Dekorasyon ciddi bir iştir çünkü muhteşem bir ev hayal edersiniz ve her şeyi ince ince planlamanız gerekir. Eğer sonuç istediğiniz gibi olmaz ve dekorasyon içinize sinmezse o evde mutlu olabilmeniz pek mümkün değildir. Sürekli gözünüze bir şeyler takılır durur. O yanlış oldu, bu eşya fazla oldu, diğeri oradan kalkmalı ve renkler uyumsuz mu acaba diye kendinize sorar durursunuz. Peki, o zaman ev dekorasyonu yaparken işe nereden başlanmalı? Aradığınız bütün soruların cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Dekorasyonun temel amacı evi baştan aşağı yenileme değildir. Bazen yeni dizilen bir evi belirli bir tarzda döşemek bazen de mevcut bir alanı yeniden düzenleyerek daha kullanışlı hale getirmektir. Bu nedenle de aklınıza hemen masraflı ev alışverişleri gelmemeli. Dekorasyon tamamen ev sahibinin zevkine ve kullanım şekline göre yapılması güzel bir sonuç vermesi beklenemez. İşte bu yüzdendir ki dekorasyona başlarken ilk önce ev sahibi tarafından detaylı bir liste çıkartılmalıdır. Eğer ev sahibi nasıl bir tarza sahip olmak istediğini biliyorsa iş daha da kolaylaşır. Örneğin modern bir şekilde evini döşemek yada dekore etmek isteyen ev sahibi, seçeceği eşyaları güzelce araştırdıktan sonra belirlemelidir.

Evin kullanıma açık ama dekore edilerek kullanılması şart olan noktalarının belirlenerek güzelce hesaplanması gerek. Bunun için de ilk önce dekorasyon yapılacak alanın ölçümlerinin alınması şarttır. Eve alınacak eşyaların ortamı daraltmaması için alışveriş sırasında bu ölçülerin büyük görevi olacaktır. Alışverişte atlanmaması gereken diğer bir detay ise seçilen eşyaların birbiriyle alakasız renklerde olmamasıdır. Zemin ve duvar rengine göre belirlenecek olan en aydınlık renkler dekorasyonla buluşturulmalıdır ki içiniz aydınlanabilsin. Kapı aralıklarının ve koridorun genişlik ölçüleri, alacağınız mobilyaların yerlerine yerleşebilmesi açsından önemlidir. İkinci önemli kural ise bu mobilyaların nerede duracaklarına önceden karar verebilmektir.

ev-dekorasyonuna-nereden-baslamaliyiz

Siz mobilya seçimi ile meşgulken dekorasyonun en kaba işlerinin bir an önce tamamlanması için kolların sıvanması gerekmektedir. Elektrik, boya ve tadilat işleri aradan çıkarıldıktan sonra işler daha zevkli hale gelecektir. Küçük alanların dekore edilmesi çok büyük problemler yaşatacağı için fonksiyonel mobilyalardan yararlanılması şarttır. Hatta artık günümüz teknolojisi sayesinde evinizin krokisi ile birleştirilen mobilyalar size odanızı bilgisayardan izleme şansı tanımaktadır. Bu sayede yerleşim esnasında yaşanacak son dakika sorunlarından tamamen kurtulmuş olabilirsiniz. Listenin ilk sıralarında en çok ihtiyacınız olan eşyalar yer alırsa maddi krizlerin önüne geçmiş olursunuz. Geriye kalan ufak tefek detaylar zaten zaman içerisinde hallolacaktır. Eğer kullanmadığınız eşyalarınız varsa oraya buraya sıkıştırmaktan kaçınmalı ve kalabalık görüntünün önüne geçmelisiniz. Dekorasyonda ne kadar boş alan olursa, görüntü o kadar güzel olacaktır. Sadece gözünüze fazla boş gelen bir duvarı raflarla yada tablolarla süsleyerek evi hareketlendirebilirsiniz. Büyük odaların dekorasyonları sırasında mobilyaların etrafını süsleyecek en güzel aksesuarlar abajurlardır. Hem aydınlatmanın kalitesini artırırken hem de göz zevkinizi okşayan abajurlar aynalara yakın şekilde konumlandırılmalıdır. Mekan dar ise mutlaka aynadan ve ışıktan faydalanılmalıdır.