Ev alan yada ev yenileyen insanların ilk derdi dekorasyondur. Bir yandan boya, aydınlatma ve renk seçimi, diğer yandan eşyalar ve onların yerleştirilmesi derken kafalar büyük ölçüde karışarak pek çok dekorasyon hataları yapmanıza neden olabilir. O anki heyecanınızdan, acelenizden veya mutluluğunuzdan dolayı atladığınız konular ileride size dekorasyon hataları olarak geri dönüş yapacak ve rahatsızlık vereceklerdir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız ev dekore ederken sakin ve akıllıca davranmalısınız. Şimdi sizlere en sık yapılan dekorasyon hataları hakkında bazı bilgiler vererek, kusursuz bir ev dekore etmenize yardımcı olmaya çalışacağım.

1-Renk Seçiminde Aceleci Davranmak
Dekorasyonu bütünüyle kabusa sokabilecek hatalardan ilki duvar ve mobilya rengini seçerken acele karar vermektir. Hele birde eşya seçimini boyadan sonraya bıraktıysanız, kısıtlı mobilya renkleri arasında sıkışıp kalabilirsiniz. Yada eşyalarınızı odaya yerleştirdikten sonra sizi boğan bir şeyler olduğunu fark edebilirsiniz fakat bunu anlamanız biraz zaman alabilir. Kullandığınız boya mobilyalarınıza birkaç ton açık veya koyu kaçabilir. Bu yüzden mobilyaları getirip evinize yerleştirdikten sonra en uygun renk tonunu katalogdan seçerek ve araştırarak karar verebilirsiniz.

2-Aksesuarları ve Tabloları Yanlış Mesafelerde Konumlandırmak
Her şey yerli yerine oturduktan sonra, oda için seçtiğiniz aksesuarlar gözünüze hoş görünmeyebilir. Eğer böyle bir duygu ile baş başa kalmışsanız muhtemelen onları yanlış konumlandırmışsınız demektir. Bir bütünlük sergilemesi gereken aksesuarların birbirinden çok uzak kalması yada tam tersi dip dibe olmaları görsel olarak hoşunuza gitmeyebilir. Bu durum en çok duvara asılan aksesuarlarda kendini gösterecektir. Tablo yada varak aynanızı duvara monte ederken çok yüksek veya alçak olmaması için özel bir çaba sarf etmeniz gerekecektir. Bu yüzden de yerine tam karar vermeden önce hem otururken görünen açısının hem de ayaktayken görünen açısının iyi hesap edilmesi gerekmektedir. Ayarlamanın düzgün olabilmesi için simetri yeteneği en güçlü olan aile bireyinden yardım alabilirsiniz.

3-Aydınlatmanın Yetersiz Olması
Evinizin en büyük ihtiyaçlarından birisidir aydınlatma. Bu sebepten de özene bezene seçilmelidir. Hatta odanın büyüklüğü hesap edilerek, gerekiyorsa çift şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde o çok sevdiğiniz dekorasyonunuz gölgelenebilir ve tüm anlamını yitirir. Seçtiğiniz aydınlatma aracının gösterişli olması bile sizi bu durumdan kurtaramayabilir.

4-Evi Büyük Yada Fazla Mobilya ile Doldurmak
En çok yapılan dekorasyon hatalarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Odanın büyüklüğü hesap edilmeden yapılan mobilya alışverişleri genellikle hüsranla sonuçlanır. Eve giren mobilyalar bir anda üst üste binmiş gibi görünürler ve ortaya bir sehpa koyacak alan bile kalmaz. Yada sadece mükemmel görünüyor diye inanılmaz derecede rahatsız mobilyalar almış olabilirsiniz. Unutmayın kki dekorasyon sadece görüntüden ibaret değildir. Kullanışlı ve konforlu mobilyalar isze şık bir dekorasyondan daha büyük bir huzur verirler.

5-Renklerin İçinde Kaybolmak
Dekorasyon hatalarının en can sıkıcısı ise renklerin arasında kendini kaybetmektir. Seçilen hiçbir mobilyanın ve aksesuarın birbiriyle uyum içerisinde olmayacak kadar karışık renklere sahip olması, odanın içinde kaybolmuş gibi hissetmenize yol açabilir. Böyle bir oda içerisinde odaklanmanız mümkün değildir. Üstelik eve gelen misafirlerinizin de huzursuz ve şaşkın hissetmesine yol açabilir.

6-Verimsiz Alan Kullanmak
Dekore ettiğiniz odada çok fazla boşluk kalması yada eşyaların uygun yerleştirilmemesinden dolayı heba olan alanlar, dekorasyonun en büyük hatalarındandır. Öncelikle eşyaların belli bir plan ve sıra içerisinde yerleştirilmesi gerekir ki; odada rahat hareket etme alanı oluşabilsin. Eğer dekorasyon zevkinize ve yeteneğinize tam olarak güvenmiyorsanız, bu konuda fikir alabileceğiniz birçok dekorasyon şirketi bulabilirsiniz. Üstelik bu şekilde çok daha müthiş bir eve sahip olabileceğinizi unutmayın. İşi uzman ellere bırakmak bazen çok daha akıllıca olabilir.