Bebekli Ailelere Dekorasyon Önerileri

Evde bebekleri olan aileler için dekorasyon basamaklar çok farklı bir şekilde incelenmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi; bebeklerin çok meraklı olmaları ve her türlü alanda yer almak istemekleridir. Meraklı olan bebekler, her türlü odaya girecek ve her türlü eşyanın üzerine oturup, onlarla oynamak isteyecektir. Ayrıca yüksekte olan eşyaları da kendi üzerine çekecek, haliyle bebek yaralanmalarına nedenler oluşabilecektir. Bebek yaralanmalarının büyük bir bölümünün; hatalı dekorasyon işlemlerinin gerçekleşmesi ile ilgili olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca hatalı bir şekilde yapılan dekorasyonların önüne geçmek için; bu blog yazımızda yer alan önerileri okursanız daha ferah ve başarılı bir görüntü ile evlerinizi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak dekorasyon işlemlerinin çok ince ayrıntılara sahip olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Eğer dekorasyon işlemleri inceliklere dikkat edilerek yapılırsa; oldukça başarılı bir şekilde dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabilirsiniz. O halde dekorasyon ile ilgili önerilerimize geçebiliriz.

Evde Bebekleri Olan Ailelere Dekorasyon Önerileri

  • Öncelikle evde bebekleri olan ailelerin yükseklere ya da bebeklerin erişebileceği yerlere ağır ve bebeğe hasar verecek eşyaları koymaması gerekmektedir. Bu işlem, bir önlem olsa da dekorasyon olarak da dikkat edilmesi gereken basamakların başında gelmektedir. Bu konuda mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
  • Bebeklerinize özel oyun alanları oluşturmanız ve bu alanlar haricinde oyun oynamasını daha küçük yaşlarda engellemeniz onlara; evin dekorasyonlarına zarar verilemeyeceğini de öğretecektir. Böylece sizlerde dekorasyonu tekrar tekrar düzeltmek ve onarmak zorunda kalmamış olabilirsiniz.
  • Bebek olan evlerde duvarların boyanması gibi durumlar da olabileceği için; boyaların silinme özelliğinin olması gayet güzel olacaktır. Hem duvarları kolay bir şekilde temizleyebilecek hem de çok daha verimli bir şekilde işlemlerinizi yürüteceksiniz. Silinen boyaları genel olarak ıslak bir bez ile silmeniz mümkün olabilmektedir. Bu tür silme işlemlerde duvarların boyalarına zarar gelmemektedir.

Küçük Banyoları Büyük Göstermenin Yolları

Banyo dekorasyonu biraz sıkıcı bir iştir çünkü en ince ayrıntıya kadar özen göstermeniz gerekir. Özellikle de banyo için farklı bir amacınız var ise daha da dikkatli olmanız gerekir. Küçük banyoları büyük göstermek hemen hemen herkesin ortak sorunudur diyebiliriz. Dekorasyon sırasında birtakım ince ayrıntılara ve püf noktalarına dikkat edilmezse çok karışık bir banyoya sahip olabilirsiniz. İmkanlarınız kısıtlı bile olsa farklı göz yanılgısı teknikleri ve dekorasyon hileleri kullanarak amacınıza ulaşmanız mümkün. İnsanlar genellikle evin pek ziyaret edilmeyen bir bölümü olduğu için banyolarını güzelleştirmeyi en son plana bırakırlar. Halbuki kişisel bakımınızı gerçekleştirdiğiniz yer olması açısından güzelliği en çok hak eden yerlerden biridir banyolar. Gelin şimdi hep birlikte küçük banyonuzu büyük gösterebilmek adına neler yapabileceğinize bir bakalım.

Banyo dekorasyonunda yapılan en büyük hata, fayansların renkli dünyasına aldanıp çeşitli renk ve desenlerde tercih etmektir. Halbuki özellikle de minik banyosu olanlar seçimlerini sadece beyaz yada krem renginden yana kullanmalıdır. Tamamı aynı olan renkler daha büyük bir mekan algısı için idealdir ve açık renkler bu algıyı iki kat daha fazla verir. Kısacası arka plan renklerinin soft, parlak ve açık tonlarda tercih edilmesi şarttır. Güçlü renkler tercih ederseniz algıyı direk mekanın küçüklüğüne çekmiş olursunuz. Elbette ki diğer renkleri banyonuzun aksesuarlarında canınızın istediği kadar kullanabilirsiniz. Eşya seçimini mutlaka banyonun ölçüsünü aldıktan sonra yapın. Alışveriş sırasında bu ölçülere göre hareket etmek ve kafanızda plan oluşturmak sizi olası kötü sürprizlerden koruyacaktır. Mümkün olan en kibar yapılı ve ufak banyo eşyalarını tercih etmek geriye daha çok alan bırakacağı için bu konuda hassas olmalısınız. Gerek lavabo ve depolama alanları gerekse duş kabini minimal ölçülerde olmalıdır. Banyo dekorasyonunda altın kurallardan birisi de duş kabininin şeffaf cam tercih edilmesidir.

