Ev dekorasyonunda perde seçimi tamamlayıcı bir parça olmasından dolayı oldukça etkili bir yeri vardır. Gün geçtikçe ev ortamları sırf ikamet edilen yer olmaktan çıkıp, yaşanılan yer olarak daha adlandırılarak, ev dekorasyonu da hem fonksiyonel olarak, hem de görsel olarak bir bütünlük oluşturmasına önem verilmektedir. Ev dekorasyonunda kullanılan perde modelleri de bu açıdan yenilenerek farklı zevklere göre değişiklikler göstermiştir.

Ülkemizde bir çok ünlü markanın tasarımları içinde fon perde, tül perde, stor perde, jaluzi perde ve en son trend perdeler içinde birde japon perde model seçenekleri ile bir çok perde çeşidi arasından seçim yapmayı zorlaştırıyor.

Bu konuda oldukça zorlanmanıza rağmen perde seçimi yaparken bazı detayları göz önüne alıp perdeler ile yapacağınız dokunuşlarla evinize muhteşem bir değişim yaratmanız mümkün olacaktır: Perde seçimi evin pencerelerden ev içlerini göstermemek için önemli iken ev içlerinin de görselliğini değiştirerek odaların görünümlerini tamamlar.

Gelelim şimdi perde modellerine ve perde seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken unsurlara. Odaların alanından içeriye aldığı ışık miktarından, evin konumundan ve odada kullanılan eşyalara kadar bir çok etken göz önünde bulundurularak nasıl bir perde seçimi yapmanız gerektiği karar verilir. Bu tercihler içinde güneşlik kullanmanız gerekir mi, stor, zebra, japon, tül gibi perde tercihlerine karar verilmelidir.

Perde seçerken kullanılacak oda küçük ve alçak tavanlı ise daha aydınlık görünmesi kadar odanın daha yüksek görünmesi için özellikle düz perde seçilmelidir.

Pencereleriniz küçük ise o zaman duvar rengine göre bir perde seçilmelidir. Ayrıca salonlarda bulunan mobilya renklerine de uyumlu olması göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer mobilya seçiminizi yapmadıysanız önce mobilyalarınızı aldıktan sonra perde seçiminizi yapmanız odanızda hayal kırıklığına uğramamanıza sebep olur.

yeni-sezon-perde-modelleri-1

Oturma gruplarında bulunan desenler eğer çoğunlukta ise o zaman düz perde seçimi, desen az veya düz renk ise o zaman desenli perde seçimi uygun olacaktır. Açık renkler genelde her mobilyaya uyum sağlarken, burada ne tarz bir perde seçimi yapmanız odanızla bütünlük oluşturacağına karar vermeniz gerekir.

Alçak katlarda ve ara sokaklarda genelde güneşlik kullanımı dışarıdan içerisinin görünmemesi için tercih edilirken şimdi hem güneşlik hem de storu birlikte aynı mekanizma üzerine monte edilmiş stor seçimi de güneşlik derdine bir son verecektir. Perde seçimlerinde ise japon tarzı fon perdelerin temizlenmesinin kolay oluşu nedeni ile tercih edilmesi ön plana çıkmaktadır.
Perde seçimi yaparken kadife, keten, saten gibi kumaş seçimi de önemli bir ayrıntıdır. Tarzınızı yansıtmak için vereceğiniz bu kararda, mobilya tercihinizle doğru orantılı olarak karar vermeniz gerekir. Çünkü vereceğiz bu kararla evinizin havası değiştireceğiniz kadar stilini de yansıtan bir tercih yapmış olursunuz.

Kır evi tarzındaki bir dekorasyona sahip olan odanızda kullanacağınız çiçekli desenli perdelerin kumaş tercihi keten tarzda olmalıdır. Kalın kadifemsi ve kalın bir kumaştan bu tercihi yapamazsınız. Contry tarzında ise uçuşan tül perdeler, keten gibi hafif kumaşlardan perde seçimi yapılmalıdır.

Evinizi dışarıdan örterken, içeriyi görsel bir şölene dönüştürmenin yolu perde modelleri için ise sizin için seçtiğimiz galeriye bakarak fikir alabilirsiniz.