Genç kızlar yatak odalarına çok düşkün olurlar. Kendilerine özel bir odalarının olması ve orayı diledikleri gibi dekore etmek onların en doğal hakkı olduğu için, bu özgürlüklerini ellerinden almak doğru olmaz. Fakat dekorasyon sırasında onlara biraz yardımcı olmak ve fikir vermek ebeveynlerin görevidir. Bizde sizler için, genç kız odası dekorasyon fikirleri başlıklı bu makaleyi oluşturarak biraz yardımcı olalım dedik. Genç kızlarımıza yakışacak güzellikte ve kalitede bir yatak odası dekore etmek için nelere ihtiyacınız varmış, gelin şimdi hep birlikte inceleyelim.

Bir genç kızın yatak odası kendi iç dünyasını yansıtacak kadar güzel olmalıdır. Saf ve temiz duygularını odasına aktarabilmesi için ona bir fırsat verirseniz ne kadar mükemmel dekorasyonlara imza atabileceğini kendi gözlerinizi ile görebilirsiniz. Öncelikle odasına alınacak mobilyalar yada var olan mobilyalar konusunda bir inceleme yapmalısınız. Eğer mobilya seçilecekse hangi renk olmasına karar vermeyi kızınıza bırakmalısınız çünkü o artık bir çocuk değil.

Eşyaların rengine karar verdikten sonra duvar rengine geçmek izlenecek en mantıklı yoldur. Çünkü eşyalar ile uyumlu duvar rengi odayı her zaman daha ferah gösterir. Seçtiğiniz mobilyalarla uyumsuz duvarlar üzerinize gelmekten başka bir işe yaramazlar. Gen kız odası mobilyası seçerken dekorasyonun en önemli parçası olan aynaları atlamamanızı öneririm. Kızlarımız bakımlarına pek düşkün oldukları için aynaya bol bol ihtiyaç duyacaklardır. Dolapların dış veya iç kısmına yerleştirilmiş boy aynaları, genç kız odası dekorasyonu için şarttır. Fakat ray dolap sistemlerinin dış kapaklarında var olan aynalar da aynı işlevi görecektir. Hatta bu seçim odayı daha büyük gösterebilmek adına da gereklidir.

Ray dolap seçmek zorunda değilsiniz fakat hemen hatırlatmakta fayda var ki; dışa açılan kapıları olan gardroplar odanın hareket alanını kısıtlarlar. Halbuki sürgülü dolap kapılar alandan bolca tasarruf etmenizi sağlar ve bu da bir dekorasyon hilesidir. Özellikle de yeni sistem ray dolaplar, iç ve dış tasarımlarının kullanışlı olması sayesinde daha birçok pratikliği hayatınıza dahil ederler. Eğer dolap kapağında ayna tercih etmiyorsanız arka tarafı portmanto olarak tasarlanmış harici aynalardan satın alabilirsiniz. Emin olun bu kızınızın da bayılacağı bir eşya olacaktır. Üstelik iç kısmında yer alan takı saklama dolapları sayesinde, kızınızın birçok takı ve tokasını saklamasına da yardımcı olacaktır.

beyaz-genc-kiz-odasi

Odanın boyasının, mobilyalardan bir ton farklı olmasına dikkat etmelisiniz. Veya yeni sezon duvar kağıdı modellerinden birisini kullanarak dekorasyonu çok farklı gösterebilme seçeneğiniz de var tabii. Genç kız odalarının olmazsa olmazı puf koltuklardır. Bu konuyu çok şirin bir berjer ile de çözebilirsiniz. Odasında kaliteli vakit geçirebilmesi ve rahat edebilmesi açısından puf koltuk yada berjer çok gerekli bir eşyadır. Pencerelerde kullanacağınız tatlı storlar odayı daha şirin göstermek için size yardımcı olabilir. Benim önerim yatak odaları için yeni tasarlanmış dantelli yada gipürlü stor perde modelleridir.

Dekorasyonun en can alıcı kısmı aydınlatma olduğu için bu faktörü geçiştirmemeniz gerek. Odanın genelini aydınlatacak kadar kaliteli ve bir genç kızın odasına yakışacak kadar şık bir aydınlatma ile dekorasyona canlılık katabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz aydınlatmayı yeterli bulmuyorsanız yatak başında konumlandırılan şirin bir abajur ile sorunu çözebilirsiniz. Odaya farklılık kazandırması açısından size dekoratif duvar raflarını tavsiye edebilirim. Çok şık ve gösterişli modellerden bir tane edinerek, kitaplık veya aksesuar koymak için kullanabileceğiniz dekoratif raf modelinizi dilediğiniz duvara monte edebilirsiniz. Eğer odada tablo kullanmak istiyorsanız mutlaka yatak odasının genel tonlarını barındırmasına özen gösterin. Ayrıca boş kalan duvarları resim albümü olarak değerlendirebileceğinizi de belirtmek isteriz.

Daha önce erkek veya kız çocuklarımız için tasarlayıp üretimini gerçekleştirdiğimiz genç odalarını incelemek için lütfen tıklayınız.