kucuk-banyolari-buyuk-gostermek-1

Buzlu camlar keskin bir çizgi ile banyonuzu ikiye böldüğü için çok daha dar bir alan izlenimi verirler ki buda hiç hoş olmaz. Fakat şeffaf cam kullanırsanız banyoyu hiç bölmemişsiniz gibi tamamını görebilirsin ve buda büyük algılanmasına yol açar. Bir diğer altın kural ise banyo aydınlatmasının mümkün olduğu kadar çok ışık vermesidir. Spot lambalar yada ledler size ihtiyacınız olan aydınlığı çok daha fazla sağlayacaktır. Sarı ışıktan kesinlikle kaçınmanızı öneririm. Lavabo ne kadar küçük olursa olsun üzerinde kullanacağınız aynanın büyüklüğünden çekinmeyin. Hatta aynanın büyük olması ortamı alabildiği kadar geniş gösterecektir. Ayna hileleri gerçekten mükemmel dekorasyon yanılgıları sağlarlar. Etrafına döşeteceğiniz spot veya led lambalar ise dilediğiniz aydınlık görünümü kestirme yoldan elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer tabanda daraltmak istemediğiniz kadar küçük bir alan var ise depolama alanlarını yukarıda, yani duvarda tercih ederek bu sorunu kökten halledebilirsiniz. Duvar rafları sizin için biçilmiş kaftan olabilir çünkü harika aksesuar taşıyıcıları olabilirler. Dekorasyona hayal gücünüzü de ekleyerek inanılmaz güzelliklere imza atabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın.


Banyo Nasıl Dekore Edilir ?

Hepimiz evlerimizin görüntüsüne zamanla alıştığımız için yada kullanım kolaylığı olmamasından dolayı değiştirmek istediğimiz bir yerler buluruz. Özellikle de yatak odası ve banyo gibi kişisel kullanım alanlarımızın kendimize has olmasını isteriz. Tamamen kendi zevkimize göre döşemek ve kullanım kolaylığı sağlamak istediğimiz bu iki alan, mutlaka titizlikle dekore edilmelidir. Depolama alanına en fazla ihtiyaç duyulan yerlerden birisi olan banyolarımız, kişisel bakımımızı en mükemmel şekilde gerçekleştirebilmemiz için gayet hijyenik olmalıdır. Eğer banyonuzu dekore etmeye kalkıştıysanız kesinlikle birkaç tüyoya ihtiyacınız olacaktır. Makalemizin devamında banyo dekorasyonu açısından gayet güzel fikirler bulabilirsiniz.

banyo-nasil-dekore-edilir

Güzel ve kullanışlı bir banyonun depolama üniteleri, klozet, lavabo duşa kabin ve çamaşır makinesi gibi çok çeşitli malzemelere ihtiyacı vardır. Fakat tahmin edeceğiniz üzere minik bir banyo için bu saydıklarımız çok fazla. Böyle bir sorunla karşı karıya kaldığınız zaman banyonuza özel ölçüler vererek tasarlatacağınız eşyalar kullanmak hayatınızı kolaylaştıracaktır. Günümüz koşullarında yapıla evlerin pek penceresi olmuyor fakat sizin banyonuzun penceresi varsa ve ışık alıyorsa sakın onu saçma sapan şekilde kapatıp ışığın içeri girmesini engellemeyin. Buzlu bir cam kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz fakat illa ki bir şeyler örtmek istiyorsanız açık renkte ve ışığı mükemmel şekilde içeri yansıtabilecek perdeler kullanın. Aynı hatayı aydınlatmada da yapan birçok insan vardır. Beyaz ve ortamı son derece aydınlık kılan lambalar varken, sarı ampül kullanarak ortamın daha karanlık olmasını sağlama akıllıca olmayacaktır. Tıkış tıkış bir banyo istemiyorsanız büyük depolama alanları yerine minik olanları veya duvara monte edilen seçenekleri kullanmalısınız. Kalabalığı içine alacak miktarda dolap bulundurmak ve sürekli kullandığınız eşyaları raflara koymak derli toplu bir görünüm için idealdir. Aynı şekilde lavabonun da işinizi görecek büyüklükte olması yeterlidir. Duş kabini için kullanılacak alan elbette ki diğer eşyalara nazaran daha büyük olacak ama olayı fazla abartmak ortamı boğabilir. Rahatınıza düşkün bile olsanız sağlıklı dekore edilmiş bir banyo için duş kabininiz ideal ölçülerde olmalıdır. Aynı zamanda kabini çerçeveleyen camın şeffaf olmasına özen göstermelisiniz ki ortamın genişlik algısı yok olmasın. Birçok banyo dekorasyon örneğinde ortamı büyük göstermek adına kullanılan büyük aynalara rastlayabilirsiniz. Bu kesinlikle doğru bir tercihtir. Büyük aynalar göz yanılmasını en iyi başaran aksesuarlardır. Minik detaylarla uğraşmayı seviyorsanız banyoyu çok eğlenceli bir yer haline getirebilirsiniz. Duvar rafları size istediğiniz şirinliği oluşturmanız için yeterli imkanı verecektir. Hatta cici bici askılıklar kullanarak eşyalarınızı eğlenceli bir şekilde yerlerine yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Duvar seramikleri ve dolap rengi birbiriyle uyumlu olduğu sürece banyoda göze batan çok bir şey olmaz. Kendi tasarımlarınızı oluşturmak istiyorsanız hayal gücünüzü kullanarak çok daha gösterişli ve orijinal eşyalar ortaya çıkartabilirsiniz. Dekorasyonunu yapacağınız banyo büyükse zaten çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. Hatta büyük bir banyoya kocaman bir jakuzi yerleştirerek keyfinize keyfi katabilirsiniz.


