Evinizin tüm odaları harika şekilde dekore edilmeyi hak ediyor ama gözünüzden kaçan bazı bölgeler genel bütünlüğü bozabilir. Özellikle de antre gibi evin girişini temsil eden bir bölge asla ihmal edilmemelidir. Çünkü evine gelen kişinin ilk izlenimi antrede hayat bulur. Zaten ‘antre’ kelimesi bizim dilimize Fransızcadan girmiş olup ‘giriş’ anlamı taşımaktadır. Ama hiç kimse evin girişine gereken özeni göstermez. Gelişigüzel bir yolluk ve genellikle bir vestiyer ile geçiştirilen bu bölge aslında en güzel dizaynı hak etmiyor mu sizce? Hala ‘hayır’ cevabını veriyorsanız şunu belirtmeliyim ki; evin girişi gayet sıradan ve zevksiz döşenmiş olursa, oradan geçip harika bir salona giren kişinin algısı ‘sahte bir dekor’ olacaktır. Eve gelen değerli misafirlerinize evin genel büyüsünü hissettirmek için daha içeri adım atar atmaz tarzınızla tanıştırmalısınız. Antrede uyanan merak misafir odasında veya mutfakta son bulmalı ki; ne kadar zevkli döşenmiş bir eve geldiğini tam olarak idrak edebilsin. Günümüz koşullarında yapılan evlerde antreler oldukça dar ve miniktir. Böyle yapılmasının sebebi evin diğer odalarını daha geniş tutabilmektir ama aslında bu çok büyük bir yanlıştır. Geniş antreler çok daha fazla depolama alanı sunmakla kalmaz, evi kesinlikle daha aydınlık ve ferah kılarlar. Üstelik sizin nasıl bir yaşam tarzınız olduğu hakkında keskin ipuçları verirler.

Antrenin zevkli döşenmesi ve evin diğer odalarının da bu uyum içerisinde devam etmesi ev dekorasyonun temelini oluşturur. Elbette ki antre dekore edeceğim diye abartılı mobilyalar ve enteresan aksesuarlar almanıza gerek yoktur. Demek istediğimiz şey evin diğer odalarında tarzınız ve kullandığınız eşyalar nasılsa, antrede kullanılacak ürünlerde aynı tarzı yansıtmalı ve size girişte ihtiyacınız olacak depolama alanını rahatlıkla sunabilmelidir. Aile bireylerinin ayakkabıları, montları ve çantalarını koyabilecekleri ilk yer antredeki depolardır. Farklı tarzlarda olabilen bu dolaplar oldukça fonksiyonel olmalıdır ki sizin kalabalığınızı aldıktan sonra evinize gelen misafirler için de yer kalabilsin. Fakat şık ve kullanışlı olan bu dolaplar aynı zamanda antreden sonraki odanın mobilyaları ile uyum içerisinde olsun. Genellikle fazla ışık almayan bu bölgenin aydınlatma yönünden zenginleştirilmesi, evin bütününe de yansıyarak kaliteyi artıracaktır. Evinize giriş yapar yapmaz içi açılan bir misafir daha başka ne isteyebilir ki?

antre-dekorasyonu-2

Giriş kısmında aksesuar kullanılmaz diye bir kural olmadığına göre dekoratif raflardan yardım alarak şık bir alan oluşturmak isteyebilirsiniz. Yada girişte boş bir köşeyi değerlendirmek adına minik sehpalar kullanarak üzerine hoş biblolar alabilirsiniz. Çekmeceli ve aynalı bir tuvalet masası da aynı görevi üstlenebilir aslında. Hatta gelenleri sıcacık bir ‘hoş geldin’ ile karşılayan minik fenerler bularak duvara monte edebilirsiniz. Fenerlerin altına yada hemen üzerine birkaç dikkat çekici heykel yerleştirerek dekorasyonu vurgulayabilirsiniz. Eğer klasik döşenmiş bir eve sahipseniz mutlaka dresuar kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta dresuar üzerine muhteşem bir vazo ve harika çiçekler kondurarak sade ama çok şık bir tablo elde edebilirsiniz.