırmalıklar için ayrı dolap derken işin içinden çıkamaz hale gelebilirsiniz. Bu yüzden mutfağınızı yeniden dekore etme şansına sahip değilseniz, elinizdeki alanları en kullanışlı şekilde dizayn etme yolunu seçmelisiniz. Mutfağınıza alacağınız pratik dolap sistemleri ve dekoratif raflar sayesinde de bir nebze rahatlamış olabilirsiniz. Fakat ilk önce dolap içlerini güzel ve kullanışlı bir şekilde yerleştirme yoluna gitmenizde fayda var. Üst üste eşyalar hiç şık görünmedikleri gibi, kullanmak istediğinizde size sıkıntı çıkartabilirler. Hatta kırılacak eşyaların üst üste olması tehlike arz eder. Oysaki onları kullanım alanlarına göre sınıflandırarak güzel bir şekilde dizmek daha mantıklıdır. İlk önce elinizin altında yer alan kazan ve kapakları ortadan kaldırmalısınız. Bunun için size harika bir önerimiz var. Kazanları büyüklük sırasına göre iç içe dizip yerleştirdikten sonra kapakların nasılda fazla yer kapladığına şahit olacaksınız. Kazan kapaklarını dolaplara yerleştirmek yerine onlar için ayrı bir çekmece kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Hem bu şekilde kapakların ortadan kalkmasına ve kaybolmamasına da katkı sağlamış olursunuz.

Yeni sistem mutfak dolaplarının içlerinde tavalar ve kazan kapakları için özel olarak ayrılmış raylı askılıklar bulabilirsiniz. Bu şık ve kullanışlı sistemler, eşyalarınızı rahatça kullanabilme imkanı sunmakla kalmaz, mutfağınıza şahane bir düzen getirir. Çok eskiden beri kullanılan ve çekmecelerde bölme olarak işlev gören çatal kaşıklıklar şimdilerde çok daha kullanışlı ve şık şekilde üretilmektedir. Bu sistemi diğer çekmecelerde de kullanarak farklı eşyalarınızı depo edebileceğinizi unutmayın. Her ne kadar mutfakta fazla tercih edilmese de dekoratif askılıklar çok işe yarayabilir. Gerek mutfağınızda kullandığınız bezleri, gerek sapından asılabilen cezve ve mutfak gereçlerini, gerekse kulp kısmından astığınız fincanları ortadan kaldırmak için harika önerilerdir. Hatta birçok internet sitesinde otantik veya klasik bir şekilde dizayn edilmiş, duvara monte edilerek kullanılabilen, fincan ve tabak koymak için elverişli minik dolapçıklar bulabilirsiniz.

Baharatlıkların ortada gezmesini önlemek için ise dekoratif raf sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Mutfağınızın daha kullanışlı hale gelmesini istiyorsanız, seçtiğiniz tüm mobilyalarda depolama alanları olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin artık mutfaklar için üretilen masa ve sandalyelerde bile depo alanları mevcut. Sandalyelerin oturma alanların kaldırdığınızda minik sandıklar ile karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca masaya yerleştirilmiş ufak çekmeceler sayesinde çatal kaşıklarınıza yeni yerler keşfetmiş olursunuz. Aslında mutfak düzeni birazda sizin hayal gücünüze kalmış bir olaydır. Eşyalarınızı saklama konusundaki başarınız ve pratik fikirleriniz size daha çok alan açabilir. Dolapları ne kadar verimli kullanır ve mutfak ile alakası olmayan ürünleri ne kadar mekandan uzak tutarsanız o kadar keyifli bir ortama sahip olursunuz.


Mutfakların Kullanışlı Olması için Ne Şekilde Bir Yol İzlenebilir?

