Kimse mutfağının dağılmasından ve dağılan mutfakları toplamaktan hoşlanmaz. Kadınlar daha düzenli mutfaklar ararlar, isterler.  Günlük rutinler esnasında bazen fazlasıyla dağılan mutfaklar günün yorgunluğunun etkisiyle çoğu zaman tam düzenine oturmaz ve sizi çileden çıkarır. Dağınıklıktan hoşlanmayan fakat dağınık çalışanlara küçük önerilerle daha düzenli mutfaklar vadediyoruz.

Özellikle mutfakta gününün birkaç saatini geçiren birçok yemek yapan kişilerin daha rahat edebilecekleri, dağınık ibaresinden kurtulabilecekleri yöntemleri sizler için derledik. Hadi siz de 4 adımda daha düzenli mutfaklar nasıl olur, nasıl kavuşabilirsiniz bakalım.

1-Kendinize tezgah çöpü oluşturun!

Mutfakta yemek yaparken, patatesleri soymak, yumurtanın kabuklarını atmak, kullandığınız bir kabartma tozunun paketini atmak gibi işlevler için kullanacağınız bir set üstü çöp edinin. Bu yer kaplayan basit bir çöp kutusu olmak yerine, plastik bir kabınız olabilir. Normalde temiz bir şekilde tezgahınızın altında duran plastik kabı yemek yaparken tezganıza çıkarır ve tüm çöplerinizi burada biriktirirseniz, hem tezgahınız kirlenmez hem de tek hamlede tüm çöplerden kurtulursunuz!

2-Set üstüne değil, dolap içine!

Gün içinde yemek yaparken kullandığınız bir çok küçük mutfak aletini kolayca erişebilmek için setinizin üstüne yerleştirirsiniz. Dolayısıyla kapladığı yerden ötürü hem dağınık bir görüntüye neden olur hem de setinizin üzerindeki alanı kapladığından setiniz daralır. Hem bunları önlemek hem de dolaplarınızı kullanmak için, gün içinde ihtiyaç anında kolaylıkla erişebileceğiniz bir dolap seçerek tüm bu mutfak aletlerinizi yerleştirebilirsiniz. Sadece el aletleri değil, yağdanlıklar ya da baharatlar gibi yer kaplayan eşyaları da dolaplarda muhafaza edebilirsiniz. Özellikle eğer küçük bir mutfağa sahipseniz ve setinizi kullanırken zorluk çekiyorsanız, ne kadar az eşya o kadar çok alan kullanımı ilişkisi dolayısıyla bu adımı uygulamak işinizi kolaylaştıracaktır.

3-Klasik Lavabolar out, Çift Taraflı Lavabolar in!

Mutfakta en çok kullanılan iki alandan ilki set iken, ikincisi de setin bir parçası olan lavabodur. Özellikle düzenli ve temiz tutmak, sürekli çaba isteyen lavabolar bazı zamanlarda bulaşık yığınıyla dolar ve hijyenik olmaktan çıkan mutfak adeta bir kabusa dönüşür. İşte hem böyle durumları önlemek hem de mutfakta iş yaparken daha rahat hareket etmek için artık yeni nesil Çift Taraflı Lavabolar oldukça revaçtadır. Çift taraflı lavabo kullanıldığında hem alanınız genişlediğinden hem de daha rahat hareket edilebileceğinden sizi dağınıklıktan kurtaracaktır. Sadece lavabo seçmek yetmez, bir de eviye modellerine de bakmak gerekir. Her ne kadar aslında aynı amaca hitap etseler de, birbirinden farklı malzemelerden üretilen, birbirinden oldukça farklı tasarımlara sahip, mutfak ile uyumlu ve kullanıcının zevkine göre, onlarca farklı eviye modeli bulunmakta. Özellikle günümüzde popüler olan başlığı uzayan duş modelli eviyeler temizlik açısından kolay olmakla doğru orantılı mutfağı temiz ve düzenli hale de getirebilir ve dolayısıyla tercih edilebilir bir model..

4- Çekmecelerde düzenleyiciler kullanın!

Sadece dışarıdan görünen bir düzen dışında mutfak dolapları ve buzdolabındaki düzen de önemlidir. Çünkü genel bir düzene sahip olmanın püf noktası mutfak eşyalarının kendi içinde düzenli olmasından geçer. Şu sıralar her yerden alabileceğiniz raf düzenleyiciler ile çekmecelerinizi, dolaplarınızı ve buz dolaplarınızı düzenleyebilir ve böylelikle aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Çatal kaşıklarınız için, bardak takımlarınız, tencereleriniz hatta buz dolabınızdaki kuru gıda ya da sebzeleriniz için düzenleyiciler alabilir ve kendi isteklerinize göre tüm dolaplarınızı düzenleyip yerleştirebilirsiniz. Ayrıca cam saklama kaplarında makarna, pirinç, mercimek gibi kuru baklagilleri muhafaza edebilir, hem paketli kötü görünümünden kurtulmuş hem de cam olduğundan içindekini hemen görüp almanızı sağlayacağından rahat etmiş olursunuz.

Düzenli Mutfaklar

Böylelikle daha düzenli mutfaklara nasıl ulaşabileceğinizi kısaca anlatmış olduk.