Evlerimizin tasarım ve dekorasyon işlemlerinde dikkat etmemiz gereken birçok farklı nokta bulunmaktadır. Tasarımlara dikkat etmemiz bizi hem daha güzel bir yuvaya sahip edecek hem de çok başarılı bir ortamda yaşamamızı sağlayacaktır. Evimiz ruh halimizi yansıtan ve bizlere büyük bir yaşam alanı sunmakta olan yapılardan oluşmaktadır. Ev içerisinde hoşlandığınız hobileri ekleyebileceğiniz gibi birçok farklı alan oluşturarak; evinizi daha sevecen ve güzel bir hale getirmeniz de mümkün olabilmektedir. Biraz ön bilgiyi sizlere sunduktan sonra evlerinizin tasarımlarında dikkat etmeniz gereken püf noktalara geçiş yapsak çok iyi olacaktır. Öyleyse hemen başlayalım.

1- Odalarınızı Çok Fazla Eşya İle Boğmayın!

Odalarınız ne kadar büyük olursa olsun, çok fazla eşya eklendiğinde odanız sizi boğabilecek düzeye gelecektir. Bu nedenle odalarınız büyük olsun ya da küçük olsun kesinlikle çok fazla eşya yüklemesi yapmayın. Örneğin; Salonlarınıza televizyon ünitesi ve koltuklardan başka ihtiyaç fazlası hiçbir eşyayı koymayın. Odanın ortasında nefes alacak ve hareket edecek bir boşluk olsun. Bu size hem geniş bir eve sahip olduğunuzu hissettirecek hem de sizi çok daha ön plana atabilecektir. Ayrıca odalarınıza çok fazla eşya eklediğiniz takdirde oluşacak sorunlar arasında;

  • Odanızda otururken kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmeyeceksiniz,
  • Temizlik sırasında özellikle ev hanımları çok fazla sorun yaşayabilecek,
  • Özellikle küçük çocukların yaşamış olduğu evlerde; odalarınız çok daha kolay bir şekilde bozulabilecek ve toplanması da bir o kadar zor olabilecek,
  • Eşyaları bir odadan diğerine taşırken ya da eşyaları kaldırırken alan darlığından dolayı büyük sorunlar yaşayabileceksiniz. Ayrıca bu sorunlara bazen sağlık sorunları da dahil olabilmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorunların yanı sıra farklı sorunlarda oda büyüklüğü ve titizlik unsurlarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu nedenle kişiler mutlaka evlerini tasarlarken dikkatli bir şekilde davranmaları gerekmektedir. Hatta uzman bir kişiden yardım almak; çoğu zaman hayat kurtaran hareketlerin başında gelmektedir.

2- Eşyalarınızı, odalarınızın duvar renklerine göre alın!

Odalarınızın rengi ne ise; eşyalarınızın da renklerini ve tasarımlarını aynı tonlarda almanız sizi büyük bir sorundan kurtaracaktır. Ayrıca odalarınızın ne kadar düzenli ve güzel bir şekilde olacak olması size büyük fayda sağlayacaktır. Eşyalarınızın renkleri ile odanızın rengi aynı olduğunda çok güzel bir ahenk yakalanmış olacak, haliyle hem siz evinizde daha huzurlu olacaksınız hem de evde geçirdiğiniz zamanda sıkılmamış olabileceksiniz.

3- Mutfaklarınız da standartlara uygun ürünler kullanın!

Evin en çok nem, buhar ve koku olan odalarından birisi olan mutfaklarda mutlaka kokuyu sindirmeyen, yaymayan ve nemli havalara dayanıklı olan eşyalara yer verin.  Aksi takdirde aşırı nem, buhar ve kokuyu gören eşyalar kendini bırakacak ve çok kötü bir görüntüye sebep olabilecektir. Bu nedenle her zaman mutfakta kullanılmaya uygun olan eşyaları tercih etmeniz gerekmektedir.