Bebekli Ailelere Dekorasyon Önerileri

Evde bebekleri olan aileler için dekorasyon basamaklar çok farklı bir şekilde incelenmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi; bebeklerin çok meraklı olmaları ve her türlü alanda yer almak istemekleridir. Meraklı olan bebekler, her türlü odaya girecek ve her türlü eşyanın üzerine oturup, onlarla oynamak isteyecektir. Ayrıca yüksekte olan eşyaları da kendi üzerine çekecek, haliyle bebek yaralanmalarına nedenler oluşabilecektir. Bebek yaralanmalarının büyük bir bölümünün; hatalı dekorasyon işlemlerinin gerçekleşmesi ile ilgili olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca hatalı bir şekilde yapılan dekorasyonların önüne geçmek için; bu blog yazımızda yer alan önerileri okursanız daha ferah ve başarılı bir görüntü ile evlerinizi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak dekorasyon işlemlerinin çok ince ayrıntılara sahip olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Eğer dekorasyon işlemleri inceliklere dikkat edilerek yapılırsa; oldukça başarılı bir şekilde dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabilirsiniz. O halde dekorasyon ile ilgili önerilerimize geçebiliriz.

Evde Bebekleri Olan Ailelere Dekorasyon Önerileri

 • Öncelikle evde bebekleri olan ailelerin yükseklere ya da bebeklerin erişebileceği yerlere ağır ve bebeğe hasar verecek eşyaları koymaması gerekmektedir. Bu işlem, bir önlem olsa da dekorasyon olarak da dikkat edilmesi gereken basamakların başında gelmektedir. Bu konuda mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
 • Bebeklerinize özel oyun alanları oluşturmanız ve bu alanlar haricinde oyun oynamasını daha küçük yaşlarda engellemeniz onlara; evin dekorasyonlarına zarar verilemeyeceğini de öğretecektir. Böylece sizlerde dekorasyonu tekrar tekrar düzeltmek ve onarmak zorunda kalmamış olabilirsiniz.
 • Bebek olan evlerde duvarların boyanması gibi durumlar da olabileceği için; boyaların silinme özelliğinin olması gayet güzel olacaktır. Hem duvarları kolay bir şekilde temizleyebilecek hem de çok daha verimli bir şekilde işlemlerinizi yürüteceksiniz. Silinen boyaları genel olarak ıslak bir bez ile silmeniz mümkün olabilmektedir. Bu tür silme işlemlerde duvarların boyalarına zarar gelmemektedir.

Genç Odalarında Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Genç odaları, günümüzde en fazla rağbet gören odaların başında gelebilmektedir. Gençlerin günümüzde birçok farklı sınava çalıştığı, yeni proje ve işlemlere hazırlandığı bir çok farklı sektörde güzel ve kaliteli işlemler yapılabilmektedir. Genç odaları denildiği zaman akla; gençlerin bir odada istediklerini yapabilmeleri adına birçok farklı eşyanın yer alması gerekebilmektedir. Genç odalarında oldukça güzel eşyalar üretilmektedir. Bu eşyaların renkleri gençlerin arzu ve isteklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Genç odalarında birçok farklı işlem yapılabilmektedir. Başta çalışma masası olmak üzere bilgisayar, kütüphane, yatak, dolap gibi gerekli olan birçok işlem gençlere özel olarak hazırlanmış ve mimari olarak odaya monte edilmiştir.

Genç Odası Ne Renk Olmalı?

Genç odalarında daha çok çalışmayı tetikleyen ve çalıştıkça kişinin ufkunu açan renklerin yer alması gerekmektedir. Genç odalarında genel olarak cinsiyete göre seçilimler arasında değişiklikler olabilmektedir. Genç odaları genel olarak mavi ve pembe ya da mavi ile kırmızı arasında seçimler olabilmektedir. Ancak bu arada kalan diğer renkler arasında da birçok farklı seçim yer alabilmektedir. Genç odaları genel olarak erkeklerde mavi, genç kızlarda ise pembe tonlarında olmaktadır. Bu hem odanın kime ait olduğunu hem de gencin sevmiş olduğu renklere ait tasarımlar ile birlikte odalar çok daha kullanışlı bir duruma gelebilmektedir.

Yeşil Renk Kullanımı

Yeşil rengi her zaman bilgiyi ve çalışmayı çağrıştırdığı için; genç odalarına yakışmakta olan yegane renklerin başında gelmektedir. Genç odalarında tercih edilen renklerin diğerleri arasında; sarı türevi renkler de olabilmektedir. Ancak bu renkler genç odalarından daha çok küçük çocukların oyun odalarında tercih ediliyor olmasındandır. Bu renkler de genel olarak odayı aktif ve canlı olarak göstermektedir.

Gençler, Odalarında Neler Arıyor?

 • Daha sessiz ortamlarda projelerini yönetmek,
 • Derslerini ve ödevlerini yaparken çok daha verimli bir çalışma masasına sahip olmak,
 • Derslerini düzenli bir şekilde sıralayabileceği, kitaplarını koruyabileceği bir kütüphaneye sahip olmak,
 • Sadece kendi kıyafet ve giysilerinin yer aldığı dolap,
 • Geceleri çok daha başarılı bir şekilde uyuyabilmek ve vücutlarını dinlendirmek için gerekli ortopedik yatak,
 • Araştırmalarını yapmak ve zaman geçirmek için bilgisayar,

Gibi; istekler son zamanlarda gençler tarafından söylenmekte olan ve tarafımıza iletilen arzulara arasında yer almaktadır.


4 adımda 3 çocuğunuzu 1 odaya yerleştirin!

