Çalışma hayatında ofis içinde masa başında çalışma ortamı masa başında gerçekleşmekte olup, masanızı kendinize göre ayarlar ve en uygun şekilde çalışmaya çalışılır. Masa ve oturma grubunun bu tarz çalışma hayatında önemi büyüktür. Hele hele iş yükünüz ve dosyalarla olan haşır neşirliğiniz biraz fazla ise çalışma masasının işlevi burada çok fazla önemli hale gelir. Dosyaları yapılanlar, yapılacak olanlar gibi bir çok dosyayı koyacak ve rahat bir çalışma ortamı gerekir. Eğer bu konuda gerekli tedbirler alınmaz ve kıt imkanlarla çalışma gerçekleştirmeye çalışılırsa işler istendiği gibi seri gitmediği gibi dosyaların arasına boğulur kalırsınız.

Tabi birde masanın düzeni size göre olmalıdır. Estetik açıdan da içinizi açmalı ve çalışma isteğinizi arttırmalı. Hele birde gün içinde insan ilişkileri içinde bulunuyorsanız masanızın insanlara güven ve ciddiyet vermesi ayrı bir önem taşır.
Çalışma hayatında ve çalışma odalarında kullanılacak masaların dekorasyonu, kolaylık sağlaması ve size keyifli bir çalışma ortamı yaratması açısından bazı pratik bilgilerle masanızı daha işlevsel hale getirebilirsiniz. bu şekilde dekore ettiğiniz masanız ister istemez sizi olduğu kadar çevrenizi de olumlu etkileyecektir.

Masa modelleri de çalışma ortamlarını etkileyen bir faktördür. Masaların ebatları, hem ofisinizin alanına, hemde yaptığınız işe göre belirlenmelidir. Masa ebayları, masa modellerine göre belirlenir. Tercih edilen masa modelleri içinde tek bir ofis içinde sadece size ait bir çalışma masası tercih edecekseniz ayarlanabilir fonksiyonel, ofisin havasını değiştirecek estetik bir görüntüye sahip geniş ve önünde sehpası ile misafir koltuğunun olduğu çalışma ortamında elinizin altında klasörlerin ve dosyaların muhafaza edildiği arkanızda modern bir dolabın bulunduğu komple çalışma masası seçebilirsiniz.

Renksiz ve sıradan yani tekdüze bir ofis masası takımı odanın içini açacağına kasvetli bir hava vereceğinden içinizi sıkar. Bu şekilde bir masanız varsa o zaman masanızı renklendirecek kalemlik, dosya tutucu mause pad ve resimliklerle masayı renklendirmeniz yerinde olacaktır.

yeni-sezon-calisma-masasi

Çalışma masalarının bazıları ahşaptan, bazıları ise camdan olabildiği gibi metal aksamlarla da bacakları ve masa kenarları süslenerek modern bir tarzda oluşturulmaktadır. Ayrıca çalışma masaları ebatları farklı farklı olup L şeklinde de PC koyma yeri ayrı olacak şekilde olan masa tasarımları da vardır. Çalışma masalarına ayak şekli, kullanılan aksesuarlar, oyma ve kabartmalarla farklı bir çok şekil verilir. Renk olarak ise maun kiraz biraz daha ağır durduğundan tek kullanılan ofislerde tercih edilirken çoklu çalışma ortamlarında açık renkli kayın daha çok tercih edilmektedir. Açık renk alanı daha geniş göstermek açısından daha etkili olması ve aydınlık bir hava yaratmasında etkili olur.

Masa tercih ederken ne için kullanacağınız ne iş yapacağınız yoğunluğunuz gibi bir çok detayı da düşünerek tercih edebilirsiniz. Ev ortamlarında da çalışma odası veya çocuklarınızın ders yapmasına olanak sağlamak için çalışma masası tercih ederken bir çok farklı model ve renk içinde sizin zevkinize göre bir karar verirsiniz. İçinize sinmesi çalışma açısından da sizi etkileyeceğinden önemli bir faktördür.
Odanızı tamamlamak ve çalışma ortamına renk katmak için ayrıca masa üstlerine, minyatür kaktüs türü bitkiler, küçük bir fanusun içine yerleştirilen bitkilerden faydalanarak süsleyebilirsiniz. Bu birazda ciddiyet havasından sıyrılıp biraz yüzünüzü gülümsemenize ve bazen güzel hayallere dalmanıza sebep olabilir.