Yatak Odası Tasarım Önerileri

Yatak Odası, bir evin en özel odalarından birisidir. Bu odada kalacak kişilerin, odayı beraber ve kendi zevklerine göre tasarlaması ve kendi kullanım kolaylıklarına göre eşyaları artırıp, azaltmaları gerekmektedir. Ayrıca yatak odalarında yer alan eşyalarda son zamanlarda oldukça farklı seçenekler de görülebilmektedir. Yatak odalarında televizyon, bilgisayar ve tablet gibi ürünler de son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra bu tür odalarda dikkat edilmesi gereken olaylar, odaların renkleri olmaktadır. Odaların renkleri genelde kapalı tonlarda olması kişilerin çok daha rahat bir şekilde uyumasını sağlayacaktır. Bu nedenle sizlere önerilerimiz bu konuda duvar boyalarınızın kapalı olmaları gerekmektedir. Bunun haricinde duvar kağıtları bu tür odalarda pek fazla tercih edilmiyor olsa da; odayı bir ayna ile taçlandırmak da çoğu zaman dekorasyon adına yapılacak en iyi çalışmalardan birisi olmaktadır.

Yatak Odalarında Tercih Edilmekte Olunan Eşyalar Nelerdir?

 • Dolap,
 • Yatak Takımları,
 • Perde,
 • Fon Perde,
 • Gergi Tavan,
 • Giyim Odası (Odanın farklı alt odalarında olabilmektedir, farklı olarak kişilerin yatak odalarına entegre de olabilmektedir.)

Bu eşyalara ek olarak son zamanlarda yatak odalarında televizyon gibi teknolojik ürünler de tercih edilmektedir. Bu nedenle kişilerin isteğine göre odada yer alan eşyaların bir sınırı bulunmamaktadır. Bu nedenle sizlerde istediğiniz eşyaları düzenli ve dekorasyon çözümlerine uygun bir şekilde yatak odalarınıza ekleyebilir ve sorunsuz bir şekilde odanızı oluşturabilirsiniz.

2018 Yatak Odası Tasarımları, genel olarak ahşap ve türevi malzemelerden üretilmekte olan tasarımları kapsamaktadır. Ancak bu tür tasarımların yanı sıra; odanızın durumuna göre özel olarak oluşturulan tasarımlarda yer almaktadır. Kişiler istedikleri tasarımları kendileri düşünüp, gerçeğe yansıtabileceği gibi bunun yanı sıra kendileri gibi çalışmalar da üretebilmektedir. Bu yıla ait tasarımlar genel olarak başarılı ve sorunsuz bir şekilde uygulama yapabilmektedir. Bu yatak odası tasarımlarına ait olan birçok farklı işlem de sizler için özel olarak yapılmaktadır.

2018 Yatak Odası Tasarımlarımız

 • Klasik Yatak Odası Tasarımlarımz

Klasik yatak odalarımızda oldukça güzel ve eskiden beri gelen tasarım çizgileri yine devam etmektedir. Bu tasarımlarda; dolap, yatak takımları, komodin gibi eşyalar yer almaktadır. Bunun yanı sıra bu tür yatak odası tasarımlarında herhangi bir ek eşyaların olması söz konusu olmamaktadır.

 • Modern Yatak Odası Tasarımlarımız

Bu tür yatak odası tasarımlarımızda pek fazla ek eşyalar görülmektedir. Bu eşya türlerinde oldukça farklı eşyaların olmasının yanı sıra; modern yatak odası tasarımlarında ayna, televizyon ve giyim odaları yer almaktadır. Ayrıca genel olarak bu tür yatak odası tasarımları geniş ve çok daha güzel bir görünüme sahip olan odalardan oluşmaktadır.

 • Rahat Uyumayı Sağlayan Çözümler

Rahat uyumayı sağlayan tasarımlar genel olarak duvar renklerinin kapalı renklere sahip olan odalardan oluşmaktadır. Bu nedenle duvar renklerini kapalı renkler tercih ederseniz, bu başlığa uygun bir şekilde çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.


Yatak Odası Dekorasyonunda İlham Veren 7 İpucu

Yatak odası evin diğer kısımlarına göre bir daha özel bir dekorasyon gerektirir.  Çünkü günün tüm yorgunluğunu atabileceğimiz, rahat bir uyku çekebileceğimiz ve sabah uyandığımızda üzerimizdeki ilk psikolojik etkiyi yaratan alandır. Ve bu etki aslında arka planda tüm gün devam edecektir. Bu sebeple yatak odası dekore edilirken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yatak odası seçerken evin diğer odalarına göre daha özgür olabiliriz. Hem göz önünde olmamasından, hem de tamamen kişisel alanımız olduğundan tercihlerimizi daha serbest bir şekilde yapabiliriz. Yazımızın devamında yatak odanızı nasıl daha ferah ve daha huzurlu bir ortama dönüştürebileceğinizi açıklayan 7 ipucu sizi bekliyor:

 1. Seçimlerinizi Yaparken Tamamen Kendinize Yönelik Düşünün:

Yüzlerce yatak odası dekorasyon fikri ve yüzlerce dekore tarzı bulunmaktadır. Bunların bazıları çok pahalı eşyalardan oluşur, kimisi ise daha uygun fiyatlıdır. Burada önemli olan neyin daha popüler olduğu veya daha şık gözüktüğü değil, kendinizi nasıl bir odada daha mutlu hissedeceğinizdir. Tercihlerinizin (desen, renk, mobilya, tarz) mutlaka huzur verici olmasına dikkat edin.

