Evinizi döşerken en çok dikkat ettiğiniz kısım mobilyalardır çünkü onların dikkat çekici ve tarzınıza uygun olmasını istersiniz. Fakat sırf gözünüze hoş göründü diye dilediğiniz mobilyayı alıp gelmek akıllıca bir davranış olmayacaktır. Dış görünüşü süslü püslü yada zarif diye tercih ettiğiniz bir mobilya sizi kısa sürede yarı yolda bırakarak bütçenizden ayırdığınız paranın boşa gitmesine neden olacaktır. Yahut kalitesine asla bakmadan sırf fiyatı uygun diye aldığını mobilyalar zaman içerisinde kullanılmaz hale gelecek, kırılacak veya dağılacaktır. Üstelik tüm bunlar bir kenarda dursun, asla işinize yaramadığı halde evde kocaman bir yer kaplayan gereksiz mobilyalara sahip olmak ister misiniz? Elbette ki böyle sorunlarla karşılaşmayı hiç kimse istemez ama hayatınızın bir döneminde bu tip bir sorunla karşılaşmışlığınız vardır. Peki mobilya seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve bu sayede de nasıl tasarruf edebileceğinizi merak ediyor musunuz? Gelin şimdi hep birlikte bu soruların cevaplarını bulalım.

Mobilya seçimi oldukça kritik bir karardır. Evinizi güzelleştirmek için hareket etmemize rağmen bazı durumlarda göz yanılgısına düşerek, bazı durumlarda ise maddi yetersizliklerden dolayı hata yapabiliriz. Bu yüzden mobilya alışverişinde ilk dikkat etmemiz gereken mevzu ihtiyaçlarımızdır. Öncelikle nasıl ve ne tarz bir mobilyaya ihtiyacımız olduğunu belirlemeliyiz ki; gereksiz eşyalar satın alma girişiminde bulunmayalım. Eğer ihtiyacınız olan şey depolama alanı fazla olan mobilyalarsa, eşyalarınızı seçerken kesinlikle çok gözlü ve aynı zamanda da fonksiyonel olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin yatak odanızdaki tüm kalabalığı alacak kadar geniş ve fonksiyonlu dolaplar seçmek sizi oldukça rahatlatacak ve uzun vadeli kullanım sağlayacaktır. Fakat mobilyanın kalitesine fiyatından önce bakmalısınız ki elinizdeki parayı da boş yere çarçur etmiş olmayasınız.

kullanışlı mobilya türleri

Kaliteli bir mobilyayı nasıl anlarım diye soracak olursanız üzerindeki çivi sayısının azlığına bakabilirsiniz. Şunu asla unutmayın ki kaliteli mobilyalar yapıştırma veya çivi ile tutturulmak yerine birbirine geçirilmiş tarzda olurlar. Aynı zamanda da sert bir yüzeye sahip oldukları için onları aslında ilk görüşte tanıyabilirsiniz. Yatak ve koltuk seçiminde ise renk ve duruştan önce dokunun kalitesine odaklanmalısınız. Yataklar çok yumuşak yada çok sert tercih edilmemeli. Aynı şekilde koltuk seçiminde de orta sertlikte minderler ve sağlam iskelet göz önünde bulundurulmalıdır. Kolay silinebilen kumaşlar ve orta kalın döşemeler uzun yıllar kullanım rahatlığı sağladıkları için harcadığınız paraya elbette ki değer. Tasarruf ediyorum derken kaliteyi asla göz ardı etmeyin ama araştırmaktan da asla geri durmayın. Özellikle de bilindik markaları birbiri ile kıyaslayın ve alışverişinizi yaparken bu markaların malları hakkında bir memnuniyetsizlik olup olmadığını bilmek için internetten faydalanın. Kullanıcı yorumları sizi her zaman doğru tercihe götürecektir. Toplu mobilya alışverişlerinde pazarlık payınız oldukça yüksek olduğu için tasarruf etme oranınız çok daha büyüktür. Üstelik mağaza tarafından ihtiyacınız olan ufak tefek ev gereçlerini hediye isteyebilirsiniz. Asla atlamanınız gereken bir kural ise eviniz kira ise kendi evinizi alana kadar çok pahalı mobilya alışverişleri yapmamaktır. İkinci el tercih etmek sizin için daha akıllıca olabilir. Çünkü mobilyalar oradan oraya taşınırken çok çabuk yıpranırlar.