Yatak Odası Tasarım Önerileri

Yatak Odası, bir evin en özel odalarından birisidir. Bu odada kalacak kişilerin, odayı beraber ve kendi zevklerine göre tasarlaması ve kendi kullanım kolaylıklarına göre eşyaları artırıp, azaltmaları gerekmektedir. Ayrıca yatak odalarında yer alan eşyalarda son zamanlarda oldukça farklı seçenekler de görülebilmektedir. Yatak odalarında televizyon, bilgisayar ve tablet gibi ürünler de son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra bu tür odalarda dikkat edilmesi gereken olaylar, odaların renkleri olmaktadır. Odaların renkleri genelde kapalı tonlarda olması kişilerin çok daha rahat bir şekilde uyumasını sağlayacaktır. Bu nedenle sizlere önerilerimiz bu konuda duvar boyalarınızın kapalı olmaları gerekmektedir. Bunun haricinde duvar kağıtları bu tür odalarda pek fazla tercih edilmiyor olsa da; odayı bir ayna ile taçlandırmak da çoğu zaman dekorasyon adına yapılacak en iyi çalışmalardan birisi olmaktadır.

Yatak Odalarında Tercih Edilmekte Olunan Eşyalar Nelerdir?

  • Dolap,
  • Yatak Takımları,
  • Perde,
  • Fon Perde,
  • Gergi Tavan,
  • Giyim Odası (Odanın farklı alt odalarında olabilmektedir, farklı olarak kişilerin yatak odalarına entegre de olabilmektedir.)

Bu eşyalara ek olarak son zamanlarda yatak odalarında televizyon gibi teknolojik ürünler de tercih edilmektedir. Bu nedenle kişilerin isteğine göre odada yer alan eşyaların bir sınırı bulunmamaktadır. Bu nedenle sizlerde istediğiniz eşyaları düzenli ve dekorasyon çözümlerine uygun bir şekilde yatak odalarınıza ekleyebilir ve sorunsuz bir şekilde odanızı oluşturabilirsiniz.

2018 Yatak Odası Tasarımları, genel olarak ahşap ve türevi malzemelerden üretilmekte olan tasarımları kapsamaktadır. Ancak bu tür tasarımların yanı sıra; odanızın durumuna göre özel olarak oluşturulan tasarımlarda yer almaktadır. Kişiler istedikleri tasarımları kendileri düşünüp, gerçeğe yansıtabileceği gibi bunun yanı sıra kendileri gibi çalışmalar da üretebilmektedir. Bu yıla ait tasarımlar genel olarak başarılı ve sorunsuz bir şekilde uygulama yapabilmektedir. Bu yatak odası tasarımlarına ait olan birçok farklı işlem de sizler için özel olarak yapılmaktadır.

2018 Yatak Odası Tasarımlarımız

  • Klasik Yatak Odası Tasarımlarımz

Klasik yatak odalarımızda oldukça güzel ve eskiden beri gelen tasarım çizgileri yine devam etmektedir. Bu tasarımlarda; dolap, yatak takımları, komodin gibi eşyalar yer almaktadır. Bunun yanı sıra bu tür yatak odası tasarımlarında herhangi bir ek eşyaların olması söz konusu olmamaktadır.

  • Modern Yatak Odası Tasarımlarımız

Bu tür yatak odası tasarımlarımızda pek fazla ek eşyalar görülmektedir. Bu eşya türlerinde oldukça farklı eşyaların olmasının yanı sıra; modern yatak odası tasarımlarında ayna, televizyon ve giyim odaları yer almaktadır. Ayrıca genel olarak bu tür yatak odası tasarımları geniş ve çok daha güzel bir görünüme sahip olan odalardan oluşmaktadır.

  • Rahat Uyumayı Sağlayan Çözümler

Rahat uyumayı sağlayan tasarımlar genel olarak duvar renklerinin kapalı renklere sahip olan odalardan oluşmaktadır. Bu nedenle duvar renklerini kapalı renkler tercih ederseniz, bu başlığa uygun bir şekilde çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.