 1. Tarzınızı Yansıtan Stillere Ağırlık Verin:

Öncelikle kafanızda size kendinizi iyi hissettirecek şekilde bir düzenleme belirleyin. Bu düzenlemeler tarzınızı yansıtlamalı, sizi huzurlu, odayı da daha ferah göstermelidir. Klasik, spor, antika, modern veya geleneksel. Hangi stilde tarzınız ve zevkleriniz ön plana çıkıyorsa mutlaka öncelikle onu tercih edin ve o tarza yönelik parçaları araştırmaya başlayın.

 1. Kalabalık Olmayan Düzenli Bir Ortam Yaratmaya Çalışın:

Düzenin en fazla olması gerektiği yer yatak odasıdır. Çünkü uykuya geçişte son gördüğünüz yerdir. Yani kafa karışıklığı yaratan bir ortamda oluşan düşünceler rüyaların, biliçaltının dolayısıyla uyku kalitenizin de bozulmasına yol açabilir. Sabah uyandığınızda da odaya baktığınızda sade ve düzenli şekilde her şeyi görebiliyorsanız, o ortamda içiniz ve kafanız daha rahat olacaktır. Bu sebeple en temel rahatlık ve düzen sağlayan eşyalar mobilyalardır. Doğru mobilya seçimi önemli bir başlangıçtır.

 1. Gardırop Seçimine Dikkat:

Bir odayı en kullanışlı, düzenli ve rahat hale getirebilen en önemli obje şüphesiz gardıroplardır. Gardırobunuzu en fonksiyonel olanlardan seçmeye özen gösterin. Gardırop seçerkenki en önemli husus, ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçmeniz ve odanın ölçüleriyle uyum içinde, ne çok küçük, ne de fazla büyük bir gardırop olmasıdır. Rafların sayısı, askılı alanın genişliği, dolap içinin büyüklüğü, düzeni sağlayan farklı özelliklere sahip olması ve zevkinize hitap edebilmesi ilk dikkat etmeniz gereken hususlardır.

 1. Kaliteli Uyku Çok Önemlidir:

Yatağınızın kalitesi aynı zamanda uykunuzun da kalitesini belirler. Bu da gününüzün nasıl geçeceğini, kendinizi nasıl hissettiğinizi ve enerjinizin seviyenizi da oldukça etkiler. Günlük hayatınızdaki stres, yorgunluk ve mevsim değişikliklerinde oluşan uyku problemlerini de düşündüğümüzde, yatağınızın kalitesi, ortopedik olması, vücut şeklinize uyum göstermesi, ağrı yaratmaması, bunun yanında anti-bakteriyel olması da kendinizi iyi hissetmeniz açısından göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

 1. Stilinizi Yansıtan Farklı Tarzlar Yaratmaya Çalışın:

Öncelikle elinizdeki imkanları inceleyin. Örneğin yatak odanızın alanı; eğer küçük bir yatak odanız varsa, bu alanı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğinize odaklanın. Seçeceğiniz mobilyaların fonksiyonel ve kullanışlı olması gerekmektedir. Örneğin: genişleyebilen ayarlı raflar, yatak odanızdaki düzeni bozmayacak, alanı daraltmayacak ve birçok kıyafeti alabilen tercihlerden yalnızca biridir. eğer yatak odanız büyükse o zaman hayalinizdeki ortamı yaratmanız oldukça kolay. Mobilya ve yatak dışında kalan alana küçük ve sevimli bir çalışma alanı, içerisinde mini bir kütüphane veya televizyon bulunan ufak bir dinlenme veya okuma köşesi yapabilirsiniz.

 1. Bütünü Tamamlamak İçin Küçük Detaylara Önem Verin:

Mobilya ve yatak tamam ama geri kalanını nasıl tamamlayacağım diye düşünüyorsanız bu kısmın daha eğlenceli ve basit olacağını söylemeliyiz. Renk kombinasyonunu tamamlayacak ve tarzınızı tam anlamıyla ortaya çıkaracak özel yatak örtüleri, nevresim takımları, halı, kilim ve perdeler bütünü tamamlayacak en önemli parçalardandır. Bunun dışında tarzınıza göre seçebileceğiniz hasır kutu, koltuk gibi aksesuarlar, tablo, abajur ve lambalar, farklı saksı çiçekleri ile istediğiniz tarzı kolayca yaratabilirsiniz. Uygun duvarlara ekleyeceğiniz raflarla hem kitaplarınıza yer açabilir, hem de dekoratif aksesuarlarla odanızın havasını daha da güzelleştirebilirsiniz.


4 adımda 3 çocuğunuzu 1 odaya yerleştirin!

Özellikle çocuklu ailelerin ev seçimi yaparken çok odalı evler tercih etmeleri çocuklarının rahat rahat yerleşmesi açısından önemlidir. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazen maddi imkanlar dolayısıyla 15 metrekarelik bir alan içinde 3 çocuğunuza da yeterli alan sağlamanız gerekebilir. Önceden olsa bu mümkün olmayabilirdi fakat günümüzdeki modern ve kullanışlı mobilya tasarımları ile artık birden fazla çocuğu rahat rahat aynı oda içerisinde barındırmak mümkün!

1. Adım: Yatak Seçimi

Bir oda yerleşimi yapılırken en büyük parçalardan başlanarak dekorasyon oluşturulduğundan ilk olarak belirlemeniz gereken şey yataklardır. 3 tane çocuğunuz olduğunu düşünelim, bu durumda 3 tane yatağı en az yer kaplayacak şekilde odaya yerleştirmelisiniz! Bunun için ranzalı ve iç içe geçen yatakları tercih edebilirsiniz. Günümüzde yapılan modern çocuk mobilyaları tasarımlarında en az yerde, en fazla kullanımı hedefleyen mobilyalardan tercih ederek yatak seçme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yatak modelini seçerken sadece boyutunu değil tabiki rengine ve işlevlerine de önem vermelisiniz. Renk seçimi yaparken burası hem bir çocuk odası hem de aynı zamanda yatak odası olduğundan çocukların hoşuna gidebilecek kadar canlı fakat hem geniş hem de daha modern ve dinlendirici olması açısından pastel renklerden seçilmelidir. Örneğin kız çocuklarınız için pastel bir lila rengi ya da, toz pembe; erkek çocuklarınız için ise bebe mavisi ya da açık gir-lacivert kombinlemesini yapabilirsiniz.

Gelelim yatağın işlevlerine... Bir yatak kullanışlı olması, az yer kaplaması, kolay temizlenebilir olması gibi bir çok işleve sahip olabilir. Önemli olan ise sizin bu yatakta ilk aradığınız özelliğin ne olduğudur. Bir yataktan beklentileriniz nelerdir ve bu mobilya bunu karşılıyor mu, sorusu örtüştüğünde mobilya seçiminizi tamamlayabilirsiniz!

2. Adım: Halı, Duvar ve Perde Uyumu

Halı, Duvar ve Perde daima mobilyalarınızı ortaya çıkaracak ve modernliğinizin bir göstergesi olacak önemli dekorlardır. Seçim yapacağımız oda metre kare açısından küçük fakat kişi sayısından dolayı fazla olduğundan açık renkler tercih etmek daima odayı daha geniş gösterecektir.

İlk adımda duvar seçimi yapılırken mobilyalar ve duvar renginin birbirini boğmaması açısından aynı tonlarda olunması isteniyorsa bile, mutlaka mobilya renginden birkaç ton açık bir renk ile odanızı renklendirin. Örneğin toz pembe mobilyalar için, uçuk pembe bir ton tercih edebilirsiniz. Perde ve Halılar da duvar ve mobilyalarla uyumlu ve iç açıcı olmalıdır. Çocuk odalarında genelde koyu renkleri olabildiğince az, açık ve pastel renkleri ise sıklıkla kullanmalısınız.

Halı ve perde seçerken odayı geniş göstermek açısından kabarık ve şaşalı olanların yerine, küçük ve sade şeyler tercih etmelisiniz. Perde seçimi yaparken camınızın boyutuna göre, stor perde ya da fon+tül tercih edebilirsiniz. Halı seçiminde ise buranın bir çocuk odası olması dolayısıyla sıcak tutacak bir halı tercih etmelisiniz. Olabildiğince çocukların ayak basacakları yerlerde halı olmalı fakat tüm odayı kaplayacak büyüklükte halı olmamalıdır. Böylece hem duvar hem de yer açısından oda geniş gözükecektir.

3. Adım: Dolap ve Çalışma Masası Seçimi

Çocuk sayısı arttıkça kıyafetler ve eşyalar da artacağı için ihtiyacınız olan dolap türü, az yer kaplayan minimalist görünümlü fakat içi geniş ve kullanışlı olanlarındandır. Dolabın içerisinde kıyafetleri, aksesuarları kategorize ederseniz daha düzenli ve hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Burada önemli olan çok eşya içinde düzen olması ve çocukların uzanabileceği yerlere kendi ihtiyaçlarına yönelik eşyalar koyulmasıdır. Günümüzde tasarlanan dolaplarda iç düzen oldukça kullanışlı olduğundan 3 çocuğunuza da yeterli alan bulabilirsiniz. Dolabın işlevsel özellikleri adımını bitirdiğimize göre sıra geldi renk seçimine…

Dolap rengi seçerken, odadaki büyük eşyalardan olacağından açık ve diğer mobilyalarla uyumlu renkler seçmelisiniz. Beyaz ve krem gibi renkler her türlü mobilyaya uyum sağlayacağından tercih edilebilir. Böylelikle odanız olduğundan daha büyük gözükecektir. Peki dolabımızı seçtik, şimdi nasıl yerleştireceğiz? Bu sorunun cevabı odanızın şekline bağlıdır fakat dolap büyük görünümü dolayısıyla odanın gömme duvarına, kapı girişinin yanına konulabilir. Diğer eşyalarınızla uyumlu olacak şekilde ve en küçük göründüğü açıyla dolabınızı yerleştirebilirsiniz.

