Dekorasyon dendiğinde akla bir çok dekorasyon bölümü gelir. Bu açıdan baktığınızda dekorasyonu bölümlere ayırırsak, duvar dekorasyonu, zemin dekorasyonu, mefruşat ve tekstil dekorasyon mobilya dekorasyonu, gibi bir çok seçeneğin ve değişikliğin olduğu bölümler ortaya çıkar. Zemin dekorasyonunda ise odalara derinlik vermek mobilya ile uyum sağlayarak şık bir oda dekorasyonunu tamamlamak için etkilidir. Halı seçimi ise dekorasyonda önemli bir detaydır. Bir çok kişinin belkide düştüğü hatalardan biride hangi zemine ne renk bir halı tercih etmeli sorusuna doğru cevap vermek gerekir.

Dekorasyonda önemli bir detayda renk uyumunu yakalamaktır. Renk uyumu derken illa aynı tonlarda olmalı anlamına gelinmesin. Bazen zıtlıklar ve farklı renklerin birleşmesi ile de çok güzel dekorasyonlarda ortaya çıkartılır. Fakat burada önemli olan o renklerin nerede nasıl kullanılacağını iyi bilmek renkler arasında kontrast oluşturmak önemlidir.
Halı kişilerin zevk tercihlerine göre istenen bir uygulamadır. Kimi zemin kaplamalarını halı ile örterek kapatmak istemezler. Veya seccade halı denen ufak yolluk tarzı bir halı tercih ederler. Eskiden evin sıcak kalması yere çıplak ayakla basılmaması için tüm zemini halı ile kaplarlarken estetik açıdan pek hoş bir görüntü vermezdi. Bu kişilerin zevk anlayışları doğrultusunda olmasından kaynaklanan bir tercihtir.

Zemin kaplamalarına ve mobilya tercihine göre seçilen ve odada bir uyum yakalamak isteyen kişiler halı seçerken mobilya kumaşlarına ve mobilya tarzına göre uyum sağlayacak bir halı rengi ve modeli seçilmelidir. Yine seçim yaparken halının büyüklüğü de tüm odayı baştan başa kaplayacak şekilde değil mobilyanın orta noktasında yer alacak şekilde seçilmelidir. Zemin açık renk olduğunda koyu renk bir halı eğer mobilyalarda koyu renkte ise doğru bir seçim olacaktır. Yine halıda kullanılan renklerle koltuklardaki yastıkların veya pencerelerde kullanılan perdeler bir biri ile uyum sağlaması veya aynı renkte olması da odaya uyum getirecektir.
Halı tercihi yaparken hangi odaya göre alındığının da önemi vardır. En çok kullanılan ve devamlı dağılan ve pislenen mutfak zemini için ipek halı tercih edilmesi doğru olmayıp, silinmesi ve yıkanması kolay leke tutmayan cinsten bir halı olması hem kullanış açısından hemde işlevselliği açısından önemlidir.

yeni-sezon-hali-modelleri-3

Çocuk odalarında ise tüylü ve tüyleri sürtünce çıkan ve alerji oluşumuna sebep olan halılardan ziyade antibakteriyel ve temizliği kolay halılardan seçim yapılmalıdır.

Ayrıca çocuk odasında fazla renkli ve dikkat dağıtan renklerden halı tercih etmek çocukların dikkatlerini dağıtacağından doğru bir tercih olmayacaktır. Oldukça sade ve bir hayal kahramanından oluşan bir halı tercih edilebilir.

Halı burada odak noktasını belirlemede de etkilidir. Eğer dikkatleri halı üzerine çekmek istiyorsanız o zaman desenli renkli halı modeller tercih edilirken, dikkatleri mobilyalara doğru vermek istiyorsanız halıyı desensiz ve sade olarak tercih edebilirsiniz. yine odanızda canlı cıvıl cıvıl bir hava yaratmak için sıcak renklere, sakin huzurlu bir hava yaratmak için ise soğuk renklerdeki halı tercih edilmelidir. Mobilyaları ön plana çıkarmak için desensiz, mobilyaları ön plana çıkarmamak için ise desenli bir halı modeli tercih etmelisiniz.