Özellikle çocuklu ailelerin ev seçimi yaparken çok odalı evler tercih etmeleri çocuklarının rahat rahat yerleşmesi açısından önemlidir. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazen maddi imkanlar dolayısıyla 15 metrekarelik bir alan içinde 3 çocuğunuza da yeterli alan sağlamanız gerekebilir. Önceden olsa bu mümkün olmayabilirdi fakat günümüzdeki modern ve kullanışlı mobilya tasarımları ile artık birden fazla çocuğu rahat rahat aynı oda içerisinde barındırmak mümkün!

1. Adım: Yatak Seçimi

Bir oda yerleşimi yapılırken en büyük parçalardan başlanarak dekorasyon oluşturulduğundan ilk olarak belirlemeniz gereken şey yataklardır. 3 tane çocuğunuz olduğunu düşünelim, bu durumda 3 tane yatağı en az yer kaplayacak şekilde odaya yerleştirmelisiniz! Bunun için ranzalı ve iç içe geçen yatakları tercih edebilirsiniz. Günümüzde yapılan modern çocuk mobilyaları tasarımlarında en az yerde, en fazla kullanımı hedefleyen mobilyalardan tercih ederek yatak seçme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yatak modelini seçerken sadece boyutunu değil tabiki rengine ve işlevlerine de önem vermelisiniz. Renk seçimi yaparken burası hem bir çocuk odası hem de aynı zamanda yatak odası olduğundan çocukların hoşuna gidebilecek kadar canlı fakat hem geniş hem de daha modern ve dinlendirici olması açısından pastel renklerden seçilmelidir. Örneğin kız çocuklarınız için pastel bir lila rengi ya da, toz pembe; erkek çocuklarınız için ise bebe mavisi ya da açık gir-lacivert kombinlemesini yapabilirsiniz.

Gelelim yatağın işlevlerine… Bir yatak kullanışlı olması, az yer kaplaması, kolay temizlenebilir olması gibi bir çok işleve sahip olabilir. Önemli olan ise sizin bu yatakta ilk aradığınız özelliğin ne olduğudur. Bir yataktan beklentileriniz nelerdir ve bu mobilya bunu karşılıyor mu, sorusu örtüştüğünde mobilya seçiminizi tamamlayabilirsiniz!

2. Adım: Halı, Duvar ve Perde Uyumu

Halı, Duvar ve Perde daima mobilyalarınızı ortaya çıkaracak ve modernliğinizin bir göstergesi olacak önemli dekorlardır. Seçim yapacağımız oda metre kare açısından küçük fakat kişi sayısından dolayı fazla olduğundan açık renkler tercih etmek daima odayı daha geniş gösterecektir.

İlk adımda duvar seçimi yapılırken mobilyalar ve duvar renginin birbirini boğmaması açısından aynı tonlarda olunması isteniyorsa bile, mutlaka mobilya renginden birkaç ton açık bir renk ile odanızı renklendirin. Örneğin toz pembe mobilyalar için, uçuk pembe bir ton tercih edebilirsiniz. Perde ve Halılar da duvar ve mobilyalarla uyumlu ve iç açıcı olmalıdır. Çocuk odalarında genelde koyu renkleri olabildiğince az, açık ve pastel renkleri ise sıklıkla kullanmalısınız.

Halı ve perde seçerken odayı geniş göstermek açısından kabarık ve şaşalı olanların yerine, küçük ve sade şeyler tercih etmelisiniz. Perde seçimi yaparken camınızın boyutuna göre, stor perde ya da fon+tül tercih edebilirsiniz. Halı seçiminde ise buranın bir çocuk odası olması dolayısıyla sıcak tutacak bir halı tercih etmelisiniz. Olabildiğince çocukların ayak basacakları yerlerde halı olmalı fakat tüm odayı kaplayacak büyüklükte halı olmamalıdır. Böylece hem duvar hem de yer açısından oda geniş gözükecektir.

