2018 Yılının En Güzel Genç Odası Tasarımları

Moda sektöründe olduğu gibi dekorasyon sektöründe de zaman zaman hatta çok kısa aralıklar ile çok güzel örnekler karşımıza çıkmaktadır. Dekorasyon anlamında yapılan yeni değişiklikler ile birlikte yeni yılda çok daha güzel tasarımlar ile birlikte karşımıza çıkabilecek. Raykonsept olarak sizlere birçok farklı ve birçok tarzda kalite gösterecek olan ürünleri sizlere gösterecek. Bu yazımızda sizlere başarılı bir şekilde genç odası tasarımlarını gösterecek ve tasarımlar hakkında yorumlarda bulunacağız.

1- Bu Sene Eskitme Tasarımlar Moda Olacak!

Bu konuda birçok çalışmamız gösteriyor ki, yeni yılda karşımıza birçok eskitme dekorasyon tasarımları görülecek. Bunun başlıca nedenleri arasında genç odalarında farklı bir havanın yaratılması ve oluşturulması ile ilgili olmaktadır. Sizlerde bu konulara fazlaca meraklıysanız mutlaka eskitme tasarımları tercih etmeniz gerekmektedir. Eskitme tasarımlar size her zaman başarılı bir şekilde çalışma fırsatı sağlayacaktır. Ders çalışırken, iş yaparken ve odanızda zaman geçirirken mutlaka eskitme tasarımlarının size yüklemiş olduğu olgunluk hissi yer alacaktır. Bu nedenle de, eskitme tasarımları tercih etmeniz size büyük fayda ve avantaj sağlayacaktır. Bu konuda diğer tasarımlarımızı incelemek için ürünler kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

2- Bir Oda İçin İki Farklı Rengin Uyumu Yeterli Olacaktır!

Genç odalarında çok fazla renklerin yer alması pek fazla iyi olmamaktadır. Genç odalarında genelde birbirleriyle uyumlu iki adet rengin olması gayet yeterli olmaktadır. Yukarıda göstermiş olduğumuz resimdeki gibi, sarı ve gri tonlarında olan renkler oldukça güzel ve başarılı bir tasarımı sizler ile birlikte olabilmektedir. Ayrıca kendi isteklerinize göre bu renklerin seçeneklerini değiştirebilme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca seçmiş olduğunuz mobilya türlerine göre renklerin de değişiklik gösterebileceğini asla unutmamanız gerekmektedir.

Genç Kız Odası Dekorasyon Fikirleri

3- Genç Kız Odaları İçin Pembe ve Kırmızı Tonlarının Yanına Beyaz Çok Güzel Olacak!

Genç odaları denildiği zaman genelde çocuk odalarından farklı olarak daha sade ve çalışma masası olan odalar aklımıza gelmektedir. Ancak genç kız odalarında çok daha farklı durumlar karşımıza gelebilmektedir. Genç kız odalarında mutlaka kırmızı ve pembe tonları olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bunun başlıca nedenleri arasında, bu renklerin odaya çok güzel ve kaliteli bir hava katarak odaya kimliğini kazandırdığını düşünmemiz olduğundan gelmektedir. Yeni yılda da bu tür tasarımlar birçok genç odasında tercih edilecektir.

4- Çalışma Masası ve Rahat Bir Çalışma Koltuğu Genç Odalarının Vazgeçilmezi!

Gerek okuyan, gerekse projeden projeye koşan gençlerin odalarında mutlaka bir çalışma masası ve çalışırken onları rahat ettirmesi gereken bir koltuk olması şarttır. Bu tür odalarda olması gereken bu eşyaları, raykonsept olarak çok güzel bir şekilde hazırlamakta ve sizlere sunmaktayız. Yukarıda yer alan resimdeki gibi birçok tasarımı olan firmamızda, bu tür ürünleri bulup kullanmanız mümkündür. Ayrıca bu tür tasarımlar yeni yılın en çok tercih edilen tasarımları arasında yer alacak.


Dekorasyon Yaparken, Yardım Almamı Gerektiren Durumlar Nedir?

Dekorasyon, hayatımızda olmazsa olmaz işlemlerden olmaktadır. Bir evi güzel gösteren ve evin daha verimli bir şekilde görünebilmesi amacıyla mutlaka dekorasyon yapılması gerekmektedir. Dekorasyon işlemleri, sadece dekorasyon uzmanları tarafından değil kişilerin kendisi tarafından da yapılabilmektedir. Ancak; kişiler bu konuda bilgili değilse, herhangi bir güzel görünümün ve dekorasyon kurallarının oluşumu mümkün olmamaktadır. Dekorasyon yapmak için mutlaka ve mutlaka dekorasyon uzmanlarından yardım alınması gerekmektedir. Ayrıca dekorasyon yaparken evin uyumunu sağlamak ve renk ahengini başarılı bir şekilde oluşturmak oldukça önemli bir durum olabilmektedir. Dekorasyon demek aslında hem ürünlerin hem de renklerin başarılı bir şekilde uyumu sağlamak olabilmektedir. Renk uyumu sağlanmayan tasarımlarda, dekorasyon işlemleri tam anlamıyla başarılı bir şekilde yapılmış olmamaktadır. Bu nedenle dekorasyon kurallarına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kurallardan birkaçını sıralayacak olursak;

