Renkler hayatımızın her yerinde kullandığımız ve farkında olmadan ruh halimize göre seçtiğimiz kurtarıcılardır. Bazen neşemizi ve huzurumuzu en canlı renk tonları ile yansıtırken, bazen de bu renkleri kullanarak hüznümüzü gizlemeye çalışır, moral bulmak için her tonunu kullanırız. Dekorasyonda asaleti ve gücü simgelemesi için renkleri harmanlarken, üretkenliğimizi artırması için en özel renkleri araştırırız. Tüm renklerin ayrı ayrı anlamlar içerdiğini ve insan psikolojisi üzerinde inanılmaz etkileri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki ev dekorasyonunda renklerin psikolojik etkileri nelerdir ? Hangi renkler hangi odalarda kullanılmalıdır? Renkleri dekorasyona uyarlarken nelere dikkat edilmedir? Bu konular hakkında kimler fikir sahibi? Eğer sizde bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalemizin devamını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Dekorasyonda her rengin bir etkisi ve psikolojik yansıması vardır. Bu yüzden de sadece hoşunuza gittiği için değil, kişisel gelişiminiz ve ruhsal tedaviniz için bile renkleri araştırarak ona göre kullanmanız gerekmektedir. Belki ihtiyacınız olan tek şey size uygun bir rengin yansımasıdır ne dersiniz? Şimdi gelin renklerin dekorasyondaki psikolojik etkilerine teker teker göz atalım.

Orkide Moru

Bu şahane renk pembe, mor ve fuşya renklerin karıştırılması ile ortaya çıkmış en güzel dekorasyon renklerinden biridir. 2014 senesinde, yılın rengi seçilmiş olması ise dekorasyon firmlarını harekete geçirmiştir. Ünlü bir renk uzmanı olan Pantone, orkide moru rengini yılın rengi seçerek bu tona hayat vermiştir. Dekorasyonda önemli etkileri olması her alanda kullanılabilmesine yol açmıştır. Orkide morunun insanlar üzerindeki yaratıcılığı ve hayal gücünü artırdığı bilinmektedir.

Mavi

Mavinin her tonu dekorasyonu canlı göstermeye fazlasıyla yeterlidir. Özellikle çalışma odalarında kullanılması tercih eden bu rengin iştah kesmek ve rahatlamayı sağlamak gibi mükemmel etkileri vardır. Gergin hissettiğiniz her an kendinizi mavi çalışma odanıza atarak kilo almanızı da engellemiş olmak istiyorsanız mavinin dekorasyondaki gücünden faydalanabilirsiniz. Aslında bu rengi mutfağınızda tercih etmek de çok mantıklı olabilir.

Yeşil

Bereketi üzerine çektiği iddia edilen yeşil rengi evinizde kullanmak istiyorsanız mutfak ve evin giriş bölümü harika seçenekler olabilir. Bunun yanı sıra evinize inanılmaz bir canlılık ve aydınlık katarak başarılarınızın artmasına neden olacağı için çalışma odasında kullanılabilir. Aynı zamanda yenilenme isteğinizi de uyandırdığı için yatak odalarında bile tercih edilebilir bir renktir.

dekorasyonda-renklerin-anlami-3

Siyah

Bu renk hayatının her alanında gücü sembolize eden asil bir renktir. Aşırı kullanıldığı takdirde kişinin sinirli mizacını ortaya çıkartabileceği için dekorasyonun genelinde asla tavsiye edilmez. Bu yüzden de evlerinizde sadece aksesuar seçiminde faydalanmanızı önerebiliriz. Hem bu şekilde dekorasyona seksi bir hava katabilirsiniz. Yani kısacası yatak odasında dekorasyonun bir kısmında kullanabileceğiniz bir renk olacaktır.

Kırmızı

Kırmızı her zaman tutku sembolü olmuş renklerden birisidir. Yatak odası dekorasyonlarının ise vazgeçilmezidir. Yalnız şunu da hemen belirtmek isterim ki; çocuk ve genç odası dekorasyonu için asla tavsiye edilmez. Çünkü aşırı şekilde enerji veren bir renktir. Aynı zamanda da güven duygunuzu harekete geçirir. Eğer ölçülü kullanılırsa salon veya oturma odası dekorasyonunda da kullanılabilir.

Pembe

Gri ve açık kahverengi ile çok güzel bir şekilde kombin ederek evinizin her yerinde kullanabileceğiniz pembenin anlamı; romantizm, masumiyet ve pozitif duygulardır. Kız çocukların yatak odalarında sıklıkla tercih edilir ama yetişkinlerinde bu renge eğilimleri vardır. Kesinlikle evinizde ufak birkaç eşyada bile olsa kullanmanız gereken bir renk tonudur.

Sarı

Renk uzmanlarının sinirli insanlar için ilk tavsiye ettiği renklerden birisidir. Enerjinizi de yükselterek harika duygular yansıtmanızı sağlayacağı için evinizin her alanında kullanabileceğiniz bir renktir.