Modern mekanlar için kullanım sıklığı gittikçe artan ray dolap sistemleri söz konusu olduğunda, elbette en çok önem kazanan adımlardan biri tasarım olmaktadır. Ray dolabın, kullanılacağı mekana göre boyutlandırılıp tasarlanması başlı başına büyük önem taşır. Zira ray dolap sistemlerinin ortaya çıkış amacı alanların en verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Buradan hareketle, en efektif ve kullanışlı tasarımı yapmak gerekir.

Tasarım söz konusu olduğunda bir diğer önemli nokta da dolap içi alanlar olur. Ray dolapların dolap içi alanlarını en doğru şekilde kullanmak için dolap içi aksesuarların taşıdığı önem oldukça büyüktür. Peki dolap içi aksesuarlar denildiğinde aklımıza neler gelmeli? Bu aksesuarlar arasında pantolonluk, kravatlık, askılık, kemerlik, dolap içi asansörleri, takı çekmecesi, dolap içi kutu ve aynalar gibi, ray dolabınızın iç alanlarında her türlü ihtiyacınıza cevap verecek fonksiyonel elemanların tamamından dolap içi aksesuarları olarak bahsetmek mümkündür.

Raylı dolaplarınızın iç aksesuarlarınız arasında özellikle önem taşıyanların başında, asansörlü askı sistemleri gelmektedir. Çünkü bu askı sistemi sayesinde, dolabınızın üst taraflarını tamamen askıyla kaplayabilir ve bir çekme kolu ya da uzaktan kumanda sayesinde bu askılara zorlanmadan, kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem yüksekte kalan alanlarınızı değerlendirmiş hem de kıyafet depolamak için çok daha fazla yer elde etmiş olursunuz.

Asansörlü askı sisteminin yanında “döner dolap” adı verilen mekanizma ile de hem dolaplarınızı çok kolaylıkla kullanmış hem de fazladan depolama alanları elde etmiş olursunuz. Özellikle normalden daha fazla derinliğe sahip olan dolaplarda en ideal çözüm döner dolaplar olmaktadır.

Dolap içi aydınlatmalar da raylı dolap aksesuarlarının olmazsa olmazları arasında çoktan yerini almıştır. Sensörlü bir sistemle çalıştığı için sadece gerektiği zamanlarda devreye giren dolap içi aydınlatmaları çok uzun kullanım ömrüne sahip olmalarının yanına, kıyafet seçerken özellikle renk ayırımı için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Pantolonların kırışmasını engelleyen pantolonluklar, kravatlarınızı renklerine ya da tarzlarına göre ayırıp formu bozulmadan muhafaza edebileceğiniz kravatlıklar, sık kullandığınız kemerleri zaman kaybetmeden bulmanızı sağlayan kemerlikler ve elbette kadınların vazgeçilmezleri olan takıları karışmadan, zarar görmeden saklayıp ihtiyaç duyduklarında hemen bulabilmelerini sağlayan özel tasarım takı çekmeceleri ray dolap aksesuarları arasında kullanım alanlarına göre ilk sırada olanlardır.

Tüm bunların yanında, dolap içi ayna kullanımı da giyinme odasında ekstra aynaya olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için fonksiyonel bir çözümdür. Bunun yanında çoraplar için çekmece içlerinde kullanılan pratik çözümler de raylı dolap sistemleri içinde çok sık kullanılan aksesuarlar arasındadır. Bunlarla beraber, dolap içine yerleştirilen ütü masası çözümleri ile de ütü için harcanan alandan tasarruf sağlanabilir.

Spesifik çözümler isteyen müşteriler için raylı dolap aksesuarları sınırsız alternatiflere sahiptir. Bu aksesuarlara karar verilirken elbette ilk ve en öncelikli belirleyici faktör, müşterinin ihtiyaçlarıdır.