Günümüzde salon olarak kullanılan odanın bir bölümü misafirlerinizle yemek yemek için kullanıldığından bu odanın ismi yemek odası da olabilmektedir. Çünkü sadece davetlerde kullanılan ve amacı yemek servis etmek olan bir oda işgal etmek çok mantıklı bir durum değildir. Yani kısacası misafir odası veya salon dediğimiz mekan ile iç içe olan yemek odasını dekore etmek biraz marifet ister. Elbette ki salon takımınız ile yemek odası takımız son derece uyumlu olmak zorundadır. Aksi takdirde birbirine karışmış mobilyalar ve kalabalık bir görünüm elde edeceksiniz ki buda hiç hoş olmayacaktır. Yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız makalemizin devamında size özel tüyolar bulabilirsiniz.

Eşinizi dostunuzu ağırlayarak eğlenceli vakitler geçirdiğiniz ve birbirinden güzel yemekleri zevkle servis ettiğiniz mekanın hayranlık uyandıracak kadar güzel olmasını elbette ki hepimiz isteriz fakat bunun için birtakım dekorasyon önerilerine ihtiyacınız olabilir. Bilmeniz gereken ilk şey yemek odasında koyu renk yemek masalarından kaçınmanız gerektiğidir. Mobilyaların krem veya ceviz rengi tercih edilmesi ortamın kalitesini artırmakla kalmaz, daraltıp bunaltmayan bir oda havası estirerek daha mutlu olmanızı sağlar. İştah açıcı renklerin başında gelen turuncu rengini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz fakat bu riskli bir dekorasyon seçeneği olacağı için daha farklı çözümler üretebilirsiniz. Örneğin yemek odası takımınızı krem rengi yada beyaz tercih ederek genel aksesuarları turuncu olarak belirleyebilirsiniz. Seçimleriniz birbiriyle uyumlu olduğu sürece sıkıntı çekmezsiniz fakat yemek odasında aydınlatma konusunun çok titiz bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Yemek masasının tam üzerinde tercih edilen ortama aydınlık bir hava vermek için en ideal seçimler olan sarkıt avizeler, aydınlatma konusunda harika seçeneklerdir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yemek odalarının vazgeçilmezi olan şamdanları kullanarak ortamı güzelleştirebilirsiniz. Hatta masada servis yapacağınız sırada kullanacağınız büyüklü küçüklü mumlar size mükemmel bir şekilde eşlik edebilir. Yemek masasının kapıya en yerde konumlandırılması servis sırasında çekeceğiniz sıkıntıyı minimuma indirecektir.

yemek-odasi-3

Ayrıca masanın rengine göre birkaç ton açık renkte olacak şekilde tercih edilen sandalyeler çok şık bir görünüm yakalamanıza vesile olur. Eğer mümkün ise salon takımınızın oturma grubu ile aynı renk döşemeye sahip sandalyeler kullanmak bütünlük açısından elbette ki daha iyidir. Yemek odasını gösterişli ve büyük mobilyalardan tercih edecekseniz odanızın genişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Çok büyük olmayan bir odaya yerleştirilmiş büyük mobilyalar mutlaka üst üste görünecek ve ruhunuzu daraltacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için daha ince yapılı, kibar fakat fonksiyonel yemek odası takımları tercih edilmelidir. Country tarzda bir salona sahipseniz mutlaka iki renk seçeneği üzerinde yoğunlaşmanızda fayda vardır. Beyaz ve mavinin büyüsü ile iç açıcı bir yemek odasına sahip olurken, country stiline de sadık kalmış olacaksınız. Salonla yemek masasını ayıran ince bir çizgiye ihtiyaç duyuyor fakat odanın kare yada dikdörtgen olmasından dolayı bunu gerçekleştiremiyorsanız üçlü kanepenizden yardım alabilirsiniz. Kanepenin hemen arkasına yerleştireceğiniz yemek masası size ihtiyacınız olan ince çizgiyi sağlıklı bir şekilde verecektir.