 • Dekorasyon, hem renklerin hem de eşyaların ahşap ya da diğer malzemelerden yapılmış olmasını incelediği gibi bu eşyaların birbirleri ile yapmış olduğu uyumları da incelemektedir. Bu nedenle dekorasyon sadece ürünlerin kişilere göstermiş olunan eşyalar değil, bunların birbirleri ile yapmış olduğu uyumlara göre değişiklik göstermektedir.
 • Dekorasyon konusunda renkler de büyük önlemde önemli olmaktadır. Dekorasyon yapmak isteyen kişiler mutlaka renklerin hükümdarlığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Genelde bodrum katlarda olan evlerde açık tonlarda olan renkler tercih edilirken, üst katlarda olan evlerde ise kapalı renklerde olan renkler daha başarılı bir şekilde yer almaktadır. Sizlerde bu tür ince detaylara dikkat ederek, dekorasyon çalışmalarını yürütebilirsiniz.
 • Bazı evlerde büyük sorunlar olabilmektedir. Bu sorunların nasıl ortadan kalkacağı konusunda fikir sahibi olamayabilirsiniz. Böyle durumlarda dekorasyon uzmanları ile iletişime geçerek, sorunsuz ve başarılı bir şekilde evlerinizde bulunan nem vb. sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Ev sahipleri genelde evlerinde beyaz ve siyah renklerini tercih etmezler. Ancak bu renklerin birbirleri ile büyük bir uyumu bulunmaktadır. Bu nedenle bu tür renkleri birbirleri ile uyumlu bir şekilde kullanmak isteyen kişilerin dekorasyon uzmanları ile iletişime geçip, çalışma yapmaları gerekmektedir.
 • Eşyaları nasıl uyumlu hale getireceğini ve eşyaların rengi ile duvar renklerini nasıl uyumlu şekilde tasarlayacağı konusunda bilgisi olmayan kişiler de dekorasyon uzmanları ile birlikte çalışma yapmaları gerekmektedir.

Yeni Ev Dekorasyonlarında Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni evlenen ya da evini değiştirmek isteyen her çift öncelikle evlerin dekorasyon basamağı ile ilgilenmektedir. Bir evde huzur ve rahat bir kullanım olması her zaman dekorasyona ve eşyaların ayarlanmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle çiftler ve yeni ev alacak kişiler her zaman evlerin dekorasyon ayağına oldukça fazla dikkat edilmektedir. Dekorasyon denildiği zaman; akla evin rengi, tavan tasarımları, duvar tasarımları, halı seçimi, mobilya seçimleri ve buna ek olarak oldukça farklı tüm işlemler gelebilmektedir. Evin her türlü bölgesinde dekorasyon çözümlerini görmek mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere yeni ev dekorasyonlarını yaparken dikkat etmeniz ve uymanız gereken birkaç husus konusunda bilgi vereceğiz. Öyleyse hemen başlayalım.

1- Renk Uyumu, Dekorasyon Çalışmalarının En Önemli Unsuru!

Evlerinize dekorasyon yapmaya başlamadan önce, evinizin duvarlarını ve tavanlarını boyamanız size çok daha kolaylık sağlayacaktır. Duvar ve tavan renklerinizi belirleyip, boyama işlemini bitirdikten sonra geriye eşyalarınızı alıp odalarınızı tasarlamaya sıra geliyor. Ancak şunu bilmelisiniz ki; renk uyumu olmayan hiçbir ev veya oda dekorasyon şartlarına uygun olmamaktadır. Dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli aşama; her zaman renk uyumunu sağlamak olmaktadır. Evinizde renk uyumunu sağladıktan sonra diğer unsurlarda sorun olsa bile bu pek fazla sırıtmayacak ve sizi üzmeyecektir. Renk uyumunu sağladığınızdan emin olmak için; tüm eşya ve duvarlarınızın renklerinin açık ya da kapalı tonlarda olduğundan emin olmanız yeterli olabilecektir.

2- Her Odanın Farklı Eşya İhtiyaçları Bulunmaktadır!

Misafir odası ve oturma odasını karşılaştıracak olduğumuzda bu her iki odanın farklı eşya ihtiyaçları olmaktadır. Örneğin oturma odası, ev sakinleri tarafından çok daha sık ziyaret edilip kullanılırken misafir odaları o kadar fazla ziyaret edilip, kullanılmamaktadır. Bu nedenle de her odanın farklı eşya ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Oturma odasına; koltuk takımı, halı, tv ünitesi gibi eşyalar yeterli olurken misafir odasında yemek masası, vitrin gibi ekstra eşyaların eklenmesi odayı çok daha verimli ve güzel kullanılması için uygun hale getirebilir.