Sıra geldi çalışma masası seçimine.. Bu adımda en önemli nokta çocuk sayınıza ve ihtiyacınıza yönelik çalışma masasını iç içe geçen, yavrulayan cinslerden tercih etmelisiniz. Yani bir masa görünümlü birden fazla masa ile sadece ihtiyacınız olduğunda masaları ayırarak normal zamanlarda odanızın masalar nedeniyle küçülmesini önleyebilirsiniz. Masa rengini seçerken canlı tonlar kullanabilirsiniz, ne de olsa burası bir çocuk odası.. Ayrıca çok büyük bir masa tercih etmediğiniz sürece rengin canlılığı odanızı dar göstermeyecektir.

Peki masa yerleşimini nasıl yapmalıyız? Bu adımda masayı köşelerden birine sabitlerseniz kare görünümünü törpüleyerek daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

4. Adım: Aksesuar Seçimleri

Çocuk odasının olmazsa olmaz aksesurları vardır. Örneğin oyuncak kutuları, kitaplık, çerçeveler, aydınlatıcı ve süs eşyaları… Tüm bunları seçerken öncelikli olarak kullanışlı olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü küçük bir odada yeterli alan sağlamak için ilk hedef kullanışlı olmasıdır. Şimdi tek tek
bu adımları inceleyelim..

Oyuncak kutuları, çocuk odalarının değişmeyen eşyalarındandır. Çok fazla oyuncağı küçük bir alanda toplamak gerekir. Bu hem dağınıklığı önler hem de odanızda ne kadar az eşya olursa o kadar geniş ve elverişli olacağından bu duruma yardımcı olur. Oyuncak kutu seçimleri yaparken yumuşak maddelerden üretilmiş, canlı renklerde ürünleri tercih edebilirsiniz. Oyuncak kutularını çalışma masasının yanı başına ve ya yatağın yan tarafına koyabilirsiniz. Önü kapanmayan ve çocuklarınızın istedikleri zaman almaları için elverişli bir yerde olmalarına dikkat etmeniz gerekir. Kitaplık seçimi yaparken ayaklı büyük ve yer kaplayan bir kitaplık yerine, çalışma masasının üzerindeki duvara monte edilebilecek raflar tercih edebilirsiniz. Bu raflara hem çocuklarınız için okuma kitapları koyabilir hem de onların minik süs eşyalarını sabitleyebilirsiniz.

Çerçeveler için kitaplıkları kullanmak yerine duvarları kullanarak alanlardan tasarruf edebilirsiniz. Yatağınızın üzerindeki duvarlara mobilyalarınızla uyumlu canlı ve farklı renklerden oluşan zarif çerçeveler kullanarak modern bir görünüme ulaşabilirsiniz. Son olarak aydınlarıcı seçiminiz büyük ve sallantılı avizeler yerine küçük ama oval görünüme sahip duvara yapışık bir aydınlatıcı olursa odanızı daha havadar gösterecektir. Çocukların uyumadan önce açmaları için ise ufak bir abajur kullamalısınız ve bunu çalışma masalarının köşesine koyarak odanızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

İşte tüm bu adımları takip ederek birden fazla çocuğunuza tek bir yatak odasında rahat ve konforlu bir yaşam sunabilirsiniz. Onların hem rahat rahat uyuyabilecekleri hem de oyun oynayıp, ders çalışabilecekleri güzel bir ortam hazırlamak için siz de bu tüyoları dikkate alarak güzel bir oda tasarlayabilirsiniz.


Modern Çizgilere Sahip Yatak Odası Tasarımları

Yatak odalarımız, tüm günün yorgunluğunu atmış olduğumuz ve kendimizi dinlenme moduna aldığımız alanlar oluyor genelde. Bu odaların daha sade ve çok fazla eşya barındırmaması da bizler için oldukça güzel bir durum oluyor. Yatak odaları çiftlerin tercihlerine göre farklı renklerde olsa da bir adet yatak, bir adet dolap, isteğe göre ayna takımı, komodin, abajur ve isteğe göre farklı tercihler de olabilmektedir. Bu durumlar çiftlerin ruh hallerine, yaşlarına ve hayattan beklentilerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca özel tasarım dolaplar olabileceği gibi standart ve eskitme tasarımlara ait olan dolaplar da tasarımlarımız arasında bulunmaktadır. Sizler için yatak odası tasarımları nın genel özellikleri hakkında bilgi vermeye başlayalım.

1-  Geniş Yatak ve Büyük Boy Dolap Tasarımı

Bu yatak odası tasarımında odayı kaplayan oldukça büyük bir yatak ve onu takip eden tasarımlar arasında da koltuk, dolap ve ışıklandırma sistemleri yer alıyor. Bu tasarımda bulunan yatak takımının rengi odaya oldukça güzel bir hava vermiş durumda. Ayrıca yatağın genişliği ve uzunluğu da odanın tam bir yatak odası olduğunu bizlere aktarıyor. Ayrıca yatak odasının bazı bölümlerinin aynalarla kaplı olmasından dolayı da odada giyinecek kişiler için  farklı bir hava kurulmuş olmaktadır. Sizlerde eskitme tasarımları beğeniyor ve ferah odalardan hoşnut oluyorsanız bu yatak odası tasarımları tam size göre.

