Yaşamınızı güzelleştirmeye yaşadığınız ortamı güzelleştirerek başlarsınız. Bunun en kestirme yolu ise dekorasyondur. Evlerinizin en çok kullandığınız alanlarını dekore ederken hep daha çok alandan tasarruf etmeyi ve kullanışlı mekanlar oluşturmayı hedeflersiniz. Peki ya genç erkek odası dekore ederken? Bu sorunun cevabını birçok kişi şöyle bir düşünecektir. Çünkü erkek odası dekore ederken nelere ihtiyaç duyulabileceğini, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve dekorasyonun inceliklerini kimse merak etmez. Oysaki evlatlarınızın odasında harika vakit geçirmesi için elinizden gelen araştırmayı yaparak en güzelini uygulamanız gerekmektedir. Şimdi sizlere genç erkek odası dekorasyon fikirleri vermeye çalışacağız.

Gençler marjinal olmayı çok sevdikleri için, odalarının farklı tasarımlar barındırması onları inanılmaz mutlu edecektir. Zaten dekorasyonun amacı biraz farklı olmak ve hayranlık uyandırmak olacaktır. Hazır dekorasyon işlerine soyunmuşken biraz farklı fikirler almak kimse için zor olmasa gerek. Zaten ebeveynler çocuklarının mutlu olmaları için her şeyi göze alabilen kahramanlardır. Bu yüzden de genç erkek odası dekorasyonunun üstesinden gelmek ebeveynlere sıkıntı oluşturmayacaktır.

Erkekler için en ilgi çekici tasarımlar; üç boyutlu ve fantastik olanlardır. Aslında böyle dar bir genelleme yapmakta yanlış olacaktır çünkü genç erkek odaları dekore edilirken mutlaka evladınıza fikrini sormanız gerekmektedir. Çünkü kaldığı odada dilediği renkleri kullanmak ve istediği tasarımlara sahip olmak onun da hakkıdır. Dekorasyon öncesi yapılan en büyük hatalardan biri duvar rengi ve mobilya rengi arasında kalarak yanlış seçim yapmaktır. Tüm dekorasyon seçeneklerinde olduğu gibi burada da oda renginden önce mobilya seçimi yapılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü mobilyalara uyumlu olmayan duvar renkleri odayı boğucu gösterirler. Son moda bir şeyler yapmak istiyorsanız dekoratif duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Üstelik tek duvara uygulanan ama gayet şık ve göz yanıltıcı duran 3 boyutlu duvar kağıtları sayesinde, yatak odalarına istediğiniz konseptte bir dekorasyon modeli uygulayabilirsiniz. Arabalar, korsanlar, günbatımı, romantik desenler ve daha neler neler bulabileceğiniz duvar kağıdı koleksiyonları sizleri bekliyor.

genc-odasi-proje-39-4

Genç bir delikanlı, odasının nasıl tasarlanması gerektiğine kendi karar verebileceği için seçimi güvenerek ona bırakmalısınız. Yatak odasına fazla eşya doldurmak çok şık bir görüntü oluşturmaz. Zaten dekorasyonun ruhuna da aykırı bir durum olur. Bunun için seçtiğiniz mobilyaların fonksiyonel olmasına dikkat ederek sorunu kökten çözmelisiniz. İstediğiniz zaman ortadan kalkarak çalışma masası olabilen yatak tasarımları kimin ilgisini çekmez ki? Eminim yaşı ilerledikçe odasını çok farklı şekillerde kullanmayı isteyecek olan oğlunuzda bu yatak tasarımlarına bayılacaktır. Üstelik yatak ortadan kalktıktan sonra ortaya çıkan geniş ve ferah alan sadece oğlunuzun değil tüm aile bireylerinin hoşuna gidecektir. Çalışma masası ile birlikte kullanıldıkları için bu tarz yataklarının pencereye paralel yerleştirilmesinde fayda vardır.

Gün ışığı gözünüze gözünüze değil de, tam arkanızdan çalıştığınız masaya düşmelidir. Bu şekilde oğlunuzun göz sağlığını da korumuş olacaksın. Fakat aynı kural aydınlatma seçiminde de geçerli olacaktır. İlk kural; tercih ettiğiniz aydınlatma doğal ışık saçmalı, ikinci kural; çalışma masasına 90 derecelik açı ile yerleştirilmesine özen gösterilmelidir. Eğer bu açı mümkün değil ise aydınlatma ışığının da çocuğunuzun arkasından masaya düşmesine dikkat etmelisiniz. Odada bırakılan boş alanlar için şık oturma alanları tasarlayabilirsiniz. Fakat bunu odanın temasına uygun bir şekilde yapmaya özen gösterin. Erkek çocuklar futbol aşığı oldukları için bu tema size harika fikirler verebilir. Örneğin futbol topu şeklinde tasarlanmış bir aydınlatma, Kale filesi şeklinde çevrilmiş bir oturma alanı ve buna uygun aksesuarlar kullanarak dekorasyonunuzu konuşturabilirsiniz.

Sizde diğer genç odası modellerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.