3- Gereksiz Eşyalar İle Odalarınızı Boğmayın!

Bir evin en büyük düşmanı; gereksiz eşyalar olmaktadır. Gereksiz eşyalar hem temizlik yaparken hem de normal zamanlarda evi olduğundan daha küçük gösterebileceği, evin çok daha kolay bozulmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle gereksiz eşyalarınızın olduğunu düşünüyorsanız yeni eve taşınmadan ya da dekorasyon basamaklarına henüz giriş yapmadan önce mutlaka atın ya da işinize yarayan eşyalar ile değiştirin.

4- Oda Sayınıza Göre ve Ev Nüfusuna Göre Odalarınızı Tasarlayın!

Eğer çekirdek aileyseniz ve yeterli sayıda odanız varsa; oturma, misafir odalarının yanı sıra çocuk ve yatak odalarının olmasını da asla ihmal etmeyin. Çocuklarınız bu odalarda oyunlarını oynayabilecek ve zaman geçirecekleri için diğer odaların bozulmasının da önüne geçilmiş olunmaktadır. Bu konu birçok büyük evlerde oturan kişilerin uygulamadığı ancak uygulaması gereken ince detaylardan olmaktadır.


Küçük Evlerde Dekorasyonla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük evler, dekorasyon işlemleri sırasında büyük sıkıntı yaşatan evlerin başında gelse de her türlü eve başarılı bir şekilde dekorasyon yapmak mümkün olmaktadır. Dekorasyon işlemleri sırasında uzmandan yardım almanız sizi her zaman güzel sonuçlar ile birlikte bir araya getirebilecektir. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız, ayrıca bu tür işlemlerde dekorasyon ile ilgili duvar renkleri, ufak ayrıcalıklar ve daha birçok işlemi kolay bir şekilde uygulamak mümkün olabilmektedir. Sizlerde dekorasyon ile ilgili olarak yardım almanız ile birlikte başarılı bir şekilde evleriniz küçük de olsa; güzel sonuçlar elde etmeniz mümkün olabilmektedir. Buna ek olarak da; bu tür işlemlerde her zaman yapmanız gereken birincil amaçlardan birisi güzel bir şekilde yapmak istediklerinizi aklınızda canlandırmak ve bunları uygulamak olacaktır. Bundan farklı olarak yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Sizlerde dekorasyon yaparken evlerinizin daha kullanışlı olmasını istiyorsanız, aşağıda verecek olduğumuz önerileri inceleyebilir ve evlerinizde uygulayabilirsiniz.

Küçük Evlerde Dikkat Etmeniz Gereken Küçük Öneriler

 • Küçük evlerde; her türlü duvarı ve köşeyi mutlaka incelemeli ve o bölgelere işlerinizi kolaylaştıracak objeleri eklemeniz gerekecek. Bu tür küçük alanlarda her zaman başarılı bir şekilde raf ekleyebilir, kitaplık oluşturabilirsiniz. Genelde iki duvarın birleşmiş olduğu alanlarda güzel bir şekilde raf sistemleri yapmak ve uygulamak mümkün olabiliyor. Bu nedenle sizlerde başarılı bir şekilde raf yapmanız gibi durumlarda hiçbir sorun yaşamayacak ve başarılı dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabileceksiniz.
 • Odanızın renklerinin mutlaka açık renklerden olması gerekiyor, buna ek olarak da; odanızın renklerinin açık olması evinizi daha havadar ve büyük göstermesine yeterli olacaktır. Bu nedenle de; odanızın renklerini açık tonlarda yapmanız size büyük fayda sağlayacaktır.
 • Evinizin odalarında çok fazla eşya kullanımı yapmanız sizi huzursuz edecek ve büyük sorunları size yansıtacaktır. Evinizin odalarında birçok farklı durum olabilmektedir. Bu nedenle odalarınızda sadece gerekli olan eşyaları eklemeniz gerekmektedir. Gereksiz olan eşyalarınızı ise satarak ev ekonomisine katkıda bulabilirsiniz.
 • Dekorasyon yapmak için yeterli bilginiz yoksa, blog yazılarımızı okuyabilir ya da dekorasyon uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Bu sayede evleriniz her ne kadar küçük olsa da; sizin için güzel yaşam alanlarının oluşması mümkün olabilir.

