Tüm yılın yorgunluğunu attığımız deniz kenarındaki o küçük yazlıklarımıza gitmeyi her yıl iple çekeriz. Yılımızın belki de 3 aylık hatta daha az bir kısmını yazlıklarda geçirmemize rağmen, her köşesinde konfor ve şıklık ararız. Her eşyanın birbirini tamamlaması göz önünde bulundurularak genelde dingin bir tarz ile mobilyalarımızı seçeriz. Peki yazlık bir ev dekore etmek için nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu sorunun cevabı aşağıdaki 6 maddede gizli…

1 – Huzurlu ve sade eşyalar seçmek

Yazlık evlerde genelde dinlenmek ve huzurlu bir tatil hedeflendiğinden genel dekorasyona huzurlu bir tema hakim olmalıdır. Üst üste yığılmış eşyalar, sıkıştırılmış koltuk ve masa takımları yerine daha sade ve fresh bir görüntü içeren rahat köşe takımları tercih edilmelidir. Salon mutfak beraber olan Amerikan tipi mutfaklarda ise açık renkli mutfak dolaplarına uygun tonlarda koltuk seçimi yapılabilir. Eğer soft tonlar kullanacağınız odayı salon olarak belirlediyseniz, balkon ya da terasınızı renkli döşeyebilir daha canlı bir odaya çevirebilirsiniz.

Bununla beraber yazlığınızda kullandığınız aksesuarlar deniz kabuklarından yapılmış dekoratif süs eşyaları veya hasırdan yapılmış çerçeve ve dekoratif eşyalardan oluşabilir. Böylelikle hem yazlık konseptine ayak uydurmuş olur hem de daha natürel bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Yazlığınızda sadelikten yana bir dekorasyon tercih etmeniz hem yılın yorgunluğu için bir ilaç olacaktır hem de sizin için temizlenebilirliği en kolay ve kullanışı en rahat seçim olacaktır.

  2-Minimalist Olmak

Genelde yazlık evler asıl evlerden daha küçük olurlar. Bu nedenle kullanacağınız eşyaları da en minimalist olanlardan seçerseniz size kalan alan daha geniş olacak ve eşyalarınız sıkışmadan rahatça yerleşmiş olacaktır.

Örneğin masa sandalye takımınızı ayakları zarif ve köşeleri geniş olmayan masalardan ve sandalyelerden seçerseniz daha rahat bir kullanım yakalayabilirsiniz. Aynı şekilde yatak odalarınızda kullanılan dolaplar sadece yazlık kıyafetler konulacağından daha küçük seçilebilir.

Yazlık evlerde yatılı misafir ağırlamayı seviyorsanız altından yatak çıkan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Hem yavru yatakları sayesinde rahatça misafir ağırlayabilir hem de kocaman yatağı evinizin bir köşesine sığdırmak yerine gizli bir yatak kullanarak alandan tasarruf edebilirsiniz.

Mutfak için alacağınız beyaz eşyaları set üstü tercih ederseniz bulaşık makinesi ve fırını üst üste koyarak kullanabilir, böylelikle hem alanınızı daraltmaz hem de her iki eşyadan da yararlanmış olabilirsiniz.

3 – Olmazsa Olmaz Panjurlar

Yazlık evler denilince akla ilk gelen şüphesiz panjurlardır. Birçok modeli bulunan panjur çeşitlerinden hem zevkinize hem de bütçenize uygun olanı seçerek camlarınızda güneşi ya da soğuğu kesmek için kullanabilirsiniz.

Eski model açılır kapanır panjurlardan yeni nesil kumandalı panjurlara kadar size uygun modeli seçebilir ve balkon ve odalarınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Beyaz, pembe, ahşap gibi birçok rengi bulunan panjurlardan sizin balkon takımınıza uygun olanı seçerek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

4 – Bitkiler ile Yaza Merhaba

Yaz demek renk renk açmış çiçekler demek. Bahçenizde, balkonunuzda veya yazlığınızda baktığınız bitkileriniz ile yazın tadını çıkarabilir ve hoş görünümleri ile dekorasyonunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz. Özellikle çiçek açan renkli bitkilerden, menekşe, sümbül gibi bakımı kolay saksı bitkilerini yetiştirebilir evinizde huzur dolu cıvıl cıvıl bir köşeye imza atabilirsiniz.

İşte 4 maddede yazlık nasıl dekore edilmeli inceledik… Eğer siz de yazlığınızı hem rahat hem de şık bir dekorasyon ile taçlandırmak istiyorsanız bu maddelerden yararlanarak keyifli bir yazlık dekorasyonuna sahip olabilirsiniz!