İnsanların en fazla vakit geçirdikleri alanlardan olan mutfaklar, kadınların zevkine göre döşenmesi durumunda yeterli sonuçları sağlayabilecek bir biçimde kendini gösterecektir. Bu aşamada da insanların keyifli anlar geçirebileceği bir alan olma noktasında da yer alacaktır. Mutfakların hem kullanışlı biçimde dekore edilmesi hem de vakit geçirebilecek türde bir tasarım olarak düzenlenebilecektir. Bu tür bir tasarım düzenlemesi aşamasında da farklı farklı yollar izlenerek, değişik dizaynların yer alabileceği bir biçimde de kendini göstermesi üzerine de kullanışlı bir yapıda yer almaya da başlayacaktır. Bu sayede de kadın ve erkeklerin ilgisini çekecek ve keyifli iş yapabilecekleri bir platform olarak kabul görecektir. Mutfağın temel amacı yemek yapılması içindir ancak gerek toplumsal alışkanlıklar gerekse de rahatlık açısından toplumumuz yemek yeme faaliyeti dışında da mutfakta vakit geçirmektedir. Bu sebeple kullanıcıları mutfakları hem yemek yapmak için kullanışlı ve pratik olmasını isterken hemde vakit geçirmek için rahat olmasını talep etmektedirler.

Mutfağı daha kullanışlı bir hale getirmek adına yapılacak çalışmalar küçük çapta da yer alabilecek ve bu bağlamda da ilgi çekecek ve daha fazla yerin sağlanabileceği bir biçimde de olmalıdır. Günümüzde kentleşme oranın çok fazla artması sebebiyle şehirlerde yapılar yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu sebeple yeni yapılan binalar eskilerine kıyasla daha küçük yapılmaktadır. Bu da evde oturacak potansiyel ev sahiplerine sorun yaratabilecek bir durumdur. Evlerin küçük olmasına rağmen doğru döşemelerin yapılması durumunda kullanışlı olacağından ev sahipleri bu durumdan rahatsızlık çekmeyecektir. Yani evin odaları küçük olsa bile doğru döşeme ile istenilen tüm özelliklere cevap verilebilecek şekle getirilebilir. Bu konuda en önemli olan odalardan biri ise mutfaktır. Mutfak yemek hazırlamak için kullanılan bir oda olduğundan diğerlerine kıyasla çok daha fazla eşya içermektedir. En önemli nokta ise bu sayıca fazla olan eşyaların kolay bulunabilir ve düzenli bir şekilde yerleştirilebilir olmasıdır. Bunun için mutfak kullanıcısının ihtiyaçları doğrultusunda gerektiğinde çok fazla raflı yada çekmeceli mutfak mobilyaları kullanılmalıdır.

 

Mutfak dekorasyonunda önemli olan başka bir nokta ise mutfak şeklidir. Dekorasyon yapılırken mutfağın büyüklüğü ve duvarların şekli çok önemlidir. Odanın durumuna göre tek bir duvara mutfak dolabı yapmak gerekirken yine odanın durumuna göre L şeklinde bir mutfak dolabı yapmakta gerekebilir. Bu kararlar, konusunda uzman kişiler tarafından titizlikle ve ev sahibinin de fikri önemsenerek alınmalıdır. Bahsedilmesi gereken başka bir konuda musluk ve beyaz eşya yerlerinin düzenlenmesidir. Örneğin genellikle bulaşık makinesi için bırakılan boşluk musluğun sağ tarafındadır. Ancak mutfağı kullanacak olan ev sahibi solak olabilir ve bulaşık makinesine  bulaşık koymak ters tarafta olduğundan zorlayıcı olabilir. Bu ve bunun gibi özel ayrıntılar ve mutfağı kullanacak kişilerin ihtiyaçlarının dikkate alınması mutfakların kullanışlı olması için çok önemlidir.


Yemek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde salon olarak kullanılan odanın bir bölümü misafirlerinizle yemek yemek için kullanıldığından bu odanın ismi yemek odası da olabilmektedir. Çünkü sadece davetlerde kullanılan ve amacı yemek servis etmek olan bir oda işgal etmek çok mantıklı bir durum değildir. Yani kısacası misafir odası veya salon dediğimiz mekan ile iç içe olan yemek odasını dekore etmek biraz marifet ister. Elbette ki salon takımınız ile yemek odası takımız son derece uyumlu olmak zorundadır. Aksi takdirde birbirine karışmış mobilyalar ve kalabalık bir görünüm elde edeceksiniz ki buda hiç hoş olmayacaktır. Yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız makalemizin devamında size özel tüyolar bulabilirsiniz.