Bebekli Ailelere Dekorasyon Önerileri

Evde bebekleri olan aileler için dekorasyon basamaklar çok farklı bir şekilde incelenmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi; bebeklerin çok meraklı olmaları ve her türlü alanda yer almak istemekleridir. Meraklı olan bebekler, her türlü odaya girecek ve her türlü eşyanın üzerine oturup, onlarla oynamak isteyecektir. Ayrıca yüksekte olan eşyaları da kendi üzerine çekecek, haliyle bebek yaralanmalarına nedenler oluşabilecektir. Bebek yaralanmalarının büyük bir bölümünün; hatalı dekorasyon işlemlerinin gerçekleşmesi ile ilgili olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca hatalı bir şekilde yapılan dekorasyonların önüne geçmek için; bu blog yazımızda yer alan önerileri okursanız daha ferah ve başarılı bir görüntü ile evlerinizi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak dekorasyon işlemlerinin çok ince ayrıntılara sahip olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Eğer dekorasyon işlemleri inceliklere dikkat edilerek yapılırsa; oldukça başarılı bir şekilde dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabilirsiniz. O halde dekorasyon ile ilgili önerilerimize geçebiliriz.

Evde Bebekleri Olan Ailelere Dekorasyon Önerileri

 • Öncelikle evde bebekleri olan ailelerin yükseklere ya da bebeklerin erişebileceği yerlere ağır ve bebeğe hasar verecek eşyaları koymaması gerekmektedir. Bu işlem, bir önlem olsa da dekorasyon olarak da dikkat edilmesi gereken basamakların başında gelmektedir. Bu konuda mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
 • Bebeklerinize özel oyun alanları oluşturmanız ve bu alanlar haricinde oyun oynamasını daha küçük yaşlarda engellemeniz onlara; evin dekorasyonlarına zarar verilemeyeceğini de öğretecektir. Böylece sizlerde dekorasyonu tekrar tekrar düzeltmek ve onarmak zorunda kalmamış olabilirsiniz.
 • Bebek olan evlerde duvarların boyanması gibi durumlar da olabileceği için; boyaların silinme özelliğinin olması gayet güzel olacaktır. Hem duvarları kolay bir şekilde temizleyebilecek hem de çok daha verimli bir şekilde işlemlerinizi yürüteceksiniz. Silinen boyaları genel olarak ıslak bir bez ile silmeniz mümkün olabilmektedir. Bu tür silme işlemlerde duvarların boyalarına zarar gelmemektedir.

Dekorasyon Yaparken Renklerin Önemi

Dekorasyon yaparken renkler oldukça önemlidir. Dekorasyon yaparken her türlü ince detay, kişiyi huzura götürmekte olan etkenlerden sadece birisidir. İnce detaylar bir araya geldikten sonra hiçbir sorun yaşanmadan güzel bir yuvaya sahip olunabilmektedir. Dekorasyon ile ilgili tüm düşüncelerinizi her zaman uzman bir kişiye iletin ve ondan bilgi alın. Uzmanlar ince detayları bir araya getirmekte oldukça yoğun bilgi birikimlerine sahip olmaktadır. İnce detayların yanı sıra renklerin de dekorasyon çalışmalarına büyük avantajı bulunmaktadır. Örneğin; oturma odası ile yatak odasının hem detayları farklı olabilmekte hem de odadan beklenen ayrıcalıklar farklı olabilmektedir. Sizler için özenle hazırlamış olduğumuz bu yazımızda; renklerin anlamlarını ve psikolojik olarak insana katmış olduğu özellikleri açıklayacak ve detaylandıracağız.

1- Mavi Renk Ne Anlama Geliyor?

Birçok evde çeşitli tonlarının kullanılmış olduğu renklerden olan mavi rengi; bilgeliği, güveni ve sadakati simgelemektedir. Ayrıca mavi renk ve mavinin tonları kararlılığı ve bağlılığı da ifade etmektedir. Genel olarak iş görüşmelerine giden birçok kişi mavi renk tercih etmesinin sebebi de bu olmaktadır. Buna ek olarak evlerini maviye boyatan kişilerin diyet yapmaları sırasında başarılı bir şekilde zayıflamalarını da sağlayacaktır. Bu konu pek fazla dikkat edilmese de, oldukça önemli bir detaydır. Bu renkler odanın her türlü odasında kullanılabilmektedir ancak restoran gibi tesislerde bu renkten kaçınılması gerekmektedir. Çünkü mavi renginin iştah kapatıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Salon Dekorasyonu

2- Yeşil Renklerin Dekorasyondaki Yeri

Dekorasyon yaparken tercih etmiş olduğumuz bir diğer renk yeşil olmaktadır. Yeşil, birçok farklı alanda kullanılmakta ve tercih edilmekte olunan renkler arasında yer almaktadır. Doğayı ve sağlığı temsil etmekte olan yeşil rengi; gözleri yormayan ve görme gücünü artıran renkler arasında da bulunmaktadır. Yeşil rengi sakinleştirici ve sinir sistemi üzerinde de pozitif bir etki göstermektedir. Hastaların rahatlamasını da sağlayan bu renk hastanelerde bolca tercih edilmektedir. Dünya genelinde kendisine değer veren kişilerin yeşil renk kıyafetler giydiği düşünülmektedir. Yeşil renkler genel olarak otoritenin olması gerektiği yerlerde de bol miktarda tercih edilmektedir.

