Ev dekore ederken hep atlanılan noktalardan birisi de evin girişi, yani antre denilen bölümdür. Halbuki dekorasyona ilk başlanacak yerlerden birisi kesinlikle antre olmalıdır. Misafirleriniz daha evinize adım atar atmaz çok zevkli bir dekor ile karşılaşırlarsa, evinize olan ilgileri ve fikirleri artarak ilerleyeceklerdir. Üstelik bir evin giriş kısmı, ev sahibinin karakteri hakkında ipuçları vermeye en müsait bölümüdür. Sadece bu yüzden bile en zevkle döşenmesi gereken yer evin giriş kısmı olmalıdır. Şimdi sizlere ev girişlerini dekore etmek için öneriler vermeye çalışacağız.

Evin giriş kısmında yer alan boşluğu en verimli şekilde kullanabilmek için bazı özel fikirlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Antreniz geniş ise çok şanslısınız çünkü dekore ederken fazla sorun yaşamadan işin içinden çıkabilirsiniz. Eğer antreniz dar veya minik ise elinizden geldiği kadar fonksiyonel eşyalar kullanarak dekore etmek ve çok titiz davranmak zorundasınız. Antre için gerekli olan ilk şey aydınlık bir ortam olacaktır.

Evinize girer girmez kasvetli bir hava ile karşılaşmayı ne siz istersiniz ne de misafirleriniz ister. Bunun için de gün ışığını yeteri kadar alıp almadığına bakmalısınız. Eğer gün ışığı antrenize fazla uğramıyorsa doğal aydınlatma seçenekleri ile gündüzleri de kullanabileceğiniz çok hoş tasarımlar edinebilirsiniz. Bu arada giriş bölümünde kullanabileceğiniz en açık renkli boyayı kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Aydınlatma olayını vestiyere monte edebileceğiniz spot lambalar ile de çözebilirsiniz. Boya ve aydınlatma işlemi doğru bir şekilde bitirildikten sonra bir antrede ihtiyaç duyabileceğiniz tüm eşyaların listesini yaparak işe koyulmanızı öneririm. Giriş ölçülerine uygun büyüklükte bir vestiyer, şık bir dresuar, varak ayna ve şık bir yolluk edinerek dekore işlemine başlayabilirsiniz. Eğer evin antresi dresuar kullanabileceğiniz kadar geniş değil ise çok şık portmanto ve yan duvara da varak ayna yada boy aynası koyarak bu soruna bir çözüm bulmuş olabilirsiniz. Dresuar kullanacaksanız üzeri için gerekli aksesuarların iyi seçilmesi ve uyumlu olması gerekmektedir. Şık ve gösterişli bir şamdan ile ona takım olarak üretilmiş anahtarlıklardan edinerek kullanışlı aksesuarlara sahip olabilirsiniz.

antre-dekorasyonu-3

Eğer dresuar kullanamayacaksanız portmanto seçimini iyi yapmalısınız. Güzelliğine aldanarak kullanışsız bir ürün almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü zaten çok geniş olmayan antreler, fazla kalabalığı kaldıramayacak kapasitede olabilirler. Giriş için olmazsa olmaz eşyalardan birisi de vestiyerlerdir. Vestiyer seçiminizi aydınlık renklerden yana yaparsanız, evinize girer girmez sıcacık ve pozitif bir hava ile karşılaşılacağından emin olabilirsiniz. Tabii bu arada vestiyerin depolama alanlarının çok olmasına da özen göstermelisiniz. Çok ve kullanışlı depo alanları, tüm aile bireylerinin ayakkabı ve mont gibi birçok kalabalığını alarak ortada oluşabilecek dağınıklığı önlemekle kalmaz, evinize gelen misafirlerin eşyalarını da uygun şekilde saklarlar. Hatta tavana kadar uzayan ve özel olarak tasarlanmış bir vestiyer evin çok daha büyük bir kalabalığını alarak yükünüzü hafifletebilir. Evin girişindeki duvarlar aslında tablo asabilmek için en elverişli yerlerdir. Bu sebeple çok hoşuna giden ve ortam ile uyumlu birkaç tabloyu, antrede seve seve kullanabilirsiniz. Daha parlak bir öneriye ihtiyacınız var ise geniş antreler için canlı çiçekler önerebilirim. Kapıdan girer girmez her iki tarafta simetrik şekilde konumlandırılmış büyük canlı çiçekler çok sevimli bir atmosfer oluşturacaktır. Eğer çiçeklerle aranız iyi ise bu fikri mutlaka değerlendirmelisiniz. Unutmayın ki eviniz hakkında ilk izlenim antrede başlar. Bu yüzden evinizin genelinde hangi tarz dekorasyon kullanıyorsanız girişte de o tarz bir dekorasyon stili uygulamalısınız. Girişte klasik ama diğer odalarda modern bir dekorasyon tercih etmek pek akıllıca olmayacaktır.