İnsanların fazlasıyla zaman geçirdikleri mekanlar olan evler; aynı zamanda kişisel zevklerin uyumlu bir biçimde lanse edildiği binalar olarak kendini göstermektedir. Evlerin tasarımı ve dekorasyonu konusunda da renklerin birbirleri ile alakalı bir durumda olmasından dolayı da bu anlamda kişilerin göz zevkine hitap eden estetik hazzı arttırıcı sonuçlar ortaya çıkararak; ev sahiplerinin bu tür çalışmalardan memnun kalması da sağlanacaktır. Bu sayede de evlerin daha sıcak bir görüntüde yer alması da sağlanacak ve insanların kişisel zevklerini de en iyi şekilde lanse edecek şekilde kendini gösterecektir.

 

 

Ev içerisinde yer alan ve ağırlıkla kullanılan kırmızı rengi; evlerin sıcak bir görüntü yakalaması aşamasında yer alan bir unsur olarak kabul edilmektedir. Dekorasyon için önemli bir noktada yer alan kırmızı; enerji, güç ve tutkunun rengi olarak kendini göstermekte; bunun yanı sıra da insanlara enerji veren ve canlılık katan bir renk olma özelliğini de taşımaktadır. Hareketli ve canlı bir renk olarak bilinen kırmızı, iyi ışık alan ve güneye yönlenmiş bir bina için önemli bir renk olarak kabul edilecektir.

Ev içerisinde soğuk bir renk olarak görünse de görüntü açısından oldukça iyi bir dekorasyon parçası niteliğinde yer alan yeşil; farklı tonları ile ilgi çeken bir yerde bulunmakta ve ev sahiplerinin sıkça kullandığı bir unsur olarak görülmektedir. İç mekanlarda kullanılan bir renk olan yeşil; doğal bir hava katmasının yanı sıra yatıştırıcı ve huzur verici bir renk olma özelliğini de taşıyacaktır. İnsanı rahatlatıcı bir etkisi bulunan yeşilin özellikle mat renkleri; ev dekorasyonu açısından uygun bir biçimde yer alan olgulardan birisi olarak dikkat çekmektedir.

Serinletici ve rahatlatıcı bir etki sağlayan mavi; denizi temsil eden bir olgu olarak kabul gördüğünden dolayı; bu anlamda iç dekorasyon seçenekleri arasında yaygın bir biçimde tercih edilmektedir. Aynı zamanda temizliği de çağrıştıran bir renk olan mavi, dekorasyon alanındaki etkisini sergilemesi noktasında etkili bir seçenek olarak gündemde yer almaktadır. Feminen bir renk olan pembenin evlerin iç dekorasyonunun bir parçası olması durumunda ev ortamının huzur verici ve dingin bir biçimde yer almasına dayalı ortaya konulan bir olgu olarak kendini gösterecektir. Özellikle bebek, çocuk ve genç kız odalarının da vazgeçilmez renkleri arasında yer almaktadır. bunun dışında oturma odası ve salonlar için de sıkça tercih edilen renklerden bir tanesi olan pembe; farklı tonları ile insanların sıcaklık ve mutluluk hissi ile var olmasını sağlayacak bir etken olarak değerlendirilmektedir.Ev dekorasyonun temelleri arasında yer alan renklerin; hem estetik açısından önemli bir noktada yer alması; hem de insanlara farklı duygular hissettirmesi açısından kendini gösteren önemli etmenlerden bir tanesi olarak kabul görmekte ve zevklere göre de farklılık göstermektedir.