Yemek Odası Dekorasyonu İçin Önerileri

Sıkıldığınız mekanları ufak tefek dekorasyon fikirleri ile renklendirmeyi hiç denediniz mi? Eğer denediyseniz dekorasyonun ne kadar zevkli ve iç ferahlatan bir durum olduğunu bilirsiniz. Fakat evin genelini yada bir odasını dekore etmek o kadar basit bir iş değildir. Bazen işin içinden çıkamayarak çıldıracak seviyeye gelebilirsiniz. Bu can sıkıcı durum, en çokta ufak tefek ölçülere sahip yemek odalarını dekore ederken ortaya çıkar. Bir türlü odanın şekline uyumlu olarak dizayn edilemeyen eşyalar, ortada bir kalabalık gibi görünüp kalabilir. Şimdi sizlere yemek odası dekorasyonu için önerileri vereceğiz.

Yemek odası seçmeden önce, yemek odası olarak dekore edilecek odayı seçmeniz ve ölçmeniz gerekmektedir. Odanın ölçülerinin elinizde olması sizi ileride ortaya çıkabilecek sorunlardan kurtarmanın anahtarı olacaktır.

Eşyalarınızı seçerken göz hesabı yapmak çok riskli bir durumdur. Eğer ölçüler elinizde olursa; seçtiğiniz mobilyaların ölçüleri ile odanın ölçülerini kıyaslayıp, ortada kalacak alan hakkında aşağı yukarı değil, net fikirler edinebilirsiniz. Yemek odası takımları ve salon takımları aynı odada kullanılacaksa iki kat daha büyük bir özenle eşya seçmenizde fayda vardır. L salonlar için bu sıkıntı yok denilecek gibidir. Çünkü koltuk takımları rahatlıkla bir bölüme döşenirken, yemek takımları da en uygun köşede yerini alacaktır. Kare veya dikdörtgen odalar ise içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Özellikle de fazla odanız yoksa salonunuzu yemek odası yapmaktan başka seçeneğiniz de olmaz. Bu yüzden de ince eleyip sık dokuyarak eşyalarınızı seçme işlemine geçmelisiniz. İlk olarak eşyalarınızın boyutlarının abartılı olmamasına özen göstermelisiniz.

yemek-odasi-5

Kibar yapılı, fonksiyonel ve bir o kadar da dikkat çekici yemek odası takımlarını tercih ederek alandan tasarruf etmeniz çok mantıklı olacaktır. Günümüz sistemlerinin ilginç ve pratik tasarımları sayesinde artık birçok yemek odasının depolama alanından tutunda servis seçeneklerine kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Evinizin ihtiyacına göre hareket ederek işinize en çok yarayan mobilyayı bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Katlanabilir ve orta sehpa düzeyine gelebilir yemek masaları, dar ve kullanışsız yemek odalarının kurtarıcıları olmuştur. Bu şahane tasarımlar sayesinde kendi zevkinize uygun harika bir yemek odası dekore edebilirsiniz. Mobilya seçimi tamamlandıktan sonra sıra onları yerleştirerek odanıza en kullanışlı şekli vermeye gelir.

Yemek odası ve salon birlikte kullanılacaksa en güzel dekore şekli Amerikan stilidir. Üçlü koltuk takımının hemen arkasına denk gelen yemek masası, odada yemek ve sohbeti ayıran bir çizgi olarak yerini belli edecektir. Üstelik bu stil her zaman her odaya uygun bir şekilde düzenlenebilir. Yemek masası için ayrılan alanının diğer bölümden biraz daha ufak bırakılması gerekmektedir fakat olayı abartarak insanları yemek yerken sıkışacak duruma getirmemekte fayda vardır. Burada biraz da göz zevkinizi kullanarak harika bir ortam oluşturmanız mümkün. Aksesuar seçimi yemek odasını her zaman daha zevkli ve gösterişli hale getiren bir faktördür. Bu yüzden yemek odasının aksesuarlarını dilediğiniz kadar havalı ve ilginç tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, salon ve yemek odasının renkleriyle tam olarak uyumlu aksesuarlar kullanmak olacaktır. Eğer bu renklere uyumlu başka ve tek bir aksesuar rengi üzerinde yoğunlaşacaksınız, diğer tüm detaylarında o renge sadık kalmasına özen gösterin. İnsanlar odaya girdikleri zaman bir renk cümbüşü ile karşılaşırlarsa dikkatleri fazlasıyla dağılabilir. Yani kısacası yemek odasında renk seçimi önemli bir karar olacaktır. Hatta yaptığınız seçim insanların iştahlarını açacak renk tonlarında olmalıdır ve mümkün olduğu kadar açık ve pastel tonlar kullanılmalıdır. Yemek odasında perde seçimi için size kesinlikle yeni çıkan dantelli ve gipürlü stor perdeleri öneririm. Üstelik bu storların pastel tonlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.