2- Sanatsal Değerlere Önem Veren Yatak Odası Tasarımları

Bazı çiftlerin sanata ve sanatsal değerlere ne kadar önem verdiğini söylemeye gerek yok. Bu çiftlerin tüm hayatlarında vermiş oldukları sanatsal değerleri, yatak odalarında da görmeleri hoşlarına gidebilmektedir. Bu yatak odası tasarımlarında resim tablolarına bolca yer verilmektedir. Gerek yatağın başında gerekse yatağın bakmış olduğu duvarlarda bu resim tablolarını görmek mümkün olmaktadır. Ayrıca bu yatak odalarına giren çiftler oldukça farklı bir atmosfer ile karşılaşabilmektedir. Bu tarz yatak odası tasarımlarında oldukça güzel ve detaylı tasarımları görmek de mümkün olabilmektedir.

3- Zıt Renklerin Aynı Tasarımda Tercih Edilmesi

Siyah ile beyazın, kırmızı ile mavinin ya da bilinen diğer zıt renklerin aynı odada tercih edilmesi bazı çiftleri memnun ederken bazı çiftlerin de pek fazla hoşuna gitmemektedir. Bu nedenle yapılan birçok tasarımda çiftlerin ihtiyaçları göz önüne alınmaktadır. Bu yatak odası tasarımlarında kullanılan renkler tam zıt renk olmasa da; ana renklerden birisi kapalı diğeri de açık renk olmaktadır. Bu renkler yan yana oldukça güzel görünmesinin yanı sıra oldukça kaliteli bir görünümü de bizlere sunmuş olmaktadır.

4- Açık Renklere Sahip Yatak Odası Tasarımları

Bu yatak odası tasarımlarında kullanılan birçok renk açık tonlara sahip olmaktadır. Açık mavi başta olmak üzere krem ve altın sarısı renklerinin hakim olduğu bu odada, çiftlerin ruhlarına ışık tutulmakta ve günün stresinin atılması mümkün kılınmaktadır.


Yatak Odasına Hakim Olan 5 Renk

Bir evin olmazsa olmaz odalarından birisi de; yatak odalarıdır. Yatak odalarında birçok farklı tasarım ve renk seçenekleri ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Ancak yatak odalarında; daha çok kapalı ve mat renklerin kullanılması tercih edilmektedir. Bunun nedenlerinden birisi; uykunun çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gelmesini sağlamaktır. Ayrıca uzmanların yorumlarına göre kapalı renklere hakim olan odalarda uyumanın kolaylığının yanı sıra vücudun dinlenmesi de daha kolay bir duruma gelebilmektedir. Bu tür önerileri dikkate alarak hazırladığımız yatak odası tasarımlarında sizlerde kendi zevklerinize göre oda tasarımları bulabilecek ve başarılı bir şekilde yatak odası kurumlarınızı gerçekleştirmiş olabileceksiniz. Yatak odası takımları arasında yer alan ve en çok tercih edilen renkler arasında; Kahverengi, Siyah, Mor, Gri, Altın Sarısı, Beyaz ve Bordo gibi renkler bulunmaktadır. Kişilerin isteklerine göre açık renkler de tercih edilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak bu tür tercihlerin verilmesiyle kişilerde uyku sorunları oluşabilmektedir. Bu konu üzerinde iyi düşünülmeli ve tercih yapılması gerekmektedir.

1- Gri ve Kahverengi Renklerinin Hakim Olduğu Yatak Odası Tasarımları

Bu tasarımımızda başta kahverengi ve gri renkleri olmak üzere beyaz renk tasarımlar da yer almaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tarz yatak odası tasarımlarında ışık ayarlanması da doğru bir şekilde yapılırsa hem uyku sağlığı hem de beden sağlığı için oldukça güzel bir yatak odasına sahip olabileceksiniz. Bu tarz yatak odası tasarımlarında kullanılan tüm malzemelerin A+ Kalite olması nedeniyle de sizler için vazgeçilmez bir oda yaratılmış olunabilecektir. Odada çok fazla abartı eşyanın olmaması da sizlere büyük bir katkı sağlayacaktır. Sizlerde hem geniş hem de beden sağlığınızı düşünen bir tasarım istiyorsanız bu tasarımı inceleyebilirsiniz.

2- Açık Renklerin Yer Aldığı Yatak Odası Tasarımları

Açık ancak ruh sağlığına çok büyük olumlu dönüşler katacak olan bu tasarımda sizler de başarılı bir şekilde uykunuzu alabilir ve kitap okuyabilirsiniz. Yatak odalarının geniş olması ve renklerinin açık renk olması bazı kişilerin oldukça fazla hoşuna gitmektedir. Sizlerde o kişilerden birisiyseniz başarılı bir şekilde çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz tasarımlarda her zaman aranan ilk şart büyük ve geniş bir yatak odası olmaktadır.

3- Büyük Odalara Sahip Evler İçin Yatak Odası Tasarımları   Büyük ve geniş bir odaya sahip olan herkesin, tasarımda da birçok detaya ihtiyacı bulunuyor. Öyle ki; çok geniş bir odaya sahip olan evlerinizde en büyük odalardan birisini yatak odası için ayırabilirsiniz. Yukarıda görmüş olduğunuz yatak odası tasarımı çok geniş evler için tasarlanmış olsa da bünyesinde barınan renkler ve eşyalar her eve uygun olarak ayarlanabilmektedir. Bu tür yatak odalarında yapmak isteyeceğiniz birçok aktiviteyi kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün olabilmektedir. Çayınızı içerek kitap okuyabilir, gece uyumadan önce evraklarınızı son bir kere kontrol edebilirsiniz.