Özellikle çocuklu ailelerin ev seçimi yaparken çok odalı evler tercih etmeleri çocuklarının rahat rahat yerleşmesi açısından önemlidir. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazen maddi imkanlar dolayısıyla 15 metrekarelik bir alan içinde 3 çocuğunuza da yeterli alan sağlamanız gerekebilir. Önceden olsa bu mümkün olmayabilirdi fakat günümüzdeki modern ve kullanışlı mobilya tasarımları ile artık birden fazla çocuğu rahat rahat aynı oda içerisinde barındırmak mümkün!

1. Adım: Yatak Seçimi

Bir oda yerleşimi yapılırken en büyük parçalardan başlanarak dekorasyon oluşturulduğundan ilk olarak belirlemeniz gereken şey yataklardır. 3 tane çocuğunuz olduğunu düşünelim, bu durumda 3 tane yatağı en az yer kaplayacak şekilde odaya yerleştirmelisiniz! Bunun için ranzalı ve iç içe geçen yatakları tercih edebilirsiniz. Günümüzde yapılan modern çocuk mobilyaları tasarımlarında en az yerde, en fazla kullanımı hedefleyen mobilyalardan tercih ederek yatak seçme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yatak modelini seçerken sadece boyutunu değil tabiki rengine ve işlevlerine de önem vermelisiniz. Renk seçimi yaparken burası hem bir çocuk odası hem de aynı zamanda yatak odası olduğundan çocukların hoşuna gidebilecek kadar canlı fakat hem geniş hem de daha modern ve dinlendirici olması açısından pastel renklerden seçilmelidir. Örneğin kız çocuklarınız için pastel bir lila rengi ya da, toz pembe; erkek çocuklarınız için ise bebe mavisi ya da açık gir-lacivert kombinlemesini yapabilirsiniz.

Gelelim yatağın işlevlerine... Bir yatak kullanışlı olması, az yer kaplaması, kolay temizlenebilir olması gibi bir çok işleve sahip olabilir. Önemli olan ise sizin bu yatakta ilk aradığınız özelliğin ne olduğudur. Bir yataktan beklentileriniz nelerdir ve bu mobilya bunu karşılıyor mu, sorusu örtüştüğünde mobilya seçiminizi tamamlayabilirsiniz!

2. Adım: Halı, Duvar ve Perde Uyumu

Halı, Duvar ve Perde daima mobilyalarınızı ortaya çıkaracak ve modernliğinizin bir göstergesi olacak önemli dekorlardır. Seçim yapacağımız oda metre kare açısından küçük fakat kişi sayısından dolayı fazla olduğundan açık renkler tercih etmek daima odayı daha geniş gösterecektir.

İlk adımda duvar seçimi yapılırken mobilyalar ve duvar renginin birbirini boğmaması açısından aynı tonlarda olunması isteniyorsa bile, mutlaka mobilya renginden birkaç ton açık bir renk ile odanızı renklendirin. Örneğin toz pembe mobilyalar için, uçuk pembe bir ton tercih edebilirsiniz. Perde ve Halılar da duvar ve mobilyalarla uyumlu ve iç açıcı olmalıdır. Çocuk odalarında genelde koyu renkleri olabildiğince az, açık ve pastel renkleri ise sıklıkla kullanmalısınız.

Halı ve perde seçerken odayı geniş göstermek açısından kabarık ve şaşalı olanların yerine, küçük ve sade şeyler tercih etmelisiniz. Perde seçimi yaparken camınızın boyutuna göre, stor perde ya da fon+tül tercih edebilirsiniz. Halı seçiminde ise buranın bir çocuk odası olması dolayısıyla sıcak tutacak bir halı tercih etmelisiniz. Olabildiğince çocukların ayak basacakları yerlerde halı olmalı fakat tüm odayı kaplayacak büyüklükte halı olmamalıdır. Böylece hem duvar hem de yer açısından oda geniş gözükecektir.

3. Adım: Dolap ve Çalışma Masası Seçimi

Çocuk sayısı arttıkça kıyafetler ve eşyalar da artacağı için ihtiyacınız olan dolap türü, az yer kaplayan minimalist görünümlü fakat içi geniş ve kullanışlı olanlarındandır. Dolabın içerisinde kıyafetleri, aksesuarları kategorize ederseniz daha düzenli ve hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Burada önemli olan çok eşya içinde düzen olması ve çocukların uzanabileceği yerlere kendi ihtiyaçlarına yönelik eşyalar koyulmasıdır. Günümüzde tasarlanan dolaplarda iç düzen oldukça kullanışlı olduğundan 3 çocuğunuza da yeterli alan bulabilirsiniz. Dolabın işlevsel özellikleri adımını bitirdiğimize göre sıra geldi renk seçimine…

Dolap rengi seçerken, odadaki büyük eşyalardan olacağından açık ve diğer mobilyalarla uyumlu renkler seçmelisiniz. Beyaz ve krem gibi renkler her türlü mobilyaya uyum sağlayacağından tercih edilebilir. Böylelikle odanız olduğundan daha büyük gözükecektir. Peki dolabımızı seçtik, şimdi nasıl yerleştireceğiz? Bu sorunun cevabı odanızın şekline bağlıdır fakat dolap büyük görünümü dolayısıyla odanın gömme duvarına, kapı girişinin yanına konulabilir. Diğer eşyalarınızla uyumlu olacak şekilde ve en küçük göründüğü açıyla dolabınızı yerleştirebilirsiniz.

