Hanımlar için ev dekorasyonunda en çok özeni hak eden yer elbette ki mutfaklardır. Bunun sebebi ise çok açıktır; hanımların hayatı mutfakta geçer. Dar mutfaklar, az depolama alanları, karanlık bir mutfak ortamı, kadınlar için kabus sayılabilecek etmenlerdir. Mutfakta geçen vakitlerin eğlenceli hale dönüşebilmesi ve yapılan işlerin huzurla yapılabilmesi için dekorasyon şarttır. Mutfakta uygulanan tüm işlemler kadının hayatını kolaylaştıracak kadar pratik olmalıdır ama şıklığından da taviz vermemelidir. Şimdi sizlere mutfak dekorasyonunda şık dekorasyon fikirleri vereceğiz.

Zamanla küçülen ev metrekareleri, mutfaklarında alanlarının da daralmasına sebep olmuştur. Hal böyleyken de mutfakta geçirilen süreler kısalmış ve hanımlar güzel yemekler pişirmeyi bile unutmuştur. Oysaki büyük metrekareli mutfaklarda bütün aile hoş sohbet bir şekilde yemek yiyerek yada eğlenerek vakit geçirebilir. Tabii bunun için mutfaktaki alanlardan en verimli şeklide tasarruf etmek gerekmektedir. Üstüne birde dekorasyonu şık hale getirecek eşya ve aksesuarlar seçilirse mutfaklar çok gösterişli ve iç aydınlatıcı mekanlar haline dönüşecektir.

Eve gelen misafirlerinizi bile mutfaktan geri getiremeyebilirsiniz. Peki, nedir bu şık mutfakların sırrı? İlk olarak söylemekte fayda vardır ki mutfağın kendini belli edebilmesi için renk dengesinin iyi seçilmesi gerekmektedir. Çok koyu mobilya ve dolap renkleri ne kadar riskli ise tamamı açık renk olan renkler de o kadar risklidir. Özellikle dar alanların geniş ve ferah görünmesi açısından, alt dolapların koyu fakat üst dolap seçeneklerinin açık renk olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde mutfağa ilginç bir şıklık katmış olabilirsiniz fakat alt ve üst dolaplarda kullanılan iki rengin birbiriyle sonsuz uyum içinde olmasına da dikkat etmek gerekir. Eğer risk almak istemiyorsanız kesinlikle üst kısımda beyaz yada ekru rengi tercih etmelisiniz. Hatta kırık beyaz denilen ekru rengi tercih ederseniz temizlik yaparken çok daha rahat ederken, şıklığı da garantilemiş olursunuz.

mutfak-dekorasyonunda-fikirler

Az ışık alan karanlık mutfaklar için ise mutlaka beyaz renk seçilmelidir. Parlak mobilyalar her zaman ışığı iki kat fazla yansıtır, pratik şekilde temizlenir ve çizilmeyen yüzeyleri sayesinde mutfağa uzun süren şık bir görüntü vaat ederler. Mutfak dolabı yaptırırken en baştan uzman ellere teslim ederek çok kullanışlı bir şekilde dizayn edilmelerini sağlarsanız şıklığından ziyade pratik olması hoşunuza gidecektir. En küçük alanların bile ziyan olmadan değerlendirilmesi için çaba göstermelisiniz. Kullanışlı çekmeceler ve bölmeler hayatınızı düzene sokabilmek ve mutfaktaki karışıklığı önlemek için birebirdir. Eğer dekorasyon sırasında dolap yaptırmak gibi bir lüksünüz yok ise dekoratif raflardan ve çekmecelerden faydalanmanızı öneririm. Üstelik eskitilmiş ahşap mobilya desenleri sayesinde mutfağınıza farklı bir soluk getirebilirler. Aynı şekilde tel dolap veya süper raf sistemlerini kullanarak kendinize daha farklı depolama alanları oluşturabilirsiniz.

Mutfakta fazla gereksiz eşya bulundurmak gözlerinizi yormaktan başka hiçbir işe yaramayacağı için genel dizaynı ve aksesuar seçimini iyi yapmalısınız. Eğer mutfağınız bir köşe takımı alacak büyüklükte ise ok şanslısınız. Kendinize gün boyu eğlenceli vakit geçirmek adına çok şık bir mutfak köşesi oluşturabilirsiniz. Köşenin tam önüne şık bir de yemek masası kondurarak minik bir yemek odasına sahip olmak çok akıllıca olacaktır. Seçilen tüm mobilyaların mutfak dolaplarıyla uyumlu olmasına ayrıca özen göstermelisiniz. Rahatına düşkün bir insansanız mutfak köşenizi dekoratif ama konforlu yastıklar ile süsleyebilirsiniz. Mutfakta yer alan boş duvarlar için tasarlanmış fincanlık veya aksesuar rafları mekana şirin bir hava katacaktır. Son olarak mutfağınızın penceresi için stor perde kullanarak ortamı daha aydınlık ve geniş göstererek dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.