3- Kırmızı Renklerin Dekorasyondaki Yeri

Samimiyet, heyecan, güç gibi kavramların simgesi olarak bilinen kırmızı ve tonları birçok oda ve ortamda tercih edilmektedir. Kırmızı renkler kişiyi çok değişik formlara sokabileceği gibi; insanların dikkatlerini çekmesini de sağlayabilmektedir. Ayrıca duygusal yoğunluğu da artırmaya yardımcı olan renklerin başında gelmiş olan kırmızı özellikle üst katlarda yer alan ev ve yapılar için önerilmekte olan renklerin başında gelmektedir.


Misafir Odası Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerimizde genel olarak misafirler için hazırlanan bir oda bulunmaktadır. Bu odalara diğer tüm odalarda olduğundan daha çok özen gösterebiliriz. Ayrıca bu odalarımızın her zaman temiz ve düzenli olması da oldukça önemlidir. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak gelenek ve göreneklerimizde vardır. Bu sebeple bu yazımızda misafir odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmelisiniz kısaca değineceğiz. Keza ülkemiz insanının kültürü gereği bu tür odalar genelde güzel bir görünüme sahip olma özelliğine sahip olan odalardır. Genelde oturma odaları ile aynı tasarımlara sahip olan bu odalarda; koltuk takımı, vitrin, masa gibi eşyalar yer alabilmektedir. Bu tür odalarda genel olarak misafirler geldiğinde açılıyor olsa da odaların güzel bir şekilde tasarlanmış olması ev halkının da sıkıldığında gidebileceği bir odasının olduğu fikrini onlara sunmaktadır.

Misafir Odası Dekorasyonu

Misafir Odası Dekorasyonu Nedir?

Misafir odaları, genel olarak 3+1 ve daha fazla oda sayısına sahip olan evlerde tercih edilen oda tiplerinden olmaktadır. Oda sayısı arttıkça evlerde; ofis, çift lavabo, yatak odası, çocuk yatak odası, giyinme odası, mutfak, genç odası gibi odalarda da artış görülebilmektedir. Aslında bir evde ne kadar fazla oda olursa evin halkı da bir o kadar kafa dinleme şansı bulabilir ve rahat bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Bu nedenle bu tür konularda bir çok farklı şeye dikkat edilmesi gerektiği gibi eldeki bütçe de iyi bir şekilde değerlendirilip iyi bir eve yatırım yapılması gerekmektedir.

Çok Fazla Eşya Olmamasına Özen Gösterin!

Misafir odası dekorasyonu yaparken içeride çok fazla eşya bulunması, misafirlerinizle aranızda olacak diyalogları engelleyebileceği gibi yemek ve içmek gibi etkinliklerde de size büyük zarar çıkartabilecektir. Bu nedenle odada bir masa ve koltuk takımı olması çoğu zaman yeterli olsa da; çoğu evin tasarımında bu tür evlerde gümüşlük ya da vitrin tercihleri de mümkün olabilmektedir. Bu tamamen kişinin zevki ve tercihlerine göre düzenlenebilmektedir.

Oda Düzeni Diğer Odalara Göre Daha Başarılı Olmalı!

Bu tür oda tasarımlarında mutlaka ve mutlaka başarılı bir şekilde tasarımların uygulanması gerekmektedir. Eğer tasarımlarda hata olursa, oda misafirler tarafından dolduğunda bir takım düzenlemelerin yapılması gerektiği ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; masaların konumlandırılması, sandalyelerin seçimleri, koltukların düzeni ve seçimi gibi birçok etken bu başlığın altına alınabilmektedir.

Oda Güneş ve Hava Alınabilecek Olmalı!

Oda asla güneşten mahrum kalmaması gerekmektedir. Ayrıca odanın düzenli bir şekilde havalandırması da odanın sağlıklı bir şekilde korunması için önemlidir. Odaya ekleyeceğiniz eşyaların yanı sıra; Televizyon, radyo gibi aksesuarları da koyarak zamanlarınızın verimli bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.

En Güzel Oda Misafir Odası

Misafir odaları evinizi, evinize gelecek olan misafirlere tanıtmaya yaramaktadır. Ülkemizin insanlarının bu tür olaylara ne kadar önem verdiğini sizlerde bilirsiniz, bu nedenle bu odaların tüm odalara oranla çok daha nizami ve güzel olması gerekmektedir. Bu nedenle sizlerde bu tür; odalarda başarılı bir şekilde tasarım yapmalı ve kendinize çeki düzen vermeniz gerekmektedir. Misafir odaları tüm odalardan güzel olması ile birlikte; misafirlerinizin huzurlu olmalarını da sağlayabilecektir.

Misafir Odası ve Oturma Odası Aynı Olur Mu?