3. Adım: Dolap ve Çalışma Masası Seçimi

Çocuk sayısı arttıkça kıyafetler ve eşyalar da artacağı için ihtiyacınız olan dolap türü, az yer kaplayan minimalist görünümlü fakat içi geniş ve kullanışlı olanlarındandır. Dolabın içerisinde kıyafetleri, aksesuarları kategorize ederseniz daha düzenli ve hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Burada önemli olan çok eşya içinde düzen olması ve çocukların uzanabileceği yerlere kendi ihtiyaçlarına yönelik eşyalar koyulmasıdır. Günümüzde tasarlanan dolaplarda iç düzen oldukça kullanışlı olduğundan 3 çocuğunuza da yeterli alan bulabilirsiniz. Dolabın işlevsel özellikleri adımını bitirdiğimize göre sıra geldi renk seçimine…

Dolap rengi seçerken, odadaki büyük eşyalardan olacağından açık ve diğer mobilyalarla uyumlu renkler seçmelisiniz. Beyaz ve krem gibi renkler her türlü mobilyaya uyum sağlayacağından tercih edilebilir. Böylelikle odanız olduğundan daha büyük gözükecektir. Peki dolabımızı seçtik, şimdi nasıl yerleştireceğiz? Bu sorunun cevabı odanızın şekline bağlıdır fakat dolap büyük görünümü dolayısıyla odanın gömme duvarına, kapı girişinin yanına konulabilir. Diğer eşyalarınızla uyumlu olacak şekilde ve en küçük göründüğü açıyla dolabınızı yerleştirebilirsiniz.

Sıra geldi çalışma masası seçimine.. Bu adımda en önemli nokta çocuk sayınıza ve ihtiyacınıza yönelik çalışma masasını iç içe geçen, yavrulayan cinslerden tercih etmelisiniz. Yani bir masa görünümlü birden fazla masa ile sadece ihtiyacınız olduğunda masaları ayırarak normal zamanlarda odanızın masalar nedeniyle küçülmesini önleyebilirsiniz. Masa rengini seçerken canlı tonlar kullanabilirsiniz, ne de olsa burası bir çocuk odası.. Ayrıca çok büyük bir masa tercih etmediğiniz sürece rengin canlılığı odanızı dar göstermeyecektir.

Peki masa yerleşimini nasıl yapmalıyız? Bu adımda masayı köşelerden birine sabitlerseniz kare görünümünü törpüleyerek daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

4. Adım: Aksesuar Seçimleri

Çocuk odasının olmazsa olmaz aksesurları vardır. Örneğin oyuncak kutuları, kitaplık, çerçeveler, aydınlatıcı ve süs eşyaları… Tüm bunları seçerken öncelikli olarak kullanışlı olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü küçük bir odada yeterli alan sağlamak için ilk hedef kullanışlı olmasıdır. Şimdi tek tek
bu adımları inceleyelim..

Oyuncak kutuları, çocuk odalarının değişmeyen eşyalarındandır. Çok fazla oyuncağı küçük bir alanda toplamak gerekir. Bu hem dağınıklığı önler hem de odanızda ne kadar az eşya olursa o kadar geniş ve elverişli olacağından bu duruma yardımcı olur. Oyuncak kutu seçimleri yaparken yumuşak maddelerden üretilmiş, canlı renklerde ürünleri tercih edebilirsiniz. Oyuncak kutularını çalışma masasının yanı başına ve ya yatağın yan tarafına koyabilirsiniz. Önü kapanmayan ve çocuklarınızın istedikleri zaman almaları için elverişli bir yerde olmalarına dikkat etmeniz gerekir. Kitaplık seçimi yaparken ayaklı büyük ve yer kaplayan bir kitaplık yerine, çalışma masasının üzerindeki duvara monte edilebilecek raflar tercih edebilirsiniz. Bu raflara hem çocuklarınız için okuma kitapları koyabilir hem de onların minik süs eşyalarını sabitleyebilirsiniz.

Çerçeveler için kitaplıkları kullanmak yerine duvarları kullanarak alanlardan tasarruf edebilirsiniz. Yatağınızın üzerindeki duvarlara mobilyalarınızla uyumlu canlı ve farklı renklerden oluşan zarif çerçeveler kullanarak modern bir görünüme ulaşabilirsiniz. Son olarak aydınlarıcı seçiminiz büyük ve sallantılı avizeler yerine küçük ama oval görünüme sahip duvara yapışık bir aydınlatıcı olursa odanızı daha havadar gösterecektir. Çocukların uyumadan önce açmaları için ise ufak bir abajur kullamalısınız ve bunu çalışma masalarının köşesine koyarak odanızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

İşte tüm bu adımları takip ederek birden fazla çocuğunuza tek bir yatak odasında rahat ve konforlu bir yaşam sunabilirsiniz. Onların hem rahat rahat uyuyabilecekleri hem de oyun oynayıp, ders çalışabilecekleri güzel bir ortam hazırlamak için siz de bu tüyoları dikkate alarak güzel bir oda tasarlayabilirsiniz.