Bir evin olmazsa olmaz odalarından birisi de mutfaktır. Yemeklerin piştiği, evin en güzel anlarının yaşanmasına vesile olan, ev hanımlarının çalışma alanı, bazı insanların hobi alanı, bazılarının ise yemek yeme alanları olan mutfaklar birçok farklı tasarıma sahip olabilmektedir.

Birçok farklı tasarıma sahip olmasının en büyük nedenlerinden birisi ise; mutfaklarda geçirilen zamanın ne tür olaylara harcandığı ve mutfakta hangi yaş gruplarının daha çok zaman geçirdiği olmaktadır. Eğer genç bir çiftin evinde mutfak tasarımı yapılacaksa çok daha modern ve teknolojik ürünlerin kullanımı söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra daha orta yaşlı bir ev için bu görüşü benimsiyorsak; tasarımın daha kaliteli ve olgun gözükmesi bizler için oldukça önemli olacaktır. Genel olarak mutfak günde onlarca kez kullanılmak zorunda kalan ve bir takım kokuları ve diğer kötü durumları örtmesi gereken bir ortamdır. Bu nedenle tasarımdan daha çok teknolojik ürünlere de yer verilmesi gerekmektedir.

1- Kokuyu emmeyen duvar boyalarını tercih edin!

Mutfakta pişirilen yemek ve yapılan işler sonucunda yoğun koku oluşumları görülmektedir. Bu nedenle mutlaka mutfaklarda kokuyu içine hapseden ve kokuyu emmeyen yani kokuyu bünyesine katmayan boyaları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu bilginin yanı sıra mutfakların çok açık renklerin yanı sıra kapalı ya da orta kapalılıkta olması oldukça önemlidir. Kokuyu emen boyalar, hem sürekli evde bir koku oluşmasını sağlayacak hem de kozmetik olarak pek fazla güzel olmayacaktır.

2- Aspiratör Kullanımını Artırın!

Mutfakta oluşan kokuların, dumanların ve lekelerin çok daha az bir oranda oluşması için gerekli olan bu cihazların günümüz teknolojisinde mutlaka alınması ve mutfakta ocakların üzerine eklenmesi gerekmektedir. Aspiratör kullanımları günden güne artışta olsa da; birçok mutfakta halen bu tür cihazlardan bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tür cihazlardan mutlaka her mutfakta kullanılmaktadır. Aspiratörlerin kullanımı içinde mutlaka güzel bir alan seçilmelidir. Bu alan seçimi konusunda uzman bir dekorasyoncudan tavsiye almanız gerekmektedir.

3- Mutfak Dolaplarınız Uzun Süre Nemli Olmamalı!

Uzun süre nemli kalan dolaplarınız üzerinde mutlaka deformeler yaşanabilecektir. Yaşanacak olan bu deformeler sizi hem üzecek hem de maddi olarak yıpratacaktır. Örneğin; yemeklerin piştikten sonra ortaya çıkacak oldukları yemek buharları dolapların üzerinde durduğu zaman dolap üzerinde nemli bir katman oluşturacaktır. Oluşacak olan bu katman mutlaka dolaplarınızın ekonomik ömürleri üzerinde azalmaları sağlayabilecektir.