Kimi insanlar için evlerinde kitaplık oluşturmak büyük bir keyiftir. Bunun altında yatan sebep hem kitaplara olan düşkünlükleri, hem de kitap okumayı sevenler için olmazsa olmaz bir parçadır. Okul çağına gelen çocuklar için ise çocuk odalarında çocukların biraz dağınık olması aradıklarını bulamamaları, daha doğrusu biraz bakar kör olmalarından dolayı, özellikle ders kitaplarını muhafaza etme ve ders sırasında ihtiyaç duydukları kitap defterlerin ellerinin altında bulunması açısından oda dekorasyonunda kitaplığa yer verilir ki bu çocuk odası veya genç odalarının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bir çok kitaplık modeli olup büyüklüklükleri işlevsellikleri açısından farklılık göstermektedir. Yer açısından sorun yaşayan kişilerde kitaplık daha çok tek parça çalışma masası ile birlikte tercih edilirken duvara raf sistemi ile yapılan kitaplıklarda alandan tasarruf sağlanmasına imkan yaratır. Duvara yapılan bu tür uygulamalar odanın görünüşüne etki ederek duvar için ayrıca bir aksesuara ihtiyaç duyulmasını da önlemiş olacaktır.

Öğrenci kitaplıkları ile çalışma odası kitaplıkları ve dekorasyon açısından oluşturulan kitap okuma alanlarında kullanılan kitaplıkların işlevsellikleri açısından farklılıkları olduğu kadar kitaplık modelleri açısından da farklılık gösterir. Estetik kaygı güdülerek yapılan kitaplıklar ise diğer kitaplıklardan daha farklı olup işlevsellikleri de değişmektedir.

Ev dekorasyonunda belli alanların dekore edilmesinde özellikle kitaplıklara yer verilir. Bu şekilde yapılan dekorasyon uygulamaları ile yaşam alanları tamamlayıcı bir alternatif oluşturmaktadır.

Günün trend mobilyalarından biri olan TV üniteleri bir kısmı ile kitaplık görevi görmesi açısından ek parçalarla desteklenerek veya tercih edilirken kitaplık işlevselliği göz önüne alınarak seçilmelidir. Ayrıca oturma odalarında dekorasyon açısından duvarlara uygulanan tablo, saat, ayna gibi görsel kaygı düşünülerek yapılan çalışmalar yerine kitaplık tarzı nişler, raf sistemleri veya dekoratif olan kitaplıklar seçilerek oturma odasına birde dinlenme odası havası katılır.

duvara-monte-kitaplik

Burada en çok dikkat edilmesi gereken odanın bütünlüğünü sağlamak için renk uyumunu bozmamak ve tercihlerinizi buna göre yapmaktır. Yoksa odanın kombinasyonunda renklerin büyük önemi vardır. Yapılacak en ufak bir hata odanın bütünlüğünü derinliğini ve içten havasını bir anda değiştirecektir.

Eskiden raf şeklinde düz bir kitaplık tüm işlevi görmeye yeterken artık kitaplıklar biraz daha modernize olarak bir çok farklı şekillerde tasarlanarak kitaplıktan ziyade bir dekorasyon aracı olma noktasına gelmiştir. Bu şekilde değişik modellerden oluşan kitaplıklar işlevi kadar gözede hitap ederek odanın dekorasyonuna katkıda bulunmaktadır. Bir çok renk ve modelde çeşitlilik gösteren kitaplıkların tercihini ise sizin zevkiniz belirleyecektir.

Son yıllarda niş denen ve duvar kullanılarak yapılan içe ve dışa doğru duvara verilen raf sistemi ile boydan boya bir kitaplık yaptırmanız mümkün. Bu kitaplık geniş bir oturma odasında veya kendinize ait bir çalışma odasında bu uygulamayı rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Yine demonte olarak kurulan ve asimetrik görüntülerden oluşan kitaplıklar hem kitap koyma alanı açısından, hemde bir kaç biblo ile şekillendirilerek odaya farklı bir hava verecektir. Değişik bir çok modelin içinde kitaplık tercihi yaparken özellikle kaliteli ağaçtan üretilmiş olmasına dikkat etmelidir. Uygun diye alıp kısa bir süre sonra ağırlığa karşı sorun yaşamanıza neden olacaktır.