Banyo dekorasyonu biraz sıkıcı bir iştir çünkü en ince ayrıntıya kadar özen göstermeniz gerekir. Özellikle de banyo için farklı bir amacınız var ise daha da dikkatli olmanız gerekir. Küçük banyoları büyük göstermek hemen hemen herkesin ortak sorunudur diyebiliriz. Dekorasyon sırasında birtakım ince ayrıntılara ve püf noktalarına dikkat edilmezse çok karışık bir banyoya sahip olabilirsiniz. İmkanlarınız kısıtlı bile olsa farklı göz yanılgısı teknikleri ve dekorasyon hileleri kullanarak amacınıza ulaşmanız mümkün. İnsanlar genellikle evin pek ziyaret edilmeyen bir bölümü olduğu için banyolarını güzelleştirmeyi en son plana bırakırlar. Halbuki kişisel bakımınızı gerçekleştirdiğiniz yer olması açısından güzelliği en çok hak eden yerlerden biridir banyolar. Gelin şimdi hep birlikte küçük banyonuzu büyük gösterebilmek adına neler yapabileceğinize bir bakalım.

Banyo dekorasyonunda yapılan en büyük hata, fayansların renkli dünyasına aldanıp çeşitli renk ve desenlerde tercih etmektir. Halbuki özellikle de minik banyosu olanlar seçimlerini sadece beyaz yada krem renginden yana kullanmalıdır. Tamamı aynı olan renkler daha büyük bir mekan algısı için idealdir ve açık renkler bu algıyı iki kat daha fazla verir. Kısacası arka plan renklerinin soft, parlak ve açık tonlarda tercih edilmesi şarttır. Güçlü renkler tercih ederseniz algıyı direk mekanın küçüklüğüne çekmiş olursunuz. Elbette ki diğer renkleri banyonuzun aksesuarlarında canınızın istediği kadar kullanabilirsiniz. Eşya seçimini mutlaka banyonun ölçüsünü aldıktan sonra yapın. Alışveriş sırasında bu ölçülere göre hareket etmek ve kafanızda plan oluşturmak sizi olası kötü sürprizlerden koruyacaktır. Mümkün olan en kibar yapılı ve ufak banyo eşyalarını tercih etmek geriye daha çok alan bırakacağı için bu konuda hassas olmalısınız. Gerek lavabo ve depolama alanları gerekse duş kabini minimal ölçülerde olmalıdır. Banyo dekorasyonunda altın kurallardan birisi de duş kabininin şeffaf cam tercih edilmesidir.

kucuk-banyolari-buyuk-gostermek-1

Buzlu camlar keskin bir çizgi ile banyonuzu ikiye böldüğü için çok daha dar bir alan izlenimi verirler ki buda hiç hoş olmaz. Fakat şeffaf cam kullanırsanız banyoyu hiç bölmemişsiniz gibi tamamını görebilirsin ve buda büyük algılanmasına yol açar. Bir diğer altın kural ise banyo aydınlatmasının mümkün olduğu kadar çok ışık vermesidir. Spot lambalar yada ledler size ihtiyacınız olan aydınlığı çok daha fazla sağlayacaktır. Sarı ışıktan kesinlikle kaçınmanızı öneririm. Lavabo ne kadar küçük olursa olsun üzerinde kullanacağınız aynanın büyüklüğünden çekinmeyin. Hatta aynanın büyük olması ortamı alabildiği kadar geniş gösterecektir. Ayna hileleri gerçekten mükemmel dekorasyon yanılgıları sağlarlar. Etrafına döşeteceğiniz spot veya led lambalar ise dilediğiniz aydınlık görünümü kestirme yoldan elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer tabanda daraltmak istemediğiniz kadar küçük bir alan var ise depolama alanlarını yukarıda, yani duvarda tercih ederek bu sorunu kökten halledebilirsiniz. Duvar rafları sizin için biçilmiş kaftan olabilir çünkü harika aksesuar taşıyıcıları olabilirler. Dekorasyona hayal gücünüzü de ekleyerek inanılmaz güzelliklere imza atabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın.