Yaşam Alanları içinde özel bir yeri olan yatak odaları büyük ve geniş alan kaplayan mobilyalardan oluşmaktadır. Çoğu zaman alınan mobilyaları sığdırmak için tüm odayı tıka basa doldurur ve nefes alacak alan bile bulamaz hale getirilir. Aslında oldukça özel olması gereken bir oda olmasına rağmen eşyalarımızı toparlayan bir ardiye konumuna getirilmektedir. Uyku kalitesi açısından olduğu kadar özel anların yaşandığı bir mekan olması bu alanın daha refah ve iç açıcı olması gerekir. Özellikle küçük alanlarda yatak odası dekorasyonunda mutlaka odaya uygun möbleler seçilmeli ve odayı boğmayan koyu renklerden ziyade açık renkler tercih edilmelidir. Küçük odalar için dizayn edilmiş komodin, baza ve yataklar öncelikle seçilirken ihtiyaçlara cevap vermesi açısından bu mekanın dekore edilmesinde farklı dekorasyon tekniklerinden faydalanılarak oda daha ferah olması sağlanmalıdır.

Özellikle kıyafetleri toparlamak için yatak odanızın yatağının depolama alanı yaratması açısından baza olarak tercih edilmesi ve oda karyola odak noktası olacak şekilde dekore edilmelidir. Küçük oda olmasından dolayı karyolanın üstüne örtülen örtülerin şatafatlı ve kabarık tarzdan ziyade daha sade ve fazla detayları olmayan modellerden seçilmelidir. Odanın boyası koyu renkten ziyade açık ve pastel renklerden seçilmelidir. Eğer illa koyu renk bir duvar boyası isteniyor da o zaman bir duvar koyu renk seçilerek oda duvara asılacak bir tablo ile aydınlık bir hava verilmelidir.
Yer kaplamaması açısından tuvalet aynası yerine duvara monte edilecek raf sistemi ve bir boy aynası hem giyinirken kendinizi boydan görmenize hem odaya derinlik vermesine, hemde dekorasyona farklı bir tarz vermesi ile seçilebilir. Yatak ayak uçlarına konulacak dekoratif kutulardan faydalanılarak günlük kullanılan eşyalarınızı yerleştirerek hem dekoratif bir görüntü oluştururken hemde depolama açısından imkan sağlamış olursunuz. Yatak odası dekorasyonunda odada kullanılacak ışıklandırmada önemli bir detaydır. Direk ışığı almak açısından tavanda bir avizeye yer verilirken kobidinlerin üzerine konulacak ayaklı abajurlar dolaylı ışık kullanımı için ideal bir aksesuardır.

yatak-odasi-dekorasyon-fikirleri

Odanın ışığı direk alması havadar olması için ışığı alabilecek şekilde yatağın yerleştirilmesi camlarda odaya uygun renklerde perde ve tül kullanılması hatta tül yerine stor kullanmak küçük alanlarda daha kullanışlı olacaktır.  Eğer odanız küçük olmasına rağmen gardolabı koyabileceğiniz başka bir uygun odanız varsa giyinmek için yatak odanızdan ziyade bu odada değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde yatak odası dinlenme odası olarak daha dekoratif olacaktır. Bu şekilde odanıza küçük iki tane berjer ve fiskos koyarak bazen konuşmak kitap okumak hatta dinlenmek için kendinize bir alan yaratmış olursunuz.

Değişik yatak odaları içinde farklı bir tasarım oluşturmak isteyenler ve ihtiyaçlara cevap vermek için yatak odası başlığının üst kısmına bir marangozdan yardım alarak dolap yaptırmanız yerden tasarruf kazanmanıza ve depolama alanı açısından değişik bir oda tasarlamış olursunuz. Yatak odalarının yaşam alanı içinde başka bir alternatif olmadığından dolayı dolap koymak zorunluluğunuz varsa o zamanda dolap seçeneğinizi mobilyanızın en küçük dolap seçeneğinden yana kullanarak yapmanızı tavsiye ederiz.