Sıra geldi çalışma masası seçimine.. Bu adımda en önemli nokta çocuk sayınıza ve ihtiyacınıza yönelik çalışma masasını iç içe geçen, yavrulayan cinslerden tercih etmelisiniz. Yani bir masa görünümlü birden fazla masa ile sadece ihtiyacınız olduğunda masaları ayırarak normal zamanlarda odanızın masalar nedeniyle küçülmesini önleyebilirsiniz. Masa rengini seçerken canlı tonlar kullanabilirsiniz, ne de olsa burası bir çocuk odası.. Ayrıca çok büyük bir masa tercih etmediğiniz sürece rengin canlılığı odanızı dar göstermeyecektir.

Peki masa yerleşimini nasıl yapmalıyız? Bu adımda masayı köşelerden birine sabitlerseniz kare görünümünü törpüleyerek daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

4. Adım: Aksesuar Seçimleri

Çocuk odasının olmazsa olmaz aksesurları vardır. Örneğin oyuncak kutuları, kitaplık, çerçeveler, aydınlatıcı ve süs eşyaları… Tüm bunları seçerken öncelikli olarak kullanışlı olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü küçük bir odada yeterli alan sağlamak için ilk hedef kullanışlı olmasıdır. Şimdi tek tek
bu adımları inceleyelim..

Oyuncak kutuları, çocuk odalarının değişmeyen eşyalarındandır. Çok fazla oyuncağı küçük bir alanda toplamak gerekir. Bu hem dağınıklığı önler hem de odanızda ne kadar az eşya olursa o kadar geniş ve elverişli olacağından bu duruma yardımcı olur. Oyuncak kutu seçimleri yaparken yumuşak maddelerden üretilmiş, canlı renklerde ürünleri tercih edebilirsiniz. Oyuncak kutularını çalışma masasının yanı başına ve ya yatağın yan tarafına koyabilirsiniz. Önü kapanmayan ve çocuklarınızın istedikleri zaman almaları için elverişli bir yerde olmalarına dikkat etmeniz gerekir. Kitaplık seçimi yaparken ayaklı büyük ve yer kaplayan bir kitaplık yerine, çalışma masasının üzerindeki duvara monte edilebilecek raflar tercih edebilirsiniz. Bu raflara hem çocuklarınız için okuma kitapları koyabilir hem de onların minik süs eşyalarını sabitleyebilirsiniz.

Çerçeveler için kitaplıkları kullanmak yerine duvarları kullanarak alanlardan tasarruf edebilirsiniz. Yatağınızın üzerindeki duvarlara mobilyalarınızla uyumlu canlı ve farklı renklerden oluşan zarif çerçeveler kullanarak modern bir görünüme ulaşabilirsiniz. Son olarak aydınlarıcı seçiminiz büyük ve sallantılı avizeler yerine küçük ama oval görünüme sahip duvara yapışık bir aydınlatıcı olursa odanızı daha havadar gösterecektir. Çocukların uyumadan önce açmaları için ise ufak bir abajur kullamalısınız ve bunu çalışma masalarının köşesine koyarak odanızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

İşte tüm bu adımları takip ederek birden fazla çocuğunuza tek bir yatak odasında rahat ve konforlu bir yaşam sunabilirsiniz. Onların hem rahat rahat uyuyabilecekleri hem de oyun oynayıp, ders çalışabilecekleri güzel bir ortam hazırlamak için siz de bu tüyoları dikkate alarak güzel bir oda tasarlayabilirsiniz.


Birbirinden Güzel 3 Genç Odası Kombinasyonu

Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan Genç Odalarını birçok farklı formda görmek mümkün olmaktadır. Her bireyin kendi arzu ve isteklerine göre şekillenmekte olan bu odalar uzmanlarımız tarafından başarılı ve modern bir şekilde tasarlanmaktadır. Genel olarak genç odalarında çalışma masası, dolap, yatak ve kişilerin isteklerine göre birkaç ilave tasarımlar da olabilmektedir. Bayan genç odalarında daha canlı renkler gözlemlenirken bay genç odalarında ise daha çok mat renklerin hakimiyeti görülmektedir.

Gelişen modern mimari ile birlikte oluşturulan genç odaları sayesinde; gençlerin daha rahat bir ortamda olmaları sağlanmakta ve yoğun iş ve eğitim temposu içerisinde yer alan gençlerin de bu stresleri en aza indirmeleri bu odalar sayesinde mümkün olabilmektedir. Çünkü istedikleri her türlü eşya ve cihaz genç odası tasarımına başarılı bir şekilde entegre edilebilmektedir. Genç odaları hakkında bu kadar detay ve bilgi sunduktan sonra genç odalarının tasarımlarına geçsek hiç de fena olmaz.

1- Kremit ve Eskitme Tasarımlı Genç Odası

Kendinizi eski bir kulübede ya da şömine başında hissetmeye var mısınız? Bu eşsiz ve harika tasarım ile birlikte hem kendinizi çok özel bir yerde hissedebilecek hem de oldukça modern çizgiler doğrultusunda mazinin etkilerini odanızda buluşturma imkanı bulacaksınız. Ayrıca bu genç odası tasarımında çok özel bir çalışma masasına sahip olabilecek ve burada hem derslerinize hem de projelerinize zaman ayırma fırsatı bulabileceksiniz. Tüm bu çalışma alanları, stres atma alanlarının yanı sıra bu genç odası tasarımında sporcu ruha sahip kişilere de ufak süprizler sunulmuştur. Bir boks torbası ile hem stres atabilir hem de antremanlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca, oldukça geniş bir yatak takımı ile de derin bir uyku keyfi çekebilirsiniz.

