Eskiden sadece yıkanmak ve temizlenmek açısından kullanılan banyolar fazla dekore edilmeden sade olarak kullanılmaktaydı. Yaşam alanlarının gün geçtikçe daha modern bir görünüme kavuşması ile banyolarda amaçlarının dışına çıkıp dinlenme ve keyifle bir duş alma ortamlarına dönüştü. Dekorasyon konusunda bir çok tekniğinde gelişmesi ile dekorasyon malzemelerinin de teknolojiye ayak uydurması kullanılan materyallerin de değişmesine yol açtı.

Banyolar artık mobile ile kaplandığı gibi neme dayanıklı kağıtlar parkeler ve zemin kaplama karolarında değişerek bir çok farklı banyo dekore etmeye imkan sağladı. Burada amaç en küçük alanları bile geniş ferah ve kullanışlı hale getirmiştir. Büyük banyolarsa adeta bir şölene dönerek içinizi açan salon görüntüsüne kavuştu. Hatta öylesine gelişti ki banyoda televizyon keyfi bile yapılacak kadar konforlu hale getirildi.

Trend banyo uygulamaları sıradanlığın üstüne çıkarak oldukça popüler bir ivme kazandı. Eh sade küçük bir banyoda durmak zaman geçirmek pek iç açıcı olmadığından, banyoya girmenizle çıkmanız bir olacaktır. Çünkü dar alanlar insanı sıkar ve bunalmanıza neden olur. Biran önce kendinizi oradan atmayı istersiniz. Bu açıdan banyolarda artık girilip çıkılan ve içinizi karartan alanlar olmaktan sıyrılıp belki de saatlerce orada kalabileceğiniz mekanlar olarak tasarlanmaya başlandı. Yeni ev alınırken bile özellikle banyolara bakılarak tercih sebebi olmakta. Banyoya girmek işkence olmaktan çıkıp huzurlu bir arınma ve rahatlama sonrasında güne mutlu başlamak için birebirdir.

Akşam işten geldiğinizde ise tüm yorgunluğunuzu alması açısından büyük bir ihtiyaca cevap vermekte. Hele hele fonksiyonel banyolar kadar küvet, jakuzi uygulamalarının da banyo içlerinde yer alması bu ihtiyacı konforlu bir hale dönüştürmekte.
Banyoların eski zamanlardan kalma şatafatlı varak detayların ve ahşabın birlikte kullanıldığı antika görünümlü aksesuarlarla süslendiği ve hamam görüntüsündeki banyolar kadar son derece modern muazzam banyolarda bulunmakta.

banyo-dekorasyonu-fikirleri

Modern tarzda banyolara uygulanan seramiklerin renk ve modellerinde, banyolarda kullanılan tekstil ürünlerinde olan çeşitlilik banyoların dekorasyonlarında zevk ve hayal gücünüzün sınırlarını zorluyor.

Burada nasıl bir banyo yapmak istediğiniz, alanınızı en iyi dekore edilebilecek banyo seçenekleri içinde sizin içinize yatan renk ve detayların nasıl olacağına zevkiniz karar verecektir. İster tek renk ister rengarenk bir banyo olsun, önemli olan sizin zevkinize hangisinin daha çok uyduğu banyo tercihinizi belirleyecektir. Sonuçta her daim değişiklik yapacağınız bir yer olmayıp, uzun vadede kullanılacak bir ortam yaratacaksınız. burada beğenilmesinden ziyade sizin içinize sinmesi ve zevkinizi ortaya çıkartması öncelikli tercihiniz olmalı.

Küçük alanlarda ise möble kullanılmaması nedeni ile banyonuzu daha görsel olarak dekore etmek ve kullanım alanı oluşturmak için duvarları kullanmak ve özellikle salon dekorasyonunda da kullanılan nişlere yer verilerek alan geniş gösterilmeye çalışarak oldukça güzel bir banyo dekorasyonu yapmanıza neden olacaktır.

Banyolarda büyük değişiklikler kadar aksesuarların değişiklikleri ve kullanılacak aksesuarlarında önemi vardır. Özellikle banyo aynaları banyoların görünümlerine farklılık getirmesi açısından önemli bir aksesuardır. Bu alanlarda ne kadar büyük ayna kullanılırsa banyonuzu da bir o kadar gösterişli ve büyük gösterecektir.