Evini sık sık yenileyen hanımlar halının odaya kattığı havanın gizemini çok iyi bilirler. Aynı şekilde perdelerin de evin genel havasını değiştirme konusunda büyük bir gücü vardır fakat halı kullanmak bir sanattır diyebiliriz. Eşyaların havasını tamamıyla değiştirebilen nitelikte halılar tercih ederseniz daha asil veya daha sıcak bir odaya sahip olabilirsiniz. Tabii bunun için sırf aynı renk tonlarına sahip diye önünüze gelen ilk halıyı kapıp eve getirmemeniz gerekiyor. Ev dekore ederken halı seçimini mutlaka en sona bırakmanızı öneririm. Şimdi gelin en mükemmel halıyı seçmek için nelere dikkat etmeliymişiz ona bir göz atalım.

Dekorasyonda bütünlük önemlidir ama zevkler tartışılmayacağı için bu bütünlüğün ev sahibi tarafından karar verilmesi gerekir. En önemlisi ise evinizi sade, klasik, vintage yada modern tarzda döşemek istiyorsanız seçtiğiniz mobilyalardan tutunda aksesuarlara kadar bu tarza uyum sağlamasına dikkat edilmesidir. Modern salonlar isteyip eşyalarını buna göre seçen insanların eskitme bir halı kullanarak bu modernliğe tamamen ters düşmesi yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Bu salonda kullanılan eskitme halı, modern eşyaların kalitesiz ve uyumsuz görünmesine neden olacaktır. Düşünsenize tamamen vintage tercih edilmiş bir oturma odasındasınız ve içeri girer girmez insan kendini geçmişte bir yerlerde hissediyor. Ama köşede son derece modern bir abajur size sırıtmakla kalmıyor, rengarenk modern bir halı gözlerinizi dekorasyonun iticiliğine doğru çekiyor. İşte böyle durumlarda halının önemini çok daha iyi anlarsınız.

yeni-sezon-hali-modelleri-2

Hanımlar evin halılarını seçerken çok desenli olsun yada koyu renklerden oluşsun ki kiri ve yere dökülen kırıntıları belli etmesin diye düşünürler. Oysaki bu şekilde sadece odanın uyumsuz ve karanlık görünmesine yol açarlar. Elbette ki bu tarz halıların da bir kullanım yerleri vardır. Bembeyaz mobilyalarınız, sade aksesuarlarınız ve geniş bir odanız varsa klasik ama karışık desenli bir halı kullanabilirsiniz. Yalnız dikkat edin zıt renkler kullanmak istiyorsanız ölçülü olmanızda fayda vardır. Oturma odaları genellikle evin en küçük odası olarak tercih edilir ama orta büyüklükte bir oda varsa daha rahat olabilir. Oturma odasında halı seçimi yaparken aydınlık renkleri ön plana çıkarmak, odanın geniş algılanmasına vesile olacağı için atlanmaması gereken bir konudur. Eğer koltuk veya yastıklarınızda karışık renkler var ise göz yorgunluğu açısından halının az desenli olması daha olumlu sonuçlar verir. Böyle bir durumda hafif ışıltılı ve sade renklerin bir arada kullanıldığı halıları seçmeniz size ve dekorasyonunuza kalite katar. Yeni moda olan bulunduğu odaya ve mobilyalara göre tasarlanabilen halılar ise son zamanlarda hanımların favorisi oldu. Elbette ki özel tasarım olan halıların fiyatı şimdilik biraz tuzlu ama mekana kattığı hava paha biçilemez. Öyle ki yemek masasının etrafını dolaşan seçenekleri bile mevcut. Oymalı halılar kullanmayı seviyorsanız yatak odası dekorasyonunuzda bu seçeneklere bolca yer verebilirsiniz. Aynı ekilde salonda da şık dururlar fakat klasik bir tarzda tercih edilmeleri daha doğru olur.