Ev dekore etmek öyle herkesin harcı bir iş değildir çünkü akla hayale gelmeyecek inceliklere sahiptir. Yapılan küçük bir renk hatası bile göz zevkinizi bozmakla kalmaz tüm dekorasyonu ciddi oranda kötü gösterebilir. Örneğin ceviz rengi mobilyalar siyah zemin üzerinde hiç gösterişli ve kaliteli durmazlar. Bunun gibi birçok hata evinizin havasını bir anda etkileyebilir. Eğer sizde tazelik ve değişim adına dekorasyon işlerine kalkışmayı planlıyorsanız en sık yapılan dekorasyon hataları başlığı altında düzenlediğimiz makalemizi iyi okumanızı ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Evin en çok kullanılan odası en sık dekore edilen odalarından biridir. Oturma odası dekore ederken aydınlık renkler ve size huzur veren tonlar tercih etmezseniz bir anda kasvetli bir havaya sokacağınız odada vakit geçirmeyi asla istemeyebilirsiniz. Duvarda renkli kağıtlar kullanmak istiyorsanız 4 duvarı birden sakın duvar kağıdı ile donatmayın. Yapacağınız bu hata gözlerinizi aşırı şekilde yorarak sizi daraltabilir. Tek bir duvarı hoşunuza giden bir duvar kağıdı ile kapladıktan sonra kalan duvarları mutlaka ışığı en iyi yansıtan boya ile boyamanızı tavsiye ederiz. TV ünitesinin arka planında kullanılan rengin açık olması ise yapılan diğer hatalardan biridir. Hiç değilse plazmayı çerçeveleyecek kadar genişliğe sahip bir alanın koyu renk mobilya yada boya tercih edilmesi ekran kalitesi ve göz sağlığı açısından oldukça etkili olacaktır. Oturma odasında yapılan en büyük yanlışlardan biride şatafatlı mobilyalarla süslemek ve ortada dar alanlar bırakmaktır. Kesinlikle sade ve ufak mobilyalar tercih ederek aynı zamanda da kullanışlı olmalarına dikkat etmelisiniz ki günün en çok saatini geçirdiğiniz oda sizi yormasın. Aydınlatma yerince iyi olmazsa bu odayı genellikle uyuklamak için kullanırsınız haberiniz olsun. Ayrıca odanız gün ışını yeterince almıyorsa bu işte size kaldı demektir. Camlarınız küçük bile olsa zebra storlardan kaçınmalısınız. İlla stor perde kullanacağım diyorsanız güneşliğinizi bu yönde tercih edebilirsiniz fakat mümkünse tülünüz tek pile ve ışığı en iyi kalitede geçirebilecek cinsten olsun. Zebra storlar ortama ofis havası katacağı için boğucu olabilirler. Aklınızda bulunması gereken diğer bir detay ise yerlere kadar sürünen tüller kullanmamaktır. Hani şu hanımların asla vazgeçemediği fon perdeler de odanın küçük algılanmasına neden oluyor altını çizmeden geçmeyelim.

Yatak odanızı dekore ediyorsanız mutlaka raylı sistem dolaplar tercih ederek az mobilya ile çok depolama alanını kullanmalısınız. Üstelik raylı kapaklar size daha çok alan bırakarak rahat etmenize yardımcı olurlar. Yatak odasında yapılan en büyük dekorasyon hatası ise renk cümbüşü oluşturmaktır. Dikkatinizi fazlasıyla dağıtan bu hata yüzünden dağınıklık algısını bir türlü yok edemezsiniz. Tıpkı oturma odasında olduğu gibi yatak odasında da koyu renkler içinizi karartabilir haberiniz olsun. Fakat mutfak dekore ediyorsanız kiri ve yağı en iyi götüren renkler koyu olanlardır. Yine de siyah ve koyu kahverengi gibi tonların sizi depresyona sokacağı ihtimalini unutmadan hareket etmelisiniz. En güzel seçenek ise ceviz rengi veya kremrengi olacaktır. Eğer mutfakta ışık probleminiz var ise beyaz yada parlak renkler kullanarak ışığı yansıtmasını sağlayabilirsiniz.