Modern Çizgilere Sahip Yatak Odası Tasarımları

Yatak odalarımız, tüm günün yorgunluğunu atmış olduğumuz ve kendimizi dinlenme moduna aldığımız alanlar oluyor genelde. Bu odaların daha sade ve çok fazla eşya barındırmaması da bizler için oldukça güzel bir durum oluyor. Yatak odaları çiftlerin tercihlerine göre farklı renklerde olsa da bir adet yatak, bir adet dolap, isteğe göre ayna takımı, komodin, abajur ve isteğe göre farklı tercihler de olabilmektedir. Bu durumlar çiftlerin ruh hallerine, yaşlarına ve hayattan beklentilerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca özel tasarım dolaplar olabileceği gibi standart ve eskitme tasarımlara ait olan dolaplar da tasarımlarımız arasında bulunmaktadır. Sizler için yatak odası tasarımları nın genel özellikleri hakkında bilgi vermeye başlayalım.

1-  Geniş Yatak ve Büyük Boy Dolap Tasarımı

Bu yatak odası tasarımında odayı kaplayan oldukça büyük bir yatak ve onu takip eden tasarımlar arasında da koltuk, dolap ve ışıklandırma sistemleri yer alıyor. Bu tasarımda bulunan yatak takımının rengi odaya oldukça güzel bir hava vermiş durumda. Ayrıca yatağın genişliği ve uzunluğu da odanın tam bir yatak odası olduğunu bizlere aktarıyor. Ayrıca yatak odasının bazı bölümlerinin aynalarla kaplı olmasından dolayı da odada giyinecek kişiler için  farklı bir hava kurulmuş olmaktadır. Sizlerde eskitme tasarımları beğeniyor ve ferah odalardan hoşnut oluyorsanız bu yatak odası tasarımları tam size göre.

2- Sanatsal Değerlere Önem Veren Yatak Odası Tasarımları

Bazı çiftlerin sanata ve sanatsal değerlere ne kadar önem verdiğini söylemeye gerek yok. Bu çiftlerin tüm hayatlarında vermiş oldukları sanatsal değerleri, yatak odalarında da görmeleri hoşlarına gidebilmektedir. Bu yatak odası tasarımlarında resim tablolarına bolca yer verilmektedir. Gerek yatağın başında gerekse yatağın bakmış olduğu duvarlarda bu resim tablolarını görmek mümkün olmaktadır. Ayrıca bu yatak odalarına giren çiftler oldukça farklı bir atmosfer ile karşılaşabilmektedir. Bu tarz yatak odası tasarımlarında oldukça güzel ve detaylı tasarımları görmek de mümkün olabilmektedir.

3- Zıt Renklerin Aynı Tasarımda Tercih Edilmesi

Siyah ile beyazın, kırmızı ile mavinin ya da bilinen diğer zıt renklerin aynı odada tercih edilmesi bazı çiftleri memnun ederken bazı çiftlerin de pek fazla hoşuna gitmemektedir. Bu nedenle yapılan birçok tasarımda çiftlerin ihtiyaçları göz önüne alınmaktadır. Bu yatak odası tasarımlarında kullanılan renkler tam zıt renk olmasa da; ana renklerden birisi kapalı diğeri de açık renk olmaktadır. Bu renkler yan yana oldukça güzel görünmesinin yanı sıra oldukça kaliteli bir görünümü de bizlere sunmuş olmaktadır.

4- Açık Renklere Sahip Yatak Odası Tasarımları

Bu yatak odası tasarımlarında kullanılan birçok renk açık tonlara sahip olmaktadır. Açık mavi başta olmak üzere krem ve altın sarısı renklerinin hakim olduğu bu odada, çiftlerin ruhlarına ışık tutulmakta ve günün stresinin atılması mümkün kılınmaktadır.