Eşinizi dostunuzu ağırlayarak eğlenceli vakitler geçirdiğiniz ve birbirinden güzel yemekleri zevkle servis ettiğiniz mekanın hayranlık uyandıracak kadar güzel olmasını elbette ki hepimiz isteriz fakat bunun için birtakım dekorasyon önerilerine ihtiyacınız olabilir. Bilmeniz gereken ilk şey yemek odasında koyu renk yemek masalarından kaçınmanız gerektiğidir. Mobilyaların krem veya ceviz rengi tercih edilmesi ortamın kalitesini artırmakla kalmaz, daraltıp bunaltmayan bir oda havası estirerek daha mutlu olmanızı sağlar. İştah açıcı renklerin başında gelen turuncu rengini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz fakat bu riskli bir dekorasyon seçeneği olacağı için daha farklı çözümler üretebilirsiniz. Örneğin yemek odası takımınızı krem rengi yada beyaz tercih ederek genel aksesuarları turuncu olarak belirleyebilirsiniz. Seçimleriniz birbiriyle uyumlu olduğu sürece sıkıntı çekmezsiniz fakat yemek odasında aydınlatma konusunun çok titiz bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Yemek masasının tam üzerinde tercih edilen ortama aydınlık bir hava vermek için en ideal seçimler olan sarkıt avizeler, aydınlatma konusunda harika seçeneklerdir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yemek odalarının vazgeçilmezi olan şamdanları kullanarak ortamı güzelleştirebilirsiniz. Hatta masada servis yapacağınız sırada kullanacağınız büyüklü küçüklü mumlar size mükemmel bir şekilde eşlik edebilir. Yemek masasının kapıya en yerde konumlandırılması servis sırasında çekeceğiniz sıkıntıyı minimuma indirecektir.

yemek-odasi-3

Ayrıca masanın rengine göre birkaç ton açık renkte olacak şekilde tercih edilen sandalyeler çok şık bir görünüm yakalamanıza vesile olur. Eğer mümkün ise salon takımınızın oturma grubu ile aynı renk döşemeye sahip sandalyeler kullanmak bütünlük açısından elbette ki daha iyidir. Yemek odasını gösterişli ve büyük mobilyalardan tercih edecekseniz odanızın genişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Çok büyük olmayan bir odaya yerleştirilmiş büyük mobilyalar mutlaka üst üste görünecek ve ruhunuzu daraltacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için daha ince yapılı, kibar fakat fonksiyonel yemek odası takımları tercih edilmelidir. Country tarzda bir salona sahipseniz mutlaka iki renk seçeneği üzerinde yoğunlaşmanızda fayda vardır. Beyaz ve mavinin büyüsü ile iç açıcı bir yemek odasına sahip olurken, country stiline de sadık kalmış olacaksınız. Salonla yemek masasını ayıran ince bir çizgiye ihtiyaç duyuyor fakat odanın kare yada dikdörtgen olmasından dolayı bunu gerçekleştiremiyorsanız üçlü kanepenizden yardım alabilirsiniz. Kanepenin hemen arkasına yerleştireceğiniz yemek masası size ihtiyacınız olan ince çizgiyi sağlıklı bir şekilde verecektir.


Mutfak Dekorasyonunda Şık Dekorasyon Fikirleri

Hanımlar için ev dekorasyonunda en çok özeni hak eden yer elbette ki mutfaklardır. Bunun sebebi ise çok açıktır; hanımların hayatı mutfakta geçer. Dar mutfaklar, az depolama alanları, karanlık bir mutfak ortamı, kadınlar için kabus sayılabilecek etmenlerdir. Mutfakta geçen vakitlerin eğlenceli hale dönüşebilmesi ve yapılan işlerin huzurla yapılabilmesi için dekorasyon şarttır. Mutfakta uygulanan tüm işlemler kadının hayatını kolaylaştıracak kadar pratik olmalıdır ama şıklığından da taviz vermemelidir. Şimdi sizlere mutfak dekorasyonunda şık dekorasyon fikirleri vereceğiz.