Yatak Odasında Tercih Edilmesi Gereken İnce Detaylar

Yatak odası denildiği zaman akıllara her zaman özel odalar gelmektedir. Çok özel olan bu odalarda her zaman kendimizi özel hissetmek isteriz. Bunun ise tek yolu güzel ve kendi isteklerimize göre hazırlanmış yatak odalarından geçmektedir. Yatak odalarınızı hazırlarken kendi zevk ve ihtiyaçlarınıza göre seçimler yapmanız her zaman en iyisi olacaktır. Bunun yanı sıra da; yatak odalarında seçtiğiniz renkler, odaya çok fazla hakim olacağından dolayı da size büyük bir mutluluk sağlayacaktır. Yatak odası tasarımlarında öncü olduğumuz sektörde onlarca farklı tasarımımız sizler için paylaşılmaktadır. Paylaşmış olduğumuz bu tasarımları incelemek için sitemizin ürünler bölümüne giriş yaparak listeden incelemelerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu ön detayı da sizlere sunduktan sonra; sıranın yatak odalarında tercih edilmesi gereken detaylara geldiğini belirtmek isteriz. Yatak odasında dikkat edilmesi ve tercih edilmesi gereken ince detaylar;

1- Yatak Odalarınıza Hakim Olan Renkleri Daha Çok Koyu Renk Olarak Seçin!

Yatak odalarınızın odalarını boyamadan önce mutlaka renk seçiminizi kendiniz yapın. Yatak odalarınızın renklerini gri, siyah, lacivert, kapalı kırmızı, mor tonları, kapalı yeşil gibi renkler yaparsanız hem ruhunuz hem de bedeniniz oda içerisinde güzel bir şekilde dinlenecek ve kendine gelecektir. Günün yorgunluğunu bu sayede atabilecek ve çok güzel bir şekilde yeni güne hazır hale geleceksiniz. Ayrıca açık renk yatak odalarında uyuyan kişiler ile kapalı renk yatak odalarında uyuyan kişiler arasında araştırma yapan yabancı kaynaklı kişilerin belirtmesine göre de bu söylediğimiz renk uyumları destekleniyor.

2- Yataklarınız ortopedik ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olsun

Piyasada bulunan bir çok yatak, insanların beden bütünlüğüne zarar verebilecek düzeyde. Birçok kişi yatak alırken üzerine yatıp, rahatlığını test etmiyor bile. Bu nedenle de fıtık başta olmak üzere birçok iskelet hastalığı ile karşı karşıya kalıyor. Bu tür kişilerin mutlaka yatak alırken ortopedik yatakları tercih etmeleri ve kendini rahat hissettikleri yatakları tercih etmeleri gerekmektedir. Genelde çift yaylı sistemlere sahip olan yataklar da ortopedik rahatlıklar sağlanmış olmaktadır. Tasarımlarımızda kullandığımız tüm yatak ve eşyalar ortopedik olarak tasarlanmış ve sizlere sunulmuştur.

3- Hazırladığınız komodinleri baş mesafesine yakın bir şekilde ayarlayın

Başınızın yanında olan komodinlerinizin mutlaka baş seviyenize yakın olması gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni kitap okurken, ışık ihtiyacınız olduğunda komodinlere çok daha rahat bir şekilde ulaşmanız için olacaktır. Komodinlere rahat bir şekilde ulaşmanız, ters hareket yapmanızı engelleyecek ve çok daha başarılı bir şekilde sağlığınızı korumanız da sağlanmış olunacaktır.

Yukarıda bahsi geçen üç temel noktaya dikkat ettiğiniz sürece hem iskelet sağlığınız, hem beden sağlığınız, hem ruh sağlığınız çok iyi bir seviyeye yükselecektir. Ayrıca uykumu alamıyorum diyen kişilere özel olarak verdiğimiz ilk tavsiyeyi de uyguladığınız takdirde uykunuzu da konforlu bir şekilde aldığınızı görebileceksiniz.


İskandinav Tarzı Yatak Odası Dekorasyonu

Yeni evli çiftlerin en büyük hayali daha önce hiç kimsede görmedikleri kadar rahat, şık ve imrendirecek bir dekorasyona sahip olmaktır. Evlerine gelen misafirleri hayran bırakacak kadar mükemmel ve sıcacık bir yuva sahibi olmak için araştırır dururlar. Fakat yatak odası dekorasyonları çok daha özel ve rahat olsun isterler. Aslında bunu sadece yeni evli çiftler değil sanırım bütün çiftler ister. Mobilyaları incelerken dekorasyon stilleri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Klasik tarz günümüz gençleri arasında artık pek tercih edilmez ama modern mobilyalar ve tasarımlar çok ilgilerini çeker. Daha farklı ve ilgi çekici detaylara sahip olmasını istedikleri yatak odalarını nasıl bir tarza büründüreceklerine bir türlü karar veremeyen çiftlere tavsiyemiz; İskandinav tarzı yatak odalarını incelemeleridir.