2- Tek Parça İlginç Tasarımlı Genç Odası

İlginç ve farklı olmayı seven kişilerden misiniz? O halde bu genç odası takımı tam size göre. Bu genç odası takımında tek parça ahşap içerisinde tüm ihtiyacınız olan parçalar başarılı bir şekilde konumlandırılmıştır. Merdiven ile yatağınıza çıkabilmekte, yatağınızın altında bilgisayarınız ile çalışmalarınızı yürütebilmekte ve kepenk tarzında açılan dolabınız ile de kıyafetlerinize ve diğer eşyalarınıza ulaşma şansını yakalamaktasınız. Ayrıca kullanılan bu sistemlerin arasında birçok farklı renge ulaşmak da mümkün olabilmektedir. İlginç olduğu kadar çok da konforlu olan bu genç odası takımı tam da size göre!

3- Sade Seven Bayan Kullanıcılar İçin Genç Odası

Sade renkleri seven kişilerden misiniz? O halde bu genç odası takımını çok ama çok sevecek ve bu odada çok güzel vakitler geçireceksiniz. Tek renk olan bu genç odası takımında bilgisayar masanız, çalışma masanız, dolabınız ve kitaplarınız için raflar ayrı ayrı bulunmaktadır. Böylece oldukça güzel ve modern bir odada çalışmalarınızı sergileme şansını elde edebilme şansını yakalayabileceksiniz. Bu genç odasında hem ferah hem de oldukça sorunsuz şekilde zaman geçirmeniz mümkün olacaktır.


Genç Odalarının Ortak Özellikleri

Genç odaları denildiği zaman akla birçok farklı tasarı gelebilmektedir. Her genç bireyin aklında olan tasarım çizgileri farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle de; birçok farklı genç odası tasarımı bulunmaktadır. Bu genç odası tasarımlarında görülen renkler kişinin cinsiyetlerine göre değişiklik gösteriyor olsa da; daha çok ruh haline bağlı olarak tasarım çizgilerinde değişiklikler görmek mümkün oluyor. Ayrıca gençlerin okumuş oldukları bölümün oda tasarımlarına yapmış olduğu etkiler de son zamanlarda oldukça fazla artmış durumda. Genç odalarının ortak özellikleri ile ilgili aktaracak olduğumuz tüm bilgiler, sizlerin de oda tasarımlarınızı incelemeniz konusunda yardımcı olacaktır. Öyleyse listemize geçelim.!

1- Eski Tasarım Çizgilerinin Modern Çizgilerle Buluşması

Genel olarak gördüğümüz genç odası tasarımlarında sadelik ön planda. Sadeliğe oldukça önem veren gençlerin, maziye dair birkaç izin de odasında olmaları istenen durumlar arasında. Öyle ki eskilerden kalma bir şömine ya da bir daktilonun odaya vereceği heyecan ve katacağı renk oldukça yüksek. Bu nedenle gençler arasında antika ürün ve cihazlara yönelim de oldukça fazla. Eskiyi hatırlatacak başka ürünlerin de genç odalarında kullanılması mümkün olsa da; modern çizgiler ve modern çözümler ile bu ürünlerin daha güzel gözükmesi sağlanarak genç odalarında kullanımı da mümkün olabilmektedir. Eski tasarımları odalarında barındırmak isteyen kişiler için önerdiğimiz birçok genç odası tasarımlarımıza ürünlerimiz kısmından ulaşabilirsiniz.

2- Geniş ve Bol Çalışma Alanlı Genç Odaları

Geleceğine ve kariyerine önem veren gençleri görme hiç de zor değil. Günümüzde üniversite okumak oldukça zor. Projeler, ödevler ve sınavlar derken öğrencilerin boş olduğu zaman neredeyse yok. Bu nedenle bir gencin kendini rahat hissetmesi gereken yerlerin başında da; kendi odaları gelmektedir. Kendi odasında rahat etmek isteyen ve çalışma alanlarının fazla olmasını isteyen gençlere hitap eden bu odalar, onlara başarı anlamında büyük katkılar sağlamaktadır. Böylece başarılı bir şekilde proje ve sınav çalışılması mümkün olabilmektedir. Ayrıca rahat bir uyku için de konforlu bir oda şart.

3- Okuduğu bölümün ya da yaptığı işin izlerini taşıyan tasarım

Günümüzde birçok farklı meslek ve meslek dalı bulunmaktadır. Bu mesleklerin neredeyse hepsinin birer motifi ve malzemesi mevcut. Bu işi yapan gençlerin odasında da bu değerler takip edilerek, odaların da bu motiflerin taşınması mümkün olabilmektedir. Örneğin; kaptanlık eğitimi alan ya da kaptan olarak bir gemide/vapurda çalışan birisi kendi odasında gemi ve deniz gibi kaptanlık mesleğini anımsatacak objelere yer verebilir. Böylece odası kişiye çok daha verimli ve güzel gözükecek, kendisini yabancı hissetmesini de engelleyecektir.

4- Tek Parça Tasarımlar

Son zamanlarda büyük odaya sahip genç odalarında bile tek parça yatak tasarımları görmek mümkün olabilmektedir. Son zamanlarda görülen bu tasarımlarda yatak, çalışma masası ve dolap tek parça halinde odaya getirilmekte ve kurulumu yapılmaktadır. Böylece odanın diğer alanlarında farklı aktiviteler için yer ayrılabilmektedir.


