Evin en güzel bölümlerinden biri olan ve güzel dekore edildiği zaman ömrünüze ömür katan tek yer balkon ve bahçelerdir. Hayatın karmaşasından kaçarak kabuğunuza çekilir çekilmez sizi sarıp sarmalarlar. Ama yanlış kullanıldıkları anda size ayrıca bir sürü iş çıkartmaktan başka bir işe yaramazlar. Huzur bulacağınız alanlara kolaylıkla dönüştürebileceğiniz balkon ve bahçelerinizi nasıl dekore edebileceğinizi merak ediyorsanız eğer, makalemizin devamını keyifle okuyabilirsiniz.

Balkonda çay keyfi yaparken etrafı seyretmekten daha güzel bir şey varsa oda kesinlikle kendi yetiştirdiğiniz çiçekleri seyretmektir. Bu yüzden de balkon dekorasyonuna en eğlenceli işleri yaparak başlayabilirsiniz. Canlı renklerden yada karikatürlerden oluşan sevimli saksılar alarak rengarenk çiçekler ektikten sonra göreceksiniz ki onları sergilemek için can atıyorsunuz. Tabii bu güzel çiçekleri balkona gelişigüzel sıralamak olmaz. İlk önce balkonunuza yeni bir hava katmalısınız ki çiçekler yerlerini sevip daha da güzel büyüsünler. Eğer imkanınız varsa ve balkon demirleriniz de müsait ise; demirlere asılan geniş saksılar kullanarak sarmaşık çiçeklerden de faydalanabilirsiniz. Zemini kapatmak için kullanacağınız örtünün çok kalın olması temizliğini zorlaştırabileceği için hafif ve sirkelenebilir türden örtüler kullanmak daha mantıklı olacaktır. Katlanabilir masa kullanmak balkon dekorasyonunun olmazsa olmazıdır. Misafir sayısına göre rahatlıkla ayarlanabildikleri için ortama daraltma sıkıntıları pek olmaz. Eğer balkon çok geniş ise zaten böyle bir problem hiç olmaz. Fakat dar balkonların en büyük kabusu hareket edecek alanın daralmasından dolayı fazla eşya kullanılamamasıdır. Aslında bu sorunun da bir çaresi vardır.

bahce-ve-balon-dekorasyon-fikirleri

Rengarenk minderlerle kaplayacağınız alanı güzel bir sohbet köşesine çevirebilirsiniz. Üstelik böylece çok daha rahat bir balkona sahip olmuş olursunuz. Canlı renkler kullanmayı sevmiyorsanız minderlerin yüzlerini çıkıp yıkanabilir kumaşlarla ayarlayıp dilediğiniz renkte tercih edebilirsiniz. Sadece çiçek ve minderle dekorasyon olmaz tabii. En önemlisi balkonun fazla alanlarından faydalanabilmektir. Yağmurdan etkilenmeyen dolap yada çekmeceler kullanarak burada bazı eşyalarınızı yada kuru yiyeceklerinizi muhafaza edebilirsiniz. Hatta mutfağınızın yükünü dilediğiniz kadar hafifletebilirsiniz. Bahçe dekorasyonu ise çok daha büyük incelikler isteyen bir iştir. İlk önce ekip biçeceğiniz alanın belirlenmesi ve oturma köşesi olarak ayarlanan bölümden ayrılması gerekir. Etrafını çit yada tellerle çevirmek iyi bir fikir olabilir ama bu onlara ulaşmanızı zorlaştırabilir. O yüzden güzel planlanmalıdır. Oturma bölümü kesinlikle yağmurdan korunacak şekilde dizayn edilmelidir ki olası sürprizlerden sakınabilesiniz. Bahçede kullanılan masanın geniş olması işleri kolaylaştırır. Aile mevcuduna göre ayarlama yapmak yanlış olabilir çünkü misafirleriniz geldiğinde ne yapacağınızı şaşırırsınız. Bahçede yürüyüş yolları tayin etmek hem görsel olarak hem de kullanım açısından harika bir fikirdir. Eğer ektiğiniz alanları birbirinden ayırmak istiyorsanız yürüyüş yolunda kullandığınız malzemeyi kullanmanız daha şık olacaktır. Bahçe salıncakları çocukların eğlenmesi için harika eşyalardır. Üstelik bunu kendiniz bile kolayca yapabilirsiniz. Hayatınızı güzelleştirmek için hayal gücünüzü de ön plana çıkartarak elinizdeki malzemeleri değerlendirmiş olursunuz.