Yeni bir ve kocaman hayallere sahipseniz dekorasyon hakkında ufak tefek yeni fikirlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat ilk kez ev dekore ediyorsanız çok daha fazla dekorasyon önerisine ihtiyaç duyacağınız kesin bir şeydir. Aslında sıfırdan ev dekore etmek çok zevkli ve kolay bir iştir. Eğer dekorasyon yapıyorum derken ortalığı renk cümbüşüne döndürüp, kullanışsız birçok eşya alırsanız amacınıza asla ulaşamadığınız gibi, bir kabusun ortasına düşmüş hissedebilirsiniz. Bu yüzden ilk önce mükemmel şekilde araştırmalar yapıp nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmeniz lazım. Bu makalemizde yeni ev dekore edeceklere öneriler vermeye çalışacağız. Dekorasyonun tüm inceliklerini makalemizde bulabilirsiniz.

Yeni ev dekore etmek istiyorsanız ilk önce eşyalarınızı ve evinize hakim olacak ana rengi iyi belirlemeniz gerekiyor. Evin boyasına geçmeden önce mobilyalara karar vermiş olmanız dekorasyonun temel rengi açısından çok önemlidir. Sakın evin her odasını farklı bir renge boyamak gibi çılgınca bir girişimde bulunmayın. İleride oda değiştirmek istediğinizde eşyalar ile boya zıt düşerse bunu yaptığınıza çok pişman olabilirsiniz.

Evin eşyalarını boyadan önce seçmekteki amaç; renk bütünlüğünü bozmamak olacaktır. Eşyalarınızı beğenerek aldığınız zaman boyayı çoktan yapmış olursanız, birbiriyle uyumsuz düşerek dekorasyonu boğan renklerden kurtulmanız çok zahmetli olabilir. Mobilyalardan koyu duran duvar renkleri evinizin odasını çok küçük ve basık gösterecektir. Bunun için de kesinlikle önce mobilya tercihiniz yapmalı, arkasından mobilyaların renklerinden daha açık tonlara sahip olan duvar boyasına karar vererek işe koyulmalısınız. Laminant seçimi ise mutlaka evin aldığı ışı miktarına ve mobilya tonlarına göre ayarlanmalıdır. Zeminin mobilyalardan daha koyu olmasında bir sakınca yoktur. Fakat olayı abartmamakta yarar vardır.

salon-dekorasyonu

Eğer ceviz tonlarında mobilyalar seçtiyseniz ve eviniz güneş ışınlarını fazla almıyorsa zemin birkaç ton açık bile olabilir. Bu tarz bir dekorasyon evinizi ok daha şık ve aydınlık gösterecektir. Fakat beyaz mobilyalar tercih ettiyseniz zemindeki laminantları ceviz renk tonlarında seçebilirsiniz. Hazır evin ışık alma durumundan bahsetmişken perde seçiminizi de nasıl yapacağınız hakkında fikir verebiliriz. Işık alan evlerin fon perde kullanarak salonlarını ve yatak odasını daha görkemli göstermesinde bir sorun yoktur. Ama evin aydınlatma seçenekleri de doğru şekilde seçilip konumlandırılmalıdır. Diğer odalar için veya minik evler için stor perde modellerini gönül rahatlığı ile önerebilirim. Hatta yatak odaları ve şık salonlar için tasarlanmış yeni sezon dantelli stor perdeler sayesinde evinizde farklı bir hava estirebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken altın kural, küçük evlerde asla fon perde kullanılmaması gerektiğidir. Eğer mutlaka kullanmak istiyorsanız pastel tonlardan şaşmamalısınız.

Yatak odaları için de aynı durum söz konusudur. Evde depolama alanı sıkıntısı çekmek istemiyorsanız seçtiğiniz tüm mobilyaların fonksiyonel oluşuna dikkat edin. Özellikle mutfak ve antre de yaşanabilecek depo alanı sorunları ilerde sizi büyük sıkıntılara soksun istemiyorsanız daha özenli davranın. En küçük alanların bile değerlendirilmesi ve mobilyaların iyi seçilmesi gerek. Yeni sezon mobilyaların en güzel tarafı sandalyelerin bile sandıklı üretilerek depo alanına katkı sağlamasıdır. Girişte kullanacağınız fonksiyonel bir vestiyer ve şık bir aynalı dresuar, misafirlerinize sıcak bir karşılama için gereklidir. Dekorasyonun en önemli kısımlarından biri de konfordur. Koltuk ve oturma grubu seçerken, renkleriyle tasarımının sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin. Mutlaka üzerinde birkaç deneme yaparak rahatlığını kontrol edin ve daha sonra almaya karar verin. Ayrıca kanepelerin yatak olması ilerde evinize davet edeceğiniz misafirler açısından çok faydalı olacaktır. Birde tabi temizliğinin kolay olmasına dikkat etmek gerek. Bunun için de kumaşları çıkabilen ve makinede yıkanabilen koltuk takımlarına yönelmeniz doğur olacaktır.