Yeni evli çiftlerin en büyük hayali daha önce hiç kimsede görmedikleri kadar rahat, şık ve imrendirecek bir dekorasyona sahip olmaktır. Evlerine gelen misafirleri hayran bırakacak kadar mükemmel ve sıcacık bir yuva sahibi olmak için araştırır dururlar. Fakat yatak odası dekorasyonları çok daha özel ve rahat olsun isterler. Aslında bunu sadece yeni evli çiftler değil sanırım bütün çiftler ister. Mobilyaları incelerken dekorasyon stilleri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Klasik tarz günümüz gençleri arasında artık pek tercih edilmez ama modern mobilyalar ve tasarımlar çok ilgilerini çeker. Daha farklı ve ilgi çekici detaylara sahip olmasını istedikleri yatak odalarını nasıl bir tarza büründüreceklerine bir türlü karar veremeyen çiftlere tavsiyemiz; İskandinav tarzı yatak odalarını incelemeleridir.

Sadeliğin ve şıklığın ilk adresi olan İskandinav tarzın ana rengi beyazdır ve yeni evli çiftlerin yatak odasında en çok tercih ettiği renktir. Kendinizi yumuşacık ve duru bir güzelliğin içinde bulmak istiyorsanız bembeyaz bir yatak hayal edebilirsiniz fakat bembeyaz bir yatak odası size daha fazlasını vaat edecektir. İskandinav tarzda karar kılmışsanız duvarlar ve eğer mümkünse zemin rengi bile beyaz olmalıdır. Çok fazla mobilya anlayışına tamamen karşı olan bu tarzın en güzel özelliklerinden biri ise dilediğiniz renkte aksesuarlarla buluşturmanıza rağmen özelliğini kaybetmeyecek olmasıdır. Hatta yatak odasına hareket ve renk katabilmek için tercih edilen diğer rengin siyah olması İskandinav tarzı daha baskın hale getirir. İlk iş olarak duvarların beyaz olması demiştik ama kartonpiyer ve duvar kağıdı gibi gösterişli oluşumlar İskandinav tarzı için kesinlikle uyumlu değildir. Sadelik ve yalınlık ön planda olacağı için odayı abartılı hale sokacak her türlü hareketten kaçınılmalıdır. Yatağın büyüklüğü diğer bir önemli konudur çünkü rahatına düşkün insanların tercihi kesinlikle İskandinav tarzdır.

iskandinav-tarzi-yatak-odasi-1

Dekorasyon için gerekli olan diğer obje ve aksesuarların hiçbiri de tahmin ettiğiniz gibi büyük ve gösterişli değildir. Minimal ölçülerde tercih edilen diğer detaylar elbette ki şık ve fonksiyonel olacaktır ama odaya girer girmez göze sadelik çarpacağı için bu kısma dikkat etmeniz gerekir. Eğer yatak odasında koltuk yada berjer kullanarak oturma alanı oluşturmak istiyorsanız yine aynı sadelikte tercih etmeli mutlaka şallar ile süslemelisiniz. Tercih edeceğiniz şalın renginin de sade olmasına dikkat etmelisiniz. İmkanınız var ise sıcacık bir şömine ile odaya renk katabilirsiniz. Hatta çok abartılı olamamak şartı ile duvarın birinde güzel bir tablo bile kullanabilirsiniz. Odanın güzel ışık alması İskandinav tarzı daha çok ortaya çıkaracaktır ama pencere küçükse yapabileceğiniz en güzel şey aydınlatmaya dikkat etmek olacaktır. Sizde dekorasyonda ayna kullanmak zevk alıyorsanız tarza uygun ürünleri dikkatlice araştırmaktan çekinmeyin. İskandinav tarzına en uygun olan ayna türleri altın varaklı aynalardır. Beyazın sadeliği içerisinde ışıl ışıl parlayan aynanız odanın daha geniş görünmesi için ayrıca yardımcı olacaktır.