Genç Odalarında Bulunması Gereken Eşyalar

Genç odası tasarımları denildiğinde birçok farklı tasarım gözlerimizin önünde canlanmaktadır. Bunun yanı sıra genç odası tasarımlarını yaparken de bizlerin dikkat ettiği birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında genel olarak eşya farklılıkları, renk değişiklikleri ve oda büyüklüklerine göre yapılan düzenlemeler bulunmaktadır. Genç odası ile ilgili birçok tasarımımız olmasına rağmen her zaman yeni tasarım örneklerini sitemiz üzerinde sizlerle birlikte paylaşmakta ve yayınlamaktayız. Bu içeriğimiz de ise genç odalarında bulunması gereken eşyalar hakkında bilgilendirme ve önermelerde bulunacağız. Öncelikle listemize başlamadan önce bilmenizi isteriz ki; genç odalarında yer alan tüm eşyaların gençlerin işine yarayacak ve onları rahatlatacak eşyalar olması gerekmektedir.

Odada Dart Gibi Stres Atmaya Yarayan Oyunların Olması

Okulda, stajda, sınavda ve eğitimle ilgili her türlü basamakta yoğun strese sahip olan gençlerin biran önce streslerini boşaltabileceği eşyaları odalarına koyması gerekmektedir. Odalarında dart gibi stres atmaya yarayan oyunlardan bolca bulunması gençlerin sorunsuz bir şekilde stres atmasını sağlayacaktır.

Odada mutlaka saat olması gerekiyor

Ders çalışan, proje çizen, kitap okuyan, proje hazırlayan, arkadaşlarıyla konuşan ya da herhangi bir aktivite yapan gençlerin zaman yönetimini aktif bir şekilde yapabilmesi için mutlaka genç odalarında duvar saati olması gerekiyor. Duvar saati, gençlerin zaman yönetimini çok daha kolay bir şekilde yapmalarını sağlayacak ve onlara büyük bir özveri sağlayacaktır. Genç odalarında saat olmaması gençlerin projelerini, ödevlerini ve diğer tüm işlerini aksatmasında büyük rol oynayabilecektir. Bu nedenle genç odalarında mutlaka saat ve gerekiyorsa tarih bilgisinin yazdığı bir köşe yapılması gerekmektedir. Böylece gençler çok daha özverili bir şekilde çalışmalarını yönetebilecektir.

Genç Kız Odası Dekorasyon Fikirleri

Kitaplık Köşesi

Genç odalarında yaşayan kişilerin genelde birçok farklı konuda araştırma yapmaları için ya da roman tarzındaki kitapların konulması ve odaların toplu bir şekilde durması için kitaplık tarzında mobilyaların mutlaka genç odalarında olması gerekmektedir. Genç odalarında bulunan mobilyaların modern bir şekilde görünmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle; genç odası tasarımlarına yakışacak düzeyde olması gereken bu tasarımların mutlaka ve mutlaka çok başarılı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Günün Yorgunluğunu Atmaya Yardımcı Olacak Ortopedik Yatak

Gün boyu vücudun yorulmasının yanı sıra beynin de çok fazla yorulduğu bu gençlik zamanlarında genç odası tasarımlarında mutlaka ortopedik olarak tasarlanan ve üretilen yatak tasarımları kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde hem gelişim bozuklukları hem de güne yorgun başlama gibi belirtiler görülmesi mümkün olabilecektir.

Sizlerde yukarıda değinmiş olduğumuz konuları dikkatli bir şekilde incelerseniz, rahat ve konforlu bir yaşam için başlangıç aşamasını güzel bir şekilde geçirebilirsiniz.

Genç Odası Tasarımlarında Ne Tür Eşyalara Gerek Duyulmaktadır?

 • Yatak,
 • Çalışma Masası,
 • Bilgisayar,
 • İnternet,
 • Telefon,
 • Dolap,
 • Ayna,
 • Kütüphane

Gibi eşyalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca teknolojik çözümlere ihtiyacı olan kişilerde bu eşyalara ek olarak daha değişik eşyalara da ihtiyaç olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka kişilerin başarılı bir şekilde ihtiyaçlarını belirlemesi ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir. Sizlerde genç odası tasarımlarından birisini istiyorsanız ve odanızı modern bir hale getirmek istiyorsanız sizlerde güzel çalışmalar için önce odanızdan başlayabilir ve odanızı güzel bir şekilde kendi arzularınıza göre hazırlayabilirsiniz.


Genç Kız Odası Dekorasyon Fikirleri

Genç kızlar yatak odalarına çok düşkün olurlar. Kendilerine özel bir odalarının olması ve orayı diledikleri gibi dekore etmek onların en doğal hakkı olduğu için, bu özgürlüklerini ellerinden almak doğru olmaz. Fakat dekorasyon sırasında onlara biraz yardımcı olmak ve fikir vermek ebeveynlerin görevidir. Bizde sizler için, genç kız odası dekorasyon fikirleri başlıklı bu makaleyi oluşturarak biraz yardımcı olalım dedik. Genç kızlarımıza yakışacak güzellikte ve kalitede bir yatak odası dekore etmek için nelere ihtiyacınız varmış, gelin şimdi hep birlikte inceleyelim.

Bir genç kızın yatak odası kendi iç dünyasını yansıtacak kadar güzel olmalıdır. Saf ve temiz duygularını odasına aktarabilmesi için ona bir fırsat verirseniz ne kadar mükemmel dekorasyonlara imza atabileceğini kendi gözlerinizi ile görebilirsiniz. Öncelikle odasına alınacak mobilyalar yada var olan mobilyalar konusunda bir inceleme yapmalısınız. Eğer mobilya seçilecekse hangi renk olmasına karar vermeyi kızınıza bırakmalısınız çünkü o artık bir çocuk değil.

