Yatak odası evimizin tüm diğer odalarından farklı olarak, kendimize ait bir bölüm olduğunu hissettiğimiz kısmıdır. Yatak odamız bize özeldir ve eşyaları, rengi ve dekorasyonu gibi özellikler ile bizi yansıtsın isteriz. Çünkü yatak odamız sabaha gözümüzü açtığımız, günü karşıladığımız, geceleri uykuya daldığımız, güvenli hissetmek istediğimiz yerdir ve olabildiğince güzel, güzel rüyalar için konforlu olmalıdır. Yani hem göze hitap etmelidir yatak odası mobilyaları hem de odanızın kullanımı olabildiğince kolay olmalıdır. En ince ayrıntısına kadar dikkatlice döşenmeli, ince elenip sık dokunmalıdır. Çünkü en ufak şey yatak odanızı daha farklı kılacaktır.

Örneğin yatağınızın bazalı olması, gömme dolaplar ve dolaplarınızın iç çekmeceli olması yer tasarrufu yapmanızda size çok büyük yardımcı olur. Özellikle dolabınızın raflarının takıp çıkarılabilir olması durumunda daha rahat yerleşim yapabilir, değişen ihtiyaçlarınıza kolay bir çözüm edinebilirsiniz. Sürgülü ve kapaklı seçenekleri ile size en çok uygun olanı, sizin için en kullanışlı olanı seçebilirsiniz. Duvarda bir raf sistemi sizi kitaplıklardan ya da sehpa, masa gibi artı eşya fazlalığından kurtaracaktır. Şifonyer için çekmecelerin derinliği kullanım kolaylığı ve fazla eşya alımı için önemsenmelidir. Üzerine kozmetik eşyalarınızı da yerleştirebilir ve hatta aynalı seçenekleri de mevcut olduğundan makyaj masasına ihtiyaç olmadan şifonyerinizi değerlendirebilirsiniz. Takılarınız, kravat ve kemer gibi diğer küçük eşyalarınız için dolap ya da çekmecelerinizde ufak bölümler de olmalı ki dağınıklığa ve farklı ihtiyaçlara yol açmasın. Tabi ki de odanızın ölçülerine, büyüklüğüne göre mobilya seçimi yapmanız çok önemli. Odanız küçük ise en az eşya ile ne kadar çok şey yapabilirsiniz, buna göre yatak odanızı düzenlemelisiniz. Ayrıca dayanıklı, kolay taşınabilir ya da sökülüp takılabilir olması sizin için taşınma yar değiştirme durumlarında büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yatak odası mobilyalarınızın cinsi de dayanıklı olmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle en uygun malzemeyi seçmelisiniz.

tatli-bir-uyku-icin-oneriler

Kullanımı dışında tasarımı ile de şık, ferah, aydınlık, estetik bir yatak odası sizin için çok önemli elbette. Eşyaların birbiri ile uyumu burada karşımıza çıkıyor. Odanın rengi, mümkünse pastel tonlarında rahat bir uyku uyumanızda sizi destekleyecek renklerde olması kendinizi sabahları daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Yatak odası mobilyalarınız da çok renkli olmamalıdır ancak küçük parça mobilyalar ile yatak odanızda kullandığınız süs eşyalarını canlı renklerde seçebilirsiniz. Aydınlatma sistemleri ve tablolar kullanabilirsiniz. Başucu aydınlatmanız olursa sizin için de kolaylık olmuş olur. Odanızı eşyalardan arındırmalısınız, kalabalık bir görüntü sizi daha stresli bir insan yapacaktır. Aynaların yeri de sizi büyük ölçüde etkileyecektir. Çok fazla ayna kullanmamaya çalışın. Her şeyden önce yatak odanızın sade olmasına ve sizi yansıtmasına özen gösterin. Daha mutlu ve daha kullanışlı yatak odanızın size özel olduğunu belirten eşyalarınız ile baskınlığınızı gösterin. İyi uykular.