Evlerin dekorasyonu için önemli bir noktada yer alan boyama işlemi; doğru bir biçimde tercih edilmeli ve insanların ilgisini çekecek bir halde de yer almaktadır. Bu aşamada da daha hoş bir görüntü ortaya çıkacak ve insanların içini ısıtacak bir şekilde var olmaya başlayacaktır. Aynı zamanda oturma odasında yer alan eşyalarla beraber; hoş bir görüntü yakalanması anlamında da varlık gösteren renkler; kişisel zevkler dahilinde de ortaya çıkarak; fazlasıyla dikkat edilen bir unsur olarak gündemde yer alacaktır. Bu anlamda da önemli bir yerde kendini gösterecek ve insanların beklentisini karşılaması aşamasında da hoş bir görüntü sağlayabilecek şekilde de yer alabilecek düzeyde varlık gösterecektir.

Evin en çok vakit geçirilen kısmı olan oturma odası; kişisel zevklerin en etkili biçimde gerçekleştirilmesi gereken ev kısımlarından bir tanesi olarak kendini göstermektedir. Uzun zamanları geçireceğiniz bir alan olan evlerin bu kısımlarına yönelik de düşünmeniz gereken bir durum kendini gösterecek ve renk uyumunu ne şekilde sağlayabileceğiniz şeklinde sorular da yer alacaktır. Bu aşamada da kendini gösterecek olan renklerin kişiye hitap etmesi de sağlanacak ve insanların ilgisini çekecek türde de varlık göstererek; bu bağlamda önemli olarak değerlendirilecek şekilde varlık gösterecektir. Bu aşamada da ev içerisinde yer alan oturma grupları ve perdeler de bu renge uyumlu bir biçimde yer almaya başlayacaktır.

Oturma odasında yer alan duvarların ne şekilde boyanması gerektiğine karar vermek uğraştırıcı bir iş olarak görülmektedir. Duvarın boyanacağı renk; var olan mobilyalarınızın ve oturma odasında yer alacak bazı eşyalarla uyumlu bir biçimde yer almasını sağlamak adına da kendini gösterecek olan düşünceler; bu bağlamda önemli olarak kabul edilen bir seçenek olarak kabul görecektir. Oturma gruplarının boyanması durumundan önce kendini gösterecek olan renk seçimi unsurunda; 3 renk aynı aileden olmak üzere tercih edilecek ve bu bağlamda da bu tür seçim altın kurallardan bir tanesi olarak kabul görecek ve insanların tercihleri arasında yer almaya başlayacaktır.

Oturma odasında yer alan renkler fazla çeşitli bir biçimde faaliyet göstermemelidir. Aksi takdirde renklerin uyumsuz bir biçimde yer alan varlığı kapsamında biçimsiz bir ortam ve karışık bir görüntü yer almaya başlayacaktır. Aynı zamanda gözü yoran bir renk varlığı ile de insanların zaman içerisinde rahatsız olması da sağlanacak ve bu bağlamda da insanların tekrar oturma odasını boyama işlemi de kendini gösterecektir. Oturma odasının aşırı ve karmaşık renklerde yer alması atmosferi bozucu ve huzursuz edici bir biçimde yer almasına neden olmakla beraber; insanların olumsuz bir ortamda yer alması konusunda da ön planda yer alacaktır. Renk seçimi ve uyumu konusunda yeterli bir aşamada da gündeme gelecek olan bir faaliyet olarak kendini gösterecektir.