Eşyaların rengine karar verdikten sonra duvar rengine geçmek izlenecek en mantıklı yoldur. Çünkü eşyalar ile uyumlu duvar rengi odayı her zaman daha ferah gösterir. Seçtiğiniz mobilyalarla uyumsuz duvarlar üzerinize gelmekten başka bir işe yaramazlar. Gen kız odası mobilyası seçerken dekorasyonun en önemli parçası olan aynaları atlamamanızı öneririm. Kızlarımız bakımlarına pek düşkün oldukları için aynaya bol bol ihtiyaç duyacaklardır. Dolapların dış veya iç kısmına yerleştirilmiş boy aynaları, genç kız odası dekorasyonu için şarttır. Fakat ray dolap sistemlerinin dış kapaklarında var olan aynalar da aynı işlevi görecektir. Hatta bu seçim odayı daha büyük gösterebilmek adına da gereklidir.

Ray dolap seçmek zorunda değilsiniz fakat hemen hatırlatmakta fayda var ki; dışa açılan kapıları olan gardroplar odanın hareket alanını kısıtlarlar. Halbuki sürgülü dolap kapılar alandan bolca tasarruf etmenizi sağlar ve bu da bir dekorasyon hilesidir. Özellikle de yeni sistem ray dolaplar, iç ve dış tasarımlarının kullanışlı olması sayesinde daha birçok pratikliği hayatınıza dahil ederler. Eğer dolap kapağında ayna tercih etmiyorsanız arka tarafı portmanto olarak tasarlanmış harici aynalardan satın alabilirsiniz. Emin olun bu kızınızın da bayılacağı bir eşya olacaktır. Üstelik iç kısmında yer alan takı saklama dolapları sayesinde, kızınızın birçok takı ve tokasını saklamasına da yardımcı olacaktır.

beyaz-genc-kiz-odasi

Odanın boyasının, mobilyalardan bir ton farklı olmasına dikkat etmelisiniz. Veya yeni sezon duvar kağıdı modellerinden birisini kullanarak dekorasyonu çok farklı gösterebilme seçeneğiniz de var tabii. Genç kız odalarının olmazsa olmazı puf koltuklardır. Bu konuyu çok şirin bir berjer ile de çözebilirsiniz. Odasında kaliteli vakit geçirebilmesi ve rahat edebilmesi açısından puf koltuk yada berjer çok gerekli bir eşyadır. Pencerelerde kullanacağınız tatlı storlar odayı daha şirin göstermek için size yardımcı olabilir. Benim önerim yatak odaları için yeni tasarlanmış dantelli yada gipürlü stor perde modelleridir.

Dekorasyonun en can alıcı kısmı aydınlatma olduğu için bu faktörü geçiştirmemeniz gerek. Odanın genelini aydınlatacak kadar kaliteli ve bir genç kızın odasına yakışacak kadar şık bir aydınlatma ile dekorasyona canlılık katabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz aydınlatmayı yeterli bulmuyorsanız yatak başında konumlandırılan şirin bir abajur ile sorunu çözebilirsiniz. Odaya farklılık kazandırması açısından size dekoratif duvar raflarını tavsiye edebilirim. Çok şık ve gösterişli modellerden bir tane edinerek, kitaplık veya aksesuar koymak için kullanabileceğiniz dekoratif raf modelinizi dilediğiniz duvara monte edebilirsiniz. Eğer odada tablo kullanmak istiyorsanız mutlaka yatak odasının genel tonlarını barındırmasına özen gösterin. Ayrıca boş kalan duvarları resim albümü olarak değerlendirebileceğinizi de belirtmek isteriz.

Daha önce erkek veya kız çocuklarımız için tasarlayıp üretimini gerçekleştirdiğimiz genç odalarını incelemek için lütfen tıklayınız. 


Genç Erkek Odası Dekorasyon Fikirleri

Yaşamınızı güzelleştirmeye yaşadığınız ortamı güzelleştirerek başlarsınız. Bunun en kestirme yolu ise dekorasyondur. Evlerinizin en çok kullandığınız alanlarını dekore ederken hep daha çok alandan tasarruf etmeyi ve kullanışlı mekanlar oluşturmayı hedeflersiniz. Peki ya genç erkek odası dekore ederken? Bu sorunun cevabını birçok kişi şöyle bir düşünecektir. Çünkü erkek odası dekore ederken nelere ihtiyaç duyulabileceğini, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve dekorasyonun inceliklerini kimse merak etmez. Oysaki evlatlarınızın odasında harika vakit geçirmesi için elinizden gelen araştırmayı yaparak en güzelini uygulamanız gerekmektedir. Şimdi sizlere genç erkek odası dekorasyon fikirleri vermeye çalışacağız.

Gençler marjinal olmayı çok sevdikleri için, odalarının farklı tasarımlar barındırması onları inanılmaz mutlu edecektir. Zaten dekorasyonun amacı biraz farklı olmak ve hayranlık uyandırmak olacaktır. Hazır dekorasyon işlerine soyunmuşken biraz farklı fikirler almak kimse için zor olmasa gerek. Zaten ebeveynler çocuklarının mutlu olmaları için her şeyi göze alabilen kahramanlardır. Bu yüzden de genç erkek odası dekorasyonunun üstesinden gelmek ebeveynlere sıkıntı oluşturmayacaktır.

