Yatak odası evin diğer kısımlarına göre bir daha özel bir dekorasyon gerektirir.  Çünkü günün tüm yorgunluğunu atabileceğimiz, rahat bir uyku çekebileceğimiz ve sabah uyandığımızda üzerimizdeki ilk psikolojik etkiyi yaratan alandır. Ve bu etki aslında arka planda tüm gün devam edecektir. Bu sebeple yatak odası dekore edilirken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yatak odası seçerken evin diğer odalarına göre daha özgür olabiliriz. Hem göz önünde olmamasından, hem de tamamen kişisel alanımız olduğundan tercihlerimizi daha serbest bir şekilde yapabiliriz. Yazımızın devamında yatak odanızı nasıl daha ferah ve daha huzurlu bir ortama dönüştürebileceğinizi açıklayan 7 ipucu sizi bekliyor:

  1. Seçimlerinizi Yaparken Tamamen Kendinize Yönelik Düşünün:

Yüzlerce yatak odası dekorasyon fikri ve yüzlerce dekore tarzı bulunmaktadır. Bunların bazıları çok pahalı eşyalardan oluşur, kimisi ise daha uygun fiyatlıdır. Burada önemli olan neyin daha popüler olduğu veya daha şık gözüktüğü değil, kendinizi nasıl bir odada daha mutlu hissedeceğinizdir. Tercihlerinizin (desen, renk, mobilya, tarz) mutlaka huzur verici olmasına dikkat edin.

  1. Tarzınızı Yansıtan Stillere Ağırlık Verin:

Öncelikle kafanızda size kendinizi iyi hissettirecek şekilde bir düzenleme belirleyin. Bu düzenlemeler tarzınızı yansıtlamalı, sizi huzurlu, odayı da daha ferah göstermelidir. Klasik, spor, antika, modern veya geleneksel. Hangi stilde tarzınız ve zevkleriniz ön plana çıkıyorsa mutlaka öncelikle onu tercih edin ve o tarza yönelik parçaları araştırmaya başlayın.

  1. Kalabalık Olmayan Düzenli Bir Ortam Yaratmaya Çalışın:

Düzenin en fazla olması gerektiği yer yatak odasıdır. Çünkü uykuya geçişte son gördüğünüz yerdir. Yani kafa karışıklığı yaratan bir ortamda oluşan düşünceler rüyaların, biliçaltının dolayısıyla uyku kalitenizin de bozulmasına yol açabilir. Sabah uyandığınızda da odaya baktığınızda sade ve düzenli şekilde her şeyi görebiliyorsanız, o ortamda içiniz ve kafanız daha rahat olacaktır. Bu sebeple en temel rahatlık ve düzen sağlayan eşyalar mobilyalardır. Doğru mobilya seçimi önemli bir başlangıçtır.

  1. Gardırop Seçimine Dikkat:

Bir odayı en kullanışlı, düzenli ve rahat hale getirebilen en önemli obje şüphesiz gardıroplardır. Gardırobunuzu en fonksiyonel olanlardan seçmeye özen gösterin. Gardırop seçerkenki en önemli husus, ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçmeniz ve odanın ölçüleriyle uyum içinde, ne çok küçük, ne de fazla büyük bir gardırop olmasıdır. Rafların sayısı, askılı alanın genişliği, dolap içinin büyüklüğü, düzeni sağlayan farklı özelliklere sahip olması ve zevkinize hitap edebilmesi ilk dikkat etmeniz gereken hususlardır.

  1. Kaliteli Uyku Çok Önemlidir:

Yatağınızın kalitesi aynı zamanda uykunuzun da kalitesini belirler. Bu da gününüzün nasıl geçeceğini, kendinizi nasıl hissettiğinizi ve enerjinizin seviyenizi da oldukça etkiler. Günlük hayatınızdaki stres, yorgunluk ve mevsim değişikliklerinde oluşan uyku problemlerini de düşündüğümüzde, yatağınızın kalitesi, ortopedik olması, vücut şeklinize uyum göstermesi, ağrı yaratmaması, bunun yanında anti-bakteriyel olması da kendinizi iyi hissetmeniz açısından göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

  1. Stilinizi Yansıtan Farklı Tarzlar Yaratmaya Çalışın:

Öncelikle elinizdeki imkanları inceleyin. Örneğin yatak odanızın alanı; eğer küçük bir yatak odanız varsa, bu alanı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğinize odaklanın. Seçeceğiniz mobilyaların fonksiyonel ve kullanışlı olması gerekmektedir. Örneğin: genişleyebilen ayarlı raflar, yatak odanızdaki düzeni bozmayacak, alanı daraltmayacak ve birçok kıyafeti alabilen tercihlerden yalnızca biridir. eğer yatak odanız büyükse o zaman hayalinizdeki ortamı yaratmanız oldukça kolay. Mobilya ve yatak dışında kalan alana küçük ve sevimli bir çalışma alanı, içerisinde mini bir kütüphane veya televizyon bulunan ufak bir dinlenme veya okuma köşesi yapabilirsiniz.

  1. Bütünü Tamamlamak İçin Küçük Detaylara Önem Verin:

Mobilya ve yatak tamam ama geri kalanını nasıl tamamlayacağım diye düşünüyorsanız bu kısmın daha eğlenceli ve basit olacağını söylemeliyiz. Renk kombinasyonunu tamamlayacak ve tarzınızı tam anlamıyla ortaya çıkaracak özel yatak örtüleri, nevresim takımları, halı, kilim ve perdeler bütünü tamamlayacak en önemli parçalardandır. Bunun dışında tarzınıza göre seçebileceğiniz hasır kutu, koltuk gibi aksesuarlar, tablo, abajur ve lambalar, farklı saksı çiçekleri ile istediğiniz tarzı kolayca yaratabilirsiniz. Uygun duvarlara ekleyeceğiniz raflarla hem kitaplarınıza yer açabilir, hem de dekoratif aksesuarlarla odanızın havasını daha da güzelleştirebilirsiniz.