Zamanla küçülen ev metrekareleri, mutfaklarında alanlarının da daralmasına sebep olmuştur. Hal böyleyken de mutfakta geçirilen süreler kısalmış ve hanımlar güzel yemekler pişirmeyi bile unutmuştur. Oysaki büyük metrekareli mutfaklarda bütün aile hoş sohbet bir şekilde yemek yiyerek yada eğlenerek vakit geçirebilir. Tabii bunun için mutfaktaki alanlardan en verimli şeklide tasarruf etmek gerekmektedir. Üstüne birde dekorasyonu şık hale getirecek eşya ve aksesuarlar seçilirse mutfaklar çok gösterişli ve iç aydınlatıcı mekanlar haline dönüşecektir.

Eve gelen misafirlerinizi bile mutfaktan geri getiremeyebilirsiniz. Peki, nedir bu şık mutfakların sırrı? İlk olarak söylemekte fayda vardır ki mutfağın kendini belli edebilmesi için renk dengesinin iyi seçilmesi gerekmektedir. Çok koyu mobilya ve dolap renkleri ne kadar riskli ise tamamı açık renk olan renkler de o kadar risklidir. Özellikle dar alanların geniş ve ferah görünmesi açısından, alt dolapların koyu fakat üst dolap seçeneklerinin açık renk olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde mutfağa ilginç bir şıklık katmış olabilirsiniz fakat alt ve üst dolaplarda kullanılan iki rengin birbiriyle sonsuz uyum içinde olmasına da dikkat etmek gerekir. Eğer risk almak istemiyorsanız kesinlikle üst kısımda beyaz yada ekru rengi tercih etmelisiniz. Hatta kırık beyaz denilen ekru rengi tercih ederseniz temizlik yaparken çok daha rahat ederken, şıklığı da garantilemiş olursunuz.

mutfak-dekorasyonunda-fikirler

Az ışık alan karanlık mutfaklar için ise mutlaka beyaz renk seçilmelidir. Parlak mobilyalar her zaman ışığı iki kat fazla yansıtır, pratik şekilde temizlenir ve çizilmeyen yüzeyleri sayesinde mutfağa uzun süren şık bir görüntü vaat ederler. Mutfak dolabı yaptırırken en baştan uzman ellere teslim ederek çok kullanışlı bir şekilde dizayn edilmelerini sağlarsanız şıklığından ziyade pratik olması hoşunuza gidecektir. En küçük alanların bile ziyan olmadan değerlendirilmesi için çaba göstermelisiniz. Kullanışlı çekmeceler ve bölmeler hayatınızı düzene sokabilmek ve mutfaktaki karışıklığı önlemek için birebirdir. Eğer dekorasyon sırasında dolap yaptırmak gibi bir lüksünüz yok ise dekoratif raflardan ve çekmecelerden faydalanmanızı öneririm. Üstelik eskitilmiş ahşap mobilya desenleri sayesinde mutfağınıza farklı bir soluk getirebilirler. Aynı şekilde tel dolap veya süper raf sistemlerini kullanarak kendinize daha farklı depolama alanları oluşturabilirsiniz.

Mutfakta fazla gereksiz eşya bulundurmak gözlerinizi yormaktan başka hiçbir işe yaramayacağı için genel dizaynı ve aksesuar seçimini iyi yapmalısınız. Eğer mutfağınız bir köşe takımı alacak büyüklükte ise ok şanslısınız. Kendinize gün boyu eğlenceli vakit geçirmek adına çok şık bir mutfak köşesi oluşturabilirsiniz. Köşenin tam önüne şık bir de yemek masası kondurarak minik bir yemek odasına sahip olmak çok akıllıca olacaktır. Seçilen tüm mobilyaların mutfak dolaplarıyla uyumlu olmasına ayrıca özen göstermelisiniz. Rahatına düşkün bir insansanız mutfak köşenizi dekoratif ama konforlu yastıklar ile süsleyebilirsiniz. Mutfakta yer alan boş duvarlar için tasarlanmış fincanlık veya aksesuar rafları mekana şirin bir hava katacaktır. Son olarak mutfağınızın penceresi için stor perde kullanarak ortamı daha aydınlık ve geniş göstererek dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.