İki farklı odanın aynı olmaması gibi bir kural dekorasyon kuralları içerisinde yer almamaktadır. Zaten dekorasyon ile ilgili bir kurallar silsilesi de bulunmamaktadır. İstediğiniz gibi odalarınızı tasarlar ve beğendiğiniz işlemleri uygularsınız. Eviniz size özel ve sizi misafirlerinize yansıtacak basamaklar arasında yer almaktadır. Sizlerde misafir odalarınızda güzel bir şekilde çalışma yapabilir ve odalarınızda huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

Misafir Odası Tasarımları, evimizin en çok değer verilen odaların başında gelmektedir. Çünkü bu odalar eve misafir geldiği süre boyunca kullanılmaktadır ve bunun haricinde kişiler de o odada zaman zaman vakit geçirebilmektedir. Bu nedenle hem zaman geçirmeye yarayan eşyaların tercih ediliyor olması hem de odaların güzel bir şekilde düzenlenmesi kişilere büyük fayda sağlayacaktır. Misafir odası tasarım önerileri; oldukça başarılı ve güzel çalışmaları bünyesinde barındırmaktadır. Misafir odalarına verdiğiniz önemi biliyor ve oldukça güzel çalışmaları da uyguluyoruz. Uygulamış olduğumuz bazı misafir odası tasarımlarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz. Böylece oldukça güzel misafir odalarından birisine sizlerde oldukça kaliteli bir şekilde ulaşabilir ve kullanabilirsiniz.


Dekorasyon Unsurlarını Evlere Lanse Etmek

Ev dekorasyonu kişilerin kişisel alanlarında yer alan çalışmalar olarak bilinmekle beraber; kişisel anlamda zevklerin kendini, göstermesi adına da gerekli sonuçları sağlayabilecek düzeyde yeterli durumları ortaya çıkarabilecek olan bir durum olarak kabul edilebilmektedir. Ev dekorasyonun kişisel anlamda gerekli sonuçları ortadan kaldırmasına dayalı bir biçimde de gerekli sonuçları sağlaması için ön planda yer almasına bağlı olarak da ön planda seyretmesine bağlı olarak gereken düzeyde faaliyetlerini göstermesi üzerine de sürekli olarak tercih edilen bir girişim olarak kabul görmesidir. Bu bağlamda da yeterli sonuçları sağlaması açısından da kabul görecek şekilde varlık göstermesine dayalı işlemleri hayata geçirmesi aşamasında da yer almasına olanak verecektir.

 

Bu aşamada da ortaya çıkacak olan durumların ön planda yer almasına dayalı bir hizmet sağlaması adına gerekli sonuçları verecek olan ev dekorasyonunda bazı unsurlar da yer almaya başlayacak ve bu tür bir işlemin bir parçası olarak adından söz ettirecektir. Bu tür malzemelerin evde bulunan renklerle uyumlu bir biçimde kendini göstermesine dayalı bir biçimde de faaliyetlerine yer vermesinden dolayı; istenilen türde bir çalışmayı da ortaya koyması ve buna bağlı olarak da ön planda seyredecek şekilde de gündemde kabul görmesi de sağlanacaktır. Bu aşamada da insanların ilgisini çekecek türde yapılacak olan çalışmaların akabinde farklı tercihler de yer almaya başlayacak ve insanların kişisel zevklerinin evlerde yansımasına da yardımcı olacaktır.

Evlerin dekorasyonu aşamasında kabul görecek olan çalışmaların akabinde büyük bir pay sahibi olacak olan mobilyalar da en fazla dikkat çeken dekor ayrıntısı olarak değerlendirilecektir. Bu bağlamda da hem eşya olarak kullanılması hem de hoş bir görüntü sergilemesi aşamasında da yeterli sonuçları verebilecek seviyede yer alarak; ahengi sağlayan temellerden bir tanesi olarak nitelendirilecektir. Bu kulvarda da gerekli sonuçları sağlamak adına doğru mobilya tercihleri yaparak evlerin bölmelerinde yapılacak olan ev dekorasyonu işleminin mükemmel bir biçimde gerçekleşmesine dayalı olarak da kendini göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede de elde edeceğiniz görüntünün ön planda yer almasına dayalı işlemlerin sonuçlarına da ulaşabilirsiniz.

Evlerin dekorasyonu konusunda gündemde yer almasına bağlı olarak da gerekli sonuçların ortaya çıkması aşamasında biblo, duvar saati ve diğer aksesuarlar da yer edinmekte ve evlerin farkı bir havaya bürünmesi aşamasında da küçük ama etkili bir detay olarak kabul edilmektedir. Bu kulvarda da evin renkleri ile uyumlu ve hoş bir hava katan eşyaların da alımı gerçekleştirilerek; bu aşamada yeterli sonuçları sağlamak adına gerekli yöntemlerden bir tanesi olarak eşyaların varlığını kabul ettirebilirsiniz. Bu aşamada da olumlu bir hava yaratarak, evlerin dekorasyonunda kişisel zevklerinize yer verebilir ve gerekli sonuçları da elde etmek adına ön planda kendini gösterecek olan durumlarla da karşı karşıya gelebilme imkanını yaratabilirsiniz.