Erkekler için en ilgi çekici tasarımlar; üç boyutlu ve fantastik olanlardır. Aslında böyle dar bir genelleme yapmakta yanlış olacaktır çünkü genç erkek odaları dekore edilirken mutlaka evladınıza fikrini sormanız gerekmektedir. Çünkü kaldığı odada dilediği renkleri kullanmak ve istediği tasarımlara sahip olmak onun da hakkıdır. Dekorasyon öncesi yapılan en büyük hatalardan biri duvar rengi ve mobilya rengi arasında kalarak yanlış seçim yapmaktır. Tüm dekorasyon seçeneklerinde olduğu gibi burada da oda renginden önce mobilya seçimi yapılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü mobilyalara uyumlu olmayan duvar renkleri odayı boğucu gösterirler. Son moda bir şeyler yapmak istiyorsanız dekoratif duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Üstelik tek duvara uygulanan ama gayet şık ve göz yanıltıcı duran 3 boyutlu duvar kağıtları sayesinde, yatak odalarına istediğiniz konseptte bir dekorasyon modeli uygulayabilirsiniz. Arabalar, korsanlar, günbatımı, romantik desenler ve daha neler neler bulabileceğiniz duvar kağıdı koleksiyonları sizleri bekliyor.

genc-odasi-proje-39-4

Genç bir delikanlı, odasının nasıl tasarlanması gerektiğine kendi karar verebileceği için seçimi güvenerek ona bırakmalısınız. Yatak odasına fazla eşya doldurmak çok şık bir görüntü oluşturmaz. Zaten dekorasyonun ruhuna da aykırı bir durum olur. Bunun için seçtiğiniz mobilyaların fonksiyonel olmasına dikkat ederek sorunu kökten çözmelisiniz. İstediğiniz zaman ortadan kalkarak çalışma masası olabilen yatak tasarımları kimin ilgisini çekmez ki? Eminim yaşı ilerledikçe odasını çok farklı şekillerde kullanmayı isteyecek olan oğlunuzda bu yatak tasarımlarına bayılacaktır. Üstelik yatak ortadan kalktıktan sonra ortaya çıkan geniş ve ferah alan sadece oğlunuzun değil tüm aile bireylerinin hoşuna gidecektir. Çalışma masası ile birlikte kullanıldıkları için bu tarz yataklarının pencereye paralel yerleştirilmesinde fayda vardır.

Gün ışığı gözünüze gözünüze değil de, tam arkanızdan çalıştığınız masaya düşmelidir. Bu şekilde oğlunuzun göz sağlığını da korumuş olacaksın. Fakat aynı kural aydınlatma seçiminde de geçerli olacaktır. İlk kural; tercih ettiğiniz aydınlatma doğal ışık saçmalı, ikinci kural; çalışma masasına 90 derecelik açı ile yerleştirilmesine özen gösterilmelidir. Eğer bu açı mümkün değil ise aydınlatma ışığının da çocuğunuzun arkasından masaya düşmesine dikkat etmelisiniz. Odada bırakılan boş alanlar için şık oturma alanları tasarlayabilirsiniz. Fakat bunu odanın temasına uygun bir şekilde yapmaya özen gösterin. Erkek çocuklar futbol aşığı oldukları için bu tema size harika fikirler verebilir. Örneğin futbol topu şeklinde tasarlanmış bir aydınlatma, Kale filesi şeklinde çevrilmiş bir oturma alanı ve buna uygun aksesuarlar kullanarak dekorasyonunuzu konuşturabilirsiniz.

Sizde diğer genç odası modellerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Yeni Sezon Çalışma Masası Modelleri

Çalışma hayatında ofis içinde masa başında çalışma ortamı masa başında gerçekleşmekte olup, masanızı kendinize göre ayarlar ve en uygun şekilde çalışmaya çalışılır. Masa ve oturma grubunun bu tarz çalışma hayatında önemi büyüktür. Hele hele iş yükünüz ve dosyalarla olan haşır neşirliğiniz biraz fazla ise çalışma masasının işlevi burada çok fazla önemli hale gelir. Dosyaları yapılanlar, yapılacak olanlar gibi bir çok dosyayı koyacak ve rahat bir çalışma ortamı gerekir. Eğer bu konuda gerekli tedbirler alınmaz ve kıt imkanlarla çalışma gerçekleştirmeye çalışılırsa işler istendiği gibi seri gitmediği gibi dosyaların arasına boğulur kalırsınız.

Tabi birde masanın düzeni size göre olmalıdır. Estetik açıdan da içinizi açmalı ve çalışma isteğinizi arttırmalı. Hele birde gün içinde insan ilişkileri içinde bulunuyorsanız masanızın insanlara güven ve ciddiyet vermesi ayrı bir önem taşır.
Çalışma hayatında ve çalışma odalarında kullanılacak masaların dekorasyonu, kolaylık sağlaması ve size keyifli bir çalışma ortamı yaratması açısından bazı pratik bilgilerle masanızı daha işlevsel hale getirebilirsiniz. bu şekilde dekore ettiğiniz masanız ister istemez sizi olduğu kadar çevrenizi de olumlu etkileyecektir.

Masa modelleri de çalışma ortamlarını etkileyen bir faktördür. Masaların ebatları, hem ofisinizin alanına, hemde yaptığınız işe göre belirlenmelidir. Masa ebayları, masa modellerine göre belirlenir. Tercih edilen masa modelleri içinde tek bir ofis içinde sadece size ait bir çalışma masası tercih edecekseniz ayarlanabilir fonksiyonel, ofisin havasını değiştirecek estetik bir görüntüye sahip geniş ve önünde sehpası ile misafir koltuğunun olduğu çalışma ortamında elinizin altında klasörlerin ve dosyaların muhafaza edildiği arkanızda modern bir dolabın bulunduğu komple çalışma masası seçebilirsiniz.