Yemek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde salon olarak kullanılan odanın bir bölümü misafirlerinizle yemek yemek için kullanıldığından bu odanın ismi yemek odası da olabilmektedir. Çünkü sadece davetlerde kullanılan ve amacı yemek servis etmek olan bir oda işgal etmek çok mantıklı bir durum değildir. Yani kısacası misafir odası veya salon dediğimiz mekan ile iç içe olan yemek odasını dekore etmek biraz marifet ister. Elbette ki salon takımınız ile yemek odası takımız son derece uyumlu olmak zorundadır. Aksi takdirde birbirine karışmış mobilyalar ve kalabalık bir görünüm elde edeceksiniz ki buda hiç hoş olmayacaktır. Yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız makalemizin devamında size özel tüyolar bulabilirsiniz.

Eşinizi dostunuzu ağırlayarak eğlenceli vakitler geçirdiğiniz ve birbirinden güzel yemekleri zevkle servis ettiğiniz mekanın hayranlık uyandıracak kadar güzel olmasını elbette ki hepimiz isteriz fakat bunun için birtakım dekorasyon önerilerine ihtiyacınız olabilir. Bilmeniz gereken ilk şey yemek odasında koyu renk yemek masalarından kaçınmanız gerektiğidir. Mobilyaların krem veya ceviz rengi tercih edilmesi ortamın kalitesini artırmakla kalmaz, daraltıp bunaltmayan bir oda havası estirerek daha mutlu olmanızı sağlar. İştah açıcı renklerin başında gelen turuncu rengini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz fakat bu riskli bir dekorasyon seçeneği olacağı için daha farklı çözümler üretebilirsiniz. Örneğin yemek odası takımınızı krem rengi yada beyaz tercih ederek genel aksesuarları turuncu olarak belirleyebilirsiniz. Seçimleriniz birbiriyle uyumlu olduğu sürece sıkıntı çekmezsiniz fakat yemek odasında aydınlatma konusunun çok titiz bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Yemek masasının tam üzerinde tercih edilen ortama aydınlık bir hava vermek için en ideal seçimler olan sarkıt avizeler, aydınlatma konusunda harika seçeneklerdir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yemek odalarının vazgeçilmezi olan şamdanları kullanarak ortamı güzelleştirebilirsiniz. Hatta masada servis yapacağınız sırada kullanacağınız büyüklü küçüklü mumlar size mükemmel bir şekilde eşlik edebilir. Yemek masasının kapıya en yerde konumlandırılması servis sırasında çekeceğiniz sıkıntıyı minimuma indirecektir.

yemek-odasi-3

Ayrıca masanın rengine göre birkaç ton açık renkte olacak şekilde tercih edilen sandalyeler çok şık bir görünüm yakalamanıza vesile olur. Eğer mümkün ise salon takımınızın oturma grubu ile aynı renk döşemeye sahip sandalyeler kullanmak bütünlük açısından elbette ki daha iyidir. Yemek odasını gösterişli ve büyük mobilyalardan tercih edecekseniz odanızın genişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Çok büyük olmayan bir odaya yerleştirilmiş büyük mobilyalar mutlaka üst üste görünecek ve ruhunuzu daraltacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için daha ince yapılı, kibar fakat fonksiyonel yemek odası takımları tercih edilmelidir. Country tarzda bir salona sahipseniz mutlaka iki renk seçeneği üzerinde yoğunlaşmanızda fayda vardır. Beyaz ve mavinin büyüsü ile iç açıcı bir yemek odasına sahip olurken, country stiline de sadık kalmış olacaksınız. Salonla yemek masasını ayıran ince bir çizgiye ihtiyaç duyuyor fakat odanın kare yada dikdörtgen olmasından dolayı bunu gerçekleştiremiyorsanız üçlü kanepenizden yardım alabilirsiniz. Kanepenin hemen arkasına yerleştireceğiniz yemek masası size ihtiyacınız olan ince çizgiyi sağlıklı bir şekilde verecektir.