Dikdörtgen Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

Hayatınızda yapacağınız en zahmetli fakat bir o kadarda eğlenceli tek iş; dekorasyondur. Eğer dekorasyonun kurallarına uyarak belli bir plan içerisinde hareket ederseniz sıkıntı çekmezsiniz fakat aynı zamanda kendi tasarımlarınızı yada fikirlerinizi yaptığınız işe dahil ederek dekorasyonun kalitesini artırmalısınız. Çünkü dekorasyon demek sadece evi yeni eşyalar ile doldurarak güzel görünmesini sağlamak demek değildir. Özellikle de evinizin kullanışsız odalarını dekore ederken ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Kullanışsız bir odayı var olan eşyaların yerini değiştirerek veya onları yeniden biçimlendirerek çok kullanışlı bir hale getirmek, çeşitli aksesuarlar ve ilginç fikirler ile süsleyebilmek dekorasyonun ta kendisidir. Evinizdeki en kullanışsız alanların neresi olduğunu merak ediyorsanız hemen söyleyelim; dikdörtgen salonlar. Eşyalarınızı bir türlü kullanışlı bir şekilde yerleştiremediğiniz, çekip çevirmenize rağmen doğru açıyı yakalayamadığınız, dar olması sebebiyle rahatça dekore edemediğiniz odalardan birisidir dikdörtgen salonlar. Peki, dikdörtgen salonlar nasıl dekore edilir? Şimdi gelin bu zahmetli ve zor dekorasyon düzeni için gerekli olan fikirleri inceleyelim.

Evin dikdörtgen bir odasını salon olarak dekore etmek istiyorsanız işiniz çok kolay olamayacak. Fakat birkaç önemli detay ve ipucu sayesinde bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey dikdörtgen salonlar için verilen dekorasyon önerilerini iyice okuyarak nelere ihtiyacınız olabileceğini saptamak olacaktır. Daha sonra kendinize güzel bir liste hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Gerekli olan eşyaların ve mobilyaların listesini çıkarırken dikkat edeceğiniz en büyük ayrıntılardan birisi, odanın aldığı ışık miktarı ile doğru orantılı olarak mobilya rengi seçimi olacaktır. Koyu bir dekorasyon rengi istiyorsanız odanın çok fazla ışık almasına ve aydınlatma sisteminizin özene bezene seçilmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü bu seçim dikdörtgen bir oda için oldukça riskli olacaktır. Yapmanız gereken en akıllıca şey ise; açık renkler yasa pastel tonlar ile odaya geniş bir algı vererek, sevdiğiniz koyu renk tonlarını aksesuar seçimine saklamak olacaktır.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?
Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?

Beyaz, gri, krem rengi, pudra ve bej gibi açık renkli tonlar dar salonlar için çok daha kullanışlı olacaktır. Daha sonra Beyazı siyah renk ile griyi pembe renk ile pudrayı fuşya renk ile beji ise kahverengi ile çok güzel bir şekilde harmanlayabilirsiniz. Salon ile yemek odası iç içe dizayn edilecekse çok daha dikkatli olmalısınız ki size hareket edebilmek için fazlaca alan kalsın. Bunun için de oturma grubu yada koltuk takımı yerine çok şık bir köşe takımı kullanmanızı öneririm. Odanın daha derli toplu görünmesi açısından işinize yarayacak olan köşeli koltuk takımınızı salonun tam ortasına yerleştirebilirsiniz. L koltuğun tam arka tarafında kalan boş alana ise yemek masanızı koyarak sınırlarınızı belirlemiş olabileceksiniz. Eğer Tv üniteniz var ise L koltuklarınız tam karşısına denk gelecek şekilde yerleştirerek ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

Orta sehpanızı minik ölçülerde tercih ederseniz alanın darlığı ok göze çarpmayacaktır. Zaten odada yemek masasının olması sehpanın eksikliğini pek aratmayacaktır. Bu arada mobilyalarınızı beyaz veya ceviz rengi tercih ederek ok akıllıca bir seçim yapmış olacağınızı da belirtmek isteriz. Fakat L koltuk takımınız pudra, kremrengi, parlak gri veya bej rengi olabilir. Bu açık renklere son derece uyumlu bir şekilde seçilmiş stor perde modelleri evinizi güzelleştirmek için uygun seçeneklerdir. Özellikle de yeni üretilen dantelli stor perdeler ile salona gayet sıcak bir hava katılabilir. Zeminde tercih edilen rengin bile koyu olmamasına özen gösterin. Ceviz yada krem rengi laminantlar ortama ekstra bir şıklık katabilir. Bunun yanı sıra açık renkli taban halıserleri yada içerisinde parlak renk barındıran halılar da kullanabilirsiniz.


Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Ev alan yada ev yenileyen insanların ilk derdi dekorasyondur. Bir yandan boya, aydınlatma ve renk seçimi, diğer yandan eşyalar ve onların yerleştirilmesi derken kafalar büyük ölçüde karışarak pek çok dekorasyon hataları yapmanıza neden olabilir. O anki heyecanınızdan, acelenizden veya mutluluğunuzdan dolayı atladığınız konular ileride size dekorasyon hataları olarak geri dönüş yapacak ve rahatsızlık vereceklerdir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız ev dekore ederken sakin ve akıllıca davranmalısınız. Şimdi sizlere en sık yapılan dekorasyon hataları hakkında bazı bilgiler vererek, kusursuz bir ev dekore etmenize yardımcı olmaya çalışacağım.

1-Renk Seçiminde Aceleci Davranmak
Dekorasyonu bütünüyle kabusa sokabilecek hatalardan ilki duvar ve mobilya rengini seçerken acele karar vermektir. Hele birde eşya seçimini boyadan sonraya bıraktıysanız, kısıtlı mobilya renkleri arasında sıkışıp kalabilirsiniz. Yada eşyalarınızı odaya yerleştirdikten sonra sizi boğan bir şeyler olduğunu fark edebilirsiniz fakat bunu anlamanız biraz zaman alabilir. Kullandığınız boya mobilyalarınıza birkaç ton açık veya koyu kaçabilir. Bu yüzden mobilyaları getirip evinize yerleştirdikten sonra en uygun renk tonunu katalogdan seçerek ve araştırarak karar verebilirsiniz.

2-Aksesuarları ve Tabloları Yanlış Mesafelerde Konumlandırmak
Her şey yerli yerine oturduktan sonra, oda için seçtiğiniz aksesuarlar gözünüze hoş görünmeyebilir. Eğer böyle bir duygu ile baş başa kalmışsanız muhtemelen onları yanlış konumlandırmışsınız demektir. Bir bütünlük sergilemesi gereken aksesuarların birbirinden çok uzak kalması yada tam tersi dip dibe olmaları görsel olarak hoşunuza gitmeyebilir. Bu durum en çok duvara asılan aksesuarlarda kendini gösterecektir. Tablo yada varak aynanızı duvara monte ederken çok yüksek veya alçak olmaması için özel bir çaba sarf etmeniz gerekecektir. Bu yüzden de yerine tam karar vermeden önce hem otururken görünen açısının hem de ayaktayken görünen açısının iyi hesap edilmesi gerekmektedir. Ayarlamanın düzgün olabilmesi için simetri yeteneği en güçlü olan aile bireyinden yardım alabilirsiniz.

3-Aydınlatmanın Yetersiz Olması
Evinizin en büyük ihtiyaçlarından birisidir aydınlatma. Bu sebepten de özene bezene seçilmelidir. Hatta odanın büyüklüğü hesap edilerek, gerekiyorsa çift şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde o çok sevdiğiniz dekorasyonunuz gölgelenebilir ve tüm anlamını yitirir. Seçtiğiniz aydınlatma aracının gösterişli olması bile sizi bu durumdan kurtaramayabilir.

4-Evi Büyük Yada Fazla Mobilya ile Doldurmak
En çok yapılan dekorasyon hatalarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Odanın büyüklüğü hesap edilmeden yapılan mobilya alışverişleri genellikle hüsranla sonuçlanır. Eve giren mobilyalar bir anda üst üste binmiş gibi görünürler ve ortaya bir sehpa koyacak alan bile kalmaz. Yada sadece mükemmel görünüyor diye inanılmaz derecede rahatsız mobilyalar almış olabilirsiniz. Unutmayın kki dekorasyon sadece görüntüden ibaret değildir. Kullanışlı ve konforlu mobilyalar isze şık bir dekorasyondan daha büyük bir huzur verirler.

5-Renklerin İçinde Kaybolmak
Dekorasyon hatalarının en can sıkıcısı ise renklerin arasında kendini kaybetmektir. Seçilen hiçbir mobilyanın ve aksesuarın birbiriyle uyum içerisinde olmayacak kadar karışık renklere sahip olması, odanın içinde kaybolmuş gibi hissetmenize yol açabilir. Böyle bir oda içerisinde odaklanmanız mümkün değildir. Üstelik eve gelen misafirlerinizin de huzursuz ve şaşkın hissetmesine yol açabilir.

6-Verimsiz Alan Kullanmak
Dekore ettiğiniz odada çok fazla boşluk kalması yada eşyaların uygun yerleştirilmemesinden dolayı heba olan alanlar, dekorasyonun en büyük hatalarındandır. Öncelikle eşyaların belli bir plan ve sıra içerisinde yerleştirilmesi gerekir ki; odada rahat hareket etme alanı oluşabilsin. Eğer dekorasyon zevkinize ve yeteneğinize tam olarak güvenmiyorsanız, bu konuda fikir alabileceğiniz birçok dekorasyon şirketi bulabilirsiniz. Üstelik bu şekilde çok daha müthiş bir eve sahip olabileceğinizi unutmayın. İşi uzman ellere bırakmak bazen çok daha akıllıca olabilir.