Yaşantınızı eğlenceli kılan detaylardan birisi de ev dekore etmektir. Özellikle hanımları çok mutlu eden bu uğraş bazen tam bir kabusa dönüşebilir. Özellikle de salon dekore ediyorsanız eşyaların uyumu ve renginden çok, onları nasıl yerleştireceğiniz konusunda takılır kalırsınız. Ama L salon dekore ediyorsanız işiniz çok basittir; çünkü odanın genişliği ve L bölgenin yemek masası için biçilmiş kaftan oluşu her şeyin yerli yerinde olmasını sağlar. Dikdörtgen ve kare salonlar ise tam bir çaresizliktir. Kimine göre dikdörtgen salonları dekore etmek kimine göre ise kare salonları dekore etmek zordur. Bana sorarsanız ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece her iki tür salonu da mükemmel şekilde döşeyebilirsiniz. Bugünkü makalemizde sizlere dikdörtgen salonları dekore etmek için güzel tüyolar vereceğim.

Dikdörtgen salonlar döşenirken kesin ve net olarak dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan ilki ve en önemlisi kesinlikle koltukların tren gibi dizilmemesidir. Eğer her şeyi denediğiniz halde eşyaları düzenli bir şekilde yerleştiremiyorsanız sıkıntıdan olduğu gibi bırakmak istersiniz. Halbuki takip edeceğiniz birkaç adım ile salonu çok güzel gösterebilirsiniz. Öncelikle dikdörtgen salon fazla dar ve uzun ise seçilen eşyaların iskeletinin kaba olmamasına dikkat etmelisiniz. Kibar mobilyalar salonun darlığını kamufle etmek için muhteşem seçeneklerdir fakat salonda geniş aynalar kullanmak bu etkiyi etkiye katlar. Eğer yapabiliyorsanız karşılıklı iki tane ayna kullanarak daha büyük bir derinlik sağlayabilirsiniz. Arka arkaya lokomotif şeklinde dizmemeye özen gösterdiğiniz salon takımınızın tekli koltuklarını veya berjerleri TV ünitesinin her iki yanına koyabilirsiniz. Üçlü yada ikili koltuğu mutlaka yemek masasına sırtı dönük biçimde yerleştirerek Amerikan stili bir görüntü elde etmelisiniz. Bu arada yemek masasını kapının ne kadar yakınına koyarsanız o kadar karlı çıkarsınız. Bunun sebebi ise servis yaparken kolaylık çekmeniz ve aynı zamanda sofrayı toplarken misafirlerin görüş alanını sürekli işgal etmemiş olmanızdır. Üçlü yada ikili koltuktan geriye kalanı ise kesinlikle TV ünitesinin tam karşısına kondurmalısınız ki estetik bir açı yakalayabilesiniz.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

Dikdörtgen salonların aydınlatma seçenekleri mutlaka görkemli olmalıdır. Aslında uzun bir oda olduğu için aralıklı iki avize de gayet güzel aydınlatabilir. Bir taraf aydınlıkken diğer tarafın loş olması gözlerinizi yorabilir. Ayrıca önemli bir tüyo da yemek masası seçimi hakkında vermek istiyorum. Yemek masasının yuvarlak olması dikdörtgen salonlarda kullanımı zorlaştıracaktır. Mutlaka dikdörtgen bir masa tercih ederek uyumun korunmasına özen gösterilmelidir. Bir tane halı kullanırsanız dikdörtgen bir salon için yeterli olmayacağı için aynı halıdan iki adet alınması çok mantıklı bir seçim olacaktır. Halının biri elbette ki yemek masasının tam altına gelecek şekilde serilmelidir. Diğeri ise koltukların orta kısmında kalan boşluğa serilerek üzerine en uygun zigon sehpa konulmalıdır. Bazı hanımlar salonun ortasının boş olmasını tercih edebilir tabii ki ama bu geniş bir mekan için doğru seçim olmayabilir. Seçilen aksesuarların iri boyutlarda olması ortamı kalabalık bir hale büründürebileceği için dikkatli olunmalıdır.