Renksiz ve sıradan yani tekdüze bir ofis masası takımı odanın içini açacağına kasvetli bir hava vereceğinden içinizi sıkar. Bu şekilde bir masanız varsa o zaman masanızı renklendirecek kalemlik, dosya tutucu mause pad ve resimliklerle masayı renklendirmeniz yerinde olacaktır.

yeni-sezon-calisma-masasi

Çalışma masalarının bazıları ahşaptan, bazıları ise camdan olabildiği gibi metal aksamlarla da bacakları ve masa kenarları süslenerek modern bir tarzda oluşturulmaktadır. Ayrıca çalışma masaları ebatları farklı farklı olup L şeklinde de PC koyma yeri ayrı olacak şekilde olan masa tasarımları da vardır. Çalışma masalarına ayak şekli, kullanılan aksesuarlar, oyma ve kabartmalarla farklı bir çok şekil verilir. Renk olarak ise maun kiraz biraz daha ağır durduğundan tek kullanılan ofislerde tercih edilirken çoklu çalışma ortamlarında açık renkli kayın daha çok tercih edilmektedir. Açık renk alanı daha geniş göstermek açısından daha etkili olması ve aydınlık bir hava yaratmasında etkili olur.

Masa tercih ederken ne için kullanacağınız ne iş yapacağınız yoğunluğunuz gibi bir çok detayı da düşünerek tercih edebilirsiniz. Ev ortamlarında da çalışma odası veya çocuklarınızın ders yapmasına olanak sağlamak için çalışma masası tercih ederken bir çok farklı model ve renk içinde sizin zevkinize göre bir karar verirsiniz. İçinize sinmesi çalışma açısından da sizi etkileyeceğinden önemli bir faktördür.
Odanızı tamamlamak ve çalışma ortamına renk katmak için ayrıca masa üstlerine, minyatür kaktüs türü bitkiler, küçük bir fanusun içine yerleştirilen bitkilerden faydalanarak süsleyebilirsiniz. Bu birazda ciddiyet havasından sıyrılıp biraz yüzünüzü gülümsemenize ve bazen güzel hayallere dalmanıza sebep olabilir.


Genç Odalarında Raylı Dolap Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Genç odaları artık hem ailelerin hem de gençlerin sıkça tercih ettiği iyi bir dekorasyon türüdür. Detaylandıracak olur isek, sosyal iletişimin reel hayattan kopup sanal bir yaşam tarzına bürünmesinden sonra artık gençlerin odalarından ayrılmaması odalarını bir yaşam merkezine çevirmelerine imkân tanımıştır. Artık gençler kendi odalarını kendileri dizayn ediyor ve bu dizaynlarına aileleri de karışmıyor.

Bizlerde genç odalarının vazgeçilmez unsuru olan ray dolap modeli ve ray dolap dizaynını inceleyeceğiz. Geçmişten günümüze artan alışveriş çılgınlığı genç odalarında ray dolap dizaynını değiştirmiş buna yön vermiştir. Nasıl mı? Sanırım şu şekilde bahsetsek daha faydalı olacak. Eskiden insanlar daha az kıyafet daha az tür almayı yeğlerken şu sıralar özellikle gençler ve maddi durumu iyi olan gençler şeklinde bir anti parantez yaratırsak tam bir kıyafet çılgını (!) İşte bu sebepten ötürü artık genç odalarında ray dolap dizaynı çok önemli.

Dolap dizaynından biraz bahsetmek istiyoruz. Gençlerin bu çılgınca alışveriş tutumu dolap dizaynını etkilemiştir demiştik ve bunu şu şekilde çözüme kavuşturabileceğimizi de ilişik ediyorum. Artık dolap içerisinde mevcut olan göz sayısı hem fazla olmalı hem de enine boyuna büyük olmalıdır. Daha da ayrıntıya girecek olur isek, ray dolap dizaynında önerdiğimiz görüntü şekli şu olmalıdır : “ Enine ve boyuna geniş, takım elbise ve gömlek asılacak bir bölme fakat içerisine kıyafetleri sıkıştıracak bir durumu meydana getirecek hiçbir ekstra modül koyulmamalıdır. Bunun dışında dolap ortasında sayısı 8 ile 10 arasında değişen küçük raflar konulmalıdır. Bunların bir kısmı iç çamaşırı, bir kısmı parfüm ve bilumum kozmetik ürünlerinin saklanacağı kullanılmaktadır. Geriye kalanlar ise tişört, kot gibi günlük yaşantıda kullanılacak kıyafetlerin temini için kullanılmaktadır. Üst kısımlarda 2 adet dikdörtgen şeklinde uzun ve geniş alan ayrılmalıdır. Sebebi ise mevsimsel farklılıkları belirgin bir şekilde yaşayan bir coğrafya içerisinde olduğumuzdan dolayı mevsimsel değişikliklere uyum sağlamak adına kıyafetleri kaldırmak adına bu kısımlar kullanılır. Rahat ve temizlenebilir kadar büyüklükte olması ray dolabın tercih edilir olmasını sağlamıştır genç odalarında. Yine dizaynından bahsedecek olur isek, bu kadar fazla gözlü olması dolabın dışarıdan görüntüsünü de güzel kılacaktır. Ayrıca ağaç çeşidi genç odalarında ray dolap dizaynında önemli bir yer tutmaktadır. Hafif ve kaliteli ağaçların hammadde olarak seçilmesi ray dolap modellerinin ilgi çekmesine fayda sağlamaktadır.”

genc-odasi-tasarim

Genç odalarında ray dolap dizaynı yapan şirket kullanıcılara ürünü teslim ederken, renk seçeneklerini ne kadar bol tutarlar ise daha fazla kullanıcıya hitap etmiş olurlar. Şimdiler de bu modeller arasında renk tonu olarak beyaz, bej ve krem renkleri ön planda olurken, daha çocuklar üzerine olan takımlarda ray dolap dizaynı daha az gözden oluşan daha çok eğlenceye yönelik olmaktadır. Gençler ve çocuklar arasındaki farkları gözeterek ray dolap dizaynı yapmak pazarlama açısından fayda sağlayacaktır.