Mutfak İçin Duvar Kağıdı Modelleri

Ev hayatında ev çok bayanların zaman geçirdiği yerler içinde mutfak gelir. Mutfak dekorasyonu bu süreyi en etkin şekilde kullanmak ve işlevsel açıdan mutfağın her bir noktasının fonksiyonel olması kadar görsel olarak ta ferah ve iç açıcı bir görüntüye sahip olması istenir. Mutfak dekorasyonunda dolap, tezgah, masa, yer döşemesi ve duvar dekorasyonu hepsi bir bütün olarak ele alınır. Duvarlar eskiden boyadan ziyade fayans ile kaplanır ve temizliği açısından kolaylık sağlayacağı düşünülürdü.

Fakat mutfakları banyodan ayıran bir yanı olması ve görsel olarak insanın içini açan ferahlık veren ve mutfakta iş yapma zevkini arttıran işlemler ön plana çıktıkça bu uygulamanın yerini boya, kağıt kaplama, farklı bordürler suya dayanıklı laminant parkeler hatta manzara resimleri bile mutfaklarda dekorasyon amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Mutfağın dolap ile tezgah kısmının haricinde kalan duvarların boya veya kağıt kaplama yapılmasının her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ayrıca neme karşıda artık üretilen çok kapsamlı duvar kağıtların olduğu da düşünülünce mutfak için oldukça el verişli olduğunu söyleyebiliriz.
Mutfakların daha iç açıcı ve gösterişli görünmesini istiyorsanız mutfağınıza renk vererek modern bir tarzda dekore etmelisiniz. Yerleri eğer fayans ile kaplayacaksanız tek renk yerine damalı desen tercih ederken mutfaklarda da artık tercih edilen modern aydınlatma aksesuarları ile de dikkat çekici bir hale getirmeniz mümkün. Bunun yanı sıra duvarlardan birini mutfak dolabıyla uyumlu renkli duvar kağıdı ile kaplatmanız mutfağa baharı getirmenizi sağlayacaktır. Burada duvar kağıdının deseni sizin zevkinize kalıyor. Günümüzde 3D olarak bilinen üç boyutlu duvar kağıtları ile de bu işlemi yaparak daha doğal ve gerçek bir duvar görünümü oluşturmanız mümkün.

Mutfakta kullanılacak duvar kağıdı ile mutfak masasında yer alan sandalyelerin desenlerini birleştirmeniz dekorasyonda renk uyumunu da yakalamanıza sebep olacaktır. Mutfakta vurucu nokta olacak bir deseni seçmek burada doğru karardır. Küçük desenlerden gözü yoracağı için biraz daha büyük desenlerden yola çıkarak tercih yapmanız size avantaj sağlayarak mutfağın daha geniş görünmesine ve modern bir hava yakalamanıza yardımcı olacaktır.


Duvar kağıdı seçimi yaparken en önemli noktalardan biride mutfağın alanıdır. Desenli olan duvar kağıtları küçük alanlarda farklı büyük alanlarda farklı bir görüntü sergiler. Bu yüzden sonradan pişman olmamak için beğendiğiniz kağıt kaplamadan bir rulo alarak deneyimledikten sonra tüm duvarı kaplamanız gerekir. Mutfakta yer alan dolaplar mutfağın vurucu noktalarından biridir. O yüzden dolaplarınızın tasarımı duvar kağıdı seçerken de etkili olmalıdır. Eğer mutfak dolabınız modern ve renkli olduğu kadar dikkat çekici ise o zaman onun baskınlığını ortadan kaldıracak bir duvar kağıdı yerine küçük desenli veya tekrarlı duvar kağıtları daha etkili olacaktır. Duvar kağıdı ile mutfakta dolaplarla bir kontrast yakalamak istiyorsanız yapılacak en doğru yaklaşım düz ve sade dolaplara yoğun renkli ve desenli bir duvar kağıdı ile kaplatılarak zıtlık ile bir çekicilik oluşturup ilgi çekici hale getirilebilir. Uyumlu bir hava yakalamak istediğinizde ise mutfaktaki renklerin ağırlığını belirleyip, ona göre bir renk seçmelisiniz. Aynı tonlarda bir renk ile de olabilirken farklı renklerle de duvar kağıdını yapabilirsiniz.