Banyo Dekorasyonu Fikirleri

Eskiden sadece yıkanmak ve temizlenmek açısından kullanılan banyolar fazla dekore edilmeden sade olarak kullanılmaktaydı. Yaşam alanlarının gün geçtikçe daha modern bir görünüme kavuşması ile banyolarda amaçlarının dışına çıkıp dinlenme ve keyifle bir duş alma ortamlarına dönüştü. Dekorasyon konusunda bir çok tekniğinde gelişmesi ile dekorasyon malzemelerinin de teknolojiye ayak uydurması kullanılan materyallerin de değişmesine yol açtı.

Banyolar artık mobile ile kaplandığı gibi neme dayanıklı kağıtlar parkeler ve zemin kaplama karolarında değişerek bir çok farklı banyo dekore etmeye imkan sağladı. Burada amaç en küçük alanları bile geniş ferah ve kullanışlı hale getirmiştir. Büyük banyolarsa adeta bir şölene dönerek içinizi açan salon görüntüsüne kavuştu. Hatta öylesine gelişti ki banyoda televizyon keyfi bile yapılacak kadar konforlu hale getirildi.

Trend banyo uygulamaları sıradanlığın üstüne çıkarak oldukça popüler bir ivme kazandı. Eh sade küçük bir banyoda durmak zaman geçirmek pek iç açıcı olmadığından, banyoya girmenizle çıkmanız bir olacaktır. Çünkü dar alanlar insanı sıkar ve bunalmanıza neden olur. Biran önce kendinizi oradan atmayı istersiniz. Bu açıdan banyolarda artık girilip çıkılan ve içinizi karartan alanlar olmaktan sıyrılıp belki de saatlerce orada kalabileceğiniz mekanlar olarak tasarlanmaya başlandı. Yeni ev alınırken bile özellikle banyolara bakılarak tercih sebebi olmakta. Banyoya girmek işkence olmaktan çıkıp huzurlu bir arınma ve rahatlama sonrasında güne mutlu başlamak için birebirdir.

Akşam işten geldiğinizde ise tüm yorgunluğunuzu alması açısından büyük bir ihtiyaca cevap vermekte. Hele hele fonksiyonel banyolar kadar küvet, jakuzi uygulamalarının da banyo içlerinde yer alması bu ihtiyacı konforlu bir hale dönüştürmekte.
Banyoların eski zamanlardan kalma şatafatlı varak detayların ve ahşabın birlikte kullanıldığı antika görünümlü aksesuarlarla süslendiği ve hamam görüntüsündeki banyolar kadar son derece modern muazzam banyolarda bulunmakta.

banyo-dekorasyonu-fikirleri

Modern tarzda banyolara uygulanan seramiklerin renk ve modellerinde, banyolarda kullanılan tekstil ürünlerinde olan çeşitlilik banyoların dekorasyonlarında zevk ve hayal gücünüzün sınırlarını zorluyor.

Burada nasıl bir banyo yapmak istediğiniz, alanınızı en iyi dekore edilebilecek banyo seçenekleri içinde sizin içinize yatan renk ve detayların nasıl olacağına zevkiniz karar verecektir. İster tek renk ister rengarenk bir banyo olsun, önemli olan sizin zevkinize hangisinin daha çok uyduğu banyo tercihinizi belirleyecektir. Sonuçta her daim değişiklik yapacağınız bir yer olmayıp, uzun vadede kullanılacak bir ortam yaratacaksınız. burada beğenilmesinden ziyade sizin içinize sinmesi ve zevkinizi ortaya çıkartması öncelikli tercihiniz olmalı.

Küçük alanlarda ise möble kullanılmaması nedeni ile banyonuzu daha görsel olarak dekore etmek ve kullanım alanı oluşturmak için duvarları kullanmak ve özellikle salon dekorasyonunda da kullanılan nişlere yer verilerek alan geniş gösterilmeye çalışarak oldukça güzel bir banyo dekorasyonu yapmanıza neden olacaktır.

Banyolarda büyük değişiklikler kadar aksesuarların değişiklikleri ve kullanılacak aksesuarlarında önemi vardır. Özellikle banyo aynaları banyoların görünümlerine farklılık getirmesi açısından önemli bir aksesuardır. Bu alanlarda ne kadar büyük ayna kullanılırsa banyonuzu da bir o kadar gösterişli ve büyük gösterecektir.