Yatak Odasında Tercih Edilmesi Gereken İnce Detaylar

Yatak odası denildiği zaman akıllara her zaman özel odalar gelmektedir. Çok özel olan bu odalarda her zaman kendimizi özel hissetmek isteriz. Bunun ise tek yolu güzel ve kendi isteklerimize göre hazırlanmış yatak odalarından geçmektedir. Yatak odalarınızı hazırlarken kendi zevk ve ihtiyaçlarınıza göre seçimler yapmanız her zaman en iyisi olacaktır. Bunun yanı sıra da; yatak odalarında seçtiğiniz renkler, odaya çok fazla hakim olacağından dolayı da size büyük bir mutluluk sağlayacaktır. Yatak odası tasarımlarında öncü olduğumuz sektörde onlarca farklı tasarımımız sizler için paylaşılmaktadır. Paylaşmış olduğumuz bu tasarımları incelemek için sitemizin ürünler bölümüne giriş yaparak listeden incelemelerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu ön detayı da sizlere sunduktan sonra; sıranın yatak odalarında tercih edilmesi gereken detaylara geldiğini belirtmek isteriz. Yatak odasında dikkat edilmesi ve tercih edilmesi gereken ince detaylar;

1- Yatak Odalarınıza Hakim Olan Renkleri Daha Çok Koyu Renk Olarak Seçin!

Yatak odalarınızın odalarını boyamadan önce mutlaka renk seçiminizi kendiniz yapın. Yatak odalarınızın renklerini gri, siyah, lacivert, kapalı kırmızı, mor tonları, kapalı yeşil gibi renkler yaparsanız hem ruhunuz hem de bedeniniz oda içerisinde güzel bir şekilde dinlenecek ve kendine gelecektir. Günün yorgunluğunu bu sayede atabilecek ve çok güzel bir şekilde yeni güne hazır hale geleceksiniz. Ayrıca açık renk yatak odalarında uyuyan kişiler ile kapalı renk yatak odalarında uyuyan kişiler arasında araştırma yapan yabancı kaynaklı kişilerin belirtmesine göre de bu söylediğimiz renk uyumları destekleniyor.

2- Yataklarınız ortopedik ve kaliteli malzemelerden üretilmiş olsun

Piyasada bulunan bir çok yatak, insanların beden bütünlüğüne zarar verebilecek düzeyde. Birçok kişi yatak alırken üzerine yatıp, rahatlığını test etmiyor bile. Bu nedenle de fıtık başta olmak üzere birçok iskelet hastalığı ile karşı karşıya kalıyor. Bu tür kişilerin mutlaka yatak alırken ortopedik yatakları tercih etmeleri ve kendini rahat hissettikleri yatakları tercih etmeleri gerekmektedir. Genelde çift yaylı sistemlere sahip olan yataklar da ortopedik rahatlıklar sağlanmış olmaktadır. Tasarımlarımızda kullandığımız tüm yatak ve eşyalar ortopedik olarak tasarlanmış ve sizlere sunulmuştur.

3- Hazırladığınız komodinleri baş mesafesine yakın bir şekilde ayarlayın

Başınızın yanında olan komodinlerinizin mutlaka baş seviyenize yakın olması gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni kitap okurken, ışık ihtiyacınız olduğunda komodinlere çok daha rahat bir şekilde ulaşmanız için olacaktır. Komodinlere rahat bir şekilde ulaşmanız, ters hareket yapmanızı engelleyecek ve çok daha başarılı bir şekilde sağlığınızı korumanız da sağlanmış olunacaktır.

Yukarıda bahsi geçen üç temel noktaya dikkat ettiğiniz sürece hem iskelet sağlığınız, hem beden sağlığınız, hem ruh sağlığınız çok iyi bir seviyeye yükselecektir. Ayrıca uykumu alamıyorum diyen kişilere özel olarak verdiğimiz ilk tavsiyeyi de uyguladığınız takdirde uykunuzu da konforlu bir şekilde aldığınızı görebileceksiniz.


Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yaşam Alanları içinde özel bir yeri olan yatak odaları büyük ve geniş alan kaplayan mobilyalardan oluşmaktadır. Çoğu zaman alınan mobilyaları sığdırmak için tüm odayı tıka basa doldurur ve nefes alacak alan bile bulamaz hale getirilir. Aslında oldukça özel olması gereken bir oda olmasına rağmen eşyalarımızı toparlayan bir ardiye konumuna getirilmektedir. Uyku kalitesi açısından olduğu kadar özel anların yaşandığı bir mekan olması bu alanın daha refah ve iç açıcı olması gerekir. Özellikle küçük alanlarda yatak odası dekorasyonunda mutlaka odaya uygun möbleler seçilmeli ve odayı boğmayan koyu renklerden ziyade açık renkler tercih edilmelidir. Küçük odalar için dizayn edilmiş komodin, baza ve yataklar öncelikle seçilirken ihtiyaçlara cevap vermesi açısından bu mekanın dekore edilmesinde farklı dekorasyon tekniklerinden faydalanılarak oda daha ferah olması sağlanmalıdır.

Özellikle kıyafetleri toparlamak için yatak odanızın yatağının depolama alanı yaratması açısından baza olarak tercih edilmesi ve oda karyola odak noktası olacak şekilde dekore edilmelidir. Küçük oda olmasından dolayı karyolanın üstüne örtülen örtülerin şatafatlı ve kabarık tarzdan ziyade daha sade ve fazla detayları olmayan modellerden seçilmelidir. Odanın boyası koyu renkten ziyade açık ve pastel renklerden seçilmelidir. Eğer illa koyu renk bir duvar boyası isteniyor da o zaman bir duvar koyu renk seçilerek oda duvara asılacak bir tablo ile aydınlık bir hava verilmelidir.
Yer kaplamaması açısından tuvalet aynası yerine duvara monte edilecek raf sistemi ve bir boy aynası hem giyinirken kendinizi boydan görmenize hem odaya derinlik vermesine, hemde dekorasyona farklı bir tarz vermesi ile seçilebilir. Yatak ayak uçlarına konulacak dekoratif kutulardan faydalanılarak günlük kullanılan eşyalarınızı yerleştirerek hem dekoratif bir görüntü oluştururken hemde depolama açısından imkan sağlamış olursunuz. Yatak odası dekorasyonunda odada kullanılacak ışıklandırmada önemli bir detaydır. Direk ışığı almak açısından tavanda bir avizeye yer verilirken kobidinlerin üzerine konulacak ayaklı abajurlar dolaylı ışık kullanımı için ideal bir aksesuardır.

yatak-odasi-dekorasyon-fikirleri

Odanın ışığı direk alması havadar olması için ışığı alabilecek şekilde yatağın yerleştirilmesi camlarda odaya uygun renklerde perde ve tül kullanılması hatta tül yerine stor kullanmak küçük alanlarda daha kullanışlı olacaktır.  Eğer odanız küçük olmasına rağmen gardolabı koyabileceğiniz başka bir uygun odanız varsa giyinmek için yatak odanızdan ziyade bu odada değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde yatak odası dinlenme odası olarak daha dekoratif olacaktır. Bu şekilde odanıza küçük iki tane berjer ve fiskos koyarak bazen konuşmak kitap okumak hatta dinlenmek için kendinize bir alan yaratmış olursunuz.

Değişik yatak odaları içinde farklı bir tasarım oluşturmak isteyenler ve ihtiyaçlara cevap vermek için yatak odası başlığının üst kısmına bir marangozdan yardım alarak dolap yaptırmanız yerden tasarruf kazanmanıza ve depolama alanı açısından değişik bir oda tasarlamış olursunuz. Yatak odalarının yaşam alanı içinde başka bir alternatif olmadığından dolayı dolap koymak zorunluluğunuz varsa o zamanda dolap seçeneğinizi mobilyanızın en küçük dolap seçeneğinden yana kullanarak yapmanızı tavsiye ederiz.