Sadeliğin ve şıklığın ilk adresi olan İskandinav tarzın ana rengi beyazdır ve yeni evli çiftlerin yatak odasında en çok tercih ettiği renktir. Kendinizi yumuşacık ve duru bir güzelliğin içinde bulmak istiyorsanız bembeyaz bir yatak hayal edebilirsiniz fakat bembeyaz bir yatak odası size daha fazlasını vaat edecektir. İskandinav tarzda karar kılmışsanız duvarlar ve eğer mümkünse zemin rengi bile beyaz olmalıdır. Çok fazla mobilya anlayışına tamamen karşı olan bu tarzın en güzel özelliklerinden biri ise dilediğiniz renkte aksesuarlarla buluşturmanıza rağmen özelliğini kaybetmeyecek olmasıdır. Hatta yatak odasına hareket ve renk katabilmek için tercih edilen diğer rengin siyah olması İskandinav tarzı daha baskın hale getirir. İlk iş olarak duvarların beyaz olması demiştik ama kartonpiyer ve duvar kağıdı gibi gösterişli oluşumlar İskandinav tarzı için kesinlikle uyumlu değildir. Sadelik ve yalınlık ön planda olacağı için odayı abartılı hale sokacak her türlü hareketten kaçınılmalıdır. Yatağın büyüklüğü diğer bir önemli konudur çünkü rahatına düşkün insanların tercihi kesinlikle İskandinav tarzdır.

iskandinav-tarzi-yatak-odasi-1

Dekorasyon için gerekli olan diğer obje ve aksesuarların hiçbiri de tahmin ettiğiniz gibi büyük ve gösterişli değildir. Minimal ölçülerde tercih edilen diğer detaylar elbette ki şık ve fonksiyonel olacaktır ama odaya girer girmez göze sadelik çarpacağı için bu kısma dikkat etmeniz gerekir. Eğer yatak odasında koltuk yada berjer kullanarak oturma alanı oluşturmak istiyorsanız yine aynı sadelikte tercih etmeli mutlaka şallar ile süslemelisiniz. Tercih edeceğiniz şalın renginin de sade olmasına dikkat etmelisiniz. İmkanınız var ise sıcacık bir şömine ile odaya renk katabilirsiniz. Hatta çok abartılı olamamak şartı ile duvarın birinde güzel bir tablo bile kullanabilirsiniz. Odanın güzel ışık alması İskandinav tarzı daha çok ortaya çıkaracaktır ama pencere küçükse yapabileceğiniz en güzel şey aydınlatmaya dikkat etmek olacaktır. Sizde dekorasyonda ayna kullanmak zevk alıyorsanız tarza uygun ürünleri dikkatlice araştırmaktan çekinmeyin. İskandinav tarzına en uygun olan ayna türleri altın varaklı aynalardır. Beyazın sadeliği içerisinde ışıl ışıl parlayan aynanız odanın daha geniş görünmesi için ayrıca yardımcı olacaktır.


Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yaşam Alanları içinde özel bir yeri olan yatak odaları büyük ve geniş alan kaplayan mobilyalardan oluşmaktadır. Çoğu zaman alınan mobilyaları sığdırmak için tüm odayı tıka basa doldurur ve nefes alacak alan bile bulamaz hale getirilir. Aslında oldukça özel olması gereken bir oda olmasına rağmen eşyalarımızı toparlayan bir ardiye konumuna getirilmektedir. Uyku kalitesi açısından olduğu kadar özel anların yaşandığı bir mekan olması bu alanın daha refah ve iç açıcı olması gerekir. Özellikle küçük alanlarda yatak odası dekorasyonunda mutlaka odaya uygun möbleler seçilmeli ve odayı boğmayan koyu renklerden ziyade açık renkler tercih edilmelidir. Küçük odalar için dizayn edilmiş komodin, baza ve yataklar öncelikle seçilirken ihtiyaçlara cevap vermesi açısından bu mekanın dekore edilmesinde farklı dekorasyon tekniklerinden faydalanılarak oda daha ferah olması sağlanmalıdır.

Özellikle kıyafetleri toparlamak için yatak odanızın yatağının depolama alanı yaratması açısından baza olarak tercih edilmesi ve oda karyola odak noktası olacak şekilde dekore edilmelidir. Küçük oda olmasından dolayı karyolanın üstüne örtülen örtülerin şatafatlı ve kabarık tarzdan ziyade daha sade ve fazla detayları olmayan modellerden seçilmelidir. Odanın boyası koyu renkten ziyade açık ve pastel renklerden seçilmelidir. Eğer illa koyu renk bir duvar boyası isteniyor da o zaman bir duvar koyu renk seçilerek oda duvara asılacak bir tablo ile aydınlık bir hava verilmelidir.
Yer kaplamaması açısından tuvalet aynası yerine duvara monte edilecek raf sistemi ve bir boy aynası hem giyinirken kendinizi boydan görmenize hem odaya derinlik vermesine, hemde dekorasyona farklı bir tarz vermesi ile seçilebilir. Yatak ayak uçlarına konulacak dekoratif kutulardan faydalanılarak günlük kullanılan eşyalarınızı yerleştirerek hem dekoratif bir görüntü oluştururken hemde depolama açısından imkan sağlamış olursunuz. Yatak odası dekorasyonunda odada kullanılacak ışıklandırmada önemli bir detaydır. Direk ışığı almak açısından tavanda bir avizeye yer verilirken kobidinlerin üzerine konulacak ayaklı abajurlar dolaylı ışık kullanımı için ideal bir aksesuardır.

yatak-odasi-dekorasyon-fikirleri

Odanın ışığı direk alması havadar olması için ışığı alabilecek şekilde yatağın yerleştirilmesi camlarda odaya uygun renklerde perde ve tül kullanılması hatta tül yerine stor kullanmak küçük alanlarda daha kullanışlı olacaktır.  Eğer odanız küçük olmasına rağmen gardolabı koyabileceğiniz başka bir uygun odanız varsa giyinmek için yatak odanızdan ziyade bu odada değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde yatak odası dinlenme odası olarak daha dekoratif olacaktır. Bu şekilde odanıza küçük iki tane berjer ve fiskos koyarak bazen konuşmak kitap okumak hatta dinlenmek için kendinize bir alan yaratmış olursunuz.

