Sıkıldığınız mekanları ufak tefek dekorasyon fikirleri ile renklendirmeyi hiç denediniz mi? Eğer denediyseniz dekorasyonun ne kadar zevkli ve iç ferahlatan bir durum olduğunu bilirsiniz. Fakat evin genelini yada bir odasını dekore etmek o kadar basit bir iş değildir. Bazen işin içinden çıkamayarak çıldıracak seviyeye gelebilirsiniz. Bu can sıkıcı durum, en çokta ufak tefek ölçülere sahip yemek odalarını dekore ederken ortaya çıkar. Bir türlü odanın şekline uyumlu olarak dizayn edilemeyen eşyalar, ortada bir kalabalık gibi görünüp kalabilir. Şimdi sizlere yemek odası dekorasyonu için önerileri vereceğiz.

Yemek odası seçmeden önce, yemek odası olarak dekore edilecek odayı seçmeniz ve ölçmeniz gerekmektedir. Odanın ölçülerinin elinizde olması sizi ileride ortaya çıkabilecek sorunlardan kurtarmanın anahtarı olacaktır.

Eşyalarınızı seçerken göz hesabı yapmak çok riskli bir durumdur. Eğer ölçüler elinizde olursa; seçtiğiniz mobilyaların ölçüleri ile odanın ölçülerini kıyaslayıp, ortada kalacak alan hakkında aşağı yukarı değil, net fikirler edinebilirsiniz. Yemek odası takımları ve salon takımları aynı odada kullanılacaksa iki kat daha büyük bir özenle eşya seçmenizde fayda vardır. L salonlar için bu sıkıntı yok denilecek gibidir. Çünkü koltuk takımları rahatlıkla bir bölüme döşenirken, yemek takımları da en uygun köşede yerini alacaktır. Kare veya dikdörtgen odalar ise içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Özellikle de fazla odanız yoksa salonunuzu yemek odası yapmaktan başka seçeneğiniz de olmaz. Bu yüzden de ince eleyip sık dokuyarak eşyalarınızı seçme işlemine geçmelisiniz. İlk olarak eşyalarınızın boyutlarının abartılı olmamasına özen göstermelisiniz.

yemek-odasi-5

Kibar yapılı, fonksiyonel ve bir o kadar da dikkat çekici yemek odası takımlarını tercih ederek alandan tasarruf etmeniz çok mantıklı olacaktır. Günümüz sistemlerinin ilginç ve pratik tasarımları sayesinde artık birçok yemek odasının depolama alanından tutunda servis seçeneklerine kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Evinizin ihtiyacına göre hareket ederek işinize en çok yarayan mobilyayı bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Katlanabilir ve orta sehpa düzeyine gelebilir yemek masaları, dar ve kullanışsız yemek odalarının kurtarıcıları olmuştur. Bu şahane tasarımlar sayesinde kendi zevkinize uygun harika bir yemek odası dekore edebilirsiniz. Mobilya seçimi tamamlandıktan sonra sıra onları yerleştirerek odanıza en kullanışlı şekli vermeye gelir.

Yemek odası ve salon birlikte kullanılacaksa en güzel dekore şekli Amerikan stilidir. Üçlü koltuk takımının hemen arkasına denk gelen yemek masası, odada yemek ve sohbeti ayıran bir çizgi olarak yerini belli edecektir. Üstelik bu stil her zaman her odaya uygun bir şekilde düzenlenebilir. Yemek masası için ayrılan alanının diğer bölümden biraz daha ufak bırakılması gerekmektedir fakat olayı abartarak insanları yemek yerken sıkışacak duruma getirmemekte fayda vardır. Burada biraz da göz zevkinizi kullanarak harika bir ortam oluşturmanız mümkün. Aksesuar seçimi yemek odasını her zaman daha zevkli ve gösterişli hale getiren bir faktördür. Bu yüzden yemek odasının aksesuarlarını dilediğiniz kadar havalı ve ilginç tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, salon ve yemek odasının renkleriyle tam olarak uyumlu aksesuarlar kullanmak olacaktır. Eğer bu renklere uyumlu başka ve tek bir aksesuar rengi üzerinde yoğunlaşacaksınız, diğer tüm detaylarında o renge sadık kalmasına özen gösterin. İnsanlar odaya girdikleri zaman bir renk cümbüşü ile karşılaşırlarsa dikkatleri fazlasıyla dağılabilir. Yani kısacası yemek odasında renk seçimi önemli bir karar olacaktır. Hatta yaptığınız seçim insanların iştahlarını açacak renk tonlarında olmalıdır ve mümkün olduğu kadar açık ve pastel tonlar kullanılmalıdır. Yemek odasında perde seçimi için size kesinlikle yeni çıkan dantelli ve gipürlü stor perdeleri öneririm. Üstelik bu storların pastel tonlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.