Tatlı Bir Uyku için Öneriler

Yatak odası evimizin tüm diğer odalarından farklı olarak, kendimize ait bir bölüm olduğunu hissettiğimiz kısmıdır. Yatak odamız bize özeldir ve eşyaları, rengi ve dekorasyonu gibi özellikler ile bizi yansıtsın isteriz. Çünkü yatak odamız sabaha gözümüzü açtığımız, günü karşıladığımız, geceleri uykuya daldığımız, güvenli hissetmek istediğimiz yerdir ve olabildiğince güzel, güzel rüyalar için konforlu olmalıdır. Yani hem göze hitap etmelidir yatak odası mobilyaları hem de odanızın kullanımı olabildiğince kolay olmalıdır. En ince ayrıntısına kadar dikkatlice döşenmeli, ince elenip sık dokunmalıdır. Çünkü en ufak şey yatak odanızı daha farklı kılacaktır.

Örneğin yatağınızın bazalı olması, gömme dolaplar ve dolaplarınızın iç çekmeceli olması yer tasarrufu yapmanızda size çok büyük yardımcı olur. Özellikle dolabınızın raflarının takıp çıkarılabilir olması durumunda daha rahat yerleşim yapabilir, değişen ihtiyaçlarınıza kolay bir çözüm edinebilirsiniz. Sürgülü ve kapaklı seçenekleri ile size en çok uygun olanı, sizin için en kullanışlı olanı seçebilirsiniz. Duvarda bir raf sistemi sizi kitaplıklardan ya da sehpa, masa gibi artı eşya fazlalığından kurtaracaktır. Şifonyer için çekmecelerin derinliği kullanım kolaylığı ve fazla eşya alımı için önemsenmelidir. Üzerine kozmetik eşyalarınızı da yerleştirebilir ve hatta aynalı seçenekleri de mevcut olduğundan makyaj masasına ihtiyaç olmadan şifonyerinizi değerlendirebilirsiniz. Takılarınız, kravat ve kemer gibi diğer küçük eşyalarınız için dolap ya da çekmecelerinizde ufak bölümler de olmalı ki dağınıklığa ve farklı ihtiyaçlara yol açmasın. Tabi ki de odanızın ölçülerine, büyüklüğüne göre mobilya seçimi yapmanız çok önemli. Odanız küçük ise en az eşya ile ne kadar çok şey yapabilirsiniz, buna göre yatak odanızı düzenlemelisiniz. Ayrıca dayanıklı, kolay taşınabilir ya da sökülüp takılabilir olması sizin için taşınma yar değiştirme durumlarında büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yatak odası mobilyalarınızın cinsi de dayanıklı olmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle en uygun malzemeyi seçmelisiniz.

tatli-bir-uyku-icin-oneriler

Kullanımı dışında tasarımı ile de şık, ferah, aydınlık, estetik bir yatak odası sizin için çok önemli elbette. Eşyaların birbiri ile uyumu burada karşımıza çıkıyor. Odanın rengi, mümkünse pastel tonlarında rahat bir uyku uyumanızda sizi destekleyecek renklerde olması kendinizi sabahları daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Yatak odası mobilyalarınız da çok renkli olmamalıdır ancak küçük parça mobilyalar ile yatak odanızda kullandığınız süs eşyalarını canlı renklerde seçebilirsiniz. Aydınlatma sistemleri ve tablolar kullanabilirsiniz. Başucu aydınlatmanız olursa sizin için de kolaylık olmuş olur. Odanızı eşyalardan arındırmalısınız, kalabalık bir görüntü sizi daha stresli bir insan yapacaktır. Aynaların yeri de sizi büyük ölçüde etkileyecektir. Çok fazla ayna kullanmamaya çalışın. Her şeyden önce yatak odanızın sade olmasına ve sizi yansıtmasına özen gösterin. Daha mutlu ve daha kullanışlı yatak odanızın size özel olduğunu belirten eşyalarınız ile baskınlığınızı gösterin. İyi uykular.