Değişik yatak odaları içinde farklı bir tasarım oluşturmak isteyenler ve ihtiyaçlara cevap vermek için yatak odası başlığının üst kısmına bir marangozdan yardım alarak dolap yaptırmanız yerden tasarruf kazanmanıza ve depolama alanı açısından değişik bir oda tasarlamış olursunuz. Yatak odalarının yaşam alanı içinde başka bir alternatif olmadığından dolayı dolap koymak zorunluluğunuz varsa o zamanda dolap seçeneğinizi mobilyanızın en küçük dolap seçeneğinden yana kullanarak yapmanızı tavsiye ederiz.


Tatlı Bir Uyku için Öneriler

Yatak odası evimizin tüm diğer odalarından farklı olarak, kendimize ait bir bölüm olduğunu hissettiğimiz kısmıdır. Yatak odamız bize özeldir ve eşyaları, rengi ve dekorasyonu gibi özellikler ile bizi yansıtsın isteriz. Çünkü yatak odamız sabaha gözümüzü açtığımız, günü karşıladığımız, geceleri uykuya daldığımız, güvenli hissetmek istediğimiz yerdir ve olabildiğince güzel, güzel rüyalar için konforlu olmalıdır. Yani hem göze hitap etmelidir yatak odası mobilyaları hem de odanızın kullanımı olabildiğince kolay olmalıdır. En ince ayrıntısına kadar dikkatlice döşenmeli, ince elenip sık dokunmalıdır. Çünkü en ufak şey yatak odanızı daha farklı kılacaktır.

Örneğin yatağınızın bazalı olması, gömme dolaplar ve dolaplarınızın iç çekmeceli olması yer tasarrufu yapmanızda size çok büyük yardımcı olur. Özellikle dolabınızın raflarının takıp çıkarılabilir olması durumunda daha rahat yerleşim yapabilir, değişen ihtiyaçlarınıza kolay bir çözüm edinebilirsiniz. Sürgülü ve kapaklı seçenekleri ile size en çok uygun olanı, sizin için en kullanışlı olanı seçebilirsiniz. Duvarda bir raf sistemi sizi kitaplıklardan ya da sehpa, masa gibi artı eşya fazlalığından kurtaracaktır. Şifonyer için çekmecelerin derinliği kullanım kolaylığı ve fazla eşya alımı için önemsenmelidir. Üzerine kozmetik eşyalarınızı da yerleştirebilir ve hatta aynalı seçenekleri de mevcut olduğundan makyaj masasına ihtiyaç olmadan şifonyerinizi değerlendirebilirsiniz. Takılarınız, kravat ve kemer gibi diğer küçük eşyalarınız için dolap ya da çekmecelerinizde ufak bölümler de olmalı ki dağınıklığa ve farklı ihtiyaçlara yol açmasın. Tabi ki de odanızın ölçülerine, büyüklüğüne göre mobilya seçimi yapmanız çok önemli. Odanız küçük ise en az eşya ile ne kadar çok şey yapabilirsiniz, buna göre yatak odanızı düzenlemelisiniz. Ayrıca dayanıklı, kolay taşınabilir ya da sökülüp takılabilir olması sizin için taşınma yar değiştirme durumlarında büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yatak odası mobilyalarınızın cinsi de dayanıklı olmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle en uygun malzemeyi seçmelisiniz.

tatli-bir-uyku-icin-oneriler

Kullanımı dışında tasarımı ile de şık, ferah, aydınlık, estetik bir yatak odası sizin için çok önemli elbette. Eşyaların birbiri ile uyumu burada karşımıza çıkıyor. Odanın rengi, mümkünse pastel tonlarında rahat bir uyku uyumanızda sizi destekleyecek renklerde olması kendinizi sabahları daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Yatak odası mobilyalarınız da çok renkli olmamalıdır ancak küçük parça mobilyalar ile yatak odanızda kullandığınız süs eşyalarını canlı renklerde seçebilirsiniz. Aydınlatma sistemleri ve tablolar kullanabilirsiniz. Başucu aydınlatmanız olursa sizin için de kolaylık olmuş olur. Odanızı eşyalardan arındırmalısınız, kalabalık bir görüntü sizi daha stresli bir insan yapacaktır. Aynaların yeri de sizi büyük ölçüde etkileyecektir. Çok fazla ayna kullanmamaya çalışın. Her şeyden önce yatak odanızın sade olmasına ve sizi yansıtmasına özen gösterin. Daha mutlu ve daha kullanışlı yatak odanızın size özel olduğunu belirten eşyalarınız ile baskınlığınızı gösterin. İyi uykular.